Extendery – poznaj rodzaje urządzeń do transmisji sygnału

Komputerowy sygnał audio-video jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych w  transmisji danych. Sygnał ten jest powszechnie obrabiany i przesyłany w specjalistycznych sieciach. Prawidłowe zaprojektowanie i rozprowadzenie sieci audio-video w obiektach  o zróżnicowanym wykorzystaniu nie jest jednak rzeczą łatwą i wymaga - poza doświadczeniem i praktyką -  poprowadzenia mnóstwa kabli, również zasilających i przenoszących sygnały sterujące.

Niestety przesyłanie sygnału audio-video na duże odległości wiąże się z ograniczeniami wiążącymi się z utratą i zniekształceniem sygnału. Aby niwelować te niekorzystne zjawiska, należy użyć specjalnych urządzeń wzmacniających lub konwertujących zwanych extenderami.

Co to jest extender?

Extendery są urządzeniami elektronicznymi pozwalającymi na transmisję sygnału z komputera i innych urządzeń audio-video na znaczne odległości za pośrednictwem kabla sieciowego CAT  5, CAT  6 lub STP (popularnie zwanego skrętką). Na rynku dostępne są obecnie modele extenderów do złącz różnego typu: VGA, HDMI czy DVI. Niektóre urządzenia mają możliwość - poza transmisją sygnału video  - transmisji sygnału audio.

 

Rodzaje extenderów

Dostępne obecnie urządzenia można podzielić na dwa podstawowe typy:

Extendery portów komputerowych

Extendery portów komputerowych pozwalają na obsługę komputera z znacznej odległości. Wówczas wszystkie sygnały (mysz, klawiatura, video, audio, porty RS-232, USB) są transmitowane za pomocą jednego przewodu sieciowego CAT  5. Urządzenia nie wprowadzają żadnych zakłóceń i opóźnień czy zniekształceń. Zapewnia to zdalny podgląd ekranu i obsługę komputera.

Extendery video

Extendery video pozwalają na transmisję sygnału z komputera i innych urządzeń audio-video na znaczne odległości z wykorzystaniem standardowego kabla sieciowego CAT 5 jako medium transmisyjnego. Obsługiwane są zależnie od modelu extendera różne typu złącz: VGA, HDMI i DVI. Część urządzeń razem z sygnałem video pozwala na transmisję sygnału audio. Zastosowanie extendera pozwala na transmisję sygnału na znacznie większe odległości niż najbardziej zaawansowane kable HDMI, DVI czy VGA. Jest to możliwe, ponieważ sygnały przesyłane są za pomocą kabla sieciowego (skrętki) – dzięki transmisji symetrycznej, która z natury znacznie minimalizuje wszelkie zakłócenia pojawiające się na linii.

Technologia HDBaseT

Pisząc o extenderach, nie można zapomnieć o nowym standardzie przesyłu sygnału, jakim jest HDBaseT.

HDBaseT 1.0 to standard, który ma stać się następcą HDMI. Został on opracowany w 2010 roku. Podczas procesu przygotowania tego standardu zaangażowali się najwięksi producenci sprzętu audiowizualnego tacy jak:

  • LG Electronics

  • SAMSUNG Electronics

  • SONY Picture Entertainment

  • Valens Semiconductor

Technologia HDBaseT służy do przesyłania cyfrowego obrazu Full HD/4K oraz dźwięku bez kompresji,  jak również do przesyłu danych USB i Ethernet oraz sygnałów sterujących. Do przesyłania tych danych wystarczy jeden kabel sieci LAN kategorii 5e. 

Podstawowa specyfikacja HDBaseT 1.0

  • Zasięg kabla: do 100 m

  • Obsługa rozdzielczości FullHD i wyższych aż do 2Kx4K

  • Internet z prędkością do 100Mb, w przyszłości ma wzrosnąć do 1 Gb

  • Zasilanie do 100 W

  • Obsługa i wsparcie dla sygnału 3D

  • Przewodnik w formie kabla sieciowego CAT 5E/6

Transmisja sygnału w standardzie HDBaseT 1.0 do 100 metrów nie powoduje pogorszenia jakości obrazu lub opóźnień w sygnale. Obraz transmitowany w ten sposób jest wyraźny i bez strat, nie wymaga również użycia drogich wzmacniaczy. Niewątpliwą zaletą standardu jest możliwość zasilania urządzeń pobierających mniej niż 100 W (pod warunkiem użycia kabla CAT 6). W ten sposób można uniknąć konieczności poprowadzenia dodatkowego zasilania i gniazdek zasilających, co wymiernie obniża koszty instalacji.

Technologia HDBaseT 1.0 jest przyjazna instalatorom i firmom integrującym środowiska do transmisji danych. Obecnie wystarczy jeden popularny kabel, który pozwoli na oszczędność czasu i materiałów potrzebnych do podłączenia urządzenia. Ponadto technologia ta jest prostsza i bardziej niezawodna,  ułatwia także diagnozowanie usterek w skomplikowanych instalacjach audiowizualnych w obiektach.