Jak zamontować i ustawić głowicę termostatyczną?

Okres jesienno-zimowy wiąże się z podwyższonymi opłatami związanymi z rozpoczęciem okresu grzewczego. Aby zoptymalizować te koszty, warto pomyśleć o zamontowaniu praktycznych, zapewniających oszczędność energii grzewczej, a także pieniędzy głowic termostatycznych. Dzięki nim można kontrolować temperaturę wewnątrz pomieszczenia, a także – w przypadku modeli bardziej zaawansowanych – dostosować ją do odpowiedniej pory dnia i nocy.

Dopasowanie głowicy termostatycznej do zaworu

Najpopularniejsze na rynku zawory grzejnikowe wyposażone są w gwinty o rozmiarach:

  • M30 x 1,5 (najczęstszy)
  • M28 x 1,5
  • M32
  • M23 x 1,5

Zawory do głowic termostatycznych dostępne są w różnych kształtach, ze względu na dopasowanie do odpowiedniego typu grzejnika oraz miejsca mocowania głowicy. Na rynku dostępne są:

  •  zawory termostatyczne proste
  •  zawory termostatyczne kątowe
  •  zawory termostatyczne osiowe

Adaptery do głowic termostatycznych

W przypadku posiadania głowicy o innym gwincie niż gwint zaworu, należy użyć adaptera. Adaptery do głowic termostatycznych pozwalają na dopasowanie średnicy zaworu do średnicy wejścia głowicy termostatycznej. Dzięki temu instalacja głowic do grzejników starszych i nowszych typów nie będzie stanowić problemu.


W asortymencie dostępne są adaptery do zaworów:

  • Danfoss
  • Herz
  • Ondal
  • Oventrop
  • Meges
  • Markaryd
  • Saint Gobain
  • Comap
  • Remagg

Bezinwazyjna instalacja głowic termostatycznych

Podczas montażu głowic termostatycznych nie jest wymagana modyfikacja instalacji ani opróżnianie grzejnika, co sprawia, że wszelkie prace mogą zostać wykonane szybko i bez dodatkowych przygotowań Ze względu na brak konieczności otwierania obwodu grzewczego podczas instalacji ręcznych i programowalnych głowic termostatycznych nie jest potrzebna wykwalifikowana osoba, ani specjalistyczne narzędzia. Wszelkie ustawienia programowania w głowicach elektronicznych muszą zostać dokonane po zamontowaniu głowicy na zaworze grzejnikowym, gdyż wymagany jest najpierw tzw. rozruch adaptacyjny dopasowujący zakres ruchu silnika głowicy do skoku zaworu.

  1. Odkręć starą głowicę termostatyczną.
  2. Przykręć podstawę termostatu do zaworu lub adaptera.
  3. Umieść głowicę termostatyzną i przesuń zacisk zabezpieczający. Głowica termostatyczna powinna zostać przymocowana do zaworu grzewczego i dokręcona do oporu, a także ustawiona w pozycji poziomej.

Bardzo ważnym elementem podczas montażu jest zwrócenie uwagi na otoczenie, w jakim znajduje się głowica termostatyczna. Nie może być osłonięta przez meble, firany, zasłony lub inne elementy uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza wokół niej. Pamiętajmy, że wszelkie przeszkody mogą powodować nieprawidłowy pomiar temperatury w pomieszczeniu!

Regulacja głowic termostatycznych

Głowica termostatyczna wskazuje wartości w skali Celsjusza za pomocą wyraźnych i czytelnych znaczników. Urządzenie pozwala na szybki wybór programu, który będzie sterował dobowymi wartościami temperatury, co ułatwia jego użytkowanie.

  • Niektóre modele posiadają program tygodniowy umożliwiający ustawienie trzech poziomów nagrzania pomieszczenia dla każdego dnia tygodnia. Program wymaga określenia odpowiedniej temperatury dla przedziałów grzewczych między 00:00 a 23:59. Ustawiona i zaprogramowana wartość temperatury w odpowiednim momencie spowoduje otwarcie zaworu przepływu wody grzewczej przez grzejnik.
  • Funkcja „otwartego okna” w głowicach elektronicznych staje się przydatna podczas wietrzenia pomieszczeń, szczególnie zimą. Zapobiega ona schłodzeniu czujnika głowicy termostatycznej i tym samym otwarciu zaworu. Dzięki temu potencjalnie wyemitowana energia nie zostanie utracona.
  • Funkcja „offset”- Jest to opcja pozwalająca na skorygowanie błędów wyświetlania temperatury zmierzonej przy grzejniku w stosunku do temperatury w innych miejscach pokoju.
  • Funkcja odkamieniania - Każda programowalna głowica termostatyczna raz w tygodniu uruchamia procedurę zapobiegającą zakamienianiu. Polega ona na kilkukrotnym maksymalnym otwarciu, a następnie zamknięciu zaworu. Całość trwa kilka minut. Dzięki tej funkcjonalności zawory dłużej pozostają w pełni sprawne, zachowując pełny skok trzpienia.
  • Analogowe głowice termostatyczne posiadają natomiast znacznik „*” (śnieżynka), który wbrew pozorom, nie oznacza całkowitego zamknięcia zaworu grzewczego, a schłodzenie grzejnika do minimalnego przepływu wody grzewczej.

Przykładowe programy grzania dla wybranych pomieszczeń

Wskazówki

  1. Należy pamiętać, aby poza sezonem grzewczym zastosować zalecenia dotyczące ustawienia głowicy w pozycji otwartego zaworu grzewczego, a więc ustawienie jej na najwyższą temperaturę.
  2. Sprawdzanie działania grzejnika przez jego dotknięcie nie jest zbyt miarodajne, ponieważ głowica termostatyczna utrzymuje stałą temperaturę pomieszczenia niezależnie od temperatury otoczenia. Należy zatem kontrolować temperaturę pomieszczenia, w którym zamontowana została głowica termostatyczna, jak również sprawdzić ustawienie temperatury na głowicy termostatycznej.

Polecane marki głowic termostatycznych

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.