Jak dobrać endoskop techniczny

Jak dobrać endoskop techniczny

16 sty 2018

Endoskopy techniczne zwane również boroskopami lub kamerami inspekcyjnymi, kojarzone są zwłaszcza z badaniami medycznymi. Jednakże technologia umożliwiająca doprowadzenie kamery i światła do trudno dostępnych miejsc znalazła także zastosowanie w przemyśle i na produkcji. Endoskopy pozwalają zajrzeć w miejsca niedostępne i przeprowadzić inspekcję tam, gdzie elementy konstrukcyjne utrudniają dostęp. Urządzenia te znajdują zastosowania w technice eksploatacji maszyn i kontroli jakości gotowych wyrobów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając endoskop?

Podstawowymi atrybutami endoskopów są rozdzielczość optyczna, średnica sondy, ogniskowa, głębia ostrości, pole widzenia i długość przewodu.
Rozdzielczość optyczna jest to parametr opisujący zdolność do przedstawiania szczegółów, jakie są rejestrowane przez sondę. Ma ona wpływ przede wszystkim na jakość wyświetlanego obrazu. Należy zwrócić uwagę na rozdzielczość monitora oraz rozdzielczość sondy. Jeżeli monitor posiada rozdzielczość znacznie większą (od sondy), obraz będzie niewyraźny i słabej jakości. Jeżeli natomiast obraz rejestrowany ma większą rozdzielczość niż rozdzielczość monitora, obraz wyświetlany w granicy głębi ostrości będzie wyraźny, a szczegóły łatwo rozpoznawalne.

Kolejnym niezmiernie ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest głębia ostrości. Określa ona zakres, w jakim optyka sondy rejestruje obraz z największą ostrością. Poniżej i powyżej tej granicy obraz jest rozmazany. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy oczywiście zastanowić się nad długością i średnicą sondy pomiarowej. Zakup sprzętu podług tych parametrów uzależniony jest od przeznaczenia użytkowanego endoskopu. Na przykład w mechanice pojazdowej bardzo ważnym parametrem jest średnica sondy – podczas inspekcji wnętrza komory silnika wymagana jest jak najmniejsza średnica sondy, jej długość nie ma większego znaczenia. Natomiast odwrotna sytuacja ma miejsce w inspekcji np. rur kanalizacyjnych – tutaj średnica sondy jest parametrem mniej ważnym, natomiast przewód powinien być jak najdłuższy.

Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od tego, gdzie i jak będzie stosowany.

Istotną funkcją endoskopu, dającą swobodę obsługi przy inspekcji, jest również możliwość sterowania końcówką pomiarową. Funkcja ta jest wyjątkowo ważna w zastosowaniach wymagających szybkiej kontroli. Urządzenie nie wymaga wtedy ustawiania przed aplikacją, gdyż wystarczy sterować końcówką już podczas inspekcji.

Typy endoskopów

Warto zastanowić się nad wyborem endoskopów USB. Nie posiadają one wyświetlacza cyfrowego, na który bezpośrednio przesyłany jest obraz, a podłącza się go do komputera lub laptopa. Przykładem takich urządzeń są endoskopy Voltcraft BS-10 i Voltcraft BS-16. Urządzenia te sprawdzą się w szybkich pomiarach na niewielkich przestrzeniach i obiektach.

Długości ich sond to odpowiednio 66 cm i 96 cm, o współczynniku ochrony IP67. Dzięki nim można szybko sprawdzić np. grań spoiny od wewnątrz np. butli ze szwem. Ponadto ze względu na niską cenę sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym podczas niewielkich napraw np. sprzętu AGD.

Endoskopy techniczne z wyświetlaczem

Podstawową grupą endoskopów są urządzenia posiadające wbudowane wyświetlacze. Ich zastosowanie jest podobne jak w tych ze złączem USB. Jednak dzięki temu, że nie istnieje konieczność podłączenia komputera, są urządzeniami znacznie bardziej mobilnymi. Ponadto są dużo bardziej zróżnicowane. Najprostszym urządzeniem jest endoskop firmy BaseTech, model BSK-100. Sonda o długości 59 cm i średnicy 9,8 mm jest wystarczająca do podstawowych pomiarów zarówno w domowym warsztacie, jak i podstawowej diagnostyce maszyn lub wyrobów na linii produkcyjnej.

Endoskop techniczny Voltcraft BS-10

Fot. Endoskop techniczny Voltcraft BS-10, śr. 14 mm, dł. 660 mm

Innymi podstawowymi urządzeniami marki Voltcraft są endoskopy BS-25 i BS-50X. Obydwa endoskopy posiadają takie same parametry techniczne, jednakże drugi z nich posiada opcję wymiany sondy, co z pewnością może być kluczową funkcją dla kogoś, kto zechce stosować urządzenie w aplikacjach wymagających np. mniejszej średnicy bądź dłuższej sondy. Jeśli urządzenie ma pracować w trudnych warunkach otoczenia (wysokie zapylenie, wysoka wilgotność), warto wykorzystać model BS-100XIP stworzony przez Voltcraft. Zapewnia on całkowitą wodoszczelność dzięki współczynnikowi ochrony IP67 na całe urządzenie.

Flagową linią endoskopów Voltcraft jest seria oznaczona jako BS-200. Należą do niej urządzenia BS-200XW, BS-250XWSD. Endoskopy te oferują rozdzielczość optyczną 640 x 480 pikseli przy rozdzielczości monitora 320 x 240 pikseli. Daje to doskonałą jakość obrazu i możliwość bardzo dokładnej analizy stanu badanego obiektu (np. sprawdzenie pod względem pojawienia się śladów korozji). Cechą, która wyróżnia tę serię, jest fakt, że posiadają one odłączany monitor. Wszystkie zapewniają łączność przewodową, dzięki czemu urządzenie staje się znacznie bardziej mobilne. Endoskopy te posiadają także wymienne sondy o różnych długościach i średnicach. Każdy z w/w endoskopów różni się funkcjami dodatkowymi. I tak, model BS-250XWSD pozwala na rozszerzenie pojemności urządzenia poprzez instalację karty SD, natomiast model BS-250XIPSD posiada całkowitą wodoszczelność (IP67).

Seria BS-300 jest rozszerzeniem serii BS-200. Można wybrać między dwoma modelami BS-300XRSD i BS-300XWIFI. Posiadają identyczne parametry optyczne jak modele z serii BS-200, jednakże każdy posiada inną funkcję dodatkową. Model BS-300XRSD cechuje się odłączanym, bezprzewodowym monitorem, którego zasięg wynosi nawet 5 m. Model BS-300XWIFI natomiast stanowi host Wi-Fi – dzięki bezpłatnej aplikacji i połączeniu Wi-Fi na smartfonie i tablecie uzyskujemy obraz na naszym urządzeniu mobilnym.

Ostatnią grupą endoskopów są modele BS-500 i BS-1000T. Urządzenie BS-500 jest urządzeniem podstawowym, pozwala na szybką inspekcję przy bardzo dobrych parametrach technicznych oraz rozdzielczości. Model BS-1000T, poza bardzo szerokim wyborem kamer, posiada wiele funkcji dodatkowych. Poza możliwością podpięcia pod TV posiada funkcję zoom oraz gwint do montażu na statywie, wbudowany akumulator LiPo. Urządzenie ma także możliwość wpięcia dodatkowej karty SD. Dostępne kamery są bardzo zróżnicowane: od kamer o długości 1 m, do nawet 10 m, przy rozpiętości średnic od 4 mm do nawet 28 mm. Ponadto w przypadku kamer do endoskopu BS-1000T, dostępne są dwa modele kamer, które posiadają opcję sterowania główką sondy. Dostępna jest kamera 2WAY, sterowana w jednej osi, jak i 4WAY, sterowaną w dwóch osiach. Ponadto na rączce istnieje możliwość obrotu obrazu. Daje to niezwykle duże możliwości inspekcji i o wiele wykonywanie zadań pomiarowych. Urządzenia te posiadają niezwykle bogaty wybór sond (należy dokupić je do zestawu).

Wybór endoskopów technicznych uzależniony jest jednak od tego, gdzie i jak będą stosowane. Dzięki tym urządzeniom, można oszczędzić czas np. podczas montażu lub demontażu maszyn i obudów, sprawdzania stanu połączeń zębatych, łożysk czy innych elementów. Należy zwrócić więc uwagę na to, w jakich zastosowaniach będą wykorzystywane i jakie wartości parametrów będą najbardziej odpowiednie. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, wejdź na naszą stronę. Urządzenia, które posiada w ofercie sklep Conrad, są urządzeniami prostymi, które pozwolą na szybką inspekcję i optyczną ocenę stanu obiektu badanego.

Polecane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.