Jak dobrać kabel HDMI?

Jak dobrać kabel HDMI?

12 mar 2018

Kabel HDMI służą do przesyłania sygnału wideo oraz audio pomiędzy urządzeniami. Przewód ten jest jednym z podstawowych obecnie stosowanych w tego rodzaju systemach. Z uwagi na popularność tego standardu, na rynku można znaleźć szeroki asortyment tego typu przewodów.

Mnogość typów może dezorientować potencjalnych klientów szukających odpowiedniego przewodu. O aspektach technicznych przewodów HDMI można przeczytać w artykule Rodzaje kabli HDMI

W zależności od rodzaju urządzenia i jakości przesyłanego sygnału należy dobrać odpowiedni rodzaj przewodu. W niniejszym artykule szczegółowo wyjaśniamy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kabla HDMI. Służymy dobrą radą i pomocą w określeniu i dobraniu najlepszego modelu, dopasowanego do potrzeb i przeznaczonego budżetu.

Kabel HDMI SpeaKa Professional HDMI Flat 994133
Fot. Płaski kabel HDMI SpeaKa Professional HDMI Flat 994133, 2 m

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kabla HDMI?

Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni przewód HDMI, warto sprawdzić szereg różnych parametrów, które opisują wszystkie jego  właściwości.

Standard HDMI

Pierwszym parametrem który powinniśmy sprawdzić jest wersja kabla HDMI. Standard HDMI nie ma wpływu na prawidłowość działania, ponieważ wszystkie przewody HDMI są wstecznie kompatybilne. Wpływa natomiast na możliwość obsługi dodatkowych funkcji, dlatego odpowiednia wersja ma tak duże znaczenie. Obecnie najnowszą wersją przewodów HDMI na rynku jest seria oznaczona symbolem HDMI 2.

Szerokość pasma

Drugim z ważnych parametrów jest maksymalna szerokość przesyłanego pasma. Wartość tego parametru podawana jest w MHz, maksymalna przepływność (TMDS), która dzieli się na maksymalną przepływność wideo oraz audio. Poza tym możemy podzielić przewody ze względu na maksymalną głębię koloru, obsługę DVD-Audio, Deep Color, kanał Ethernet, obsługę rozdzielczości 4X x 2K, zwrotny kanał audio, zgodność z Dolby TrueHD, synchronizację audio i wideo i wiele innych parametrów. W przypadku szerokości pasma sygnału możemy podzielić kable HDMI na 3 grupy. Wyróżniamy pasma o szerokości:

Do pierwszej grupy zaliczają się kable HDMI od 1.0 do 1.2a, do drugiej od 1.3 do 1.4c, a do ostatniej jedynie najnowszy kabel HDMI 2.0.

Technologia TMDS (Transition Minimized Differential Signaling)

Technologia TMDS (Transition Minimized Differential Signaling) jest technologią szeregowej transmisji danych o dużej przepustowości. Używany jest przez złącza DVI oraz HDMI. Technologia ta używa zaawansowanego algorytmu kodowania, dzięki któremu ograniczono negatywny wpływ interferencji elektromagnetycznej pomiędzy przewodami i umożliwia dokładne odtworzenie zegara w odbiorniku. Pozwala to osiągnąć wysoką tolerancję i zwiększenie maksymalnej odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, jak również na skorzystanie z cieńszych (tańszych) przewodów.

Przepływność TMDS wyrażana jest w Gbit/s i określa ilość informacji, które mogą być przesyłane przez kabel w jednej sekundzie. Tutaj również możemy wyodrębnić 3 grupy kabli:

  •   wersje od 1.0 do 1.2a maksymalnie mogą przesłać 4.95 Gbit/s,
  •  wersje od 1.3 do 1.4b maksymalnie mogą przesłać 10,20 Gbit/s.
  •  HDMI 2.0 jest w stanie przesłać aż 18 Gbit/s.

Ten parametr możemy rozdzielić na przepływność audio oraz wideo.

Głębia koloru

Głębia koloru określana jest w bitach na jeden piksel. Standardy od 1.0 do 1.2a posiadają głębię koloru na poziomie 24 bit/px, natomiast reszta kabli 48 bit/px. Synchronizacja audio z wideo pojawiła się dopiero w przewodach od wersji HDMI 1.3, tak samo jak zgodność z Dolby True HD i DTS-HD Master audio. Kanał Ethernet i zwrotny kanał audio oraz obsługa rozdzielczości 4K x 2K pojawiły się w kablach HDMI 1.4+.

Wykonanie żył sygnałowych

Przed wyborem kabla HDMI sprawdźmy wykonanie żył sygnałowych oraz ich grubość. Ma to istotny wpływ na przesył sygnału cyfrowego. Wyróżniamy żyły:

  • CCS – kabel HDMI w wersji CCS wykonany jest z miedzi oraz stali. Dodatek stali zwiększą wytrzymałość mechaniczną. Jednak jest to cięższy materiał, co w ostateczności wpływa na wagę przewodu. Przewód CCS będzie działał poprawnie tylko na krótkim dystansie, gdyż długie przewody są narażone na zanik sygnału.
  • CCA – kable HDMI CCA wykonane są z miedzi i aluminium. Wykonanie (z wykorzystaniem aluminium) zmniejsza koszt wytworzenia kabla. Aluminium jest równocześnie mniej trwałym materiałem w porównaniu do miedzi i jest bardziej narażone na pęknięcia. Przewód CCA będzie odpowiedni do wykorzystania na krótkich odległościach przesyłu danych. Dłuższe przewody tego typu mogą być zbyt kruche, dlatego rzadko są wykonywane modele w dłuższych wersjach.
  • OFC - (Oxygen Free Copper) są jednymi z częściej wykorzystywanych typów kabli HDMI. Wykonane są z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości (99,99%) i zapewniają wysoką przewodność. Przy zastosowaniu odpowiedniej średnicy AWG kable HDMI nie będą miały problemów z utratą sygnału jak również z obsługą wszystkich funkcji oferowanych przez standard HDMI.

Wszystko zależy jednak od grubości przewodu, długości, proporcji, czystości miedzi i warunków produkcji, gdyż elementy te wpływają na finalną cenę  przewodu. Podczas zakupu warto się zastanowić - obecnie ceny przewodów wykonanych w technologii OFC nieznacznie różnią się od przewodów CCA i CCS.

Średnice żył kabli

Średnice żył kabli HDMI również mają znaczenie. Obecnie wyróżnia się 6 podstawowych średnic, określanych normą AWG. „American Wire Gauge”. Norma AWG  jest stosowana w Stanach Zjednoczonych. Im niższy numer AWG, tym średnica będzie grubsza. Istnieją kable HDMI:

Wybierając przewód należy wybrać ten o najniższym współczynniku AWG. Należy pamiętać, że im grubsze żyły, tym lepiej. Od grubości przewodu zależy również jego koszt. Fakt ten nie ma tak dużego znaczenia przy krótkich przewodach (0,5 m – 3 m), jednak przy długich wersjach kabli HDMI takich jak np. 5 m – 25 m jest to parametr zwiększający cenę. Warto więc zwrócić uwagę na polecane grubości przewodów HDMI w zależności od długości:

  • 1 m – 3 m – 30 AWG lub 28 AWG

  • 3 m – 10 m – 28 AWG lub 26 AWG

  • 10 m – 15 m – 26 AWG lub 24 AWG

  • 20 m – 24 AWG

Długość kabla HDMI

Długość przewodu jest jednym z podstawowych parametrów branych pod uwagę podczas zakupów. Zbyt krótki kabel nie spełni swojej funkcji, natomiast za długi zwiększa koszt przewodu i może być problematyczny w odpowiednim jego ułożeniu. Dlatego też warto zastanowić się przed zakupem, w jaki sposób i gdzie będzie przebiegać trasa poprowadzenia przewodu.

Zakończenia kabli HDMI

Kabel HDMI może mieć różne końcówki. Podstawowy przewód HDMI posiada dwa wtyki męskie pełnej wielkości. Na rynku można znaleźć również przewody HDMI z gniazdem żeńskim z jednej strony i męskim z drugiej strony do przedłużania przewodów. Istnieją także kable HDMI wyposażone w złącza microHDMI i miniHDMI z jednej lub z dwóch stron.

Kabel HDMI SpeaKa Professional 986680 0,3 m
Fot. Kabel HDMI SpeaKa Professional 986680, 0.3 m

Jak dobrać przewód do urządzenia?

Kabel HDMI do podłączenia telewizora

Wybierając przewód HDMI do odbiornika TV, należy pamiętać o paru kwestiach. Przede wszystkim wybierzmy przewód wykonany w standardzie High Speed HDMI Cable with Ethernet lub po prostu High Speed HDMI Cable. Szybsza transmisja szczególnie przyda się podczas oglądania filmów w jakości Full HD. Pamiętajmy, żeby wybierać przewody maksymalnie o długości do 15 metrów, w standardzie powyżej HDMI 1.3 lub nawet HDMI 1.4.

Kabel HDMI do podłączania monitora

W przypadku przesyłu sygnału HDMI do monitora komputerowego istotnym parametrem jest rozdzielczość ekranu. W przypadku Full HD (1920 x 1080 pikseli) lub mniejszej wystarczy standardowy przewód HDMI. Monitory o wyższej rozdzielczości obsługujące odświeżanie powyżej 60 Hz wymagają przesyłu większej ilości danych, dlatego wskazany jest wówczas przewód High Speed HDMI.  W tym przypadku również nie należy kupować przewodów dłuższych niż 15 metrów, a optymalnym wyborem jest kabel o  długości 3 – 5 metrów. Warto wybrać przewód w standardzie HDMI 1.3+, który wspiera obsługę Deep Color, a także odznacza się pasmem o szerokości 340 MHz.

Kabel HDMI do podłączenia do PS4

Podobnie jak w przypadku telewizorów, warto postawić na kabel High Speed HDMI Cable with Ethernet lub zwykły High Speed HDMI Cable. Szybsza transmisja w przypadku gier na PlayStation 4 jest mocno wskazana. Wybierając przewód HDMI 1.4+ będziemy mogli skorzystać z obsługi Dolby TrueHD, zwrotnego kanału audio, pasma o szerokości 340 MHz, maksymalnego TMDS na poziomie 10,20 Gbit/s, a także synchronizacji audio z wideo.

Kabel HDMI do podłączenia do 4K

Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać dobrodziejstwa technologii 4K, nie należy oszczędzać na kablu HDMI. Mocno wskazany będzie tu najnowszy standard HDMI 2.0 o długości ok. 5 metrów. Szerokość pasma na poziomie 600 MHz, maksymalna przepływność na poziomie 18 Gbit/s i obsługa wszystkich aktualnych rozwiązań znacząco podniosą komfort korzystania z 4K. Dodatkowo warto pamiętać, że jedynie kable HDMI od wersji 1.4 posiadają obsługę rozdzielczości 4K.

Kabel HDMI Inakustik 4246303, 1x złącze męskie HDMI - 1x złącze męskie micro HDMI (typ D), 3 m, biały
Fot. Kabel HDMI Inakustik 4246303, 1x złącze męskie HDMI - 1x złącze męskie micro HDMI (typ D), 3 m

Jaki kabel HDMI kupić?

Przy zakupie nowego kabla HDMI, należy najpierw zwrócić uwagę na rozmiar kabla. Kiedy chcesz przesyłać pliki o wysokiej rozdzielczości, potrzebny jest kabel o dużej prędkości transmisji danych. Ponadto należy wziąć pod uwagę rodzaj, długość kabla oraz jego osłonę. Dobrze ekranowane kable z plecionki i folii, zapewniają pewną ochronę transmisji danych przed niepożądanymi zakłóceniami sygnału.

Wpływ na jakość sygnału przesyłanego przez kabel HDMI jaki mają filtry, metalowe wtyki, złocone konektory, nylonowe oploty jest bardzo niewielki. Dlaczego zatem dopłacać za elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się zbędne? To proste, im wyższa jakość materiałów wykorzystanych w produkcji, tym lepsza trwałość i żywotność przewodu. Pośredniego znaczenia zaczyna nabierać jakość przewodnika jeżeli chcemy uzyskać rozdzielczość 4K przy 60Hz, jednak każdy szanujący się producent oznaczający swoje przewody symbolem HDMI2.0 potwierdza, iż przewód był wykonany z zachowaniem minimalnych wymagań dla określonej przepustowości.

Kabel HDMI SpeaKa Professional 405393 405393, 1x złącze męskie HDMI - 1x złącze męskie HDMI, 5 m
Fot. Kabel HDMI SpeaKa Professional 405393, 5 m

 

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.