Jakie narzędzia zegarmistrzowskie wybrać?

Jakie narzędzia zegarmistrzowskie wybrać?

17 sty 2019

Nowoczesne modele zegarków są nie tylko przedmiotem użytku codziennego i elementem biżuterii, ale przede wszystkim urządzeniami, które wymagają odpowiedniej konserwacji. Narzędziami o odpowiednich wymiarach, jakości wykonania i wielkości, które ułatwią pracę ze specyficznymi mechanizmami są narzędzia zegarmistrzowskie.

Konserwacja koperty zegarka

Śrubokręty precyzyjne

Śrubokręty precyzyjne zwane też zegarmistrzowskimi przeznaczone są do serwisu elektroniki, mechaniki, wykorzystywanym w jubilerstwie i przez zegarmistrzów. Trend dążący do miniaturyzacji wielu przedmiotów codziennego użytku pojawił się również w dziedzinie narzędzi warsztatowych. Dzięki temu możliwa staje się naprawa urządzeń o najmniejszych rozmiarach. Dlatego tez narzędzia zegarmistrzowskie są niezbędne w domowej skrzynce z narzędziami.

Do wyboru mamy pojedyncze śrubokręty różnego typu z których możemy skonfigurować odpowiadający nam zestaw narzędzi lub gotowe zestawy śrubokrętów precyzyjnych.

Klucz zegarmistrzowski

Przed przystąpieniem do serwisu należy odkręcić tylną pokrywę koperty zegarka na rękę. Ta prosta czynność może przysporzyć trudności gdyż nierzadko zegarki fabrycznie zamykane są w odpowiedniej atmosferze (ciśnienie). Z pomocą może przyjść specjalny klucz zegarmistrzowski. Jest to regulowany klucz posiadający w zestawie 4 różne wkłady pasujące do większości zegarków. Zakres regulacji (średnica od 16 do 34 mm) nadaje się szczególnie do zegarków wodoszczelnych z przykręcanym spodem.
 

Klucz zegarmistrzowski do otwierania zegarków Toolcraft 820

Fot. Klucz zegarmistrzowski do otwierania zegarków Toolcraft 820

Prasa zegarmistrzowska

Do zamykania już otwartych kopert oraz osadzania szkiełek można zastosować specjalną prasę zegarmistrzowską. Ścisk profesjonalny do szkiełek zegarków i do osadzania spodów nadaje się do zegarków o różnych średnicach i kształtach. W zestawie znajduje się 12 płytek z tworzywa sztucznego – od 20 do 40 mm, które mogą zostać wykorzystane w większości zegarków.

Prasa zegarmistrzowska Toolcraft

Fot. Prasa zegarmistrzowska Toolcraft

Serwis bransolet

Usuwanie teleskopów

Do naprawy bransolet zegarkowych przyda się zestaw specjalnych narzędzi, np. przyrząd do wyciągania teleskopów np. Toolcraft Profi 820967. Jest on idealny do skracania metalowych pasków na rękę. Narzędzie wykonane jest z metalu, posiada stalowy trzpień o średnicy 1 mm do wciskania teleskopów w zawiasy. Maksymalna obsługiwana szerokość paska na rękę to 22 mm.
 

Przyrząd zegarmistrzowski do wyciągania teleskopów Toolcraft Profi 820967

Fot. Przyrząd zegarmistrzowski do wyciągania teleskopów Toolcraft Profi 820967

Skracanie bransolet

Do sprawnego skracania bransolet warto wykorzystać przyrząd do skracania bransolet Toolcraft 815180. Jest to wygodny przyrząd do szybkiego demontażu ogniw w bransoletkach zegarkowych o szerokości do 20 mm. Nadaje się do ogniw o grubości osi 1,0 i 0,8 mm. Przy użyciu dodatkowej końcówki narzędzie umożliwia również montaż ogniw. Przyrząd może być stosowany przez każdego zegarmistrza i pasjonata zegarków.

Przyrząd do skracania bransolet Toolcraft 815180

Fot. Przyrząd do skracania bransolet Toolcraft 815180

Pozostałe narzędzia zegarmistrzowskie

Zestaw miniaturowych narzędzi do naprawy zegarków można uzupełnić o pozostałe przyrządy m.in. dziurkacz do pasków, imak do mocowania zegarków oraz niezbędne elementy takie jak zestaw teleskopów czy uszczelek lub szkiełek do zegarków.
 

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

 

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.