Kamera termowizyjna - jak wybrać profesjonalny sprzęt termograficzny?

Coraz częściej możemy spotkać się z rosnącym zapotrzebowaniem na wykorzystanie termowizji, jako niemal nieomylnej metody diagnostyki. Warto więc, biorąc pod uwagę najważniejsze elementy wpływające na zastosowanie kamer termowizyjnych, wybrać takie, które spełni oczekiwania użytkownika i pozwoli w pełni wykorzystać swoje funkcjonalności.

Niewidzialne dla oka ludzkiego promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane w kamerach termowizyjnych, by móc obserwować temperaturę badanych obiektów bez względu na widoczność i dostępność obiektu, ale przede wszystkim bez kontaktu z badanym obiektem.

Dzięki temu, że kamera termograficzna potrafi zlokalizować i przetworzyć promienie cieplne powstaje obraz cieplny, który będziesz mógł zobaczyć na wyświetlaczu urządzenia. Kolory na obrazie termowizyjnym mówią użytkownikowi, gdzie znajdują się miejsca o wyższej temperaturze (kolor czerwony), a gdzie temperatura jest niższa (kolor niebieski, przez fioletowy, do czarnego).

Kamera termowizyjna – zastosowanie

Termowizja to metoda badania nie tylko dla profesjonalistów. Oczywiście, biorąc pod uwagę szereg zastosowań w przemyśle, warto wspomnieć, że kamery termowizyjne doskonale sprawdzają się w takich dziedzinach jak:

  • Mechanika – podczas kontroli mechanizmów maszyn, w systemach utrzymania ruchu.
  • Elektronika – do kontroli elementów elektronicznych, które szybko ulegają przegrzaniu, a przez to mogą doprowadzić do kosztownych w skutkach awarii.
  • Elektroenergetyka – w celu diagnostyki szaf rozdzielczych, stacji wysokiego napięcia.
  • Budownictwo – podczas wykrywania wad izolacji, mostków termicznych i wielu innych zjawisk, które mogą spowodować podwyższenie kosztów za ogrzewanie.
  • Hydraulika – badanie instalacji hydraulicznych pod kątem wad spowodowanych wyciekami, zatkanymi rurami.
  • Systemy ogrzewania i wentylacji – dostosowanie rozkładu temperatur do najbardziej optymalnego modelu kontroli systemów klimatyzacji .
  • Oprócz tego warto jednak zaznaczyć, ze kamery termowizyjne, te bardziej kompaktowe i w pełni wymiarowe są urządzeniami, które doskonale mogą sprawdzić się również w gospodarstwie domowym w celu kontroli jakości ogrzewania, izolacji cieplnej, ogólnie rzecz ujmując charakterystyki cieplnej domów i mieszkań.

Skoro zastosowań kamer termograficznych jest tak wiele, jak wybrać takie urządzenie, które sprawdzi się najlepiej w specyficznym już wykorzystaniu.

Rodzaje kamer termowizyjnych

Profesjonalne zastosowania wymagają pomiarowych kamer termowizyjnych, które jako pełnowymiarowe urządzenia pomogą wskazać miejsca usterek i uszkodzeń.
Kompaktowe kamery termowizyjne doskonale mogą zostać wykorzystane w zastosowaniach mobilnych – bez względu na to, gdzie musisz wyjechać, kamerę termograficzną w wersji mini będziesz mógł mieć zawsze ze sobą. Są to urządzenia o niemal identycznych funkcjonalnościach, co kamery termowizyjne pełnowymiarowe, a różnią się tylko wymiarami, które ułatwiają transport.

Trzecim rodzajem kamer termowizyjnych, są tzw. adaptery pozwalające na zmianę Twojego telefonu w wygodne urządzenie termowizyjne. Szybki montaż pozwoli zobaczyć na ekranie smartfona (urządzenia przeznaczone do systemów operacyjnych Android oraz iOS) obraz termowizyjny. Idealnie sprawdzą się zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i w użytku domowym. Gdy chcesz mieć kamerę termowizyjną zawsze ze sobą, zainwestuj w mobilne wersje kamer termowizyjnych marki Seek Thermal.

Na jakie parametry kamer termowizyjnych zwrócić uwagę?

Niech rozdzielczość Cię nie zmyli! W danych technicznych zaobserwujesz informacje dotyczące nie jednej rozdzielczości, a dwóch. Zwróć jednak uwagę w pierwszej kolejności na rozdzielczość matrycy, czyli układu, który reaguje na promieniowanie podczerwone. To ona jest najważniejszym elementem w całym mechanizmie termowizyjnym, dlatego warto zainwestować w kamerę termowizyjną posiadającą jak najwyższą rozdzielczość matrycy.

Obszar zastosowania kamer termowizyjnych

W zależności od celu wykorzystania i zakresu zastosowań, do jakich będziesz planował używać kamerę termograficzną, należy wybrać kamerę termowizyjną o odpowiednim zakresie temperatur. Im wyższy zakres temperatur roboczych, tym większa możliwość zastosowań poszczególnych urządzeń. Dzięki temu będą one mogły wykrywać miejsca zagrożone usterkami zarówno w budownictwie, gdzie różnice temperatur są mniejsze, jak i na liniach produkcyjnych, w których temperatury niektórych elementów maszyn przekraczają 100°C, a nierzadko osiągają temperatury w granicach 200°C, a w przypadku elementów roboczych nawet do 400°C. W przypadku narzędzi do obróbki nagrzewają się do ok. 300°C - 500°C, a w przypadku niektórych elementów pieców mogą oscylować w granicach 800-1000°C i więcej, nawet do 2000°C.

Czułość termiczna kamer termowizyjnych

Im niższa wartość czułości termicznej, tym kamera będzie mogła wykryć najniższą różnicę temperatur. W niektórych opisach technicznych parametr ten może występować pod nazwą NETD. Wybierając kamerę o niższym współczynniku czułości termicznej, zapewnisz pomiarom większą dokładność i jakość.

Rozdzielczość kamer termowizyjnych

Jeśli zainwestujesz w kamerę termograficzną o większym wyświetlaczu posiadającym bardzo dobrą rozdzielczość wszystkie obserwacje będziesz mógł przeprowadzać w dobrej jakości. Komfort pracy w badaniach termowizyjnych ułatwi również dotykowy ekran, za pomocą którego możliwe będzie szybkie i intuicyjne obsługiwanie urządzenia.

Współczynnik emisyjności kamer termowizyjnych

Nie zapomnij również o sprawdzeniu współczynników emisyjności - im większa tabela danych dotyczących potencjalnie badanych powierzchni, tym lepiej. Każda bowiem z nich charakteryzuje się inną wartością współczynnika emisyjności, który mówi użytkownikowi o energii wysyłanej przez badane ciało względem obiektu całkowicie czarnego.

Szeroki zakres współczynników emisyjności dostępnych w profesjonalnych kamerach termowizyjnych pozwoli na ustawienie odpowiedniej wartości przed obserwacją i tym samym wyeliminowanie błędów pomiarowych mogących wynikać z błędnej nastawy lub braku współczynnika emisyjności odpowiedniego do badanego materiału.

Funkcje specjalne kamer termowizyjnych

Chcesz zainwestować w kamerę, która posiada funkcje specjalne? Zdecyduj się na takie jak:

  • Funkcja MSX – Dzięki funkcji MSX, w którą wyposażone są niektóre kamery termowizyjne marki FLIR, możliwa jest również obserwacja badanych obiektów w obrazie termowizyjnym wraz z zaznaczonymi krawędziami i obrysem obiektów bez opóźnienia czasowego. Dzięki temu widoczność skanowanych urządzeń i miejsc jest jeszcze bardziej dokładna, a użytkownik może szybko zlokalizować na obrazie termowizyjnym poszczególne elementy, a nawet odczytać tabliczki znamionowe.
  • Funkcja obraz w obrazie (Picture in Picture) – opcja nakładania obrazu termicznego na obraz cyfrowy
  • Funkcja fuzji – możliwość obserwacji obiektu jednocześnie w obrazie cyfrowym i termowizyjnym przy wyznaczeniu temperatury granicznej. Wszystkie elementy powyżej lub poniżej ustawionej temperatury zostaną zobrazowane w wersji obrazu termowizyjnego.

Oprogramowanie do kamer termowizyjnych

Badanie kamerą termowizyjną wszelakich obiektów przemysłowych, elementów, budynków i maszyn to pierwszy etap procesu diagnostyki. Aby móc ułatwić sobie kolejny element tego procesu, jakim jest analiza danych, warto wybrać taką kamerę termograficzną, która dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu pozwoli na zrobienie zaawansowanych raportów dotyczących przeprowadzonych badań. Sprawdź również informację o możliwości eksportowania zróżnicowanych plików oraz przesłania ich szybko i w prosty sposób do osób zainteresowanych raportami z inspekcji.

Powiązane tematy:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.