Sprzęt i narzędzia dla hydraulików

Oszczędność czasu, redukcja kosztów: wszystkie potrzebne narzędzia z jednego źródła

Niezależnie od tego, czy jest to budynek biurowy, zakład produkcyjny czy magazyn, niezawodne instalacje hydrauliczne, gazowe i grzewcze są tak samo istotne w działalności komercyjnej, jak w obiektach komunalnych i mieszkalnych. Zakres zadań hydraulików, techników i inżynierów obejmuje zadania od podstawowych instalacji rur i montażu armatury, poprzez duże i indywidualne systemy grzewcze, zaopatrzenie kuchni w wodę i technikę łazienkową, aż po odprowadzanie wody deszczowej i ścieków. W zakres ich kompetencji wchodzi również kontrola, konserwacja i naprawa systemów grzewczych, pomp ciepła, systemów wentylacyjnych, systemów klimatyzacji. 

Regularne kontrole są szczególnie ważne w przedsiębiorstwach prywatnych i komunalnych. Profesjonalne usługi instalacji technicznych gwarantują, że nie dojdzie do zakłóceń lub awarii w dostawie ciepła i powietrza oraz w higienie wody, a tym samym do utraty produktywności. Hydraulik, jako ekspert w dziedzinie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest odpowiedzialny za zapewnienie zaopatrzenia w czystą i użytkową wodę w przemyśle, jak również za uzdatnianie wody poprzez redukcję kamienia, filtrację, osmozę lub poprzez procesy wymiany jonowej.

W obszarze instalacji grzewczych i kotłów, hydraulicy i inżynierowie ciepłownictwa odpowiadają za poprawę efektywności energetycznej i przejście na odnawialne źródła energii. Obejmuje to planowanie, instalację i konserwację słonecznych systemów grzewczych, systemów fotowoltaicznych, elektrociepłowni i pieców na ekogroszek.

Jako instalator pracujący na etacie lub prowadzący własną działalność gospodarczą, a także jako firma wykonująca prace instalacyjne, polegasz na niezawodnych, profesjonalnych narzędziach i częściach zamiennych.  
 

Conrad jako dystrybutor produktów dla sektora MRO zapewnia rozwiązania wybierane przez fachowców ze względu na wysoką jakość wykonania, ponadprzeciętną wytrzymałości oraz bezpieczeństwo. Poniżej prezentujemy podstawowe wyposażenie narzędziowe dla hydraulików, inżynierów ciepłownictwa oraz specjalistów z sektora instalacji gazowych.

1. Klucze

Klucze są jednym z najważniejszych narzędzi pracy dla techników zajmujących się klimatyzacją i wentylacją. Klasykiem do pracy na rurach, złączkach i nakrętkach złącznych są klucze szwedzkie lub szczypce do rur. Klucz szwedzki wyróżnia się  od innych modeli specyficzną budową szczęk oraz uzębieniem, które pozwala zacisnąć element w taki sposób, by ten nie wyślizgnął się podczas odkręcania. Klucze wyposażone są w mechanizm pozwalający na dopasowanie szerokości rozstawu szczęk. Taka funkcjonalność sprawia, że przy pomocy kluczy można pracować zarówno na rurach, nakrętkach oraz śrubach, które mają różne rozmiary. 

Za pomocą kluczy można zdziałać naprawdę wiele, pozwalają na ściskanie, dokręcanie, zaginanie oraz regulowanie różnych przedmiotów. Wiele modeli wyposażonych jest w nowoczesne i niezawodne blokady eliminujące ryzyko przypadkowego przestawienia. Zaletą kluczy jest ich wysoka odporność na uszkodzenia.

Klucz łańcuchowy jest przydatny do montażu i demontażu okrągłych i wielokątnych elementów. Umożliwia pracę w obu kierunkach bez potrzeby przekładania.

2. Piły do metalu i nożyce do rur

Profesjonalna nożyce do rur, piły do metalu i piły z metalowym ostrzem są lekkie, stabilne i przeznaczone do cięcia i skracania rur metalowych i plastikowych. Niektóre modele wyposażone są w technologię szybkiej wymiany tarczy.

Do cięcia okrągłych cienkościennych rur miedzianych, mosiężnych, aluminiowych lub stalowych wymagany jest specjalny obcinak do rur.

Wybierając produkt warto zwrócić uwagę na podane wymiary i dostępność zapasowych tarcz tnących. Do cięcia rur z tworzyw sztucznych o różnych rozmiarach przydatne są nożyce do rur kompozytowych.

3. Giętarki do rur

Giętarki to rur to narzędzia, które przydadzą się do prac w hydraulice, ogrzewaniu oraz w chłodnictwie do tworzenia giętych elementów rurowych. W zależności od modelu możliwe jest zaginanie rur ze stali miękkiej, miedzi i mosiądzu. Promień krzywizny jest regulowany. Wybierając odpowiednią giętarkę należy zwrócić uwagę na średnice rury określoną w opisie, maksymalną grubość ścianki i maksymalny kąt gięcia. Jednoręczne giętarki są przydatne do gięcia miękkich, małych średnic rur zapewniając precyzyjne wymiary, z kolei modele  hydrauliczne są energooszczędną alternatywą dla ręcznych giętarek.

4.  Zaciskarki, szczypce do zaciskania

Wiele połączeń rurowych w branży wodno-kanalizacyjnej, budownictwie grzewczym i klimatyzacji wykonuje się metodą zaprasowania. Odpowiednim narzędziem specjalnym do okuć są szczypce zaciskowe. Modele do użytku ręcznego działają z wykorzystaniem siły mięśni. Specjalny kształt dźwigni zapewnia efektywne i równomierne przenoszenie siły na łączone elementy i kształtki. Szczęki większości szczypeic zaciskowych można wymieniać, dzięki temu złączki o popularnych profilach zaciskowych TH, G, M i V mogą być obrabiane zgodnie z wymaganiami. Przy wyborze narzędzia do zaciskania należy zwrócić uwagę na maksymalną średnicę rury.

Do wygodnego i niemęczącego zaciskania rur dobrym wyborem są szczypce zaciskowe z napędem elektrycznym. Oprócz modeli podłączonych do sieci istnieją lekkie urządzenia zasilane bateryjnie, których można również używać z dala od gniazdka.

5. Lutownice i spawarki

Lutowanie miękkie i twarde to klasyczne techniki łączenia rur miedzianych w budownictwie sanitarnym i grzewczym. Lutowanie jest również stosowane do łączenia elementów wykonanych z niklu i żelaza. W zakresie poniżej 450 stopni Celsjusza mówi się o lutowaniu miękkim, wyższe temperatury dają twarde połączenia lutowane. W Conrad znajdź odpowiedni sprzęt do lutowania miękkiego i twardego. Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej lutownicy lub metody spawania opisane są w osobnych artykułach.

6. Urządzenia do czyszczenia rur

Drożność rur można łatwo korygować dzięki odpowiednim narzędziom bez potrzeby stosowania inwazyjnych napraw.

 

W przypadku zlewów, odpływów prysznicowych i wannowych, a także krótkich przemysłowych linii odpływowych doskonale sprawdzą się urządzenia do czyszczenia rur. W modelach z korbą lub wrzecionem napędzanym elektrycznie, głowica czyszcząca obraca się stale wokół swojej osi. Niektóre profesjonalne urządzenia posiadają silnik napędowy.

 

Na elastycznej metalowej spirali o regulowanej długości, głowica czyszcząca pracuje w rurze i rozprasza zablokowane zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę dla jakiej średnicy rury urządzenie zostało zaprojektowane i jakiej długości jest spirala.  Myjki ciśnieniowe ssące i pompy do czyszczenia rur działają na zasadzie ciśnienia i próżni. Mechanicznie lub elektronicznie wytwarzają duże siły ssące i ciśnieniowe, które stopniowo uwalniają zablokowaną rurę. W celu precyzyjnej kontroli rur pomocne może okazać się zastosowanie endoskopu

7. Klucze oczkowe i nasadowe

Klucze płaskie i oczkowe różnych rozmiarów są podstawowym elementem każdej skrzynki lub walizki narzędziowej domowej, samochodowej, a także obowiązkowym wyposażeniem w warsztatach i serwisach.  Charakteryzują się zoptymalizowanym przenoszeniem mocy, dzięki czemu zapewniają mocowanie i usuwanie bez uszkodzenia śruby.

Klucze płaskie najczęściej występują w wersji dwustronnej, z których każda ma inny rozmiar. Pozwalają na łatwe przykręcanie i odkręcanie. Ze względu na swoją budowę sprawdzają się najlepiej w miejscach łatwo dostępnych, w których możliwe jest operowanie narzędziem dookoła śruby. Przeznaczone do lekkich prac, nie wymagają użycia dużej siły.

W miejscach trudnodostępnych znacznie lepiej sprawdzą się kIucze oczkowe, które chronią łeb śruby przed ścieraniem. Pozwlają one rózniweż na znacznie bezpieczniejszą pracę, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo ześlizgnęcie się klucza podczas wkonywania obrotu. Występują w kilku rodzajach, bardzo popularne są zwłaszcza wersje płasko-oczkowe.

Klucze nasadowe pozwalają na bardzo precyzyjne zakręcanie i odkręcanie śrub kwadratowych, sześciokątnych, dwunastrokątnych, nakrętek czy tych o specjalnym kształcie.  W zestawie z kluczem dostępne są wymienne nasadki, które gwarantują odpowiednie dopasowanie końcówki roboczej. Dobrze dopasowany klucz nasadowy zmniejsza wysiłek, jaki trzeba włożyć np. w dokręcenie opornego elementu. Wybierając klucze, warto zwrócić uwagę także na maksymalny moment obrotowy i rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane narzędzie.

8. Śrubokręty

Każdy technik instalator potrzebuje jak najszerszej gamy wkrętaków lub wkrętaków elektrycznych. Na ogół wymagane są śrubokręty krzyżowe, Torx, imbusowe, płaskie oraz klucze trzpieniowe.

Wymienne wkrętaki, wkrętaki nasadowe i czy zestawy wkrętaków dynamometrycznych to praktyczne i uniwersalne narzędzia, które zawsze powinny znajdować się w skrzynce z narzędziami.

9. Poziomice

Prace montażowe zawsze wymagają precyzji i prawidłowego ustawienia. Poziomica to przyrząd, którego działanie jest nieocenione podczas wykonywania różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych oraz w trakcie czynności montażowych bądź naprawczych. Ważnym elementem poziomicy jest jej długość, która powinna być dobrana według indywidualnych potrzeb. Krótsza poziomica ułatw transport oraz znacznie lepiej przylega do powierzchni, a  z kolei dłuższa skuteczniej eliminuje nierówności powierzchni. Warto też sprawdzić czy poziomica posiada końcówki boczne chroniące ją przed uderzeniami oraz magnes ułatwiający pomiary. 

Dobrym uzupełnieniem walizki narzędziowej są elektroniczne, regulowane poziomice laserowe. Ich jasne i dobrze widoczne linie pomagają poziomować na dużych odległościach. Zapewniają dokładną regulację pionową i poziomą, a także wyznaczyć kąty proste.

10. Narzędzia pomiarowe

Od sprawdzania wymiarów w fazie początkowej do końcowego montażu, setki razy używane są taśmy miernicze – klasyczne składane lub taśmowe miary.  Wybierając składaną miarkę warto zwrócić uwagę na solidną konstrukcję ze sztywnymi płytkami zawiasowymi, hartowanymi stalowymi sprężynami i odporną na warunki atmosferyczne farbą.

Warto rozważyć zakup nowoczesnych dalmierzy zapewniających szybkie i dokładne wyniki pomiarów. To praktyczne i kompaktowe urządzenie zdolne do obliczania powierzchni i objętości.