Narzędzia wielofunkcyjne - jak wybrać odpowiednie?

Narzędzia wielofunkcyjne - jak wybrać odpowiednie?

16 sty 2018

Szeroka gama narzędzi wielofunkcyjnych  w praktycznych zestawach z wieloma dodatkowymi akcesoriami, takimi jak przystawki do cięcia, szlifowania, frezowania - dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie narzędzi wielofunkcyjnych.

Jak działa narzędzie wielofunkcyjne?

Narzędzie wielofunkcyjne to urządzenie, które łączy w sobie funkcje kilku poszczególnych narzędzi w sobie. Oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne różnią się od ręcznych obrabiarek tym, że zamiast ruchów rotacyjnych wykonują ruchy oscylacyjne z częstotliwością do 20 000 razy na minutę. Narzędzia wielofunkcyjne służą do szlifowania, wiercenia, polerowania i cięcia i frezowania różnych materiałów.

Narzędzia wielofunkcyjne - czy warto kupić?

Ponieważ narzędzia wielofunkcyjne łączą w sobie funkcje wielu narzędzi w jednym poręcznym urządzeniu, najbardziej przydadzą się użytkowników domowych, którzy okazjonalnie potrzebują wykonać drobne prace domowe, remonty, naprawy.  Ale też czasami nawet profesjonaliści doceniają zalety narzędzi wielofunkcyjnych - ich wszechstronność i uniwersalność.

Zalety narzędzi wielofunkcyjnych

 • Są poręczne i kompaktowe.
 • Łączą w sobie kilka funkcji w jednym urządzeniu (szlifowanie, piłowanie, polerowanie, cięcie, skrobanie, frezowanie).
 • Dobrze nadają się do obróbki małych i trudno dostępnych miejsc (np. narożniki) - urządzenia są szczególnie dobrze przystosowane do obróbki kątów, ponieważ ostrza są skierowane ogólnie w kierunku do przodu.
 • Zakup jednego narzędzia jest tańszy niż kilku bardziej wyspecjalizowanych.

Wady narzędzi wielofunkcyjnych

 • Mają niższą wydajność niż specjalne narzędzi
 • Zazwyczaj obróbka nie jest to tak dobra jak  w przypadku narzędzi specjalistycznych.
 • Nie nadają się do obróbki dużych powierzchni.

Rodzaje narzędzi wielofunkcyjnych

Podstawową różnicą między narzędziami wielofunkcyjnymi występującymi na rynku jest sposób zasilania. Dwa podstawowe typ urządzeń to modele zasilane z sieci i modele zasilane akumulatorowo.

Te ostatnie są szczególnie przydatne, ponieważ można używać w dowolnym miejscu szybko i łatwo, bez bałaganu związanego z przewodami. Niestety, są one mniej wydajne niż zasilane z sieci elektrycznych. Szczególnie w ciągłej eksploatacji narzędzia wielofunkcyjne z kablem są znacznie lepiej przystosowane niż narzędzia akumulatorowe. Wybór sposobu zasilania urządzenia zależy od naszych potrzeb i prac jakie najczęściej będziemy wykonywali przy pomocy narzędzia wielofunkcyjnego.

Jak wybrać narzędzie wielofunkcyjne?

Przy zakupie narzędzi wielofunkcyjnych należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

 • tryb pracy,
 • moc,
 • ciężar,
 • liczbę akcesoriów dostarczonych z urządzeniem.

Moc

Niektóre urządzenia wielofunkcyjne posiadają wysoką moc -  nawet do 400 W.  Niestety wraz z wzrostem mocy narzędzi rośnie tak że cena urządzenia.

Narzędzia wielofunkcyjne o wyższej mocy doskonale sprawdza się zarówno w amatorskich domowych naprawach jak i jako narzędzia wykorzystywane przez profesjonalnych rzemieślników. Również dobre osiągi zapewniają urządzenia z mocą 200-250 watów, które dostępne są już od około 250 złotych. Dobrym urządzeniem o mocy 220 W, jest na przykład Einhell TC-MG 220.


Narzędzie wielofunkcyjne Einhell TC-MG 220

Fot. Narzędzie wielofunkcyjne Einhell TC-MG 220.

 

Tryb pracy

Przy zakupie narzędzia wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę na prędkość na biegu jałowym. Parametr ten wskazuje, ile obrotów na minutę posiada silnik pracujący bez obciążenia. Wartość obrotów na poziomie 10000 do 20000 na minutę w zupełności powinno zaspokoić potrzeby przeciętnego użytkownika.

Niektóre z modeli narzędzi posiadają regulację prędkości obrotowej urządzenia. Funkcja ta pozwala zaoszczędzić energię oraz dostosować prędkość wykonywania prac do rodzaju i specyfiki materiału w jakim pracujemy.

Ciężar

Większość narzędzi wielofunkcyjnych waży około 1 kg i dlatego są bardzo poręczne i łatwe w obsłudze. Przy zakupie narzędzia wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę na wagę. Na rynku możemy znaleźć urządzenia ważące powyżej 1.5 kg. Urządzenie takie jest przy dłuższym użytkowaniu męczą rękę przez co są nie poręczne i mało precyzyjne.

Narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe Bosch Professional GRO

Fot.  Narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe Bosch Professional GRO, waga 600 g

Jednym z ważniejszych elementów a bagatelizowanym przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego jest pewna i ergonomiczna rękojeść. Jeśli wybierzemy urządzenie z ergonomiczna obudową (najlepiej pokryta gumą z mikrotesturą ) wówczas możemy cieszyć się długoczasową precyzyjna pracą.

Akcesoria do narzędzi wielofunkcyjnych

W zależności od typu narzędzia wielofunkcyjnego dołączone są różne akcesoria i przyłączniki. Rozbudowane zestawy mają różne arkusze i tarcze szlifierskie, tnące, jak również, skrobaczki, brzeszczoty, tarniki i inne akcesoria. Należy pamiętać, iż im większy jest zestaw akcesoriów do narzędzia wielofunkcyjnego, tym jest on bardziej kosztowny. Jeśli chcesz ograniczyć koszty możesz wybrać mniejszy zestaw w miarę rozwoju prac można będzie dokupować potrzebne narzędzia. Warto wziąć ten fakt pod uwagę w czasie zakupu

Narzędzie wielofunkcyjne Fein MultiMaster MARINE FMM 350QSL

Fot. Narzędzie wielofunkcyjne Fein MultiMaster MARINE FMM 350QSL

 

Praktycznym rozwiązaniem do przechowywania elektronarzędzi i akcesoriów w jednym miejscu jest walizka narzędziowa. Zwróćmy uwagę, czy jest ona w zestawie. Ważne, by posiadała trwałe zaczepy i zawiasy, które zapobiegają przypadkowemu otwarciu podczas transportu.

Narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe Makita TM30DSMJX5

Fot. Narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe Makita TM30DSMJX5

Sprawdź ofertę narzędzi wielofunkcynych w conrad.pl i wybierz takie, które najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom.

 

Powiązane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.