Oświetlenie świąteczne – dobierz odpowiednie elementy oświetlenia

Oświetlenie świąteczne – dobierz odpowiednie elementy oświetlenia

4 dni temu

Co roku dokładamy wszelkich starań, aby w okresie Bożego Narodzenia uzyskać wyjątkowy, magiczny nastrój. Trudno wyobrazić sobie ten czas bez migających światełek. Wybór lampek choinkowych i iluminacji zewnętrznych z roku na roku jest coraz trudniejszy. Musimy zdecydować, czy kupić tańsze oświetlenie tradycyjne, czy może idąc za najnowszymi trendami wybrać energooszczędne oświetlenie LED-owe.
Zanim jednak dokonamy wyboru koloru czy wielkość światełek, podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest miejsce ich montażu. Inne parametry muszą mieć lampki do oświetlenia budynku czy drzewek w ogrodzie, a inne przeznaczone do zastosowań wewnątrz domu.

Oświetlenie świąteczne zewnętrzne

Oświetlenie przeznaczone do użytku na zewnątrz musi być odporne na niskie temperatury oraz wilgoć, a oprawki powinny być wykonane z gumy. Dlatego wybierając ozdoby do ogrodu, na fasadę budynku czy na balkon, zwracajmy uwagę na klasę ochrony (symbol IP), który powinien wynosić przynajmniej 44. Pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga zaś dotyczy wodoszczelności. Przyozdobiony dom i posesja nabiorą wyjątkowego uroku, zaś w ogrodzie zapanuje magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Oświetlenie dekoracyjne LED Esotec IP44, 100 żarówek, 1200 cm

Fot. Oświetlenie dekoracyjne LED Esotec IP44, 100 żarówek, 1200 cm

— wykonane z przeźroczystej gumy, przez którą przeciągnięte są kolorowe lampki. Świetnie sprawdzają się przy dekoracji obiektów o niestandardowych kształtach, możemy nimi ozdobić drzewka, balkony lub elementy elewacji.

— dostępne są w różnych kształtach, długościach i kolorach, mogą przypominać zwisające sople lodu, gwiazdki lub małe żarówki. Idealnie nadają się do dekoracji elewacji budynków, gzymsów, słupów, drzew, schodów, balustrad.

— tradycyjne lampki świetlne o zróżnicowanych kształtach i kolorach,  którymi z powodzeniem można owinąć dowolny element np. balustrady, choinki.

Kurtyna świetlna Polarlite PNL-01-002, żarówka LED, na zewnątrz, ilość źródeł światła: 200

Fot. Kurtyna świetlna Polarlite PNL-01-002, żarówka LED, na zewnątrz, ilość źródeł światła: 200

 

  • projektor laserowy

— nowoczesny sposób, umożliwiający stworzenie na fasadzie budynku wyjątkowej iluminacji świetlej np. w kształcie płatków śniegu.

— w kształcie choinek, reniferów, gwiazd czy sań, które podkreślą świąteczny nastrój ogrodu.

 

Oświetlenie świąteczne wewnętrzne

Migoczące światełka to ozdoby, które sprawdzają się nie tylko na choince. Można skorzystać z nich na wiele różnych sposobów. W domach piętrowych warto efektownie rozświetlić poręcze schodów, a na kominku lub parapecie ustawić ozdobne kompozycje.

Drzewka LED

Jako świąteczna dekoracja idealnie sprawdzą się drzewka LED. Połyskujące gałązki subtelnie oświetlą przestrzeń, nadając jej odpowiedniego uroku. Drzewka LED zamiast tradycyjnej choinki to dobre rozwiązanie dla osób gustujących w nowoczesnych wnętrzach i oryginalnych dekoracjach, zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i domowych.

Lampki choinkowe

Oświetlenie choinkowe stanowi piękne uzupełnienie dekoracji świątecznego drzewka. Dostępne są różne rodzaje, wielkości, jak i kolory. Możliwy jest wybór lampek świecących tylko w jednym kolorze np. pasującym do wystroju biura i mieszkania lub wielokolorowe, świecące jednostajnym światłem, migające, zmieniające się sekwencyjnie czy sterowane pilotem, wybór jest ogromny.

Kształt lampek choinkowych

Lampki mogą być zawieszane na choince lub przypinane do jej gałęzi. Występują w różnych kształtach, najczęściej wybierane są niewielkie lampki ale dostępne są też kule, śnieżynki, gwiazdki, serduszka czy lampki kształcie świecy. Te ostatnie nawiązują do tradycyjnego oświetlenia choinki, którym były stawiane na drzewku świece. Zasilane są zwykle za pomocą przewodu z wtyczką lub na baterię.

Długość przewodu

Nie zapominajmy zwrócić uwagi na rozmiar i długość przewodu. Dobierajmy światełka do konkretnej wielkości drzewka, niewielka choinka nie potrzebują kilkumetrowego sznura świetlnego.

Lampki tradycyjne czy lampki led?

Tradycyjne lampki choinkowe dostępne są w wielu kolorach i długościach. Charakteryzują się jednak dużym poborem prądu ok. 40-70 W oraz szeregowym sposobem łączenia, co sprawia, że gdy przepali się jedna z żarówek, nie działają wszystkie. Lampki LED cieszą się coraz większą popularnością, głównie z powodu energooszczędności oraz wysokiej żywotności. Jednak cena ich zakupu jest znacznie wyższa niż światełek tradycyjnych.

Wybór oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz zależy tylko od naszych preferencji, a jest w czym wybierać. Wykorzystując dostępne formy oświetlenia możemy stworzyć sobie i bliskim, a także zwykłym przechodniom świąteczny, bajkowy klimat.

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.