Identyfikowalność i Technika RFID - nowe tematy w koncepcji Przemysłu 4.0

Postępująca digitalizacja, automatyzacja procesów produkcyjnych oraz internet rzeczy zamieniają zakłady przemysłowe w inteligentne fabryki. Producenci coraz częściej poszukują rozwiązań o specyfice przemysłowej, które mogą być szybko i łatwo zaadaptowane do zmian produkcyjnych. Technologia RFID jest elastyczna i wciąż odkrywa nowe możliwości oraz zastosowania, jak choćby handel, kontrola dostępu czy logistyka.  

HellermannTyton jest znanym dostawcą produktów służących do identyfikacji i łączenia. Aby sprostać wyzwaniom przemysłu – optymalizacji procesów i redukcji kosztów, firma opracowała opaski kablowe i akcesoria ze zintegrowanym transponderem RFID. Przy pomocy odpowiedniego systemu komputerowego oraz czytników, opaski kablowe RFID, tworzą bazę danych, która wspomaga inteligentną automatyzację procesów zgodnie z celami określonymi w koncepcji Przemysł 4.0.

System identyfikacji radiowej (RFID) oznacza przesyłanie danych przy zastosowaniu fal elektromagnetycznych. Technologia ta pozwala na bezdotykowe odczytywanie oraz przechowywanie i późniejsze przetwarzanie danych za pomocą czytnika RFID. Technologia RFID identyfikuje i przetwarza informacje za pomocą fal radiowych niskiej i wysokiej częstotliwości bez dodatkowego zasilania.

fot. hellermanntyton.com

Serwisanci komponentów i układów hydraulicznych często mają problem z odczytaniem etykiet produktów oraz kodów kreskowych. W zakładach przemysłowych, zwykłe opaski lub tabliczki znamionowe, często stają się bezużyteczne ze względu na zabrudzenie olejami,  montaż w miejscach, które utrudniają odczytanie lub wysokie temperatury, które powodują ich zniszczenie. 

Rozwiązania RFID marki HellermannTyton składają się z opasek kablowych oraz akcesoriów ze zintegrowanym transponderem RFID i odpowiedniego czytnika, jako interfejsu do bazy danych. Opaski RFID dzięki różnym wariantom i wykonaniu z materiałów o odpowiednich właściwościach mogą być stosowane w trudnych środowiskach przemysłowych. Umożliwiają zapisywanie i ochronę danych, ale także identyfikację produktów w obszarach zarządzania zasobami, kontroli i konserwacji układów elektrycznych, hydraulicznych. 
Pełnią jednocześnie rolę nośnika informacji, etykiety produktu i zapięcia kablowego. Są szczególnie przydatne, gdy na etykietę jest już za mało miejsca. Ważna cechą rozwiązań RFID jest bezpieczne przechowywanie danych. Każdy chip ma unikatowy numer identyfikacyjny, dlatego po przecięciu opaski nie można jej ponownie założyć.  Co więcej, opaski odporne są na niesprzyjające warunki, takie jak wysokie temperatury, brud i płyny. Układy RFID osadzone w opaskach kablowych mogą przechowywać więcej informacji niż kod kreskowy. Dostęp do tych danych można uzyskać bezdotykowo, korzystając z odpowiedniego czytnika. Efektem tego jest zdecydowanie szybsze zarządzanie danymi w porównaniu z dokumentacją papierową oraz wyeliminowana zostaje możliwość popełnienia błędów,  dzięki czemu dokumentacja jest dokładna.

Zalety opasek kablowych RFID jako produktów do etykietowania: 

  • Opaski RFID to innowacyjny sposób wprowadzania technologii RFID do procesów przemysłowych. 
  • Jasne oznakowanie mimo zabrudzeń: zapisane informacje cyfrowe zostają czytelne przez długi czas, bez względu na to, ile zanieczyszczeń jest na nich osadzonych.
  • Etykietowanie i identyfikacja trudno dostępnych części:  opaski RFID to doskonałą alternatywą dla tradycyjnych etykiet, które nie mogą być stosowane ze względu na trudność z odczytaniem, brak miejsca lub warunki otoczenia. 
  • Innowacyjny nośnik dla aplikacji Przemysłu 4.0 – możliwości zastosowania w inteligentnych fabrykach są nieograniczone.
  • Ochrona przed fałszowaniem: zdjęta opaska nie może być użyta ponownie do tego samego celu. Dzięki temu gwarantuje autentyczność danych. 

System RFID znajduje zastosowanie w wielu branżach. O jego zastosowaniu decyduje materiał, częstotliwość transpondera, odległość odczytu oraz otoczenie. 

Opaski kablowe z nylonu

Opaski RFID z tworzywa sztucznego pozwalają na zapisywanie danych, a także identyfikację produktów w obszarach zarządzania zasobami, procesach konserwacji i obsługi technicznej. Opaski dostępne są z transponderem wysokiej częstotloiwości ( HF – 13, 56 MHz) i zapewniającym wielokrotny zapis oraz transponderem niskiej częstotliwości (LF – 125 kHz) pozwalającym tylko na odczyt.

 

Opaski kablowe z wykrywalnym metalem i identyfikatorem MCTRFID

Opaski z cząsteczkami metalu zawierają opiłki stali nierdzewnej, które wykrywane sa za pomocą czujnika magnetycznego lub promieniowania X.  Zostały skonstruowane dla branż, w których możliwość zanieczyszczenia produktów stanowi problem. 

 

Opaski ze stali nierdzewne

Opaski ze stali nierdzewnej o wysokiej częstotliwości (HF) lub ultra wysokiej częstotliwości (UHF) to rozwiązania sprawdzające się wszędzie, gdzie potrzebna jest duża siła mocująca oraz  odpornością na skrajnie niekorzystne warunki.

HEXTAG

Element mocujący wykonany z poliamidu PA66 i wyposażony w transponder o wysokiej częstotliwości. Dzięki centralnie umieszczonemu otworowi, możliwy jest montaż w miejscach, gdzie nie sprawdzą się opaski kablowe.

Czytnik RFID


Ręczny czytnik RFID HS9 stanowi  interfejs między transponderem RFID a systemami komputerowymi lub bazami danych.

Fale radiowe przesyłają dane z transpondera RFID do czytnika, dzięki czemu możliwy jest bezdotykowy odczyt lub zapis informacji.  Czytnik HS9 jest dostępny dla transponderów niskiej i wysokiej częstotliwości. 

Stacjonarny czytnik RFID-DT22 został stworzony do odczytów i zapisu z transponderów wysokiej częstotliwości przymocowanych do opasek kablowych i  akcesoriów HellermannTyton. Wyposażony jest w interfesj USB i HDI.