Termometry i termohigrometry – kontroluj warunki klimatyczne

Termometry i termohigrometry – kontroluj warunki klimatyczne

6 maj 2021

Termometry i termometry z higrometrem to urządzenia niezbędne do kontroli pomieszczeń przemysłowych, w których warunki klimatyczne są gwarancją stabilności utrzymania np. wysokiej jakości produkcji. Są również niezbędne dla zapewnienia komfortowych warunków pracy w  pomieszczeniach domowych i przeznaczonych do prac biurowych. Dzięki nim istnieje możliwość ustawienia wartości granicznych, a tym samym zapobiegania powstaniu i rozwojowi pleśni oraz drobnoustrojów.

Wybierz urządzenie, które sprawdzi się w odpowiednich zastosowaniach!

Rodzaje termometrów

Termometry zewnętrzne i pokojowe

Dostęp do aktualnych warunków pogodowych mamy w telefonie, Internecie czy telewizji, a mimo to temperaturę na zewnątrz nadal sprawdzamy spoglądając na termometr za oknem. Niemal w każdym domu znajduje się termometr elektroniczny lub cieczowy, który mierzy aktualną temperaturę powietrza na zewnątrz.

Termometry zewnętrzne elektroniczne

Urządzenia mają duży wyświetlacz ułatwiający odczyt aktualnej temperatury, mocowane są za pomocą taśmy samoprzylepnej do okna. Zaletą termometrów elektronicznych jest pokazywanie obok temperatury bieżącej także wartości najwyższych i najniższych oraz wilgotności powietrza. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania termometru, gdyż jego montaż zewnętrzny sprawia, że będzie on narażony na działanie różnych warunków klimatycznych.

Termohigrometr Renkforce TF0073

Fot. Termohigrometr Renkforce TF0073

Termometry pokojowe

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego warto posiadać nie tylko termometr zewnętrzny, ale także pokojowy. Termometry pokojowe cyfrowe lub cieczowe mogą być przeznaczone do powieszenie na ścianie lub postawienia w dowolnym miejscu. Termometry cyfrowe często posiadają dodatkowe funkcje takie jak: wskazywanie wilgotność powietrza, najwyższych i najniższych wartości, czy budzik. Na rynku dostępne są także modele z sondą przewodową lub bezprzewodową do pomiaru temperatury na zewnątrz.

Termometry pokojowe rtęciowe

Od 2007 roku dyrektywą Unii Europejskiej zakazana jest produkcja termometrów rtęciowych. W dostępnych obecnie termometrach rtęć zastąpiono izopropanolem lub inną cieczą o niskiej temperaturze krzepnięcia i wysokiej wrzenia. Zakres skali w termometrach cieczowych zwykle wynosi od -40°C do +50°C. Montowane mogą być za pomocą przylepów oraz śrubek do elewacji lub zewnętrznej ramy okna. Należy pamiętać, że choć termometry w metalowej obudowie są bardzo trwałe, to w słonecznie dni metal nagrzewa się i zawyża pomiary temperatury. Lepszym wyborem będą termometry w obudowie z tworzyw sztucznych.

Dokładność pomiaru

Termometry cieczowe chociaż są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym to nagrzewają się i pokazują zawyżoną temperaturę. Znaczniej mniejszym błędem pomiaru cechują się termometry elektroniczne, zwłaszcza te wyposażone w zewnętrzny czujnik temperatury.

Termometr TFA 30.1035

Fot. Termometr TFA 30.1035

Rodzaje termohigrometrów

Termohigrometry

Termometry z higrometrem potrzebne są wszędzie tam, gdzie temperatura i zawartość pary wodnej w powietrzu ma znaczenie np. przy produkcji czy przechowywaniu materiałów, w przemyśle spożywczym, serwerowniach czy muzeach i archiwach. W mieszkaniach zbyt wysoki poziom wilgoci może powodować pojawienie się pleśni i wpływać na samopoczucie domowników. Człowiek najlepiej czuje się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60% przy optymalnej temperaturze w mieszkaniu na poziomie 18-22°C.

Termohigrometry analogowe

Termohigrometry analogowe w postaci zegara ze wskazówkami swoje działanie opierają na włosie lub włóknie syntetycznym, które zmieniają swoją długość w zależności od poziomu wilgotności. Termohigrometry włosowe to urządzenia zdecydowanie mniej precyzyjne od cyfrowych, ale cechują się znacznie mniejszą awaryjnością i brakiem konieczności wymiany baterii, dlatego zawsze gotowe są do użytku.

Termohigrometry elektroniczne

Termohigrometry elektroniczne  zwykle zasilane są za pomocą baterii, a ich działanie opiera się o zmianę przewodności czujników będących pod napięciem. W wersji stacjonarnej stosowane są jako elementy automatyki systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, pomagają w utrzymywaniu optymalnej wilgotności powietrza we wnętrzach. Urządzenia przenośne można postawić w dowolnym pomieszczeniu, w którym chcemy kontrolować temperaturę i zawartość wilgoci w powietrzu. Wybierając termohigrometr warto zwrócić uwagę czy posiada on świadectwo wzorcowania, które gwarantuje, że pomiary wykonane za pomocą tego przyrządu można uznać za wiarygodne i rzetelne. Margines błędu termohigrometrów elektronicznych jest nieduży dzięki wzorcowaniu i kalibracji tych urządzeń.

Termohigrometr z funkcją wykrywania pleśni

Niektóre termohigrometry informują o zbyt suchym lub wilgotnym klimacie w pomieszczeniu. W sytuacji przekroczenia progu 65% wilgotności, urządzenie za pomocą alarmu powiadomi o ryzyku wystąpienia pleśni. Dzięki temu możemy za pomocą dogrzania lub przewietrzenia pomieszczenia wyeliminować ryzyko pojawienie się pleśni w naszym mieszkaniu.

Parametry termohigrometrów

Termohigrometry elektroniczne pozwalają na przekazywanie informacji o panujących w pomieszczeniu warunkach. Urządzenia najczęściej umożliwiają badanie:

  • temperatury powietrza
  • wilgotności względnej
  • wilgotności bezwzględnej
  • temperatury punktu rosy

Dodatkowe funkcje termohigrometrów

Wiele termohigrometrów oprócz wskazywania podstawowych informacji wyposażone jest w dodatkowe funkcje zwiększające jeszcze bardziej ich przydatność, takie jak wskazywanie aktualnej daty oraz godziny, budzik z funkcją drzemki czy wyświetlanie stanu baterii, a nawet ustawienie indywidualnych granic alarmowych. Termohigrometry z alarmem doskonale sprawdzają się w miejscach, w których zbyt wysoka lub niska temperatura i wilgotność mogą spowodować katastrofalne skutki np. na plantacjach roślin.

Polecane marki termometrów i termohigrometrów

Polecane kategorie:

Polecane produkty:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

Ostatnio dodane

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

8 dni temu

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

17 dni temu

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

18 dni temu

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

18 dni temu

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

18 dni temu

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

Zestawy narzędzi ESD

3 mar 2022

Zestawy narzędzi ESD

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

3 mar 2022

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

3 mar 2022

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

3 mar 2022

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

Kompaktowy miernik cęgowy VOLTCRAFT VC-330

28 lut 2022

Kompaktowy miernik cęgowy VOLTCRAFT VC-330