Walizki, skrzynki i torby narzędziowe - uporządkuj swoje narzędzia

Walizki, skrzynki i torby narzędziowe - uporządkuj swoje narzędzia

17 lut 2022

Wybierając sprzęt do przechowywania oraz transportu narzędzi, należy wziąć pod uwagę sposób wykonania, wymiary oraz przeznaczenie elementów do przechowywania narzędzi ręcznych, jak i urządzeń pomiarowych. Praktyczna skrzynka, walizka czy torba powinna zmieścić wszystkie potrzebne narzędzia, dlatego warto zastanowić się, czy potrzebna jest walizka o dużych rozmiarach, czy raczej mniejsza skrzynki, która lepiej sprawdzi się podczas transportu.

Przechowywanie i organizacja narzędzi

Szerokie zastosowanie znajdują również plecaki na narzędzia, które łączą praktyczne wykorzystanie z nowoczesnym designem. Plecaki na narzędzia wyposażone są w specjalnie zaprojektowane przegrody na najbardziej potrzebne narzędzia. Najczęściej posiadają również wolną przestrzeń do transportu urządzeń pomiarowych, akcesoriów takich jak rękawice lub okulary ochronne. Niektóre modele wyposażone są w wyjmowane, sztywne wkładki narzędziowe ułatwiające transport większej liczby elementów, a następnie szybkie i wygodne użytkowanie w miejscu pracy.

Jaką walizkę na narzędzia wybrać?

Materiał wykonania

Skrzynki i walizki narzędziowe wykonane z metalu są bardzo trwałe, ale przy tym dosyć ciężkie. Będą w stanie wytrzymać trudne warunki uzytkowania, jednak ich transport sprawia trudności, z tego względu wykorzystywane są jako sprawdzone rozwiązanie do przechowywania przez warsztaty  motoryzacyjne lub mobilną pomoc drogową.

Jest nieco lżejsza od metalowej i bardziej solidna niż plastikowa, używana głównie przez profesjonalistów.

Najtańszym rozwiązaniem są walizki i skrzynki wykonane z tworzyw sztucznych, które są lekkie. Silniejsze uderzenia lub zbyt duże obciążenie może jednak powodować pękanie w newralgicznych miejscach. Często wyposażone są w praktyczne aluminiowe zapięcie lepiej trzymające pokrywę. Nadają się do zastosowania przez amatorów majsterkowania. Nie są odporne na wysoką temperaturę, dlatego do transportu urządzeń do lutowania należy wybrać walizki wykonane z innych materiałów.

Walizka narzędziowa bez wyposażenia, uniwersalna TOOLCRAFT Run 821400

Fot. Walizka narzędziowa bez wyposażenia, uniwersalna TOOLCRAFT Run 821400

 

Walizka narzędziowa ABS

Walizki wykonane z tworzywa ABS są wyjątkowo odporne, dzięki czemu sprawdzą się w bardziej wymagających warunkach. ABS – to akrylonitryl butadien styren, tworzywo amorficzne, które doskonale nadaje się do zastosowania w tworzeniu akcesoriów motoryzacyjnych, części maszyn, obudów sprzętu AGD, rur do zimnej wody i wielu innych elementów. Materiał ten cechuje bardzo duża udarność w szerokim zakresie temperatur, jest odporny na oleje, alkohole i działanie światła, posiada dobre właściwości izolacyjne.

Odpowiedni rozmiar walizki

  • mała walizka na narzędzia

Niewielkie walizki mają wielkość 12 lub 14 cali, są wystarczające dla potrzeb majsterkowicza, który okazjonalnie korzysta ze swoich narzędzi. Małe skrzynki narzędziowe mają zwykle koło 20 cm szerokości, idealnie sprawdzą się do przechowywania mniejszych narzędzi oraz jako skrzynka na narzędzia do samochodu.

  • duża walizka na narzędzia

Duże walizki powyżej 20 cali i skrzynki o co najmniej 45 centymetrach szerokości są mniej poręczne, ale pozwalają na przenoszenie i przechowywanie większej liczby narzędzi. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na głębokość, która powinna być tak dobrana, by zmieścić największe  nawet narzędzia, np. wiertarkę.

Duże skrzynie i walizki narzędziowe mogą być wyposażone w kółka i poręczne uchwyty teleskopowe, które ułatwiają transport nawet najcięższych narzędzi. Najczęściej posiadają wytrzymałą ramę aluminiową stanowiącą podstawę konstrukcji i doskonałe zabezpieczenie przed uderzeniami.

Wnętrze walizki i skrzynki narzędziowej

Wnętrze narzędzi do przechowywania powinno być dopasowane do elementów i urządzeń, które będą w nich transportowane i magazynowane. Na rynku możemy dostać walizki i skrzynki narzędziowe z wyposażeniem, co sprawia, że ich wnętrze jest odpowiednio dopasowane do sprzedawanych wraz z nimi elementów.

Walizka narzędziowa z pianką — do przechowywania delikatnych narzędzi możemy wybrać te, które mają wnętrze wypełnione pianką lub posiadają materiałowe przegrody. Przechowywanie mniejszych narzędzi i akcesoriów ułatwią walizki z wysuwanymi szufladami lub plastikowymi przegrodami.

Walizki z wkładką piankową to idealne rozwiązanie do przechowywania i transportu urządzeń pomiarowych. Dzięki możliwości dopasowania i przycięcia do każdego kształtu, zabezpieczą wrażliwe elementy sprzętu elektronicznego. Sprawdzą się także podczas przechowywania modeli, uniwersalnych narzędzi, kabli, komputerów, a nawet osprzętu muzycznego.

Walizka narzędziowa z wkładem piankowym 814230

Fot. Walizka narzędziowa z wkładem piankowym 814230

Skrzynki narzędziowe z szufladami — dobrze wybrać skrzynki z szufladami i organizerami, które pomieszczą wiele małych elementów, ułatwią dostęp i posortowanie niewielkich narzędzi i akcesoriów np. wkrętów czy gwoździ.

Jaką torbę na narzędzia wybrać?

Jest idealna do przechowywania i przenoszenia śrubokrętów, kluczy, kombinerek, młotków, testerów, a także drobniejszych akcesoriów. Przydatna zarówno majsterkowiczom, jak i fachowcom, nadaje się dla elektryków, hydraulików, a także informatyków.

Rozmiar

Torba dla majsterkowiczów może być  mniej rozbudowana, co ułatwi jej przenoszenie. Oprócz pojemności wyrażonej w litrach istotna jest liczba przegródek, która pozwoli nam oddzielić mniejsze narzędzia od większych i utrzymać porządek.

Materiał wykonania

Obecnie torby narzędziowe najczęściej wykonane są z nylonu, który jest materiałem lekkim i wytrzymałym. Rzadziej możemy spotkać torby skórzane, które, choć mocne i odporne na uszkodzenia, są ciężkie. W przypadku tych materiałowych ważne jest odpowiednie wzmocnienie dna i ścian bocznych, co zapobiegnie ich uszkodzeniu podczas transportu ciężkich i ostrych przedmiotów. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykończenia – torby na narzędzia powinny posiadać solidne zapięcia i szycie. Chcąc zapewnić sobie komfort pracy, należy wybrać torbę z wygodnymi rączkami pozwalającymi przenosić narzędzia na znaczne odległości oraz dopinanym paskiem z wysokiej jakości mocowaniem, umożliwiającym przenoszenie torby przewieszonej przez ramię.

Jakie narzędzie do przechowywania dla kogo?

Dla domowego majsterkowicza

Najlepszym wyborem będzie walizka, skrzynka lub torba mniejszych rozmiarów, w której znajdą się najpotrzebniejsze narzędzia. Używana jest raczej sporadycznie, dlatego nie powinna zajmować dużo miejsca.

Dla „złotej rączki”

Dla osób zajmujących się zróżnicowanymi pracami konserwatorskimi sprawdzi się skrzynka lub walizka, która pomieści zróżnicowany sprzęt warsztatowy. Dobrym rozwiązaniem będzie mobilna walizka z wygodnymi szufladami i wysuwanym uchwytem.

Skrzynka narzędziowa z tworzywa sztucznego Hazet 190L-3

Fot. Skrzynka narzędziowa z tworzywa sztucznego Hazet 190L-3

Dla elektryka, serwisantów komputerowych

Specjaliści tych dziedzin wykorzystują przeważnie specyficzne narzędzia niewielkich rozmiarów, dlatego idealnym wyborem będzie rozsuwana skrzynka z wieloma wąskimi przegrodami, w której łatwo utrzymać porządek.

Do samochodu

Wybór skrzynki lub walizki do samochdou zależy od naszych umiejętności i stanu naszego pojazdu. Z jednej strony powinna być mała, aby zajmowała jak najmniej miejsca, a z drugiej powinna pomieścić podstawowe narzędzia. Warto wybrać taką, którą będzie miała możliwość mocowania w bagażniku.

Polecane marki

 

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.

Ostatnio dodane

Urządzenie do zadań specjalnych. Sprawdź kamerę inspekcyjną i zajrzyj w niedostępne miejsca

Dzisiaj

Urządzenie do zadań specjalnych. Sprawdź kamerę inspekcyjną i zajrzyj w niedostępne miejsca

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

11 dni temu

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

20 dni temu

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

20 dni temu

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

20 dni temu

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

20 dni temu

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

Zestawy narzędzi ESD

3 mar 2022

Zestawy narzędzi ESD

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

3 mar 2022

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

3 mar 2022

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

3 mar 2022

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.