Enkodery i inklinometry Posital Fraba

Enkodery i inklinometry Posital Fraba

4 wrz 2018

Posital Fraba jest producentem wysokiej klasy czujników pozycjonujących w tym m.in. enkoderów absolutnych, enkoderów inkrementalnych i inklinometrów. Od 2007 roku czujniki oferowane przez firmę produkowane są w zakładach w Słubicach w województwie lubuskim.

Enkodery absolutne Posital Fraba

Enkodery przekształcają mechaniczną zmianę pozycji kątowej na sygnał elektryczny, który wykorzystywany jest przez system sterujący urządzeniem. W szerokiej ofercie enkoderów absolutnych serii IXARC poszczególne modele różnią się:

- wymiarami i typem kołnierza (kwadratowy, synchro, synchro (Heavy-Duty), zaciskany, nieprzelotowy wał pusty),

- materiałem budowy, (aluminium, stal, stal nierdzewna V4A,)

- rozdzielczością,

- liczbą obrotów.

Dostępne są również zróżnicowane standardy wyjścia, proste wyjścia analogowe oraz interfejsy sieciowe, Fieldbus i Ethernet przemysłowy. Firma Posital Fraba rozszerza równolegle ofertę enkoderów wykonanych w technologii magnetycznej i optycznej.

Enkodery magnetyczne

Dokonują pomiaru pozycji kątowej w oparciu o technologię czujników pola magnetycznego. Posital Fraba tworzy enkodery magnetyczne z nową generacją sensorów, powstałą z połączenia klasycznego czujnika Halla z 32-bitowym mikrokontrolerem. Dzięki temu osiągnięto podwyższoną rozdzielczość i dokładność oraz wydajność.

Enkodery optyczne

Jednym z najważniejszych elementów wykonania enkoderów optycznych jest przymocowana do wału przeźroczysta tarcza, na której znajduje się specjalny wzór przezroczystych i nieprzezroczystych pól. Generowane przez IR LED światło przechodzące przez obracającą się oś czujnika przechodzi przez tarczę lub się na niej zatrzymuje, co jest rejestrowane przez elementy światłoczułe.

Enkodery wieloobrotowe magnetyczne i optyczne

Enkodery wieloobrotowe obu typów wykonują pomiar obrotów bez zasilania bateryjnego. W czujnikach wieloobrotowych magnetycznych technologia liczenia obrotów oparta jest o efekt Wieganda. System niezależnie od zasilania i prędkości wału enkodera generuje krótkie, ale silne impulsy elektryczne dostarczające wystarczającą ilość energii do elementów elektronicznych zliczających wykonane obroty.

Enkodery optyczne wieloobrotowe mają dodatkowy zestaw tarcz kodowych, które są połączone z kołami zębatymi przekładni mechanicznej. Koła te obracają się razem z osią czujnika, a ich pozycja jest rejestrowana przez układ optyczny, co umożliwia określenie liczby obrotów osi enkodera.

Enkodery ixarc Posital Fraba

Fot. Enkodery IXARC / Źródło: Posital Fraba.com.pl

Enkodery absolutne IXARC – cechy charakterystyczne

 • Rozdzielczość do 16 bitów
 • Liczba obrotów do 14 bitów
 • Interfejsy: Profinet, Profibus, Powerlink, SSI, EtherCAT, CANopen, Interbus,
 • Technologia: optyczna, magnetyczna
 • Typy kołnierza: zaciskowy, synchro, kwadratowy, pusty
 • Stopień ochrony: do IP69K.

Enkodery inkrementalne IXARC

Enkodery inkrementalne serii IXARC firmy Posital Fraba mierzą względną pozycję kątową poprzez zliczanie impulsów, dlatego nazywane są często przetwornikami obrotowo-impulsowymi. Enkodery inkrementalne IXARC liczą impulsy od zera po każdym włączeniu zasilania. 

Enkodery inkrementalne IXARC wykonane są w technologii magnetycznej i dostępne w rozdzielczości programowalnej w zakresie do 1 do 16384 impulsów na obrót. Urządzenia dają użytkownikowi możliwość zmiany rozdzielczości, standardów wyjścia, zasilania, kierunku zliczania w dowolnym czasie przy użyciu dedykowanego programatora UBIFAST. Mogą być stosowane w najbardziej wymagających układach kontroli ruchu i prędkości.

Enkodery inkrementalne IXARC - cechy charakterystyczne:

 • Rozdzielczość programowalna w zakresie do 1 do 16384 impulsów
 • Standardy wyjścia: TTL (RS422) i HTL (push-pull)
 • Technologia magnetyczna
 • Typy kołnierza: zaciskowy, synchron, kwadratowy, z otworem
 • Stopień ochrony do IP69K.

Inklinometry (czujniki pochylenia)

Inklinometry umożliwiają dokładny pomiar kąta nachylenia w poziome lub wychylenia w pionie, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa w systemach sterowania ruchem. Inklinometry z linii TILTIX firmy Posital Fraba wykonane są w dwóch technologiach:

 • dynamicznej technologii MEMS,
 • precyzyjnej technologii z płynem elektrolitycznym.

Oba pochyłomierze pozwalają na pomiar wychylenia od pionu wokół dwóch osi, a inklinometry MEMS także wokół jednej osi.

Czujniki MEMS

W czujnikach MEMS nachylenie obliczane jest na podstawie zmiany pojemności, tzw. mikromasa zawieszona jest na elastycznej strukturze, a pojawiający się ruch czujnika powoduje zmianę pozycji masy, co wpływa na zmianę pojemności między nią a strukturą. Czujniki MEMS cechują się szerokim zakresem pomiarowym wokół jednej osi: od 0° do 360° lub wokół dwóch osi: od -80° do +80° i rozdzielczością na poziomie 0,01°.odporne na wstrząsy i wibracje. Dostępne są inklinometry MEMS w obudowach wykonanych z tworzywa FRP, aluminium, heavy-duty oraz z różnymi standardami wyjść: analogowe - napięciowe i prądowe, cyfrowe (CANopen, DeviceNet, SSI).

 • Dokładność do 0,1°
 • Standardy wyjścia: analogowe, SSI, DeviceNet, CANopen
 • Stopień ochrony do IP69K
 • Obudowa: aluminiowa lub z tworzywa

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.