Conrad został autoryzowanym dystrybutorem Arduino®

Conrad został autoryzowanym dystrybutorem Arduino®

29 lis 2021

Projekt Arduino powstał w 2005 roku we włoskim mieście Ivrea, a obecnie jest nieodzowną częścią warsztatów i laboratoriów projektowych, a nawet niektórych sektorów przemysłu. Dzięki łatwemu w użyciu mikrokontrolerowi sprzętowemu i zrozumiałemu oprogramowaniu, Arduino stało się uznaną na całym świecie platformą open-source dla elektroników i programistów.

Wszystkie produkty Arduino od jednego dostawcy

Conrad już od kilku lat sprzedaje wybrane produkty Arduino, ale teraz cały asortyment jest dostępny w jednym miejscu. „Niedawno zostaliśmy oficjalnym partnerem handlowym Arduino i możemy  zaoferować naszym klientom jeszcze łatwiejsze, szybsze i bardziej kompleksowe zaopatrzenie” – mówi Alexander Kastner, Product Manager w Conrad Electronic. W przyszłości będziemy oferować pełną gamę produktów Arduino, w tym płytki, moduły, osłony i zestawy. Daniel Kilian, dyrektor ds. sprzedaży globalnej w firmie Arduino, wspomina o kolejnej istotnej korzyści wynikającej z partnerstwa: „Dzięki ścisłej współpracy nasze nowe produkty są teraz dostępne bezpośrednio w Conrad w dniu ich premiery”

Wszechstronny i przyjazny dla użytkownika

Arduino jest przede wszystkim wszechstronnym systemem sterowania przeznaczonym dla wszystkich, którzy chcą realizować własne pomysły projektowe i zajmują się automatyzacją – od budowy sygnalizacji świetlanej LED do złożonych projektów IoT. W przeciwieństwie do komputerów  jednopłytkowych, sprzęt Arduino jest w zasadzie programowalnym mikrokontrolerem We/Wy. Korzystając z szerokiej gamy różnych czujników, Arduino jest w stanie monitorować swoje otoczenie, a także odpowiednio sterować oświetleniem, silnikami elektrycznymi i wieloma innymi elementami wykonawczymi. Programowanie sprzętu jest łatwe, przy użyciu języka programowania Arduino opartego na C++. Cały zestaw został zaprojektowany z myślą o prostocie i łatwości obsługi: oprócz darmowego oprogramowania do pobrania, Arduino działa jako platforma open-source. Oznacza to, że każdy zainteresowany elektroniką może pobrać gotowe schematy i układy ze strony Arduino.  Następnie można nad nimi pracować i dostosować do własnych potrzeb. Co więcej, projekty mogą być monitorowane i kontrolowane zdalnie za pomocą Arduino IoT Cloud oraz udostępniane z korzyścią dla wszystkich za pośrednictwem Arduino Project Hub.

 

Podstawowe elementy płytki Arduino

 Nazwa Arduino nie odnosi się do konkretnej płytki ani kontrolera. Arduino odnosi się raczej do całej rodziny produktów lub marki

Podstawowe części płytki Arduino

1. Złącze USB
Do tego gniazda podłączany jest kabel USB w celu przeniesienia indywidualnego programu sterującego do Arduino.

2. Przycisk resetowania
Ten przycisk może służyć do ręcznego resetowania Arduino, jeśli nie działa ono już automatycznie z powodu usterki.

3. Interfejs ICSP (interfejs USB)
ICSP (In Circuit Serial Programming) umożliwia zaprogramowanie obwodu logicznego bezpośrednio w systemie wtyczek

4. Magistrala I²C
W przypadku magistrali I²C dane są przesyłane z urządzenia nadrzędnego do podłączonych urządzeń podrzędnych za pośrednictwem linii SCL (zegar szeregowy) i SDA (dane szeregowe).

5. Wbudowana dioda LED
LED "L" jest wewnętrznie podłączona do PIN 13 i służy do celów testowych.

6. Wejścia/wyjścia cyfrowe
Te piny I/O mogą być skonfigurowane jako cyfrowe wejścia lub wyjścia. Sześć z nich działa w razie potrzeby jako wyjścia PWM z modulacją szerokości impulsu.

7. wyświetlacz LED
Diody LED "RX" i "TX" sygnalizują wizualnie transfer danych z komputera do Arduino UNO.

8. dioda LED napięcia roboczego
Dioda LED "ON" sygnalizuje zasilanie płytki mikrokontrolera. Świeci się, gdy na płytkę podawane jest napięcie.

Kryształ oscylatora (regulator)
Kryształ zapewnia, że oscylator w sterowniku oscyluje stabilnie i z zawsze stałą częstotliwością

10. Interfejs ICSP (kontroler)
W razie potrzeby kontroler można zaprogramować za pomocą tego interfejsu. Ponieważ jednak zostało to już zrobione fabrycznie, zwykle nie jest to konieczne.

11. Mikrokontroler
Mikrokontroler to układ półprzewodnikowy, w którym połączony jest procesor, urządzenia peryferyjne i pamięć. Czasami nazywane są również SoC (System-on-a-Chip).

12. Wejścia analogowe
Jeżeli jako wartości wejściowe są dostępne napięcia analogowe np. z czujników, należy użyć tych sześciu wejść

Piny zasilania
Te piny mogą być używane do podawania napięcia na płytkę mikrokontrolera lub do odbierania napięć takich jak 3,3 V lub 5 V.

14. Dioda prostownicza
Zastosowana dioda prostownicza umożliwia doprowadzenie zarówno napięcia stałego, jak i przemiennego do zasilacza.

15. Kondensatory
Kondensatory ładujące wygładzają napięcie zasilania. Kondensator jest podłączony przed stabilizatorem napięcia 5 V, a kondensator za nim.

16. Podłączenie zasilania
Aby mieć pewność, że po zaprogramowaniu płyta mikrokontrolera może działać również bez połączenia USB, musi być zasilana z zewnętrznego zasilacza

17. Stabilizator napięcia
Stabilizator napięcia wytwarza z napięcia zasilania stabilne napięcie 5 V, które musi zawierać się w przedziale od 7 do 12 V (AC lub DC).

18. Kryształ oscylatora (kontroler USB)
Kryształ zapewnia, że oscylator w kontrolerze USB oscyluje w sposób stabilny i ze stałą częstotliwością.

19. Interfejs USB

Interfejs USB konwertuje sygnały przesyłane przez interfejs USB na format odpowiedni dla kontrolera. 

W zasadzie każda płytka Arduino posiada kontroler z różnymi wejściami i wyjściami. W zależności od tego, który sterownik jest używany, istnieje większa lub mniejsza liczba wyjść i wejść lub opcji połączeń. Dodatkowo płytki Arduino są tak zaprojektowane, że można do nich podłączyć dodatkowe płytki (shieldy) poprzez złącza. W ten sposób powstaje system, który można ustawiać jeden na drugim bez konieczności wykonywania wielu połączeń.


Arduino MKR

Seria MKR Arduino została stworzona specjalnie dla innowatorów-twórców.
Oprócz szerokiego zakresu zadań przełączania i sterowania, cechy serii MKR w dużej mierze koncentrują się wokół komunikacji płytek i ekranów – począwszy od SigFox dla aplikacji IoT, Wi-Fi dla łączności LAN, kompatybilności z GSM
W tym kontekście, użycie wszechstronnego modułu Bluetooth u-blox NINA W-102 wraz z Arduino NANO RP2040 Connect tworzy idealną parę, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału Internetu Rzeczy.

Arduino NANO RP2040 CONNECT>  


Arduino PRO

Arduino Pro to wysokowydajny system przeznaczony m.in. do złożonych zastosowań przemysłowych, robotyki, sztucznej inteligencji w urządzeniach oraz do sterowania maszynami. Oznacza to zaawansowane i bardzo dopracowane układy płytek, takie jak Portenta H7 lite, wyposażone w dwurdzeniowy układ zdolny do przetwarzania złożonych zadań w czasie rzeczywistym. W połączeniu z Arduino IoT Cloud, umożliwia stworzenie kompletnej platformy low-code do tworzenia aplikacji IoT, a także centralnego sterowania.

Arduino Portenta H7 Lit>  


Arduino Education

Poza przemysłem i społecznością twórców, Conrad od kilku lat monitoruje wymagania sektora edukacyjnego w zakresie transformacji cyfrowej. Produkty Arduino Education zostały specjalnie zaprojektowane, aby uczynić  lekcje w szkołach i na uczelniach ciekawszymi i bardziej nastawionymi na doświadczenie. Dzięki materiałom online, które dostępne są dla zestawów Arduino Education, nauczyciele mogą łatwo uzyskać dostęp do wielu wskazówek, dzięki czemu wprowadzenie do programowania i elektroniki jest szybkie i łatwe. Alexander Kastner widzi duży potencjał w przyszłościowym zastosowaniu płytek deweloperskich w szkołach i edukacji zawodowej: „W dzisiejszych czasach zestawy do prototypowania Arduino można znaleźć w wielu sektorach przemysłu. Dzięki temu studenci i absolwenci, którzy zapoznali się z programowaniem Arduino, maja znaczną przewagę, jeśli chodzi o karierę zawodową

Poznaj całą gamę produktów Arduino dostępnych w Conrad>  

 

Ostatnio dodane

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

8 dni temu

Przekaźnik czasowy na szynę DIN - przełączanie w zależności od położenia słońca

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

18 dni temu

Wysokiej jakości, niezawodne przełączniki i złącza? Wybierz z oferty C&K Switches

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

18 dni temu

Oscyloskopy MSO5000. Pełne wyposażenia już w podstawowej wersji

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

18 dni temu

Multimetr Fluke 87V MAX definiuje nowy standard pracy w ekstremalnych warunkach

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

18 dni temu

Poznaj nowe markami PHYWE i PCE Instruments w ofercie firmy Conrad

Zestawy narzędzi ESD

3 mar 2022

Zestawy narzędzi ESD

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

3 mar 2022

Proste i nowoczesne zabezpieczenia linii produkcyjnych

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

3 mar 2022

Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe - kamera termowizyjna z multimetrem Voltcraft WBM-460

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

3 mar 2022

Jeden akumulator do urządzeń różnych producentów! Cordless Alliance System.

Kompaktowy miernik cęgowy VOLTCRAFT VC-330

28 lut 2022

Kompaktowy miernik cęgowy VOLTCRAFT VC-330