Pompy
Informacje na temat pomp do wody
Piwnica nie zawsze musi być zalana Może to być również „tylko” pełna beczka na deszczówkę lub cysterna, którą należy opróżnić do czyszczenia. Lub planujesz użyć wody do podlewania. Jak zawsze: W domu i w ogrodzie często pojawiają się zadania, które mogą być wykonywane za pomocą odpowiedniej pompy w mgnieniu oka.
Aby móc dokładnie określić, która pompa jest najodpowiedniejsza do jej zastosowania, zaleca się najpierw dokładniejsze zbadanie rodzajów pomp:
Pojęcia technologii pomp
-
Wysokość zasysania
-
Natężenie przepływu
-
Wysokość tłoczenia
-
Głębokość zanurzenia:
-
Straty wskutek tarcia
-
Cykl pracy
-
Wielkość materiału stałego
Akcesoria do pomp
-
Filtr pompy
-
Elektroniczny przełącznik ciśnieniowy
-
Zabezpieczenie przed pracą na sucho
-
Przełącznik pływakowy
-
Wąż ssący
-
Wymiary
Pojęcia technologii pomp
Po określeniu wymaganego typu pompy zawsze pojawiają się pytania dotyczące charakterystyki pracy i danych technicznych. Z tego powodu zebraliśmy najczęściej stosowane terminy pojawiające się w danych technicznych pomp.
Wysokość zasysania
Wysokość ssania to różnica wysokości między powierzchnią wody a pompą na wyższym poziomie. Niezależnie od wydajności pompy, w praktyce maksymalna osiągalna wysokość zasysania wynosi ok. 7 - 8 m. W przypadku, gdy konieczne jest tłoczenie wody na wyższe wysokości należy zastosować pompę ciśnieniową, która będzie transportować wodę do pompy o większej wysokości zasysania.Nawet jeśli niektóre pompy są opisane jako samozasysające, pompy ogrodowe lub odśrodkowe powinny być zawsze zalane wodą przed uruchomieniem, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych pracą na sucho.
Ważne:
Wąż ssący musi mieć wymagany przekrój, który zależy od wydajności pompy. Dane te można znaleźć w kartach danych technicznych. Ponadto musi być on skonstruowany w taki sposób, aby nie mógł zostać ściśnięty z powodu panującego w wężu ssącym podciśnienia.
Natężenie przepływu
Wydajność tłoczenia oznacza maksymalną ilość wody, którą można tłoczy w określonym czasie. Informacje podaje się w litrach na minutę (L/min) lub litrach na godzinę (l/h).
Wskazówka:
Natężenie przepływu Q (l/h) zależy od wysokości tłoczenia H (m). Im większa wysokość, tym mniejsza wydajność i odwrotnie. Jakość pompy można ocenić na podstawie charakterystyki pompy zawartej w dokumentacji technicznej. Za pomocą krzywych charakterystycznych można dokładnie odczytać, ile wody jest jeszcze pompowane przy określonej wysokości tłoczenia.
Wysokość tłoczenia
Wysokość tłoczenia to maksymalna różnica wysokości pomiędzy powierzchnią wody lub pompą, gdy znajduje się ona poza pompowanym medium, a najwyższym punktem, do którego pompa może dostarczyć wodę. Wysokość tłoczenia zależy od ciśnienia, jakie może wytworzyć pompa. Ciśnienie 1 bar odpowiada tutaj słupowi wody o wysokości ok. 10 m. Dla pompy, która może wytworzyć ciśnienie 2,5 bar, wysokość podnoszenia wynosi ok. 25 m.
Głębokość zanurzenia:
Głębokość zanurzenia jest określona tylko dla pomp zatapialnych i odnosi się do maksymalnej głębokości wody, przy której uszczelnienie obudowy może wytrzymać panujące ciśnienie wody.
Straty wskutek tarcia
Na rzeczywistą wydajność pomp wpływają różne czynniki zewnętrzne. Nierówności w rurociągach, takie jak łuki, kąty, odgałęzienia i połączenia, powodują straty wydajności. Podobnie, straty tarcia w rurach należą do najważniejszych czynników. W każdym przewodzie wodnym na wewnętrznych ściankach węży lub rur występuje tarcie. Aby zminimalizować te straty, należy zawsze używać węża o największej możliwej średnicy.
Straty tarcia są podawane jako straty ciśnienia w metrach słupa wody (mWS) i zależą od długości węża (LW), jak również od natężenia przepływu (l/min).
Straty tarcia można dokładnie obliczyć na podstawie poniższej tabeli. Dla węża o długości 5 m, średnicy 1 cala i natężeniu przepływu 50 litrów na minutę, strata ciśnienia spowodowana tarciem wynosi 0,4 mWS.
Cykl pracy
Nie każda pompa jest przeznaczona do ciągłej lub długotrwałej pracy. W zależności od modelu i konstrukcji, niektóre pompy niskonapięciowe wymagają odpowiednich przerw na chłodzenie. Jak długo pompa może pracować w trybie ciągłym można znaleźć w danych technicznych. Jeśli cykl pracy (ED) jest podany w procentach, 100% odnosi się do jednej godziny. Pompa o ED równym 50% może zatem pracować nieprzerwanie przez maksymalnie 30 minut.
W związku z tym należy również zwrócić uwagę na zasilanie. Jeśli pompa 12 V jest zasilana przez zasilacz o znacznie wyższym napięciu wyjściowym (np. 13,8 V), cykl pracy ulega skróceniu, ponieważ pobór prądu jest wyższy. Jednak również warunki pracy pompy (średnica węża, wysokość tłoczenia, temperatura otoczenia itp.) odgrywają ważną rolę w maksymalnym użytecznym cyklu pracy. W razie wątpliwości należy sprawdzić temperaturę pracy pompy.
Wielkość cząstek stałych
Wielkość cząstek stałych oznacza maksymalny wymiar cząstek stałych, które może tłoczyć pompa. Jest ono zazwyczaj wyrażone w milimetrach. Jeśli w wodzie są większe cząstki, może to doprowadzić do zatkania lub uszkodzenia pompy.
Akcesoria do pomp
Niezawodność, wydajność i trwałość pompy zależy w dużym stopniu od warunków pracy. Dzięki skutecznym i praktycznym akcesoriom możesz zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy pompy, a tym samym przyczynić się do długiej żywotności pompy.
Filtr pompy
Poprzedzające filtry pompy zmniejszają zanieczyszczenie mechanizmu pompy i chronią przed uszkodzeniem lub redukcją mocy przez duże części stałe.
Elektroniczny przełącznik ciśnieniowy
Wyłącznik ciśnieniowy jest montowany w przewodzie tłocznym i włącza i wyłącza pompę zgodnie z zapotrzebowaniem. W przypadku spadku ciśnienia na skutek poboru wody wyłącznik ciśnieniowy włącza pompę automatycznie i wyłącza ją w przypadku wzrostu ciśnienia przez zamknięcie kurka wody. Wiele wyłączników posiada również zabezpieczenie przed pracą na sucho.
Zabezpieczenie przed suchym biegiem
Zabezpieczenie przed pracą na sucho, podobnie jak wyłącznik ciśnieniowy, znajduje się w przewodzie tłocznym i zapewnia, że w przypadku niewystarczającego ciśnienia następuje wyłączenie pompy. Dzięki temu pompa nie może pracować na sucho w przypadku niedostatecznego dopływu wody i w ten sposób może zostać uszkodzony. W przewodzie tłocznym (pęknięcie rury) wykrywana jest również utrata ciśnienia o gwałtownym spadku. Pompa jest również wyłączona.

Przełącznik pływakowy
Wyłącznik pływakowy do pomp wody służy do włączania i wyłączania pompy. Jest on wodoodporny i pływa na lub w tłoczonym medium. Długość przewodu przyłączeniowego pozwala na precyzyjne zdefiniowanie poziomu wody, przy której należy włączać i wyłączać urządzenie. W zależności od funkcji przełączania łączniki pływakowe mogą być stosowane do „napełniania” (styk przełączający jest otwarty w przypadku przełącznika pływakowego skierowanego w górę) lub do „opróżniania” (styk przełączający jest otwarty w przypadku przełącznika pływakowego umieszczonego w dół). Wyłączniki pływakowe z funkcją zmieniarki mogą być używane do obu zadań.
Wąż ssawny
Wąż ssący jest prefabrykowanym wężem do podłączenia po stronie ssawnej np. Pompy ogrodowe. Ten wąż jest odporny na zbyt mocne ciśnienie. Wąż ogrodowy nie nadaje się do tego. Na końcu znajduje się zawór nożny, który zapobiega opróżnieniu napełnionego przewodu ssawnego i otwiera się dopiero po zassaniu wody przez pompę.
Wymiary
W przyłączach pompy, połączeniach śrubowych i wężach podawane są często informacje w calach. Ponieważ jednak zgodnie z przepisami prawnymi (rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie jednostek) od 01.01.2010 r. wymagane jest określenie wielkości w jednostkach metrycznych, może dojść do niejasności w tej kwestii. Z tego powodu w poniższej tabeli przedstawiliśmy najbardziej powszechne rozmiary w dwóch jednostkach: