Regulatory napięcia
Wybrane marki
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza o regulatorach napięcia
-
Co to jest regulator napięcia?
-
Jakie typy i typy regulatorów napięcia istnieją?
-
Kryteria zakupu regulatorów napięcia - co jest ważne?
-
Nasza wskazówka: Odpowiednie chłodzenie
-
FAQ - Często zadawane pytania dotyczące regulatorów napięcia
-
Interpretacja: W ten sposób kupujesz odpowiedni regulator napięcia
Co to jest regulator napięcia?
Regulatory napięcia to elementy elektroniczne, które w zmiennych, zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciu wejściowym przekształcają w stałe i ustabilizowane napięcie wyjściowe. Często wykonują one jeszcze inne zadania, na przykład ograniczenie prądu i zabezpieczenie przed zwarciem. Możliwa jest również konwersja napięcia zmiennego na napięcie stałe za pomocą odpowiednio dobranych regulatorów napięcia. Regulatory napięcia mogą być stosowane w liniowej technice przełączania lub jako regulatory taktowe.
Regulatory napięcia są potrzebne w prawie każdym układzie elektronicznym Można je znaleźć w różnych klasach wydajności i w różnych wersjach technicznych, w prawie każdym urządzeniu elektronicznym, np. w sektorze motoryzacyjnym, w zastosowaniach telekomunikacyjnych, w systemach sterowania przemysłowego i w wielu innych dziedzinach.
Jakie typy i typy regulatorów napięcia istnieją?
Każdy elektronik i hobbystów jest znany jako absolutny klasyk liniowego regulatora napięcia, seria 78xx i 79xx. Są to regulatory napięcia o stałym napięciu wyjściowym, dostępne w różnych składach obudowy, mocy i jako regulatory pozytywne i negatywne. Napięcie wyjściowe jest zawsze niższe niż napięcie wejściowe.
Regulowany regulator napięcia
Technicznie podobne są liniowe, regulowane regulatory napięcia. W przeciwieństwie do regulatorów napięcia stałego, oferują one możliwość ustawienia napięcia wyjściowego w wcześniej ustalonych granicach.
Jako regulator przełączający w przetwornicę napięcia wyposażony jest w układ elektroniczny o stosunkowo wysokiej częstotliwości, najczęściej w dolnym zakresie MHz, oraz za pomocą zintegrowanej dławiki, która umożliwia regulację napięcia.
Moduły zasilaczy AC/DC do obwodów drukowanych
Zasilacze do drukarek AC/DC są stosowane jako kompaktowe regulatory, gdy wymagane jest stałe napięcie stałe, ale jako napięcie zasilające jest dostępne tylko napięcie zmienne z sieci. W porównaniu do stosunkowo dużych i ciężkich transformatorów są one mniejsze i lekkie oraz wyposażone już w regulację napięcia, dzięki czemu na wyjściu dostępne jest stałe napięcie. Dodatkowe, zewnętrzne przełączanie, które działa jako regulator, nie jest już konieczne.
Regulator napięcia i przełączania
Te regulatory napięcia i przełączania działają wydajniej niż liniowe regulatory napięcia i wytwarzają mniej strat elektrycznych i ciepła przy tym samym prądzie wyjściowym.
Przetwornice DC/DC
Przetwornica DC/DC ze zintegrowanymi regulatorami napięcia pracuje również z regulatorami napięcia i integruje w obudowie jeszcze więcej elementów. W zależności od wersji, generują one mniejsze napięcie z wyższego napięcia wejściowego lub wykorzystują zbyt niskie napięcie zasilania na wejściu do żądanego wyższego napięcia. Popularne przetworniki DC/DC są dostępne z maks. Mocą 100 w i pracują z wysokim stopniem sprawności.
Punkty referencyjne napięcia
Wymagana szczególnie wysoka stabilność napięcia przy niewielkich prądach, określa tzw. referencje napięcia. Regulator napięcia posiada stałe oraz regulowane napięcie wyjściowe. Często takie regulatory są używane do wytworzenia precyzyjnego napięcia odniesienia, na którym opiera się regulator o większej mocy lub do oceny względnego różnic w stosunku do innego napięcia.
Niektóre regulatory napięcia mogą służyć również jako źródło prądu stałego lub alternatywnie mogą być stosowane do tego poprzez podłączenie do małego zewnętrznego źródła zasilania. Podobnie możliwe jest ograniczenie prądu.
Kryteria zakupu regulatorów napięcia - co jest ważne?
Oprócz tego, jaki rodzaj napięcia (napięcie zmienne lub stałe) jest dostępny dla wybranego regulatora, napięcie wyjściowe oraz prąd wyjściowy regulatora napięcia muszą być dopasowane do układu zasilania. Należy również zwrócić uwagę na to, czy ma być dostarczane stałe napięcie, czy też musi być ono regulowane.
Jeśli dostępne jest napięcie sieciowe, zastosowanie zasilacza AC/DC jest najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Regulatory napięcia oferują często wejście szerokozakresowe, na przykład od 100 do 240 V, dzięki czemu można stosować w krajach o odbiegającym napięciu.
Liniowe regulatory napięcia są tanie i dostarczają na wyjściu czyste napięcie, które jest w dużym stopniu wolne od sygnałów zakłócających. Jednak dzięki regulacji liniowej generują znacznie wyższe straty niż taktowane regulatory napięcia, generując tym samym więcej strat ciepła. Im wyższy jest stosunek napięcia pomiędzy wejściem a wyjściem, tym ważniejsza jest ta kwestia, tym bardziej sensowne będzie wykorzystanie taktowanego regulatora.
Referencje napięcia wybiera się zawsze wtedy, gdy wymagana jest wysoka stabilność napięcia lub precyzyjna referencja dla innych regulatorów lub wykrywanie odchyleń napięcia.
Przetworniki DC/DC mogą również posiadać większą moc. Ponadto jest dostępny jako konwerter step-up, który przekłada niskie napięcie na wyższe.
Nasza wskazówka: Odpowiednie chłodzenie
Typy, które znajdują się w obudowie do montażu na płytce drukowanej lub w zamkniętej obudowie z połączonymi przewodami lub zaciskami śrubowymi i nie mają metalowej płyty podstawy, zwykle nie wymagają dodatkowego chłodzenia . W tym przypadku wystarczająca konwekcja powietrza jest do zastosowania w zamkniętej obudowie.
Zupełnie inaczej jest w przypadku regulatorów, które mają metalowe palce chłodzące do montażu radiatora lub montażu na panelu, który ma przewodzącą ciepło. Wymagane jest odpowiednie chłodzenie, w przeciwnym razie może zostać zniszczony na skutek przegrzania. W arkuszu danych znajdują się odpowiednie dane.
FAQ - często zadawane pytania dotyczące regulatorów napięcia
Regulator liniowy zapewnia za niskie napięcie, które może się znajdować?
Te elementy wymagają minimalnej różnicy napięcia od około 1,5 do 3 V między wejściem i wyjściem, aby pracować prawidłowo. Jeśli napięcie to nie jest dostępne, należy zastosować regulator Low-Drop.
Dlaczego niektóre regulatory wymagają kondensatora na wejściu i wyjściu?
W zależności od wersji obwodu wewnętrznego, kondensatory służą do tłumienia niepożądanych drgań lub tłumienia (wygładzanie) prądu wyjściowego.
Interpretacja: W ten sposób kupujesz odpowiedni regulator napięcia
W przypadku regulatorów napięcia należy zwracać uwagę na ewentualne wymagane certyfikaty, które mogą być obowiązkowe zwłaszcza przy wysokich napięciach i oczywiście przy podłączeniu do sieci zasilającej. Jeżeli kryterium jest niska strata mocy, dostępne są tak zwane kontrolery niskiego spadku. Dzięki niższym różnicom w napięciu między wejściem i wyjściem są one różne. Wysoka sprawność zapewnia - również w przypadku większych różnic w napięciu - taktowane regulatory i przetwornice DC/DC. W regulatorach liniowych istnieje wersja dla napięć dodatnich i ujemnych, a więc dodatnich i ujemnych, które nie mogą zostać pomylone.