Porady

    Siłowniki pneumatyczne zmieniające energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną, przeznaczone do napędów maszyn i urządzeń, sterowniczych układów automatyki oraz procesów technologicznych. Wybierz napędy pneumatyczne okrągłe oraz siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania marki Norgren i Univer.

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    Informacje na temat siłowników pneumatycznych i napędów pneumatycznych

    Instalacje pneumatyczne są częścią wielu instalacji przemysłowych. Wyjaśnimy budowę i działanie cylindrów pneumatycznych, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie, oraz jakie korzyści oferuje napęd pneumatyczny.

    • Obszary zastosowania systemów pneumatycznych

    • Jak działa pneumatyka?

    • Funkcja i budowa siłowników pneumatycznych

    • Co muszę wziąć pod uwagę przy zakupie cylindrów pneumatycznych?

    • Nasza praktyczna wskazówka: Przestrzegaj okresów kontroli

    • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące cylindrów pneumatycznych

     

    Obszary zastosowania systemów pneumatycznych

    Pneumatyka jest stosowana we wszystkich dziedzinach przemysłu. Dotyczy to zarówno przemysłu spożywczego, jak i samochodowego. Systemy napełniania lub Linie malarskie byłyby nie do pomyślenia w ich obecnej formie bez użycia sprężonego powietrza. Systemy pneumatyczne mają również pewne miejsce w medycynie, przemyśle wydobywczym, technologii kosmicznej oraz wielu innych sektorach i gałęziach przemysłu.

    Pneumatyka
     

    Jak działa pneumatyka?

    Pojęcie pneumatyki odchodzi od starego słowa greckiego, co was oznacza "wiatr”. W przypadku napędów pneumatycznych powietrze, a dokładniej sprężone powietrze, jest wykorzystywane do wykonywania prac mechanicznych. Ale jak to działa? Aby na przykład móc korzystać z siłownika pneumatycznego, w pierwszym kroku należy utworzyć sprężone powietrze. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą sprężarki (sprężarki), zasysanego powietrza otoczenia i skompresowanego, tak że ciśnienie w instalacji sprężonego powietrza wynosi od 6 do 40 bar.

    Pneumatyka

    Powietrze zasysane z otoczenia jest często zanieczyszczone cząsteczkami takimi jak olej, kurz lub pyły. Zanim zostanie doprowadzony do napędu pneumatycznego, ważne jest, aby sprężone powietrze zostało uwolnione od tych zanieczyszczeń. Jeśli tak się nie stanie, może to prowadzić do uszkodzenia maszyny. Oczyszczone powietrze jest kierowane przez sieć przewodów rurowych do poszczególnych maszyn. Zbiornik sprężonego powietrza zintegrowany z systemem służy jako bufor i utrzymuje ciśnienie w systemie dystrybucji na stałym poziomie . Ma to tę zaletę, że sprężarki muszą pracować tylko wtedy, gdy ciśnienie w sieci przewodów spada. Sprężone powietrze może na przykład napędzać siłownik sprężonego powietrza w fabryce lub klucz udarowy w warsztacie samochodowym.

    Rysunek: Instalacja sprężonego powietrza

    1. Sprężarka
    2. Manometr
    3. Termometr
    4 Zawór nadciśnieniowy
    5. Zawór odcinający
    6. Przewód sprężonego powietrza o nachyleniu 1 - 2% 

    7. Rozdzielacz sprężonego powietrza
    8. Funkcja zapamiętywania
    9 Jednostka konserwacji
    10. Zbiornik kondensatu
    11. Zawory spustowe kondensatu

     

    Funkcja i budowa siłowników pneumatycznych

    W instalacji pneumatycznej istnieją różne napędy, takie jak silniki sprężonego powietrza lub siłowniki . Budowa siłownika jest stosunkowo prosta: Obok rury cylindra składa się cylinder sprężonego powietrza z dwóch pokryw, zamykając rurę po obu stronach, oraz tłoczysko z kolbą napędową. Podział siłowników pneumatycznych może nastąpić w zależności od wersji, wyprowadzeniu ruchu lub funkcji. Różne wersje to m.in. cylindry z tłoczyskiem, siłownikiem obrotowym, cylindrem okrągłym, cylindrem profilowym lub cylindrem membranowym. Wykonywalne ruchy są procesami liniowymi lub obrotowymi , podczas gdy funkcję można podzielić na jednostronnego działania i dwustronnego działania .

    Pojedynczy cylinder powietrza jest wyposażony w jedno przyłącze sprężonego powietrza . Jeśli powietrze jest kierowane do cylindra, tłok wysuwa się z rury cylindra. Gdy powietrze odchodzi, tłoczysko przesuwa się z powrotem do pozycji wyjściowej. Takie cylindry jednostronnego działania wytwarzają jedynie siłę jednokierunkową . W przypadku siłownika o podwójnym działaniu dostępne są dwa przyłącza sprężonego powietrza. W zależności od tego, który z obu przyłączy jest zasilany powietrzem, tłok porusza się w jednym lub drugim kierunku. Ponieważ siłownik działający w ten sposób przenosi siłę po obu stronach, mówi się o podwójnych siłownikach sprężonego powietrza.

    Rysunek: Cylinder sprężonego powietrza

    1. Dec podłogi

    Pneumatyka

    nr
    2. Uszczelka (o-ring)
    3 mm Uszczelka tłoka (o-ring)
    4. Uszczelka (q-ring)
    5 mm Pierścień uszczelniający
    6. Pierścień wiodący

    7. Zgarniak
    8. Pokrywa łożyska
    9. Przyłącze powietrza
    10. Tłoczysko
    11. Tłok
    12. Przyłącze powietrza

     

    Co muszę wziąć pod uwagę przy zakupie cylindrów pneumatycznych?

    W środowisku, które spełnia wysokie wymagania higieniczne, siłowniki ISO ze stali nierdzewnej są dobrym wyborem. Zwróć uwagę, aby długość skoku cylindrów i kompaktowych cylindrów była wystarczająco zwymiarowana do zamierzonego zastosowania. W wielu zastosowaniach istnieją również specjalne konstrukcje cylindrów powietrznych: Na przykład do zastosowania w ciasnych przestrzeniach dostępne są specjalne cylindry kompaktowy. Ponadto istnieją serie, które są wyposażone w tłoczysko lub też beztłokowe cylindry.

    W naszym sklepie internetowym oferujemy liczne produkty z dziedziny pneumatyki, w tym rozwiązania dostosowane do praktycznie każdego zapotrzebowania. W naszym sklepie internetowym oferujemy liczne produkty z zakresu pneumatyki, w tym rozwiązania dla prawie każdej potrzeby. Ponadto nasz sklep oferuje różne napędy, takie jak napędy mieszkowe, membranowe i obrotowe, a także napędy z prowadnicami. Poza tym znajdziesz u nas okrągłe stoły przełączające, amortyzatory i duży program akcesoriów dla chwytaków.

     

    Nasza praktyczna wskazówka: Przestrzegaj okresów kontroli

    Systemy techniczne pracujące ze sprężonym powietrzem podlegają cyklicznym okresom kontroli począwszy od roku od pewnych wartości eksploatacyjnych ze wszystkimi komponentami mającymi znaczenie dla bezpieczeństwa. Nie należy używać urządzeń ani części systemu, które nie zostały przetestowane lub których okresy testowe zostały przekroczone. Als Höchstgrenze für wiederkehrende Prüfungen gelten in Deutschland 5 Jahre für die innere Prüfung und 10 Jahre für die Festigkeitsprüfung. Podstawą tego jest rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa użytkowania (BetrSichV) dla operatorów zbiorników ciśnieniowych podlegających dozorowi.

     

    FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące cylindrów pneumatycznych 

    Jakie korzyści przyniesie pneumatyka?

    Napędy pneumatyczne wyróżniają się w szczególności swoją wytrzymałością. Są one w dużej mierze odporne na różne wpływy środowiskowe i wibracje. Ponieważ w instalacji pneumatycznej używana jest tylko sprężone powietrze, technologia jest również bardzo czysta i można ją stosować bez problemu w wrażliwych obszarach, takich jak przemysł spożywczy, do napędu i sterowania urządzeniami. W przeciwieństwie do siłownika hydraulicznego w przypadku wycieku w przewodzie sprężonego powietrza wydobywają się tylko powietrze, dzięki czemu nie ma zanieczyszczeń. W przypadku napędu, który pracuje ze sprężonym powietrzem, w przypadku przeciążenia zwykle nie ma uszkodzeń. Duża ilość ciepła odpadowego powstającego przy kompresji powietrza może być wykorzystywana do ogrzewania. Wreszcie, napędy, które pracują ze sprężonym powietrzem, w porównaniu z układem hydraulicznym, są stosunkowo tanie w zakupie i konserwacji. 

    Was jest tłumienie położenia końcowego w siłowniku pneumatycznym?

    Tak zwane tłumienie położenia końcowego jest stosowane, gdy cylinder porusza duże masy. Podczas powrotu tłoka jednego z elementów linii powietrza prędkość tłoka zostaje zahamowana przez tłok tłumiący w ostatniej części drogi.

     

    Siłownik pneumatyczny – wprawiaj w ruch sprężonym powietrzem

    Siłownik pneumatyczny to jedno z podstawowych urządzeń tworzących napęd pneumatyczny maszyn i urządzeń wykorzystywanych w szerokim zakresie branż sektora przemysłowego, budowlanego i transportowego. Siłownik pneumatyczny jest niezbędny do wykonania większości prac w przemyśle maszynowym i choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, to niepozorne urządzenie jest w praktyce niezastąpione.

    Napęd pneumatyczny działa w oparciu o kilka rodzajów siłowników

    Dysponujemy ofertą wszystkich rodzajów siłowników pneumatycznych. Podstawowy podział tych urządzeń opiera się na zasadzie ich działania. Wedle tej kategoryzacji można wyróżnić siłownik pneumatyczny dwustronnego działania oraz siłownik pneumatyczny jednostronnego działania.

    Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania jest urządzeniem, w którym ruch tłoczyska odbywa się w obie strony na skutek oddziaływania sprężonego powietrza w obydwu kierunkach. W siłownikach jednostronnego działania ruch tłoczyska odbywa się w jednym kierunku za sprawą oddziaływania sprężonego powietrza. Tłok powraca do pozycji początkowej zwykle dzięki mechanizmowi sprężynowemu.

    Napęd pneumatyczny różni się w zależności od konstrukcji zastosowanych w nim siłowników pneumatycznych. Poza jedno- i dwustronnością działania siłownik pneumatyczny dzieli się ze względu na charakter ruchu elementu roboczego. Wedle tego podziału wymienić można dwa rodzaje siłowników: siłownik pneumatyczny o ruchu posuwisto-zwrotnym tłoczyska oraz siłownik pneumatyczny o ruchu obrotowym wałka.

    Do siłowników pneumatycznych o ruchu posuwisto-zwrotnym zalicza się modele: tłokowe, nurnikowe, membranowe, workowe (dętkowe). Z kolei w grupie siłowników o ruchu obrotowym wałka znajdują się siłowniki wahadłowe, które są w stanie wprawić w ruch element roboczy w zakresie 90o-360o, a także siłowniki pneumatyczne obrotowe zwane również pneumatycznymi.

    Siłownik pneumatyczny – na co zwrócić uwagę podczas doboru?

    Napęd pneumatyczny maszyn i urządzeń wymaga zastosowania precyzyjnie dopasowanego siłownika. Podczas jego doboru należy dokładnie zweryfikować parametry urządzenia, a także warunki, w jakich będzie pracował napęd pneumatyczny.

    Na samym początku procesu doboru siłownika należy określić jego rodzaj, czyli zweryfikować, czy potrzebny jest nam siłownik pneumatyczny dwustronnego działania czy jednostronnego. Następnie należy określić charakter ruchu wałka lub tłoczyska, a także wielkość i prędkość wysuwu elementu roboczego lub obrotu w przypadku siłowników o ruchu obrotowym. Dysponujemy siłownikami pneumatycznymi o długości skoku od 10 mm do 300 mm.

    Ważne jest także maksymalne ciśnienie robocze siłownika i rodzaj cylindra. Oferujemy siłowniki, które pracują przy maksymalnym ciśnieniu 10 barów, oraz wyposażone są w cylindry okrągłe i profilowane.

    Poza tym niezwykle istotne jest zweryfikowanie zgodności z normami jakościowymi i rynkowymi, a także rodzaj zastosowanych uszczelnień dopasowanych do środowiska, w którym będzie pracował siłownik. Podczas jego doboru należy także zweryfikować jakość wykonania technicznego i materiałowego. Elementy składowe siłownika pneumatycznego w fundamentalny sposób wpływają na specyfikę i charakter pracy urządzenia, a przez to znacząco oddziałują na napęd pneumatyczny oraz jego znamionowe działanie.

    Skompletuj napęd pneumatyczny dzięki bogatej ofercie sklepu Conrad.pl

    W sklepie Conrad.pl znajdują się wyłącznie najlepszej jakości siłowniki profilowe oraz okrągłe, spełniające odpowiednie normy jakościowe i rynkowe, a także wykonane z najlepszej jakości materiałów. Dysponujemy siłownikami dwóch czołowych producentów tworzących najwyższej klasy siłowniki pneumatyczne. Są to Norgren oraz Univer. Zachęcamy do składania zamówień. Dobór produktu ułatwią wygodne i intuicyjne filtry. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących zakupu zachęcamy do kontaktu z pracownikami naszego Biura Obsługi Klienta.