W oparciu o dostępne wyniki badań, niezbędne jest zapewnienie optymalnego klimatu w sklepach, pokojach gościnnych, biurach, salach lekcyjnych i wszystkich innych pomieszczeniach zamkniętych, w których stale przebywają ludzie. Temperatura i wilgotność względna nie mogą przekraczać zalecanych wartości granicznych. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednią wentylację, która gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza. Zaawansowane mierniki pozwalają na stały monitoring  jakości powierza, dzięki czemu wiesz kiedy i jak często należy wietrzyć pomieszczenie. 

✔ Jakość powietrza
✔ Wilgotność
✔ Temperatura

- Zakres pomiaru CO2: 0-5000 ppm
- mperatura pracy: od 0 do 90 ° C
- Rozdzielczość wyświetlacza: 0,1 ° C (0,1 ° F)
- Pomiar temperatury od 0 do 50 °C
- Pomiar wilgotności względnej 5 - 95%

 

Zobacz produkt ›

- Zakres CO2: 400 – 500 ppm
- Rozdzielczość CO2: 1ppm
- Pomiar temperatury: -10 °C do 50 °C
- Pomiar wilgotności względnej 0% RH - 99% RH
- Dokładność temperatury: ± 1 ° C

 

Zobacz produkt ›

Jak jakoś powietrza wpływa na ryzyko infekcji?

W zamkniętych pomieszczeniach ruch powietrza jest mocno ograniczony. Monitorując jakość powietrza i dbając o odpowiednią wentylację można skutecznie zapobiegać infekcjom wynikającym z przenoszenia aerozoli. Ponadto istotne jest monitorowanie zanieczyszczenia CO2 wewnątrz budynków, szczególnie w szkołach i biurach. W miejscach, w których wiele osób przebywa w jednym pomieszczeniu zawartość dwutlenku węgla w powietrzu zwykle szybko wzrasta. Podczas wydechu uwalniane są najdrobniejsze kropelki pary wodnej (aerozole), które w przypadku osoby chorej mogą zawierać wirusy. Dlatego tak ważne jest stosowanie czujników CO2, które wskażą moment, kiedy wentylacja jest konieczna. 

Urządzenia do pomiaru CO2:

Oczyszczacze powietrza:

Jak wilgotność wpływa na przenoszenie wirusów?

Według wielu badań, wilgotność i ryzyko infekcji są bezpośrednio związane. Zbyt wysoka lub niska wilgotność zwiększa ryzyko zakażenia się wirusami. Zalecana wartość to 40-60% wilgotności względnej powietrza. Niska wilgotność powoduje, że cząstki aerozolu w powietrzu są mniejsze i mogą być dłużej zawieszone w powietrzu. W przypadku wilgotności wyższej od zalecanej, cząstki aerozolu są większe i cięższe, tym samym szybciej opadają na różne powierzchnie. Zimą i jesienią, wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz oraz przegrzane i suche powietrze wewnątrz, ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusów.

Mierniki wilgotności:

Jak temperatura wpływa na rozprzestrzenianie się wirusów?

Niestety nie spełniła się nadzieja na osłabienie lub nawet wyeliminowanie wirusa przez wysokie temperatury. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Ruhry w Bochum, naukowcy przyjrzeli się bliżej okresowi połowicznego rozpadu cząstek zakaźnych. Okres półtrwania to czas, w którym liczba zakaźnych cząstek zmniejsza się o 50%. W przypadku SARS-CoV-2 w temperaturze pokojowej (20 – 23 °C) wynosi około 9,1 godziny. W temperaturze lodówki (4 °C) okres półtrwania był dłuższy i wynosił 12.9 godzin. Maksymalną wartość 17,9 godzin uzyskano w temperaturze 30 °C. W rezultacie zarówno wysokie, jak i niskie temperatury nie mogą naprawdę zaszkodzić wirusowi.

Termometry:

Stwórz zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń - w domu i w pracy - z produktami VOLTCRAFT
 

Dowiedz się więcej ›