Porady

    Adaptery audio-video, USB, konwertery, czytniki kart i stacje dokujące pozwalające na bezpieczne połączenie urządzeń wyposażonych w różnorodne interfejsy komunikacyjne. Adaptery i konwertery Renkforce, Goobay, Digitus gwarantują szybką transmisję danych oraz przesyłanie obrazu i dźwięku bez ograniczeń. Sprawdź ofertę przejściówek, konwerterów i rozdzielaczy.

    Adaptery i konwertery » Połącz niekompatybilne urządzenia

    Adaptery i konwertery zapewniają kompatybilność tam, gdzie w rzeczywistości ona nie występuje. Podczas gdy konwertery przekształcają sygnały elektryczne, adaptery służą do mechanicznego łączenia urządzeń, których interfejsy nie pasują do siebie. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są rodzaje adapterów i konwerterów oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.



    Adaptery i konwertery: wszystko, co nie jest kompatybilne, można dopasować

    Adaptery i konwertery są ważnymi narzędziami w dziedzinie elektroniki, technologii EDP i informatyki. Ich głównym zadaniem - ogólnie mówiąc - jest tworzenie kompatybilności. W ostatnich latach powstaje coraz więcej nowych wersji gniazd i wtyczek. Obecnie funkcjonuje duża liczba różnych standardów i wersji, które nie są kompatybilne. Adaptery i konwertery są w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Pierwsze umożliwiają połączenie ze sobą urządzeń, które nie mają wspólnych interfejsów. Mogą być realizowane jako złącza wtykowe, śrubowe lub jako kable o różnych formach wejścia i wyjścia. Zasadniczo adaptery funkcjonują jako interfejs pomiędzy niekompatybilnymi komponentami..

    Konwertery mają jeszcze jedną funkcję. Mogą one nie tylko łączyć różne rodzaje wtyczek czy gniazdek, ale także przekształcać sygnały. Oznacza to, że stosowane są zawsze, gdy trzeba zapewnić kompatybilność obu systemów wtykowych i sygnałów. Jako przykłady można wymienić konwertery mocy oraz konwertery analogowo-cyfrowe. Przetwornice mocy lub przetwornice prądu służą do przekształcania prądu zmiennego w prąd stały lub odwrotnie. Wykorzystywane są również do zmiany pewnych parametrów, takich jak napięcie czy częstotliwość. Z kolei przetworniki analogowo-cyfrowe mają za zadanie przekształcić analogowy sygnał wejściowy w cyfrowy, czytelny dla maszyny strumień danych. Podsumowując, można stwierdzić, że adaptery służą przede wszystkim do połączeń elektromechanicznych, natomiast konwertery zmieniają również elektrycznie przesyłane sygnały pomiędzy połączeniami.



    Jakie rodzaje adapterów i konwerterów są dostępne?

    Adaptery i konwertery są dostępne w szerokiej gamie rozwiązań. Popularne są modele do monitorów, telewizorów i AV, spośród których często stosowane są np. adaptery HDMI i adaptery VGA. Z ich pomocą nowsze urządzenia z wyjściem wyposażonym we wtyczkę HDMI, takie jak laptopy, konsole do gier, tunery czy odtwarzacze DVD, można podłączyć do starszych telewizorów, rzutników czy monitorów z gniazdami VGA. Na odwrót, możliwe jest nawiązanie połączenia między starszymi ekranami z wtyczkami VGA a nowoczesnymi urządzeniami z gniazdami HDMI. Aby zapewnić kompatybilność, należy zadbać nie tylko o połączenie elektromechaniczne, ale z reguły musi nastąpić również konwersja. Dzieje się tak dlatego, że HDMI jest interfejsem cyfrowym, natomiast VGA analogowym.

    Oferowane są również adaptery szeregowe i równoległe. Przeznaczone są głównie do systemu złącz D-Sub. Wtyczki i gniazda D-Sub są najczęściej wykorzystywane w zastosowaniach komputerowych i informatycznych. Mają one charakter wielobiegunowy i mogą być realizowane jako interfejsy szeregowe lub równoległe. Wersje równoległe nadal znajdziemy w niektórych drukarkach. Jeśli połączenie z komputerem nie jest możliwe z powodu brakujących przyłączy, rozwiązaniem może być adapter równoległy z wtyczką USB. Konwertery portów szeregowych są specjalnie zaprojektowane dla interfejsów, takich jak RS-232, RS-422 lub RS-485, które są stosunkowo często używane w aplikacjach przemysłowych. Służą one np. do komunikacji między komputerami z interfejsem RS-232 a urządzeniami z interfejsem RS-485. Zasadniczo konwertery interfejsów są stosowane głównie w sektorze komputerów osobistych i spełniają różne funkcje w zależności od konstrukcji. Istnieją konwertery umożliwiające stosowanie nowoczesnych dysków twardych SATA na starych interfejsach IDE oraz takie, dzięki którym można podłączyć gniazda mini PCI do starych gniazd PCI.



    Specjalne rodzaje adapterów i konwerterów

     

    Adaptery i konwertery występują zazwyczaj w postaci pośrednich wtyczek lub kabli z dwoma połączeniami. Szczególną formą są urządzenia do klonowania danych i stacje kopiujące. To samodzielne sprzęty, które służą wyłącznie do transmisji danych.

    Duplikują treści na dyskach twardych, pamięciach USB lub kartach pamięci bez konieczności dokonywania przekierowań przez komputer lub laptop. Takie rozwiązania nadają się do szybkiego tworzenia kopii zapasowych.

    Stacje dokujące do dysków twardych są formą adaptera w szerszym znaczeniu. Umożliwiają one podłączenie jednego lub kilku dysków twardych do komputera PC lub laptopa bez konieczności otwierania obudowy. Nie jest też wymagana osobna obudowa na dysk twardy. 

    Dyski twarde wystarczy włożyć do stacji dokującej, która jest podłączona do komputera za pomocą kabla USB. Niektóre wersje są dodatkowo wyposażone w funkcję klonowania i usuwania danych w celu tworzenia kopii zapasowych lub czyszczenia dysków twardych.



    Kryteria zakupu adapterów i konwerterów - co jest ważne?

    Asortyment adapterów i konwerterów jest szeroki, dzięki czemu prawie dla każdego zastosowania można znaleźć odpowiednią wersję. W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy kompatybilne muszą być tylko różne systemy złączy, czy też konieczna jest konwersja dodatkowych sygnałów w celu zapewnienia transmisji danych. To określa, czy potrzebujesz adaptera do czysto mechanicznego połączenia, czy konwertera do przetwarzania sygnału. 

    Podczas dokonywania wyboru należy również wziąć pod uwagę konkretną konstrukcję. Adaptery i konwertery realizowane w postaci kabli dobrze sprawdzają się w aplikacjach, w których konieczne jest pokonanie odległości pomiędzy łączonymi interfejsami. W tym kontekście należy uwzględnić długość kabla. Łączniki pośrednie wtykane są wprost między łączone elementy jak złączka. Dostępne są również adaptery i konwertery do montażu podtynkowego. Należą do nich na przykład zestawy instalacyjne Oehlbach PRO IN. To panele złącz z różnymi gniazdami (VGA, HDMI, jack, gniazda RJ45 itp.), które umieszcza się w ramce montażowej. Zestawy instalacyjne zostały specjalnie zaprojektowane, aby ułatwić instalację systemów multimedialnych.



    Nasza praktyczna rada: zwróć uwagę na kierunek konwersji

    Przy wyborze odpowiedniego konwertera należy wziąć pod uwagę kierunek konwersji, ponieważ zazwyczaj nie jest on odwracalny. Kierunek przekształcania ma duże znaczenie w przypadku konwerterów analogowo-cyfrowych, takich jak VGA do HDMI. Tylko prawidłowe przyporządkowanie wejścia i wyjścia zapewnia wygenerowanie prawidłowego sygnału wyjściowego.



    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące adapterów i konwerterów

    Jaka jest różnica między USB typu C a USB typu A?

    USB C i USB A odnoszą się do różnych typów złączy, z których każde dostępne jest w kilku wersjach oraz w wariantach mini, micro i high-speed. Wtyczki typu A to klasyka, choć coraz częściej są one zastępowane przez USB-C, to wciąż można je znaleźć w wielu urządzeniach, zwłaszcza komputerach stacjonarnych, laptopach, telewizorach smart i konsolach. Dotyczy to jednak tylko normalnej wersji, warianty mini i micro USB typu A są już praktycznie niespotykane. Następcą USB A jest USB B. Spośród tego typu złącza szczególnie dobrze sprawdził się wariant micro-USB. Jeszcze kilka lat temu odpowiednie gniazdo można było znaleźć w prawie każdym smartfonie z Androidem. USB-C zostało wprowadzone w 2014 roku i stosunkowo szybko zdołało wybić się ponad swoich poprzedników. Umożliwia większą szybkość transferu danych. Urządzenia mobilne mogą być szybciej ładowane przez wtyczkę USB-C, dlatego większość kabli do ładowania smartfonów jest obecnie w nie wyposażona. Wtyczek typu-C nie da się również włożyć niepoprawnie do gniazda, ponieważ mają one punktowo-symetryczną konstrukcję. Jest to ogromna zaleta w porównaniu z Micro-USB typu B. 

     

    Jakie wersje USB zostały dotychczas wprowadzone na rynek?

    USB 1.0 (Full Speed) został wprowadzony w 1996 roku i umożliwiał maksymalną szybkość transmisji danych na poziomie 12 Mbit/s. Ta wersja została zastąpiona przez USB 2.0 (Hi-Speed) z roku 2000. Specyfikacja oferowała maksymalną szybkość transmisji danych na poziomie 480 Mbit/s. USB 3.0 (SuperSpeed) z 5 Gbit/s pojawił się w 2008 roku. Dalej rozwijające się USB 3.1 zostało wydane w 2013 roku i radziło sobie już z prędkością 10 Gbit/s. Do niedawna za standard uważano USB 3.2. z jeszcze dwukrotnie większą prędkością transmisji danych, wynoszącą 20 Gbit/s. W 2019 roku pojawiła się specyfikacja USB 4, która może przesyłać dane do 40 Gbit/s.
     

    Jak działa konwerter plików PDF?

    Konwerter PDF to nie komponent, ale program, który potrafi konwertować formaty plików. Jest w stanie przekonwertować plik w formacie Doc, HTML, JPEG lub dowolnym innym na PDF. Wiele wersji oferuje również opcję scalania kilku plików PDF w jeden plik.

     

    Chcę podłączyć mojego iPhone'a do telewizora z obsługą HDMI. Jaki rodzaj adaptera jest mi potrzebny?

    Mobilne urządzenia Apple, takie jak iPady, iPhone'y i iPody, są wyposażone w gniazdo Lightning, do którego pasują tylko wtyczki Lightning. Do podłączenia do telewizora HDMI potrzebna jest przejściówka Lightning-to-HDMI. Składa się ze złącza Lightning, które podłącza się do iPhone'a, oraz gniazda HDMI do podłączenia kabla HDMI, który idzie do telewizora.