bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat akumulatorów do laptopa

Główną zaletą laptopów nad stacjonarnymi komputerami stacjonarnymi jest to, że są przenośne i można ich używać w dowolnym miejscu. Laptopy są wyposażone w akumulator, dzięki czemu mogą działać również bez gniazdka elektrycznego w pobliżu. Jeśli akumulator laptopa nie działa prawidłowo, rozładowuje się wyjątkowo szybko lub nie ładuje go wcale, rozwiązaniem jest zastępczy akumulator. W naszym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak przedłużyć żywotność baterii.

  • Co to jest akumulator laptopa?

  • Kryteria zakupu baterii do laptopów - to się liczy 

  • Nasza praktyczna wskazówka: wydłuż żywotność akumulatora 

  • FAQ - często zadawane pytania o akumulatory do laptopów 

 

Co to jest akumulator laptopa?

Laptopy są standardowo wyposażone w akumulator, który pozwala użytkownikowi korzystać z komputera również bez zasilania z gniazdka - praktyczne, gdy jesteś w podróży i nie ma dostępu do zasilania sieciowego w zasięgu ręki. Ogólnie rzecz biorąc, akumulator jest skróconym kształtem do akumulatora. Są to ładowalne urządzenia magazynujące energię, które są używane w wielu obszarach. Dedykowane akumulatory do notebooków są zaprojektowane pod względem kształtu, pojemności i napięcia ładowania specjalnie do stosowania jako źródło zasilania dla laptopów. Podobnie jak wszystkie akumulatory, żywotność laptopa jest ograniczona lub liczba cykli ładowania. Z biegiem czasu wydajność baterii spada, co może objawiać się szybkim wyczerpywaniem się baterii laptopa, aż w pewnym momencie praca w trybie bateryjnym nie będzie już możliwa. Potrzebna jest wymiana baterii. W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór akumulatorów różnych producentów do laptopów o różnych markach i o różnych specyfikacjach.

Kryteria zakupu baterii do laptopów - to się liczy

Bardzo ważne przy wyborze nowego akumulatora do laptopa jest, aby model pasuje do laptopa. Z reguły znajdziesz przegląd kompatybilnych urządzeń, w których można włożyć akumulator, w odpowiednim opisie produktu lub w karcie informacyjnej produktu producenta. W naszym sklepie możesz filtrować wyniki według marki, a tym samym uzyskać przegląd potencjalnie odpowiednich baterii do laptopów.Dostępne są warianty dla prawie wszystkich popularnych marek i modeli notebooków znanych producentów notebooków, w tym MacBooków firmy Apple ( na przykład Apple MacBook Air) oraz notebooki firm Dell, Lenovo, Samsung, Toshiba, HP i wiele innych.

Innym ważnym kryterium zakupu jest pojemność akumulatora (pojemność znamionowa) wyrażona w mAh (miliamperach). Określa ilość energii, jaką może przechowywać ogniwo lub przekazać przez określony czas, aż do osiągnięcia końcowego napięcia wyładowania. Aby móc ocenić wydajność akumulatora laptopa, ta wartość nie jest wystarczająca. Muszą być również znane napięcie, ponieważ mAh jest zrozumiała dla każdego wolta. Dla celów porównawczych istotna jest ilość watogodzin (Wh), która wynika z pojemności i wartości napięcia (pojemność x napięcie: 1000). Oferujemy akumulatory do notebooków w cztero- i pięciocyfrowym zakresie mAh oraz o napięciu od 3,7 do 15,2 V.

Ponadto istnieją różne typy akumulatorów, przy czym chodzi o użyte materiały. Zazwyczaj w dziedzinie akumulatorów do notebooków dostępne są między innymi akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), na przykład akumulatory litowo-polimerowe (litowo-polimerowe, krótkie litowo-polimerowe), akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) i hybrydowe hybrydy niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH). Obecnie akumulatory litowo-jonowe są najczęściej używane, ponieważ mają niewielką wagę, was jest szczególnie użyteczny w urządzeniach przenośnych, takich jak laptopy. punkty o dużej gęstości energii. Wartość ta jest szczególnie istotna w przypadku urządzeń przenośnych, ponieważ decyduje o ilości energii, która może być magazynowana w jakim pomieszczeniu lub o pojemności na jednostkę objętości lub masy. Akumulatory o dużej gęstości energii mają zatem większą pojemność niż akumulatory o niskiej gęstości energii przy takiej samej objętości lub masie.

Znaną wadą akumulatorów niklowo-kadmowych jest to, że występują w nich tzw. efekt pamięci. Oznacza to, że akumulator „zapamiętuje” poziom zapotrzebowania na energię i nie ładuje się w pełni, gdy został wcześniej naładowany w stanie, który nie został w pełni naładowany. Dochodzi do przedwczesnego spadku napięcia, dzięki czemu właściwa pojemność akumulatora laptopa nie może być w pełni wykorzystana.

Aby ocenić żywotność akumulatora, warto przyjrzeć się możliwym cyklom ładowania. Wartość informuje, jak często akumulator może być rozładowany i ponownie naładowany, przy czym informacje należy ostrożnie korzystać z informacji. Długość użycia akumulatora zależy w dużym stopniu od sposobu jego pracy. Istotnym aspektem w celu wydłużenia żywotności akumulatora jest „prawidłowe” ładowanie. Należy unikać głębokiego rozładowania; lepsze jest ładowanie akumulatora przed jego całkowitym rozładowaniem. Dotyczy to zwłaszcza akumulatorów z akumulatorem litowo-jonowym, które mogą wyrządzić szkodę kompletnym rozładowaniu. Ponieważ nie mają efektu pamięci, nie ma problemu z częściowym rozładowaniem. Cykle ładowania podane przez producenta są jednak ważnym kryterium zakupu. Warto inwestować w akumulatory z wieloma cyklami, ponieważ można je po prostu dłużej używać.

Nasza praktyczna wskazówka: wydłuż żywotność akumulatora

Jeśli często notebook jest używany w podróży lub zdalnie z sieci elektrycznej, od czasu do czasu ponownego naładowania akumulatora wymagane jest jego przeładowanie. Długość korzystania z laptopa w trybie akumulatorowym zależy nie tylko od rodzaju akumulatora (jak np. pojemności), ale również od stopnia wykorzystania laptopa. Warto przejść do trybu oszczędzania energii i zmniejszyć na przykład jasność ekranu, aby oszczędzać energię. Nieużywane programy oraz zewnętrzne media lub sprzęt powinny zostać wyłączone lub odinstalowane. Aby sprawdzić, które aplikacje pożerają dużo prądu, należy przyjrzeć się menedżerowi zadań systemu Windows. Programy, które powodują duże obciążenie CPU, należy zakończyć lub usunąć, o ile nie są potrzebne.

FAQ- często zadawane pytania o akumulatory laptopa

Dlaczego mój akumulator nie ładuje się?

Jeśli podłączysz swojego laptopa za pomocą podłączonego akumulatora do sieci elektrycznej i akumulator nie jest ładowany, może to mieć różne przyczyny. Problem może leżeć u samego akumulatora, ale również w ładowarce, zasilaczu lub kablu, jak również w notebooku. Najpierw należy wypróbować proste rozwiązania: Wyjąć akumulator, ewentualnie wytrzeć styki suchą szmatką i ponownie go włożyć; sprawdzić inny kabel do ładowania lub zasilacz; ponownie zainstalować sterownik akumulatora. Jeśli wszystko nie zakończy się sukcesem, może się zdarzyć, że akumulator laptopa przekroczył swoją żywotność lub jest uszkodzony. Następnie trzeba kupić i włożyć nowy akumulator.

Czy mogę ich używać również z laptopa bez konieczności używania akumulatora?

Istnieją laptopy, które działają tylko wtedy, gdy „bateria laptopa” jest włożona, ale zwykle możliwe jest korzystanie z urządzenia z zasilaczem i bez akumulatora. W zależności od elektroniki ładowania może to nawet okazać się korzystne dla żywotności akumulatora, ponieważ unika się długotrwałego ładowania i rozładowywania. Komputer może być wyłączony nagle, jeśli zostaje odłączony od zasilania, natomiast wbudowany akumulator zapewni dalsze zasilanie. Ponadto akumulatory są czasami projektowane jako część obudowy, dzięki czemu notebook nie jest w stanie stabilnej pozycji, gdy brakuje akumulatora.

Czy warto kupić akumulator zewnętrzny?

Zewnętrzny akumulator może stanowić użyteczne uzupełnienie, gdy oryginalny akumulator laptopa nie wytrzymuje wystarczająco długiego czasu pracy i kładą nacisk na dłuższy czas pracy. Może to mieć miejsce np. w przypadku dłuższych podróży, gdy w pobliżu nie ma stale gniazdka elektrycznego. Tak zwane banki mocy oferują często różne złącza i napięcia i dlatego nadają się do różnych urządzeń. Są stosunkowo niedrogie, ale czasami trochę nieporęczne.