- Czujniki
- Czujniki fotoelektryczne
- Czujniki światła
W czym możemy pomóc?
Czujniki światła
Czujniki światła i programowane czujniki koloru przetwarzające światło na napięcie lub sygnały cyfrowe czy częstotliwość. Czujniki światła Iduino, Taos oraz ogniwa solarne TRU Components umożliwiają rozbudowę wszystkich projektów.
conrad.pl: Czujniki światła
Czujniki światła, koloru i ogniwa solarne
Szeroki asortyment elementów aktywnych obejmuje m.in. czujniki światła, koloru, soczewki Fresnela do czujników PIR oraz miniaturowe ogniwa solarne w kształcie prostokątów i kół, które można ze sobą łączyć. Proste filtry i parametry pomogą szybko dotrzeć do produktów, które mają wymagane do odpowiednich zastosowań cechy.
Czujnik koloru do pomiaru barw na liniach produkcyjnych
Czujnik koloru pozwala na bezkontaktowe pomiary barw. Jest zbudowany z nadajnika i odbiornika światła odbijającego się od analizowanego obiektu. Standardowe czujniki kolorów rozpoznają maksymalnie 4 odmienne kolory. Natomiast bardziej zaawansowane czujniki odróżniają niemalże identyczne barwy, analizując ich intensywność oraz odcień.
Takie czujniki kolorów mają zastosowanie w przemyśle – na liniach produkcyjnych, i należą do podstawowych narzędzi pracowników. Są wykorzystywane w kontroli jakości (np. do sprawdzania poprawności barwy produktu) i w sortowaniu produktów według kolorów, np. etykietek czy zakrętek. Pomagają wykrywać subtelne różnice między odcieniami, których nie zauważy ludzkie oko podczas identyfikacji komponentów i produktów. Na przykład w procesie produkcji transparentnej folii na linii mogą powstawać niepożądane smugi i zmiany intensywności barwy. Dzięki użyciu systemu z czujnikiem kolorów wiadomo, czy należy skorygować parametry produkcyjne. Za pomocą bezkontaktowego pomiaru koloru przez czujnik można odpowiednio wcześnie wprowadzić zmiany i zminimalizować ilość odpadów z linii. Czujnik koloru pośrednio wpływa na ograniczenie strat w przemyśle spożywczym, może bowiem służyć do rozpoznawania stopnia wypieczenia pieczywa.
Klasyczny czujnik koloru używa zaledwie trzech pomiarów (niebieskiego, zielonego, czerwonego), aby porównywać kolory, które ewidentnie się od siebie różnią. Czujnik światła barwnego RGB producenta Kingbright ma trzy filtry: w kolorze niebieskim, czerwonym i zielonym. Taki czujnik koloru może mieć zastosowanie w barwometrii (kolorymetrii), jest używany do korekty barw w wyświetlaczach i rozpoznawania kolorowych markerów w maszynach do druku.
Czujniki światła dla robotyków i nie tylko
Czujniki światła są wykorzystywane m.in. w smartfonach, w których odpowiadają za automatyczne dopasowywanie się kolorystyki ekranu i jego jasności do otoczenia. Odpowiadają za mierzenie natężenia barw wokół telefonu, dzięki czemu wyświetlany obraz na ekranie zostaje dostosowany do warunków, w jakich przebywasz.
Czujnik światła (czujnik oświetlenia zewnętrznego) można podpiąć bezpośrednio do systemu magistrali, jak czujnik Taos TSL 2561 D, który odpowiada za przetwarzanie światła na sygnał cyfrowy. Jest odpowiednim narzędziem do zastosowań profesjonalnych, dzięki wysokiej jakości wykonania i stabilności pracy. W kategorii czujników światła znajdziesz również soczewki Fresnela, które są wykorzystywane zwłaszcza w fotowoltaice. Sprawnie przetwarzają energię słoneczną w elektryczną, charakteryzują się dużą zdolnością skupiania światła.
Czujniki światła takie jak Iduino ST1081 można wykorzystywać jako czujniki przeszkód i stosować w robotach pełzających i poruszających się w inny sposób – do wykrywania blokad na drodze. Wykrywanie przeszkód jest możliwe dzięki wysyłaniu i odbiorowi sygnałów w podczerwieni. O ile zakres wykrywania jest ograniczony i wynosi np. 40 cm, o tyle czułość czujnika możesz regulować.
Miniaturowe ogniwa solarne do pozyskiwania energii
Ogniwa solarne, które również można znaleźć w kategorii czujników światła w sklepie Conrad.pl, są miniaturowymi ogniwami słonecznymi. Polikrystaliczne moduły solarne odpowiadają za konwersję światła bezpośrednio na napięcie. Mają kompaktowe wymiary. Dzięki prostokątnemu ogniwu 70 mm x 30 mm x 2,7 mm lub okrągłemu ogniwu o średnicy 56 mm i wysokości 2,7 mm można je bezproblemowo stosować w aplikacjach, które mają ograniczoną ilość miejsca. Miniaturowe ogniwa solarne mają możliwość łączenia w pakiety. Maksymalna moc wyjściowa ogniwa solarnego jest zależna od natężenia i kąta padania światła, a także temperatury otoczenia i może się różnić o +/- 5%.