Porady

    Informacje na temat przełączników i czujników zbliżeniowych
     

    • Co to są przełączniki zbliżeniowe?

    • Gdzie wykorzystywane są czujniki zbliżeniowe?

    • Jakie są rodzaje przełączników?

     

    Co to są przełączniki zbliżeniowe?

    Przełączniki zbliżeniowe lub czujniki to elementy aktywne, które reagują na zbliżenie określonych materiałów lub przedmiotów z pewnej odległości, bez kontaktu. W zależności od sposobu działania różnią się one znacznie pod względem budowy. Niektóre czujniki reagują na zmianę pola elektrycznego, inne są natomiast magnetycznymi wyłącznikami zbliżeniowymi, co oznacza, że są wyzwalane przez zbliżenie magnesów. Jednak wszystkie modele mają pewne wspólne zalety: ponieważ pracują bezdotykowo, działają prawie całkowicie bez zużycia, a zatem mają długą żywotność. Co więcej, w większości przypadków działają one w sposób wolny od wpływów środowiskowych, dzięki czemy są wyjątkowo niezawodne.

     

    Gdzie wykorzystywane są czujniki zbliżeniowe?

    Dzięki swoim pozytywnym właściwościom przełączniki zbliżeniowe są bardzo popularne i stosowane w wielu obszarach do różnych celów. Mogą być używane w procesach produkcyjnych do określania położenia maszyn, części produkcyjnych lub wałów, w celach zapewnienia jakości, do kontroli materiału lub grubości materiału, do pomiaru odległości lub poziomu napełnienia, jako wyłączniki krańcowe, a także w technologii bezpieczeństwa,  jako bezdotykowe wyłączniki zbliżeniowe. W związku z tym są one często wykorzystywane w sektorach wysoce zautomatyzowanych lub tam, gdzie dąży się do jak największej automatyzacji. Oprócz danych technicznych ważną rolę w zastosowaniu tych komponentów odgrywają również koszty, ponieważ tańsze wersje o mniejszym zakresie funkcji nadają się również do indywidualnych zastosowań.

     

    Jakie są rodzaje przełączników?


    Istnieje wiele różnych wariantów, z których wszystkie mają specjalne zadania. W Conrad znajdziesz trzy z najczęściej używanych komponentów, które pochodzą z grupy czujników ultradźwiękowych, pojemnościowych i indukcyjnych.

    Czujniki indukcyjne

    Czujniki zbliżeniowe indukcyjne reagują na zmianę samodzielnie wytworzonego pola elektromagnetycznego. Składają się one z oscylatora, przerzutnika do oceny odebranego sygnału i wzmacniacza wyjściowego. Dzięki specjalnej konstrukcji, oscylator generuje pole magnetyczne skierowane w określonym kierunku, które jest powierzchnią aktywną czujnika. Jeśli na powierzchnię indukcyjnego wyłącznika zbliżeniowego dotrze kawałek metalu, pole magnetyczne zmieni się, czujnik wykryje to i wyda sygnał. Ponieważ przełącznik indukcyjny reaguje tylko na materiały metalowe, czujnik nie może być stosowany wszędzie, ale jest zazwyczaj nieco tańszy od innych wariantów.

     

    Czujniki pojemnościowe

    Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe działają jak kondensator i dlatego reagują na zmianę pojemności spowodowaną wprowadzeniem przedmiotu w pole elektryczne. W przypadku czujnika pojemnościowego jest to tzw. obszar aktywny. W przeciwieństwie do indukcyjnych czujników zbliżeniowych, przełączniki pojemnościowe mogą również reagować na materiały niemetaliczne, takie jak tworzywa sztuczne, a nawet płyny. Dzięki tej elastyczności czujniki tego typu  mogą być stosowane w wielu obszarach przemysłowych do różnych zadaniach - od zastosowania jako czujnik poziomu do określenia pozycji.

    Czujniki ultradźwiękowe

    Czujniki ultradźwiękowe to nieco inny rodzaj czujników zbliżeniowych. Nie reagują one na określony materiał, lecz wykorzystują odbicie sygnału ultradźwiękowego do wykrywania obiektów znajdujących się w promieniu pomiarowym.

    Zainteresował Cię jeden z czujników i szukasz dokładniejszego opisu? Więcej informacji na temat poszczególnych wariantów można znaleźć w Conrad na odpowiednich stronach czujników.