bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Systemy interkomowe  » Komunikacja w obu kierunkach

Systemy interkomowe umożliwiają komunikację na duże odległości. Przesyłają sygnały za pośrednictwem kabla, radia lub Bluetooth i często oferują szereg dodatkowych funkcji. W naszym poradniku dowiesz się, jak wszechstronne są systemy interkomowe, jakie zalety oferują i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.



Systemy interkomowe: wszechstronni pomocnicy na co dzień

Systemy interkomowe służą przede wszystkim do komunikacji między dwiema lub więcej osobami. Sygnały audio mogą być przesyłane drogą radiową, Bluetooth lub kablową. Urządzenia oparte na technologii bezprzewodowej nie wymagają stałego okablowania.

Ponadto nie potrzebują one żadnych modyfikacji konstrukcyjnych ani prac związanych z montażem gniazd, dzięki czemu można je szybko i łatwo uruchomić. Przewodowe systemy domofonowe z kolei wyróżniają się niezawodną transmisją sygnału i są często stosowane w blokach mieszkalnych.

Systemy interkomowe są często realizowane jako systemy domofonowe i w tym celu wyposażone na przykład w dzwonek. Naciśnięcie przycisku dzwonka wyzwala dźwięk na stacji zewnętrznej.

Dźwięki dzwonka mogą być modyfikowane pod względem głośności i melodii. Oprócz systemów domofonowych do transmisji sygnałów audio, istnieją również systemy z kamerą do transmisji wideo.



Systemy interkomowe a systemy domofonowe

Systemy interkomowe są w stanie wysyłać sygnały głosowe w obu kierunkach jednocześnie. Oznacza to, że możesz słyszeć drugą stronę i mówić w tym samym czasie. W technologii komunikacyjnej jest to znane jako pełny dupleks. Jest to szczególnie praktyczna technologia w codziennym życiu, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego przełączania ścieżki komunikacji.

Systemy domofonowe wykorzystujące metodę half-duplex są technicznie systemami interkomowymi. Podczas mówienia nie można odbierać żadnych danych głosowych, a zatem nie można słyszeć osoby po drugiej stronie. Z reguły kierunek mowy musi być kontrolowany przez naciśnięcie przycisku.



Przykłady zastosowań systemów domofonowych

Systemy domofonowe w firmach

Nowoczesne systemy domofonowe doskonale sprawdzają się w komunikacji w przestronnych budynkach, kompleksach biurowych, halach produkcyjnych, gospodarstwach rolnych i warsztatach. Zapewniają komunikację między pracownikami i mogą zastąpić telefony stacjonarne lub służbowe smartfony. Za pośrednictwem radiowych systemów domofonowych możliwe jest również ogłaszanie komunikatów w innych pomieszczeniach lub ich odsłuchiwanie. Za pomocą systemów interkomowych można monitorować akustycznie procesy produkcyjne, systemy i maszyny. Systemy komunikacyjne są również wykorzystywane w sektorze opieki do nawiązywania kontaktu z osobami wymagającymi pomocy w innych pomieszczeniach lub na innych piętrach.

Systemy domofonowe w mieszkaniach

Nowoczesne systemy domofonowe są idealne do komunikacji w przestronnych budynkach mieszkalnych. Może ona odbywać się na kilku piętrach, a nawet między budynkami. Dzięki bezprzewodowym systemom domofonowym można np. komunikować się ze współlokatorami, sąsiadami lub krewnymi wymagającymi opieki w innych pokojach lub na kolejnych piętrach budynku. Systemy domofonowe z funkcją głośnomówiącą (VOX) stanowią alternatywę dla klasycznych elektronicznych niań.



Zalety radiowych systemów domofonowych

W porównaniu do radiotelefonów PMR i krótkofalówek, dwukierunkowe radiowe systemy domofonowe charakteryzują się większymi obudowami. Oferuje ona lepiej dostępne przyciski, co przekłada się na wygodę użytkowania.

W przeciwieństwie do przewodowych systemów domofonowych, interkomy radiowe charakteryzują się szybką instalacją, prostą obsługą i elastycznym montażem. Składają się one z co najmniej dwóch urządzeń. Najwygodniejszym sposobem na rozpoczęcie pracy jest zakup kompletnego zestawu składającego się z dwóch lub więcej identycznych modeli. 

Urządzenia bezprzewodowe są natychmiast gotowe do użycia po rozpakowaniu, skonfigurowaniu, podłączeniu i włączeniu. W przeciwieństwie do klasycznego systemu domofonowego, urządzenie radiowe nie wymaga okablowania wewnątrz budynku.

Nie jest też konieczna instalacja na stałe. Wystarczy ustawić domofon w wybranym miejscu, np. na biurku, w recepcji lub na półce. Spontaniczna zmiana lokalizacji jest możliwa w dowolnym momencie. Wystarczy tylko odłączyć kabel zasilający w poprzedniej lokalizacji i podłączyć go w nowej.

Domofony mają zwykle kilka kanałów radiowych, które można ustawić na urządzeniu. Używanie różnych częstotliwości zapobiega zakłócaniu odbioru przez inne działające na tym samym kanale urządzenie. Istnieje również możliwość korzystania z kilku systemów domofonowych na różnych kanałach w tym samym czasie.



Zakup bezprzewodowych systemów interkomowych - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszymi parametrami przy zakupie interkomów bezprzewodowych są zasięg radiowy, liczba kanałów radiowych, zasilanie i funkcje istotne dla obszaru zastosowania, takie jak funkcja wideo lub VOX.

Zasięg

Przede wszystkim należy sprawdzić odległość, jaką musi obsługiwać bezprzewodowy system domofonowy i wybrać odpowiedni model. Warto pamiętać, że podany przez producenta zasięg jest wartością maksymalną, która nie uwzględnia warunków konstrukcyjnych i przeszkód. Jeśli do zamierzonego zastosowania wymagane jest jednoczesne wysyłanie i odbieranie, należy upewnić się, że system interkomowy działa w trybie pełnego dupleksu. Modele z technologią półdupleksu to systemy interkomowe. W tym przypadku transmisja odbywa się tylko w jednym kierunku.

Liczba kanałów radiowych

Liczba kanałów radiowych jest szczególnie ważna, jeśli należy spodziewać się zakłóceń transmisji z sąsiednich systemów. Im więcej dostępnych kanałów radiowych, tym lepiej można przeciwdziałać problemowi. Najbardziej elastyczne systemy interkomowe to te, które mogą być zasilane z akumulatorów. Oznacza to, że nie trzeba umieszczać urządzenia w pobliżu gniazdka elektrycznego, aby je zasilić.

Podłączenie głośnika

Niektóre urządzenia są wyposażone w gniazdo słuchawkowe lub głośnik. Zestawy głośnomówiące są przydatne, gdy system interkomowy ma być używany do wywoływania w warsztatach, halach, gospodarstwach rolnych lub innych branżach z rozległymi kompleksami budynków.

Gniazda słuchawkowe lub interfejsy Bluetooth do zestawów słuchawkowych okazują się być przydatne wszędzie tam, gdzie urządzenia mobilne mogłyby być postrzegane jako przeszkadzające, a zestawy słuchawkowe umożliwiają bardziej praktyczną pracę. Jeśli pożądana jest akustyczna obserwacja, na przykład osób wymagających opieki, należy zwrócić uwagę na funkcję VOX z regulowaną czułością. 

Interkomy powinny być również intuicyjne w obsłudze i oferować opcje ustawienia głośności (w tym wyciszenie dzwonka).

Funkcja WLAN

Modele z komunikacją WLAN łączą się z bezprzewodową siecią domową lub firmową siecią WLAN i wymagają połączenia z punktem dostępowym lub routerem WLAN. Systemy domofonowe ze zintegrowanym mobilnym modułem radiowym wymagają karty SIM. Jeśli oprócz transmisji sygnałów głosowych wymagany jest obraz wideo, można wybrać systemy domofonowe z kamerami.



Systemy domofonowe z kamerą

Pracownicy, dostawcy i inne osoby próbujące dostać się do drzwi budynku mogą zostać zidentyfikowane dzięki nagraniom wideo. Osobom nieupoważnionym można odmówić dostępu. Systemy domofonowe z kamerami są wykorzystywane nie tylko do kontroli dostępu, ale także do monitorowania maszyn i systemów technicznych. Modele z noktowizorem mają zintegrowane oświetlenie na podczerwień i zapewniają dobrze widoczny obraz w ciemności. 

Dzięki nagrywaniu wideo członkowie rodziny, sąsiedzi i inne osoby odwiedzające drzwi wejściowe mogą zostać w niezawodny sposób zidentyfikowani. Zwiększa to bezpieczeństwo. Możesz odmówić dostępu każdemu, kogo nie chcesz wpuścić. Wideodomofony pomagają nie tylko w kontroli dostępu, ale także w opiece nad dziećmi i chorymi lub w monitorowaniu zwierząt domowych. 

Kamery z większości bezprzewodowych systemów domofonowych przesyłają nagrania za pośrednictwem sieci WLAN i routera WLAN lub sieci telefonii komórkowej (wymagany moduł telefonu komórkowego i karta SIM) do aplikacji na smartfony lub do komputera. Użytkownik jest informowany za pomocą powiadomienia push, wiadomości e-mail lub połączenia alarmowego, gdy tylko odwiedzający naciśnie przycisk połączenia lub kamera wykryje ruch. Możesz rozmawiać z daną osobą za pośrednictwem smartfona, nawet jeśli nie jesteś na miejscu. Ponadto wiele systemów wideodomofonowych zapisuje obraz i dźwięk na karcie pamięci lub przechowuje dane w chmurze, a niektóre urządzenia są zaprojektowane do współpracy z rozwiązaniami inteligentnego domu. W takim przypadku wideodomofon komunikuje się z centrum sterowania systemu inteligentnego domu. 

Nasza praktyczna wskazówka: wykorzystaj pełny potencjał funkcji VOX

Wiele systemów domofonowych posiada funkcję zwaną VOX. Jeśli jest ona włączona, domofon może być używany do nasłuchu w pomieszczeniu. Gdy tylko mikrofon zarejestruje dźwięk, taki jak sygnały stanu maszyn, głosy osób wymagających opieki, odgłosy dziecka lub zwierząt, urządzenie automatycznie przesyła sygnały audio. W ten sposób można samodzielnie zorientować się w sytuacji bez konieczności przebywania w pomieszczeniu i na tej podstawie podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Jeśli nie zostanie wykryty żaden hałas, transmisja zostanie zatrzymana. Czułość można zazwyczaj regulować. Zapobiega to reakcji urządzenia nawet na najmniejszy hałas i uruchomieniu transmisji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów interkomowych

Jak wybiera się kanał?

Sprawdź, ile kanałów oferuje Twój model. Z reguły można przełączyć się na następny kanał za pomocą przycisków i trwale ustawić żądany kanał poprzez naciśnięcie odpowiedniego guzika.
 

W jakich sytuacjach zaleca się podłączenie głośników?

Jeśli urządzenie jest używane jako system wywoławczy w większych pomieszczeniach, halach lub warsztatach, sensowne jest użycie głośnika - zwłaszcza jeśli należy liczyć się z głośnym hałasem otoczenia.
  

Czy akumulatory są dostępne osobno?

Tak, zestawy baterii do systemów domofonowych można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Przy zakupie należy sprawdzić kompatybilność z urządzeniem.