Porady

    Głośniki samochodowe, komputerowe z technologią Bluetooth, zestawy głośnikowe pokrywające pełne pasmo akustyczne oraz głośniki ścienne oraz zewnętrzne o różnej mocy. Sprawdź szeroką ofertę głośników o  zróżnicowanych parametrach oraz zastosowaniach i ciesz się wysoką jakością dźwięku. 

    Głośniki » Zapewniające wysokiej jakości dźwięk 

    Szukasz najlepszej jakości dźwięku we własnym domu? Nowe głośniki stanowią odpowiednie rozwiązanie. Chciałbyś mieć inteligentne głośniki ze sterowaniem głosowym i łatwym dostępem do muzyki z Internetu? A może jako firma potrzebujecie profesjonalnego rozwiązania do sal konferencyjnych? Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz głośników hi-fi do salonu, biura czy samochodu. Oferujemy odpowiednie produkty. Dowiedz się, jakie cechy są ważne przy zakupie z naszego poradnika. 



    Co to jest głośnik i jak działa?

    Głośniki stanowią ważna kategorię sprzetu w ramach elektroniki użytkowej. 

    To przetworniki, które  konwertują sygnały elektryczne na sygnały akustyczne. Nowoczesne głośniki umożliwiają różnorodne odtwarzanie muzyki, głosu i dźwięków.

    Przetworniki dźwięku są wbudowane w obudowę, ponieważ przychodzące sygnały elektryczne muszą zostać przełożone na drgania mechaniczne. Aby spełniały swoją funkcję, składają się z trzech elementów: cewki, magnesu trwałego i membrany.

    Gdy prąd ten przepływa przez cewkę, powstaje strumień elektromagnetyczny.  Działa na magnes stały i membranę do niego przymocowaną. Następuje ruch oscylacyjny, a oscylacja wywołuje słyszalny dźwięk. Im wyższe ciśnienie akustyczne, tym głośniejsze są odbierane dźwięki.


    Jakie są rodzaje głośników?

    Różne typy głośników dostosowane są do odpowiednich wymagań dotyczących warunków środowiskowych. Z tymi typami spotkasz się najczęściej:



     Jakie systemy nagłośnienia są wśród głośników?

     

    Pierwsze głośniki wykorzystywały tylko kanał monofoniczny. Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest system 5.1, a system 7.1 to technologia z najwyższej półki. Ale co to oznacza? W dzisiejszych czasach kanał mono nie jest prawie w ogóle używany. Daje to słaby poziom jakości obrazu dźwiękowego, dlatego wcześnie zaczęto stosować pary głośników.

    Gdy tylko dwa głośniki z prawą i lewą ścieżką dźwiękową zaczną działać tworzony jest dźwięk stereo. Wybór głośników stereofonicznych wynika z anatomii człowieka - aby stworzyć naturalny obraz dźwiękowy, prawe i lewe ucho muszą odbierać odgłosy osobno.

    Systemy głośników ewoluowały jeszcze bardziej: system 2.1 łączy dwa głośniki z subwooferem. Wprowadza do gry najniższe tony z basem i głębokim basem. Opracowano również systemy dźwiękowe LCR dla uzyskania równomiernego dźwięku przestrzennego. Wykorzystują one prawy, lewy i centralny głośnik. Aby uzyskać dobry, wszechstronny dźwięk, wybierz system 5.1. Współpracuje z nimi pięć głośników i subwoofer, podzielonych na trzy głośniki główne, dwa głośniki surround i subwoofer. System 7.1 (zwany też Sony Dynamic Digital Sound, w skrócie SSDS) oferuje pięć głośników przednich, dwa boczne oraz subwoofer. Jest on uważany za najlepszy system dźwiękowy i stosowany w kinach.

    Uwaga: Efekt surround zależy nie tylko od położenia głośników. Podłączone źródła mediów (takie jak system hi-fi, smartfon itp.) muszą obsługiwać odtwarzanie za pomocą wielu kanałów.

     

    Dobrze wiedzieć:

    Jeśli pojedynczy głośnik jest sprzedawany jako system stereo, w obudowie znajdują się dwa pojedyncze głośniki do odtwarzania prawej i lewej ścieżki dźwiękowej. Zasadą jest, że kilka głośników jest rozmieszczonych po sali i połączonych ze sobą w sieć. Dzięki temu powstają systemy, które optymalnie rozprowadzają dźwięk. W salach koncertowych lub kinach domowych te zestawy są koniecznością.



    Które cechy są ważne?

    Aby jak najlepiej wykorzystać dźwięk z odtwarzacza Blu-ray, systemu stereo lub komputera, głośniki muszą pasować do danego zastosowania. Najważniejsze cechy to:

    Rodzaj obsługi

    Najważniejsze pytanie w tym kontekście: jak chcesz obsługiwać kolumny? Jeśli sterowanie ma odbywać się na samych urządzeniu, istnieją klasyczne modele, które posiadają pokrętła, przyciski lub ekrany dotykowe i umożliwiają wprowadzanie danych.  Inteligentne głośniki są o krok do przodu i mogą być obsługiwane za pomocą głosu. Niektóre modele oferują również możliwość zdalnego sterowania poprzez sieć LAN lub WLAN

    Szeroko rozpowszechnione są kolumny głośnikowe podłączane do urządzeń takich jak telewizory czy komputery i służące jako ich urządzenia wyjściowe. W takim przypadku należy wcześniej zdecydować, czy połączenie ma być realizowane za pomocą kabla, czy też bezprzewodowo za pomocą sygnału radiowego, WLAN lub Bluetooth 5.0. Obsługa odbywa się wtedy za pomocą pilotów lub aplikacji.

    Rodzaj połączenia 

    Wszystkie interfejsy wymagane do pracy muszą być dostępne na i w obudowie głośników. Zasięg różni się znacznie w zależności od rodzaju głośnika. Interfejs WLAN i Bluetooth oraz port LAN są często wymagane dla inteligentnego domu i firmy. Dzięki Internetowi można również skonfigurować sieć głośników multiroom.

    Rozmieszczone w różnych pomieszczeniach głośniki mogą być sterowane za pośrednictwem sieci LAN lub WLAN z urządzeń końcowych, takich jak komputery PC lub smartfony.

    Praktyczne i prawie zawsze dostępne jest przynajmniej jedno gniazdo jack. Dzięki temu mikrofony i słuchawki mogą również zostać bezpośrednio podłączone do głośnika. Pozostałe złącza to USB i microSD. W ten sposób można przesyłać dane z urządzeń końcowych, takich jak odtwarzacze MP3 czy smartfony i iPody.


    Obsługa mocy/wydajność i sprawność

    Nośność wskazuje moc elektryczną, jaką może zapewnić głośnik bez uszkodzenia elementów, takich jak membrana. Wartość podawana jest w watach. Orientacyjnie: sala konferencyjna na 100 osób powinna być wyposażona w głośnik o mocy około 500 watów.

    Ważne jest, aby głośnik i wzmacniacz miały porównywalną moc. Jeśli wzmacniacz wytwarza zbyt dużą moc, głośniki zostaną uszkodzone. Gdy ma zbyt małą, zwykle jest podkręcony do końca, co z kolei prowadzi do przeciążenia. Ważna jest nie tylko moc wyjściowa w watach, wydajność odgrywa również rolę w osiągalnej głośności. Wskazuje poziom ciśnienia akustycznego , który można osiągnąć. Jeśli zostanie osiągnięte 100 decybeli, jest to dobra wartość orientacyjna dla domowego systemu muzycznego. Z kolei dla dużych sal konferencyjnych i prezentacyjnych powinno to być 120 dB.

    Zakres częstotliwości i impedancja

    Aby uzyskać dobry poziom dźwięku, głośniki powinny pokrywać szeroki zakres częstotliwości. W idealnym przypadku będą to wszystkie częstotliwości, które odbiera ludzkie ucho: od 20 do 20 000 herców. Systemy głośnikowe z kilkoma głośnikami dzielą zakresy na niskie, średnie i wysokie częstotliwości.

    Na koniec warto zwrócić uwagę na wartość omową. Wskazuje on na impedancję, czyli opór elektryczny. Pokazuje on, ile energii trzeba zastosować, aby zasilić głośniki. Wzmacniacz i głośnik powinny mieć takie same wartości. Zwykle jest to cztery lub osiem omów.