Higrometry
Urządzenia do pomiaru wilgotności materiałów i powietrza, a także do wyznaczania punktu rosy. Wybierz higrometry testo, Extech, Greisinger, Voltcraft z możliwością podłączenia dodatkowych czujników do kontroli warunków klimatycznych w magazynach i halach produkcyjnych.
Higrometry – precyzyjny pomiar wilgotności powietrza i materiałów budowlanych
- Czym są urządzenia / higrometry do pomiaru wilgotności powietrza?
- Jak działają higrometry do pomiaru wilgotności powietrza?
- Zastosowanie higrometrów
- Rodzaje kalibracji miernika wilgotności powietrza / higrometru
- FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przyrządów do pomiaru wilgotności powietrza
Czym są urządzenia / higrometry do pomiaru wilgotności powietrza?
Urządzenia do pomiaru wilgotności to grupa urządzeń do pomiaru zawartości wilgoci w powietrzu lub w materiałach. Są to ogólnie kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenia pomiarowe, które mogą także rejestrować inne wielkości fizyczne, takie jak temperatura, zawartość CO2, ciśnienie bezwzględne lub przepływ. W tej kategorii urządzeń pomiarowych dostępne są również modele analogowe.
Nazwa higrometr zawiera słowo „wilgotny” lub „mokry”: „hygros”.
Klimat w pomieszczeniu ma duży wpływ na samopoczucie osób, które w nim przebywają. Stężenie CO2 jest uważane za istotny wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniu. Zła jakość powietrza o zbyt dużej koncentracji CO2 prowadzi do zmęczenia, osłabienia koncentracji, a nawet do problemów zdrowotnych. Dzięki temu klimat w pomieszczeniu jest czynnikiem bezpieczeństwa i higieny pracy. Niektóre z najczęściej spotykanych wartości, które można stosować również w pomieszczeniach biurowych, to:
Miejsce | Zalecana temperatura | Zalecana wilgotność powietrza |
Sypialnia | 16 - 18°C. | 50–70 % |
Kuchnia | 18°C. | 50–70 % |
Pokój dzienny | 20°C. | 40–60 % |
Łazienka | 23°C. | 50–70 % |
Jednak również w wrażliwych zakładach produkcyjnych, takich jak produkcja półprzewodników, lub w przypadku przechowywania niektórych produktów, takich jak żywność, często istnieją szczególne wymogi dotyczące jakości powietrza. Za pomocą mierników wilgotności powietrza lub higrometru można bardzo szybko określić jakość powietrza w pomieszczeniu i na czas reagować na przekroczenie lub obniżenie wartości.
Jak działają higrometry do pomiaru wilgotności powietrza?
Podstawowa zasada pomiaru polega na tym, że że właściwości (pomiarowego) medium zmieniają się pod wpływem wilgoci.
Przykładem jest higrometr włosowy, w którym tradycyjnie ludzkie włosy są wykorzystywane jako czujnik. Wraz ze wzrostem wilgotności włosy rozszerzają się. Rozszerzenie to jest przenoszone na wskaźnik, który wskazuje wartość na skalibrowanej skali. Obecnie do tego rodzaju pomiarów wykorzystywane są włókna sztuczne.
Nowoczesne urządzenia wykorzystują zmiany parametrów elektrycznych pod wpływem wilgoci:
Czujniki pojemnościowe
Między dwiema elektrodami znajduje się warstwa higroskopijna, tzw. dielektryk. W przypadku zmiany zawartości wilgoci na tej zmianie zmienia się pojemność między elektrodami. Dzięki temu ten zestaw pracuje jak kondensator elektryczny, którego wartość można zmienić. Pojemność służy jako ekwiwalent pomiarowy wilgotności. Jako dielektryk stosowane są materiały nieprzewodzące o właściwościach higroskopijnych, takie jak polimery z tworzywa sztucznego lub materiały ceramiczne.
Czujniki impedancji
Czujniki te wykorzystują higroskopijną warstwę pomiędzy dwiema elektrodami prądu stałego.. Wraz z absorpcją lub usuwaniem wilgoci zmienia się rezystancja elektryczna (omowa). Wartość tę ocenia się jako ekwiwalent wilgoci.
Mieszany impedancja / pojemnościowy
Przy zastosowaniu prądu zmiennego powstaje postać mieszana, ponieważ czujniki te mierzą zarówno zmianę rezystancji słabo przewodzącego materiału higroskopijnego, jak i jego właściwości pojemnościowe.
Wyświetlanie wyników pomiarów odbywa się na energooszczędnych wyświetlaczach cyfrowych. Niektóre urządzenia emitują sygnały ostrzegawcze przed przekroczeniu lub nieprzekraczaniem wartości krytycznych lub reagują z sekwencją dźwięków następujących po zmianie wartości pomiaru.
Istnieją wilgotnościomierze z wbudowanymi i zdalnymi sondami, które są podłączone do higrometru za pomocą wtyków systemowych.
Wilgotnościomierze do materiałów posiadają różnie zaprojektowane sondy pomiarowe, zwykle jako podwójne końcówki metalowe, za pomocą których wartość wilgotności jest określana poprzez umieszczenie ich na lub w medium na podstawie przepływającego przez nie prądu.
Wiele urządzeń firmy Conrad może być wykorzystywanych jako rejestratory danych do rejestrowania serii pomiarowych, a następnie do ich oceny na komputerze PC. Niektóre modele wyposażone są w gniazdo kart SD do zapisywania wyników pomiarów na odpowiedniej karcie.
Zastosowanie higrometrów
- Pomiar klimatu w pomieszczeniu
- Do regulacji i kontroli urządzeń technicznych w pomieszczeniu
- Pomiar ciśnienia punktu rosy w instalacji sprężonego powietrza
- Ocena jakości powietrza w pomieszczeniu za pomocą sondy IAQ (IAQ oznacza Indoor Air Quality)
- Pomiar wilgotności w materiałach budowlanych lub elementach budowlanych
Rodzaje kalibracji miernika wilgotności powietrza / higrometru
Kalibracja zgodna z normą ISO
Dane dotyczące jakości urządzenia są mierzone za pomocą kalibrowanych przyrządów pomiarowych zgodnie z normą DIN EN ISO 9001:2015.
Kalibracja DAkks
Kalibracja za pomocą certyfikatu akredytowanego laboratorium kalibracyjnego gwarantuje dokładność pomiarów, a tym samym ich międzynarodową porównywalność. Niemiecka jednostka akredytacyjna (DAkkS) to krajowa służba akredytacyjna w tym zakresie.
Standardowa kalibracja fabryczna
Tutaj urządzenie jest kalibrowane zgodnie ze specyfikacjami producenta i nie jest przesyłane do centrum kalibracji.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przyrządów do pomiaru wilgotności powietrza
Co należy uwzględnić podczas korzystania z mierników wilgotności powietrza/higrometru?
- Urządzenie pomiarowe można stosować wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem i w granicach parametrów podanych w danych technicznych.
- Urządzenia pomiarowe i sondy nie powinny być używane do pomiaru na częściach znajdujących się pod napięciem lub w ich pobliżu.
- Nigdy nie przechowuj miernika/sondpomiarowych razem z rozpuszczalnikami i nie używaj środka pochłaniającego wilgoć podczas przechowywaniu
- Należy przestrzegać wskazówek producentów dotyczących bezpieczeństwa produktów i okoliczności, które mogą spowodować wygaśnięcie praw gwarancyjnych.
- Dlatego przyrząd pomiarowy można otworzyć tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie przewidziane w dokumentacji do celów konserwacji lub naprawy.
- Uchwyty i przewody zasilające nie powinny być narażane na działanie temperatury przekraczającej 70 stopni Celsjusza, chyba że są one wyraźnie dopuszczone do stosowania w wyższych temperaturach.
- Dane dotyczące temperatury sond lub czujników pomiarowych odnoszą się tylko do zakresu pomiarowego czujników.
- Podczas prac konserwacyjnych i naprawczych należy stosować oryginalne części zamienne
- Urządzenie pomiarowe należy zawsze utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi.
- Uszkodzone akumulatory lub puste baterie należy oddać do przeznaczonego do tego punktu zbiórki
Gdzie nie można użyć mierników wilgotności powietrza / higrometru?
- W obszarach zagrożonych wybuchem
- Do diagnostyki pomiarów medycznych
Jak długa jest żywotność wilgotnościomierzy powietrza?
Urządzenia w sklepie Conrad są objęte ustawową dwuletnią gwarancją. Przy prawidłowym użytkowaniu, przechowywaniu i konserwacji możliwa jest znacznie dłuższa żywotność. Szczególnie ważne są regularne kontrole i terminowa wymiana baterii lub akumulatorów.