bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Wszystko, co warto wiedzieć o hubach USB i rozdzielaczach portów

USB to standardowy interfejs par excellence w dzisiejszych komputerach. Prawie każde urządzenie peryferyjne - od pamięci przenośnej po drukarki - korzysta z portu USB. Co jednak zrobić, gdy wszystkie porty w komputerze są zajęte? Najwyraźniej: potrzebny jest hub USB.

Huby USB i rozdzielacze portów w skrócie

Zapewne znasz ten problem: szybko podłączasz do notebooka myszkę, pendrive, smartfon, a potem może jeszcze drukarkę - i wszystkie porty USB są zajęte. Rozdzielacz USB to nieskomplikowane i niedrogie rozwiązanie pozwalające zwiększyć liczbę opcji podłączenia. Przydatne rozdzielacze są dostępne w postaci małych i kompaktowych hubów, które zazwyczaj oferują cztery do pięciu portów, łatwo mieszczą się w kieszeni i dzięki temu można je zawsze zabrać ze sobą nawet w podróż. Do użytku stacjonarnego przy biurku przeznaczone są znacznie większe modele z 10 lub więcej portami. Niektóre warianty oferują porty, które można włączać i wyłączać indywidualnie. Może to być praktyczne, aby całkowicie wyłączyć urządzenia, które nie są używane i jednocześnie oszczędzać energię. Wiele urządzeń posiada wskaźnik LED, pokazujący które porty są aktualnie aktywne. Ponadto huby mogą być wyposażone w inne przydatne funkcje, na przykład zintegrowany adapter Ethernet lub czytnik kart SD.

Huby USB mogą być zaprojektowane jako urządzenia z obudową lub jako karty wtykowe lub przednie jednostki wtykowe do montażu w komputerze. Nawiasem mówiąc, dostępne są nie tylko rozdzielacze dla USB, ale także huby dla interfejsu szeregowego RS232. Jest to do dziś wykorzystywane przez różne urządzenia, takie jak systemy UPS czy skanery kodów kreskowych. Ponadto istnieją dystrybutory dla FireWire czy DisplayPort.



Obecne standardy

Specyfikacja standardu USB została uchwalona już w 1998 roku. Ponieważ stare standardy USB 1.0 i 1.1 nie odgrywają już dziś żadnej roli, zaczynamy bezpośrednio od USB 2.0. Interfejs ten zapewnia maksymalną szybkość transmisji danych brutto 480 MBit/s, z czego netto pozostaje około 40 MByte/s. Maksymalny prąd to 0,5 A, a maksymalna moc to 2,5 W. Spojrzenie na specyfikację pokazuje, że USB 2.0 raczej nie nadaje się do przechowywania dużych plików ze względu na dość niską prędkość.

Wraz z następcą USB 3.0 szybkość transmisji danych została zwiększona do 5 GBit/s (około 450 Mbyte/s netto). Prąd wynosi tutaj 0,9 A, a moc maksymalna 4,5 W. Unowocześnienie USB 3.1 Gen 1 nie przynosi żadnych zmian w prędkości transferu, jednak w przypadku korzystania ze złącza USB-C maksymalny prąd może wzrosnąć do 3 A, a moc do 15 W. Zwiększona moc jest szczególnie przydatna podczas ładowania urządzeń zewnętrznych. Kolejny znaczący wzrost prędkości stał się możliwy dzięki USB 3.1 Gen 2. W porównaniu z Gen 1 szybkość transferu danych podwoiła się do 10 GBit/s. Realnie zostaje około 800 MBit/s. Natomiast wydajność bieżąca i maksymalna pozostają bez zmian.

Obecna iteracja standardu USB to wersja USB 3.2 (stan na 2019 rok). Również w tym przypadku szybkość transmisji danych została podwojona w stosunku do 3.1 Gen 2. Jest to teraz 20 GBit/s, co odpowiada około realnie 2 GBit/s. Po raz pierwszy USB 3.2 wykorzystuje bez wyjątku złącze USB-C. Prąd i moc pozostają na tym samym poziomie, co w przypadku 3.1 Gen 2, a więc wynoszą maksymalnie 3 A i 15 W. Kolejnym dużym krokiem rozwojowym dla interfejsu będzie USB 4. W tym przypadku można spodziewać się prędkości transmisji danych na poziomie 40 GBit/s.



USB On-The-Go

Urządzenie USB jest zwykle podłączane do komputera. Działa jako host i dostarcza sterowniki oraz wszelkie niezbędne oprogramowanie do rozpoznania podłączonego urządzenia. Bezpośrednia komunikacja pomiędzy dwoma urządzeniami USB nie jest w ten sposób możliwa. Dzięki USB On-The-Go, lub w skrócie OTG, istnieje opcja, że urządzenie USB może służyć jako host do pewnego stopnia. Na przykład aparat fotograficzny mógłby wysyłać zdjęcia do drukarki bez konieczności przechodzenia przez komputer. Działa to jednak tylko wtedy, gdy oba urządzenia są kompatybilne z OTG.



Aktywne i pasywne rozdzielacze USB

Podłączone urządzenia, takie jak mysz czy pamięć, są zasilane bezpośrednio przez port USB. Jednak wszystkie porty huba współdzielą napięcie dostarczane przez komputer za pomocą kabla. Ponieważ hub jest zwykle podłączony tylko do jednego portu USB w danym czasie, tylko moc dostarczana przez ten jeden port jest dostępna dla huba. W przypadku USB 3.0 będzie to na przykład 0,9 A i 4,5 W, które hub musi rozdzielić do wszystkich swoich portów. Jeśli na takim pasywnym dystrybutorze wykorzystane są wszystkie porty, może się zdarzyć, że podłączone urządzenie nie działa. W tym przypadku zasilacz jest po prostu niewystarczający. Tego problemu można uniknąć stosując aktywny hub. Urządzenia te posiadają oddzielny zasilacz, który zapewnia pełną moc na każdym dostępnym przyłączu. W ten sposób można stosować również rozdzielacze z 10 lub więcej portami bez konieczności akceptowania utraty mocy w przypadku wielokrotnego lub pełnego obłożenia.



Różne typy złączy USB

Standard USB przewiduje różne typy złącz, które od USB 3.2 są zastępowane przez złącze Type-C.

USB Typ A

Prostokątna wtyczka typu A jest najczęściej spotykaną formą i jest stosowana w większości urządzeń, które mają być obsługiwane przez komputer. Urządzenia są różne: od urządzeń wejściowych i zewnętrznych dysków twardych po drukarki i skanery.

USB Typ B

Kable ze złączem typu B są zwykle używane do podłączania do komputera urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki. Ponieważ mało który komputer ma gniazdo typu B, takie kable do podłączenia drukarki mają zwykle po drugiej stronie wtyczkę typu A.

USB Mini-B

Wtyczki Mini-USB są znacznie mniejsze od wtyczki typu A i są stosowane głównie w aparatach fotograficznych, odtwarzaczach MP3 i innych mniejszych urządzeniach. Również w tym przypadku odpowiednie kable często posiadają po przeciwnej stronie wtyczkę typu A, która umożliwia podłączenie do komputera.

USB Micro-B

Wtyczka micro-USB jest jeszcze mniejsza. Jest on nadal stosowany w wielu telefonach komórkowych. Kable z wtyczkami micro-USB wyposażone są również we wtyczki typu A do podłączenia do komputera lub ładowarki USB.

USB Typ C

Porty USB typu C są dziś montowane w wielu urządzeniach końcowych. W przyszłości ten typ połączenia ma zastąpić wszystkie inne typy USB i tym samym zapewnić jednorodność wśród portów. Dzięki temu łączenie ze sobą różnych urządzeń byłoby znacznie łatwiejsze. Zaletą złącza jest to, że jest ono bardzo małe i porty w komputerze mogą być odpowiednio kompaktowe. Dzięki temu notebooki mogą być projektowane jeszcze cieńsze, co udowadnia swoimi urządzeniami na przykład producent Apple. Ponadto wtyczka jest absolutnie odporna na nieodpowiednie podłączenie, dzięki czemu można ją łatwo podłączyć nawet w ciemności, co może być dość praktyczne w przypadku smartfonów. Typ USB-C to także duży postęp w kwestii zasilania: sam standard jest przystosowany do pracy z mocą do 100 W. Oznacza to, że wreszcie przez USB można ładować nie tylko mniejsze urządzenia, takie jak odtwarzacze MP3 czy telefony komórkowe, ale także notebooki. Jeśli za wtyczką Type-C kryje się protokół Thunderbolt, możliwe jest zarówno ładowanie notebooka, podłączenie kompatybilnego monitora, jak i rozbudowa komputera o zewnętrzną kartę graficzną za pomocą tylko jednego gniazda.



Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie hubów USB i rozdzielaczy USB?

Jak to często bywa, przy zakupie huba USB decydująca jest również kwestia zastosowania. Często jesteś w drodze? Wtedy warto wybrać kompaktowy rozdzielacz bez dodatkowego zasilacza. Cztery do pięciu portów powinno wystarczyć w większości przypadków. Z kolei w przypadku huba, który ma być przede wszystkim wykorzystywany w domu przy biurku lub w biurze, najlepiej zdecydować się na model aktywny z dodatkowym zasilaczem. Przed zakupem zastanów się, ile portów potrzebujesz. Im więcej portów oferuje hub, tym zazwyczaj jest droższy. Warto zrezygnować z zakupu huba USB 2.0, a zamiast tego zaopatrzyć się w nowoczesny model 3.0. Przy okazji, nie musisz się martwić o kompatybilność: urządzenie USB 3.0 działa również jak zwykle na interfejsie USB 2.0 i odwrotnie. Jednak dysk twardy 3.0 podłączony do portu 2.0 będzie pracował tylko z maksymalną prędkością 2.0.



Nasza praktyczna rada: rozdzielacz USB z wbudowanym czytnikiem kart SD w podróży

Jeśli dużo podróżujesz, warto wybrać kompaktowy i wytrzymały rozdzielacz USB, który ma trwałą aluminiową obudowę. Niektóre huby USB są wyposażone w zintegrowany czytnik kart SD, dzięki czemu nie trzeba zabierać ze sobą kolejnego urządzenia.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące hubów USB i rozdzielaczy USB

Na moim hubie USB jest złącze, które ma obok symbol baterii. O co w tym wszystkim chodzi?

Jest to tzw. port szybkiego ładowania, który możesz wykorzystać do ładowania swojego smartfona lub tabletu. W porównaniu z innymi portami w hubie, port ładowania zapewnia znacznie wyższy amperaż, co umożliwia szybkie ładowanie kompatybilnych urządzeń.