bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Co warto wiedzieć o wzmacniaczach telewizji kablowej

  • co to są wzmacniacze telewizji kablowej?

  • Kiedy potrzebuję wzmacniacza telewizji kablowej?

  • Kryteria techniczne wyboru wzmacniaczy telewizji kablowej

  • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wzmacniaczy telewizji kablowej

co to są wzmacniacze telewizji kablowej?

Wzmacniacze telewizji kablowej - znane również jako wzmacniacze do podłączenia do domu - zapewniają stabilne i wysokiej jakości przesyłanie sygnału TV, zwiększając poziom sygnału przychodzącego. Na jakość elektrycznych sygnałów transmisyjnych może negatywnie wpłynąć duża długość kabla. Podobnie jak w przypadku wszystkich sygnałów przesyłanych elektrycznie, w miarę jak sygnał telewizyjny staje się coraz mniej widoczny na przewodach, co was może prowadzić do problemów z odbiorem w połączeniu z występującymi zakłóceniami.

Wzmacniacze przyłącza domowego odbierają przychodzące sygnały, przygotowują je aktywnie i przekazują je do odbiornika kablowego w lepszej jakości. Wzmocnienie sygnału jest z reguły regulowane i może być dostosowane do różnych scenariuszy. Oferowane są również modele z możliwością powrotu do kanałów, które są wykorzystywane do połączeń dwukierunkowych, na przykład do zastosowań internetowych i połączeń telefonicznych. Z reguły zasilanie odbywa się za pośrednictwem zintegrowanego zasilacza. Wzmacniacze przyłącza domowego są montowane i podłączane bezpośrednio za punktem przekazywania BK (szerokopasmowa instalacja kablowa).

Kiedy potrzebuję wzmacniacza telewizji kablowej?

W celu optymalnego przesyłania sygnału zaleca się zasadniczo zastosowanie wzmacniacza telewizji kablowej. Urządzenie zapewnia, że przychodzące sygnały TV, które zostały osłabione przez długie przewody lub inne przyczyny, docierają do odbiornika telewizyjnego w odpowiedniej sile sygnału. W przypadku wystąpienia problemów z odbiorem należy rozróżnić zbyt niski poziom sygnału i zbyt niską jakość sygnału. Przy złej jakości sygnału pojawiają się częstsze błędy transmisji sygnału, które zmniejszają jakość obrazu. Wzmocnienie sygnału o słabej kondycji jest ograniczone, ponieważ wzmacnia również zakłócenia sygnału. Słaby poziom sygnału można natomiast zwiększyć do dopuszczalnego poziomu za pomocą wzmocnienia, was jest to zauważalne dzięki stabilnej transmisji. 

Kryteria techniczne wyboru wzmacniaczy telewizji kablowej

Chociaż wzmacniacza kablowy TV można regulować w swoich parametrach, są one ograniczone do określonego zakresu wartości. Podczas wyboru odpowiedniego wzmacniacza należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Wzmocnienie:

Siła sygnału telewizyjnego jest wyrażana w decybelach (dB). Typowe optymalizacji sygnału są realizowane w przypadku zastosowania wzmacniaczy telewizji kablowej o wartościach od 20 do 30 dB. Niektóre modele posiadają regulatory, które ustalają stałą wartość.

Zakres częstotliwości

Zakres częstotliwości obejmuje pasmo częstotliwości transmisji dla telewizji kablowej. Definiuje ona liczbę kanałów, które są jednocześnie użyteczne. Zakres częstotliwości użytkowej jest stale rozszerzany przez operatorów. Na obszarach zdegradowanych dostępny jest obecnie zakres częstotliwości od 80 do 862 MHz dla transmisji przychodzących (downstream). W związku z tym, że obecnie trwają prace nad rozwojem zakresu częstotliwości, zakres ten zostanie w przyszłości rozciągnąć się na zakres 85–1006 MHz. Jednocześnie zakres od 5 do 65 MHz będzie w przyszłości wykorzystywany do zastosowań z kanałem zwrotnym (upstream), co wymaga odpowiedniego przygotowania dla domowego wzmacniacza podłączeniowego, jeśli chce się korzystać z odpowiednich usług.


Współczynnik szumów

Oznacza to pomiar przypadkowo wygenerowanych napięć zakłócających w przewodzie elektrycznym, które nie są częścią użytecznego sygnału. Napięcia zakłócające występują we wszystkich systemach elektrycznych i są wytwarzane przez wzmacniacz pośredniczący, was wpływ na transmisję sygnału. Współczynnik szumów jest mierzony w decybelach (dB) i powinien być jak najniższy w przypadku wzmacniacza domowego – w idealnym przypadku od 5 do 10 dB. Konstrukcja i materiały sprawiają, że wartości różnią się w zależności od producenta. Zasadniczo obowiązuje zasada: Im niższy poziom hałasu, tym wysokiej jakości urządzenie.

Normy i dyrektywy

Instalacje wzmacniaczy połączeń domowych są zgodne z normami EN 60728-11, EN 50083-2 i EN 60065. Pomagają między innymi znaleźć odpowiedni wzmacniacz połączeń domowych.


Kanał zwrotny

Kanał zwrotny jest wymagany do przesyłania sygnałów telefonicznych i internetowych w ramach odpowiednich zastosowań. Bez zapewnienia wzmocnienia kanału zwrotnego wzmacniacz może odbierać sygnały przychodzące, ale nie może wysyłać sygnałów wychodzących do źródła w odpowiedniej sile. Producenci reklamują wzmocnienie kanału zwrotnego najczęściej za pomocą terminu „zwrotny kanał”, który w większości przypadków można ustawić.


Wejście/wyjście i wtyk

W sumie rozróżnia się dwa typy wejść i wyjść dla wzmacniaczy kablowych/TV: Złącza koncentryczne i F. Tradycyjne kable antenowe wykorzystują koncentryczne złącza wtykowe, a anteny satelitarne wymagają wtyków F.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wzmacniaczy telewizji kablowej

Jak wybrać ustawienia optymalnego obrazu?

Do prawidłowej identyfikacji optymalnych wartości sygnału niezbędne są przyrządy pomiarowe. Co do zasady obraz o odpowiedniej jakości można uzyskać także poprzez zwykłe wypróbowanie różnych ustawień. Należy jednak unikać przesterowania wzmocnionym sygnałowi, ponieważ otrzymujący odbiornik lub sam wzmacniacz mogą ulec uszkodzeniu.

 

Czy wzmacniacz może wzmocnić złe sygnały?

Tak, wzmacniacz telewizji kablowej może wzmocnić sygnały zakłócające. Najczęstszą przyczyną zbyt dużych sygnałów zakłócających jest kabel o niskiej jakości z wadliwymi izolacjami. W przypadku złożonych połączeń sieciowych należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości system zarządzania kablami.
 

Gdzie muszą zostać zamontowane wzmacniacze telewizji kablowej?

Zależy to przede wszystkim od pozycji przyłączenia do domu. Jeśli znajduje się w piwnicy, wzmacniacze z obudowami do montażu wewnętrznego. Do użytku na zewnątrz należy zwrócić uwagę na normy i obudowy odporne na warunki atmosferyczne. Ponadto spodziewane zakłócenia w systemach zewnętrznych są nieco silniejsze niż w pomieszczeniach.


Jaka was jest różnica między wzmacniaczem antenowym a wzmacniaczem kablowym telewizora?

Wzmacniacz antenowy może być używany zarówno do wzmocnienia naziemnych sygnałów telewizyjnych, jak i do odbioru telewizji kablowej. Z reguły jest stosowany bezpośrednio w gnieździe antenowym. Przed zakupem należy określić moc wzmacniacza na podstawie cech odbieranego sygnału.


Jaką moc ma zwykły wzmacniacz?

Wartości wydajności różnią się w zależności od stopnia wymaganego wzmocnienia. Wzmacniacza kablowy sygnału TV o mocy od 3 do 5 W. Mają tę zaletę, że nie wytwarzają dużo ciepła i dzięki temu można je bezpiecznie zamontować na prawie każdym materiale. Zasilanie jest dostarczane przez gniazdo zasilania. Niektóre modele posiadają system zdalnego zasilania, który jest następnie realizowany przez wejście i wyjście wzmacniacza.