bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

   

Interesujące fakty na temat kondensatorów przeciwzakłóceniowych

  • Wprowadzenie

  • Co to jest kondensator przeciwzakłóceniowy?

  • Jakie typy i typy kondensatorów tłumiących zakłócenia istnieją?

  • Kryteria zakupu kondensatorów przeciwzakłóceniowych - co jest ważne?

  • Przykład zastosowania: Naprawa elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego

  • Przykład zastosowania: Przypadku nieprzyjemnego migotania lampy LED

  • MLCC - przyszłość kondensatorów zakłóceń

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów tłumiących zakłócenia

 

Wprowadzenie

Zestaw różnych kondensatorów przeciwzakłóceniowych marki Kemo

Kondensatory przeciwzakłóceniowe są wbudowane w wielu urządzeniach elektrycznych, które w swoich różnorodnych zastosowaniach. W ten sposób można z jednej strony zredukować odpowiedzialne zakłócenia odbioru radiowego. Ponadto chronią urządzenie przed przepięciami z sieci i wyłączają oddziaływanie na sieć zasilającą.

Wszystkie kondensatory mają jeden wspólny: Podstawowa budowa. Składają się z izolującego dielektryka i dwóch naprzeciwległych, przewodzących folii metalowych. Kondensatory mogą pełnić różne funkcje. Mogą Państwo na przykład działać jako magazyn energii lub oporniki zależne od częstotliwości.

Kondensatory przeciwzakłóceniowe są bardzo ważnym rodzajem, który redukuje zakłócenia sygnałów. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że chronią one zarówno urządzenie, jak i operatora przed przepięciami. W dalszej części znajduje się jeszcze bliżej kondensator przeciwzakłóceniowy.

 

Co to jest kondensator przeciwzakłóceniowy?

Kondensator przeciwzakłóceniowy firmy WIMA, o pojemności 3300 pF i napięciu znamionowym maks. 250 V.

Kondensatory przeciwzakłóceniowe, nazywane również falami radiowymi, pozwalają na zmniejszenie do dopuszczalnego poziomu sygnałów zakłócających o wysokiej częstotliwości, które powstają podczas pracy urządzeń elektrycznych lub elektronicznych. Służą one jako zabezpieczenie urządzeń, poprzez wytłumianie krótkich przepięć po stronie sieci (niestabilności). Dodatkowo zapobiegają one niepożądanym efektom wstecznym działania urządzenia w sieć elektroenergetyczną. Zazwyczaj stosowane jako filtry sieciowe, kondensatory elektryczne podlegają szczególnym wymaganiom pod względem budowy i niezawodności. W ten sposób można zapobiec awarii, a tym samym niebezpiecznym stanów pracy.

 

Jakie typy i typy kondensatorów tłumiących zakłócenia istnieją?

Rozróżnia się typy X, Y i XY, które z kolei są podzielone na podkategorie. Podział ten odbywa się zgodnie z zakresem napięcia znamionowe, wersją izolacyjną i odpornością na działanie impulsów. Szczegółowe informacje na ten temat podano w normie IEC 60384-14. Najważniejsze podkategorie to X1 i X2 , oraz klasy Y1 i Y2 , ponieważ mają one zakres napięcia znamionowego co najmniej 250 V i dlatego są najczęściej używane.
 

  • X : między fazą a przewodem neutralnym lub między dwoma przewodami zewnętrznymi. Chronią urządzenie przed przepięciem.
  • Y : przeznaczone do pracy między fazą a przewodem ochronnym lub przewodem neutralnym i przewodem ochronnym. Ten typ jest odpowiedzialny za ochronę operatora.
  • XY : wersja kombinowana, która zawiera typy X i Y w jednej obudowie

Podział typu X na podkategorie:

PodklasaImpulsowe napięcie szczytowe w trybie pracyWymagana wytrzymałość na impulsy
x12.5 do 4 kV4 kV dla C ≤ 1μF
X2≤ 2.5 kV2.5 kV dla C ≤ 1 μF

Podział typu Y na podkategorie:

PodklasaZakres napięcia znamionowegoWymagana wytrzymałość na impulsy
Y1≤ 500 V AC8 kV
Y2≥150 - ≤ 300 V AC5 kV

Określenia MKP MP, MKT i MLCC służą do budowy kondensatora.

  • MP :
    elektrody składają się z pasków papieru zaparowanych aluminium, które są zwinięte papierem izolującym w zwojach i nasączone żywicą izolacyjną. Najczęściej montowane w metalowej obudowie konstrukcja zapewnia do dziś największe bezpieczeństwo i niezawodność. Kondensatory MP mają tzw. efekt samoogrzewania.
  • MKP :
    folia polipropylenowa z aluminium w obudowie z tworzywa sztucznego tworzy elektrody i dielektryk. Również w tym przypadku występują najczęściej samoregenerujące właściwości, a także wysoka stabilność wilgotności i długotrwałej stabilności.
  • MKT :
    elektrody i dielektryk są wytwarzane za pomocą folii poliestrowej naparowanej aluminium. Kondensatory MKT posiadają obudowę z tworzywa sztucznego oraz dobrą stabilność wilgotności przy stosunkowo kompaktowych kształtach.
  • MLCC :
    wielowarstwowy, metaliczny wspornik ceramiczny składa się z wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych i dielektryków. Dostępne są zarówno typ przewlekany, jak i typy chipów SMT. Obudowa składa się z monolitycznego bloku ceramicznego.
 

Nasza praktyczna wskazówka: Samoregulacja w kondensatorach MP/MKP

W przypadku większego skoki napięcia może dojść do przebicia dielektryka, wskutek czego dochodzi do zwarcia. Jeżeli przebicie dielektryka powoduje parowanie przez powstający łuk elektryczny pierścienia aluminiowego wokół uszkodzonego miejsca. Efekt ten prowadzi do przywrócenia właściwości izolacji, a tym samym do całkowitej awarii.

 

Kryteria zakupu kondensatorów przeciwzakłóceniowych - co jest ważne?

Podczas wymiany uszkodzonych kondensatorów eliminujących zakłócenia należy zawsze zwracać uwagę na to, aby – obok tej samej wydajności (C) i napięcia znamionowego (u) – ponownie była stosowana co najmniej jedna z podklas zamontowanych przez producenta. Na przykład kondensator przeciwzakłóceniowy Y1 w żadnym wypadku nie może zostać wymieniony na wersję podkategorii Y2! Norma IEC 60384-14 dostarcza dalszych informacji w tym zakresie i jest wiążąca, aby uniknąć zakłóceń w pracy i zagrożeń spowodowanych porażeniem prądem elektrycznym. Dotyczy to oczywiście również projektantów nowych urządzeń i rozwiązań modernizacyjnych.

Na uwagę zasługuje również konstrukcja (osiowa, promieniowa, SMD): Czy wymiar rastra (RM) Czy w przypadku typów wyprowadzenia promieniowo wystarczająca jest długość przewodów przyłączeniowych i czy część zamienna pasuje od wymiarów W przypadku stosowania w bardziej wymagających warunkach otoczenia należy również przestrzegać dopuszczalnego zakresu temperatur (T min - T max ).
Ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się, że elementy mają wymagane znaki testowe i są zgodne z obowiązującymi normami . Jeżeli jeden z zainstalowanych kondensatorów nie spełnia tych wymagań, zatwierdzenie całego urządzenia nie jest możliwe. Kondensatory przeciwzakłóceniowe oferowane w sklepie spełniają wysokie wymagania jakościowe i wyróżniają się niezawodnością i trwałością.

Lista kontrolna podsumowująca

Lista kontrolna podsumowująca

  • Pojemność
  • Napięcie znamionowe
  • Podklasa
  • Budowa:
  • Raster
  • Wymiary
  • Zakres temperatury
  • Certyfikaty i normy

 

 

Przykład zastosowania 1: Naprawa urządzeń elektrycznych

Zawsze zwracaj uwagę na ewentualne jeszcze istniejące roszczenia z tytułu gwarancji. W przypadku ingerencji w urządzenie z reguły wygasa także gwarancja producenta. Należy przestrzegać znanych zasad bezpieczeństwa elektrotechniki.

Uszkodzone kondensatory przeciwzakłóceniowe w urządzeniach domowych i biurowych oraz w elektronarzędziach zwracają uwagę na jeden z następujących problemów:

  • Bezpiecznik automatyczny (wyłącznik instalacyjny) uruchamia się po włączeniu lub włożeniu urządzenia.
  • Wyłącznik różnicowoprądowy zawsze lub sporadycznie.
  • Obsługa urządzenia powoduje uciążliwe zakłócenia - na przykład podczas odbioru stacji radiowych - lub sąsiadujące urządzenia są zakłócane ich funkcjonowanie.
  • Podczas elektrycznych kontroli urządzeń zgodnie z DIN VDE 0701-0702 rezystancja izolacji między przewodem zewnętrznym a przewodem ochronnym jest mierzona lub prąd dotykowy jest zbyt wysoki.

Przyczyną tego są wady izolacji (zwarcie lub zwiększony prąd upływowy) lub, w przypadku zakłóceń radiowych, znacznie zmniejszona pojemność w wyniku użycia komponentów lub uszkodzenia.

 

 
 

Przykład zastosowania 2: Wyłącz irytujące migotanie lampy LED

Zwłaszcza w przypadku niedrogich żarówek energooszczędnych z technologią LED, często zdarza się, że uciążliwe migotanie lub cykliczne błyski lampy są wyłączone.

Łączenie pojedynczych żył w przypadku instalacji w pustych rur powoduje często bardzo niepożądane zjawisko, szczególnie w nocy. Odpowiedzialne za to mogą być także starsze instalacje oraz podświetlane przełączniki, w których znajduje się mała lampa jarzeniowa.

Można to wyłączyć poprzez połączenie równoległe tłumiącego typu X2 w przewodzie doprowadzającym do lampy między fazą a przewodem neutralnym. Zazwyczaj wystarcza już na to pojemność od 0,1 do 0,22 μF. Kondensator przeciwzakłóceniowy jest zainstalowany najlepiej w gnieździe przełączeniowym, ponieważ w większości przypadków istnieje wystarczająca ilość miejsca. Równoległa zdolność kondensatora stanowi minimalne obciążenie pojemnościowe w sieci 50 Hertz i usuwa niepożądane napięcie zaślepienie. Nie należy obawiać się dodatkowych kosztów energii elektrycznej.

 

MLCC - przyszłość kondensatorów zakłóceń

MLCC jest coraz popularniejszy dzięki licznym osiągom technologicznym. MLCC to wielowarstwowy kondensator ceramiczny Capacitor , na język niemiecki: Wielowarstwowy kondensator ceramiczny.

Jego dużą zaletą jest to, że charakteryzuje się wyższym współczynnikiem pojemności do objętości niż kondensatory foliowe. Jest to związane z konstrukcją: Monolityczny blok ceramiczny ze spiekonymi elektrodami wewnętrznymi. Ceramika jest materiałem dielektrycznym, ponieważ jest bardzo odporna na uderzenia. Wymaga to wysokiej przewodności, niskich impedancji i niskich wartości ESR (efektywna rezystancja szeregowa).

Zastanawiała się teraz, jaka jest różnica między tradycyjnymi kondensatorach ceramicznych. Odpowiedzią jest zakres pojemności: MLCCs ma zakres pojemności w zakresie nano- i mikrofaradów do kilkuset mikrofarad.

W ramach miniaturyzacji projekty układów scalonych zyskują na znaczeniu dzięki technologii SMT.

Kondensator przeciwzakłóceniowy

Korzyści:

  • Możliwe miniaturowe rozmiary
  • Niewielka strata dielektryczna
  • Niewrażliwe na wilgoć
  • Brak polaryzacji
  • Niezawodny dielektryk
  • Bardzo niska impedancja
  • Ekonomiczne

Wady:

  • odporny na pęknięcia
  • Na wydajność wpływa temperatura oraz napięcie wstępne
  • W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych odgłosów, ponieważ występują właściwości piezoelektryczne
 
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów tłumiących zakłócenia

  • Czy może być również stosowany standardowy kondensator?
    Nie, w żadnym wypadku nie należy używać standardowego kondensatora, bez względu na jego konstrukcję, jako części zastępującej radiowy kondensator przeciwzakłóceniowy. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ w najgorszym wypadku może dojść nawet do pożarów.
  • Czy uszkodzony kondensator przeciwzakłóceniowy może zostać po prostu usunięty?
    Taka procedura nie jest dozwolona. Z jednej strony wygasa zatwierdzenie urządzenia przez EMV / CE, z drugiej zaś wyeliminowane jest działanie filtrujące względem stanów nieustalonych w sieci; urządzenie nie jest już niezawodne i jest również podatne na uszkodzenia.
  • Co odróżnia specjalne kondensatory przeciwzakłóceniowe od konwencjonalnych kondensatorów?
    Kondensatory przeciwzakłóceniowe spełniają szczególne wymagania dotyczące odporności na działanie impulsów, napięcia impulsowego i niezawodności izolacji. W razie awarii również kondensatory nie mogą uwalniać płomienia ściejącego ani wydostawać się z materiałów przewodzących, które w inny sposób mogłyby spowodować zwarcia. Niedozwolone jest dokonywanie regularnych wybuchów, a w przypadku uszkodzenia obudowy części mogą być oderwać się tylko przy małej energii.