bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Magnesy neodymowe cechujące się bardzo dużą siłą przyciągania, dzięki dużej gęstości energii. Sprawdź magnesy neodymowe okrągłe, pierścieniowe, walcowe, sztabkowe, w kształcie pręta TRU Components, Conrad Components,  PIC o różnych rozmiarach.

   

Interesujące fakty na temat magnesów trwałych

  • Co to jest magnes trwały?

  • Jakie typy i typy magnesów stałych istnieją?

  • Kryteria zakupu magnesów trwałych - co jest ważne?

  • Nasza praktyczna wskazówka

  • FAQ - często zadawane pytania dotyczące magnesów stałych

  • Interpretacja: W ten sposób kupujesz odpowiednie trwałe magnesy

Co to jest magnes trwały?

Magnes trwały, zwany również magnesem trwałym, składa się z materiałów twardych i wytwarza na stałe statyczne pole magnetyczne. W przeciwieństwie do elektromagnesu jego pole magnetyczne nie może zostać po prostu włącz/wyłącz, dlatego nazwa magnesu stałego.

Magnes

Siła magnetyczna nie opiera się na prądzie elektrycznym. Zewnętrzne pole, które jest generowane jednorazowo przy produkcji przy użyciu wydajnych elektromagnesów, nadaje trwale magnetyczny efekt.

Stałe magnesy mają na końcach, w zależności od ich konstrukcji, przynajmniej jeden biegun magnetyczny Południe i biegun północny, które wydzielają linie pola magnetycznego. Ponieważ materiały ferromagnetyczne, takie jak żelazo, bardzo dobrze kierują się liniami polowymi, ich przekrój wzrasta wraz ze zbliżaniem się do magnesu.

W celu zapewnienia stałego magnesu w celu skrócenia w jak największym stopniu linii pola magnetycznego między Polską, odpowiednie siły magnetyczne oddziałują na „przewód magnetyczny”, który przyciąga go magnes.

Magnesy trwałe mogą być wykonane zarówno z materiałów metalowych, jak i na bazie ceramiki . W zależności od materiału i jakości, energia magnetyczna może się znacznie różnić.

 

Jakie typy i typy magnesów stałych istnieją?

Stałe magnesy produkowane są w różnych kształtach i rozmiarach. Przykłady to magnesy podkowy, magnesy podkowy, magnesy pierścieniowe, magnesy tarczowe, magnesy cylindryczne, magnesy do kontaktowania Reed, kostka magnetyczna i kulki magnetyczne. Ponadto istnieją specjalne normy montażowe, które są dostosowane do konkretnych zastosowań. Istnieją również specjalne wersje do celów szkoleniowych i edukacyjnych, a także zabawki.

W zależności od zastosowania, mieszanki różnych materiałów nadają magnesom trwałym żądane właściwości w odniesieniu do stabilności kształtu, siły pola magnetycznego, stabilności korozji, temperatury i trwałości jego pola magnetycznego.

 

Kryteria zakupu magnesów trwałych - co jest ważne?

Oprócz wymaganej siły pola magnetycznego i konstrukcji, znaczenie ma także kierunek pola magnetycznego, a więc kierunek, w którym względem magnesu przebiegają pola magnetyczne.

Magnes

Każdy magnes posiada granice temperatury, w których działa niezawodnie i nieprzerwanie. Istnieją znaczne różnice związane z materiałem. Patrząc w górę, niektóre typy już od 80 °C straciły na magnetyzmie, co na przykład dyskwalifikuje je do użytku w motoryzacji.

To samo dotyczy dolnej granicy temperatury i obciążenia pod względem wstrząsów i wibracji. Odpowiednie dane można znaleźć w arkuszu danych. Dotyczy to również innych ważnych danych, takich jak np. stabilność przed magnesowaniem (siła pola koercyjnego).

Ten ostatni ma duże znaczenie, gdy magnes stały jest narażony na inne pola magnetyczne. Aby uniknąć związanego z tym rozkładu własnego pola magnetycznego, wartość ta powinna być jak największa.

Takie zewnętrzne pola magnetyczne mogą powstać na przykład na skutek elektromagnesu, generatora lub po prostu innego magnesu. Również wystarczająco wysoki prąd elektryczny przepływający przez przewód wytwarza silne pole magnetyczne.

 

Nasza praktyczna wskazówka

Podczas przechowywania i obróbki magnesów stałych istnieje kilka ważnych punktów, szczególnie w przypadku stosunkowo silnych magnesów stałych. Materiały ze stali i żelaza są namagnesowane („magnetycznie”), kiedy wchodzą w kontakt z magnesem trwałym lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Może to być dość uciążliwe, na przykład w przypadku narzędzi, jeśli wiertło lub szczypce uparcie wyciągną wszystkie metalowe wióry.

Większy i mocny magnes stały można bardzo łatwo ustawić w pobliżu metali żelaznych lub innego magnesu. Należy zatem zachować ostrożność w przypadku stosowania bardziej namagnesowanych magnesów stałych, aby zapobiec zranieniom.

 

FAQ - często zadawane pytania dotyczące magnesów stałych

Co oznaczają dane o remanencji i wartości liczbowe w Tesli (T)?

Magnetyzacja szczątkowa jest określana jako „namagnesowana” przez krótkotrwałe utworzenie silnego zewnętrznego pola magnetycznego w czasie jego produkcji. Wartość liczbowa w tesla oznacza gęstość strumienia magnetycznego magnesu. Im wyższe jest pole magnetyczne, tym silniejsze jest pole magnetyczne.

Co oznacza wartość liczbową Gauss (GS)?

Gauss jest tylko kolejnym oznaczeniem gęstości strumienia magnetycznego, alternatywnie do jednostki Tesla (T).
Do łatwego przeliczenia: 1 T = 10.000 GS i 1 GS = 0,0001 T.

Dlaczego nie należy upuszczać magnesów trwałych lub narażać ich na silne wibracje?

Oprócz magnesów neodymowych wszystkie stałe magnesy reagują spadkiem pola magnetycznego, gdy są narażone na takie obciążenia. Na skutek tego napoziomowane ustawienie smukłej dibiegunów magnesu w materiale będzie miało negatywny wpływ, a magnes utraci moc.

 

Interpretacja: W ten sposób kupujesz odpowiednie trwałe magnesy

Magnes pierścieniowy

Należy zwrócić uwagę na maksymalną dopuszczalną temperaturę pracy magnesu. Przekroczenie powoduje uszkodzenie materiału lub trwałe osłabienie pola magnetycznego.

Specjalnie zaprojektowane typy są odpowiednie do uruchamiania kontaktronów, są łatwe do zainstalowania i generują zlokalizowane pole magnetyczne do precyzyjnego przełączania. Magnesy stosowane w trudnych warunkach otoczenia są wykonane z materiałów ceramicznych lub z ochronną powłoką z tworzywa sztucznego.

Niedrogie wersje są odpowiednie do mało wymagających, prostych zastosowań („magnes do lodówki” lub do eksperymentowania). W otoczeniu przemysłowym i zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem należy zawsze sprawdzać stosowność magnesów zgodnie z danymi w karcie danych.

Do celów ryglowania szczególnie dobrze nadają się wersje magnetyczne w kształcie pierścienia. Można ją w bardzo prosty sposób za pomocą jednej śruby stabilnie i trwale przykręcić.

 

 

Magnesy trwałe (permanentne) – wszechstronne i silne

Uniwersalny i mocny magnes trwały (permanentny) jest odporny na wysoką temperaturę. W zależności od materiału temperatura Curie (maksymalna temperatura graniczna) magnesu trwałego wynosi od 60°C do 450°C. Magnesy permanentne są wytrzymałe także na dużą wilgotność powietrza i wysokie ciśnienie atmosferyczne. W zależności od dominującego pierwiastka i sposobu wytworzenia (np. procesu wyżarzania) różnią się wytrzymałością mechaniczną, np. odpornością na uderzenia, oraz stopniem kruchości. Aby go zmniejszyć, stosuje się różnorodne powłoki: od tworzyw sztucznych po stal nierdzewną.

Magnesy trwałe są produkowane z metali ziem rzadkich. Do wytworzenia magnesów neodymowych, które mają najlepsze właściwości magnetyczne, wykorzystuje się neodym łączony z żelazem i borem. Z samaru (także w połączeniu z kobaltem) wytwarza się magnesy przeznaczone do pracy w wysokich temperaturach i odporne na korozję. Magnesy trwałe ferrytowe pochodzące z tlenków żelaza i metali mają bardzo wysoką temperaturę Curie (do 450°C). Podobnie jak magnesy neodymowe są wykorzystywane w silnikach bezszczotkowych, jeśli nie są wymagane miniaturowe komponenty o bardzo wysokiej indukcji, a także w silnikach szczotkowych.

Magnesy neodymowe – od magnetycznych zabawek dla dzieci po prądnice i magnetyzery wody

Magnesy neodymowe o dużej wydajności są wykorzystywane zarówno w produkcji urządzeń elektrycznych, jak i edukacyjnych zabawek magnetycznych dla kilkuletnich dzieci. Z neodymu produkuje się klocki konstrukcyjne i rozwijające wyobraźnię dziecka zabawki logiczne (np. połączone kulki magnetyczne), z których można budować rozmaite wielowymiarowe kształty.

Magnesy trwałe z neodymu są wykorzystywane w codziennych zadaniach takich jak porządkowanie narzędzi na listwach ściennych w warsztacie, mocowanie plandek i pokrowców na pojazdach narażonych na czynniki zewnętrzne, wzmacnianie osłabionych zamków magnetycznych w szafkach, etui i pudełkach czy nawet do mocowania dekoracji na zewnątrz domu.

Wykorzystując magnesy neodymowe należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Silne magnesy neodymowe nie powinny znajdować się w pobliżu rozruszników serca i innych urządzeń medycznych, nośników magnetycznych i urządzeń pomiarowych ze względu na ryzyko ich trwałego uszkodzenia. Dotyczy to również odbiorników telewizyjnych. Mimo że magnesy neodymowe są wykorzystywane w procesie produkcji różnorodnych urządzeń, działanie magnesu może spowodować usterkę lub awarię specjalistycznego sprzętu.

Magnesy neodymowe – szeroki wachlarz zastosowań w przemyśle

Magnesy neodymowe stosuje się zarówno w urządzeniach medycznych pomiarowych oraz podtrzymujących funkcje życiowe, jak i magnetoterapii osób z chorobami układu kostnego, pokarmowego czy krążenia. Trwałe magnesy są wykorzystywane w szeroko rozumianej elektronice. Poprawiają wydajność silników mechanicznych i prądnic, generatorów i mierników, są używane w magnetyzerach do uzdatniania wody. Magnesy neodymowe są popularne także w branży jubilerskiej jako elementy zamknięć w etui, puzderkach, ozdobnych pudełkach czy jako zapięcia w biżuterii.

Magnes trwały uruchamiający do kontaktronu jako element systemów alarmowych

Magnes trwały stosuje się do sterowania łącznikiem elektrycznym (kontaktronem) przez zbliżanie równoległe, prostopadłe bądź przez wychylenie, obrót, ekranowanie i polaryzację. Kontaktrony z magnesami trwałymi są używane np. w systemach alarmowych. Pełnią rolę czujników otwarcia okien i drzwi wejściowych, są wykorzystywane w systemach antywłamaniowych w samochodach. W wyniku otwarcia drzwi czy próby wyważenia okna samochodowego zostaje przerwany obwód elektromagnetyczny, co powoduje włączenie alarmu.

Magnesy uruchamiające do kontaktronów producenta PIC są wykonane m.in. z ferrytu i obudowane stalą nierdzewną lub mosiądzem. Dostępne są w kształcie okrągłym, cylindrycznym (z regulowanymi połączeniami gwintowanymi), owalnym (w tym z otworem montażowym) i w kształcie pręta. Ich namagnesowanie szczątkowe wynosi od ok. 200 do ponad 1000 mT. Zaawansowane filtry umożliwiają wyszukanie magnesu trwałego do kontaktronu o odpowiednich wymiarach i zgodnego z dyrektywą RoHS o ograniczeniu ryzykownych dla środowiska substancji.