bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist


Mysz PC, która idealnie pasuje do Ciebie!

Niezależnie od tego, czy jest przewodowa czy bezprzewodowa, myszka komputerowa – zaraz obok klawiatury – jest najważniejszym urządzeniem wejściowym. Nawet osoby posiadające notebooka, poza mobilnym użytkowaniem, często podłączają te dodatkowe urządzenia przez gniazda USB, gdy tylko pojawią się z laptopem w hotelu, biurze czy domowym gabinecie. Touchpad w laptopie jest po prostu mniej precyzyjny przy długotrwałym użytkowaniu.

Szukasz nowej myszki? Oferty producentów są tak różnorodne, że wybór może być trudny. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie są decydujące różnice i która z myszy będzie dla Ciebie najlepsza, biorąc pod uwagę jej wykorzystanie.



Czym jest mysz komputerowa?

Myszka służy jako urządzenie wejściowe. Jest interfejsem między ludźmi a komputerami. Umożliwia ona łatwą nawigację po ekranie, dlatego jest ważna dla wszystkich użytkowników, a dla fanów gier komputerowych wręcz niezbędna.

Klasyczny design obejmuje obudowę, która przypomina kształtem zwierzę – mysz. Najprostsze modele nazywane są myszkami trzyprzyciskowymi, ponieważ posiadają prawy i lewy przycisk do klikania oraz kółko przewijania na środku. Powszechne są również modele ze znacznie większą ilością klawiszy. Na przykład profesjonalna myszka gamingowa posiada dziesięć lub więcej dodatkowych przycisków.

Trochę historii

Mysz komputerowa została wynaleziona na początku lat 60. Przełom nastąpił w 1968 roku dzięki inżynierom Billowi Englishowi i technikowi radarowemu marynarki wojennej doktorowi Douglasowi Engelbartowi z USA. Równolegle i nie wiedząc o sobie nawzajem, również niemieccy badacze pod kierunkiem inżyniera elektryka Rainera Mallebreina pracowali w tym samym okresie nad pierwszą myszą. Model amerykański był drewnianym pudełkiem z dwoma kółkami. W Niemczech opracowano półkulę z wałkiem.



Jakie można wyróżnić rodzaje czujników w myszkach?

Działanie myszki komputerowej zależy od tego, jaką formę technologii czujników ona posiada. Wszystkie podformy mają wspólną cechę: zarejestrowane ruchy są odczytywane przez procesor sygnałowy i przekazywane do podłączonego komputera.

Jeśli chodzi o kwestię sposobu zapisu sygnałów, warto przyjrzeć się szczegółom.

 

Myszka mechaniczno-elektryczna

Warto o niej wspomnieć, choć dziś nie jest już używana. Posiadała ona styki kontaktowe i to przez nie były przekazywane żądania wejścia.

Te „oryginalne myszy" ze względu na swoją konstrukcję bardzo szybko się zużywały i dlatego trzeba było je regularnie wymieniać. Z drugiej strony zużywały one znacznie mniej prądu niż dzisiejsze modele.

 

Myszka optomechaniczna

Ta mysz komputerowa jest również starszym modelem. Zawierała toczące się kulki, perforowane dyski i bariery świetlne. Działała dzięki małym wałeczkom, które były wprawiane w ruch przez gumową kulkę.

Wałki miały małe perforowane tarcze i dlatego blokowały bariery świetlne lub je uwalniały. Sygnały te pozwalały sterownikowi myszy na odpowiadanie na żądania ruchu.

W przypadku tego typu należało regularnie otwierać obudowę i usuwać małą gumową kulkę. Kurz i inne zabrudzenia szybko powodowały brak precyzji w wprowadzaniu sygnału.

 

Optyczna mysz komputerowa z diodą świecącą

Praca z czujnikiem optycznym jest w dzisiejszych czasach powszechna. Na dole myszy znajduje się kamera, która rejestruje ruch setki klatek na sekundę. Myszka optyczna posiada również podświetlenie LED. Światło emitowane przez diodę jest odbijane przez tło i rejestrowane przez czujnik. Mały procesor sygnałowy analizuje obrazy i przekazuje informacje do komputera.

Rozdzielczość czujnika odgrywa decydującą rolę w dokładności. Informuje o tym wartość DPI. Odnosi się to do liczby pikseli, które wskaźnik myszy na monitorze pokrywa na cal podczas ruchu ręki. Szybkość działania myszy wzrasta wraz z rozdzielczością.


Jaka jest zalecana rozdzielczość?

Najprostsze myszy optyczne oferują co najmniej 400 dpi, a bardzo wysokiej jakości modele osiągają nawet 12 000 dpi. Do codziennego użytku na komputerze wystrcza 1000 dpi. Komputery w miejscu pracy często mają około 16000 dpi. Myszki dla graczy muszą potrafić znacznie więcej i wartości te zaczynają się od 2000 dpi.


Optyczna mysz komputerowa z czujnikiem laserowym

Czujnik optyczny może również pracować z wiązką laserową jako alternatywą dla diody emitującej światło. Jest to właśnie mysz laserowa. Sposób działania jest porównywalny, ale laser pozwala na lepszą rozdzielczość. Plus w postaci precyzyjnej kontroli został doceniony przez projektantów i na scenie gier PC. Dlatego szczególnie w myszkach do gier często wykorzystywana jest technologia laserowa.

Praktyczna wskazówka: myszki laserowe zużywają też mniej energii niż optyczne myszy PC z diodami świecącymi i mogą być używane także na nierównych podłogach. Zakres użycia jest więc znacznie rozszerzony. Myszki te występuję też w wersji bezprzewodowej.



Jakie są możliwości podłączenia myszki?

Mysz komputerowa dzieli się na różne podgrupy w oparciu o technologię jej sensorów. Ale kolejnym ważnym wyróżnikiem jest to, czy jest to mysz przewodowa czy bezprzewodowa.

Bezprzewodowa mysz komputerowa

Mysz komputerowa nie musi być podłączona do komputera za pomocą kabla, co znacznie zwiększa swobodę ruchów. Osoby posiadające notebooki stawiają niemal wyłącznie na modele bezprzewodowe.

Sygnał transmisji może dotrzeć do laptopa lub innych urządzeń wyjściowych bezprzewodowo na dwa sposoby. Wyróżnia się mysz Bluetooth i mysz bezprzewodową.

Jeśli jednak zdecydujesz się na optyczną mysz bezprzewodową, potrzebujesz interfejsu USB. Mysz bezprzewodowa posiada klucz, który służy jako odbiornik USB. Aplikacja jest bezprzewodowa, ale należy zarezerwować miejsce na wejście w urządzeniu lub w porcie USB.

Mysz bezprzewodowa oparta na technologii Bluetooth jest jeszcze bardziej popularna w Inteligentnym Domu, ponieważ działa bezprzewodowo i nie zajmuje nawet portu USB.

Praca bezprzewodowa ma jednak wady. Modele te niosą ze sobą pewną podatność na zakłócenia radiowe i sygnałowe. Ponadto myszy PC wymagają również zaopatrzenia w bezprzewodowe źródło zasilania. W tym celu stosuje się albo baterie AAA, albo baterie AA. Czasami mysz bezprzewodowa posiada również dodatkowy kabel, który jest tymczasowo podłączony do komputera przez USB w celu ładowania. Wireless nie jest więc wykorzystywany w czasie ładowania.


Przewodowa mysz komputerowa

Wiele modeli optycznych celowo współpracuje również z kablami, aby uniknąć ewentualnych wad bezprzewodowych myszy PC.

Port USB na stałe łączy urządzenie z komputerem podczas pracy, więc nie może być mowy o zakłóceniach Bluetooth czy radiowych. Dodatkowo, w przeciwieństwie do urządzeń bezprzewodowych, mysz komputerowa jest zawsze gotowa do użycia.

Obecnie myszki przewodowe posiadają głównie kable USB. Zanim jednak mysz bezprzewodowa i USB stały się tak popularne, połączenie odbywało się za pomocą interfejsu PS/2.

Ten okrągły port pomocniczy był szeroko stosowany i znalazł zastosowanie również w klawiaturach. Dziś port PS/2 jest rzadko spotykany.



Jakie są cechy szczególne myszki w zależności od jej zastosowania?

Czy optyczna z diodą świecącą, czy laserowa, czy bezprzewodowa, czy z kablem – myszka do komputera może mieć wiele funkcji. Dlatego należy wcześniej pomyśleć o planowanym obszarze jej użytkowania i jego wymaganiach.

Dla wielu ważna jest ergonomiczna konstrukcja. Kształt obudowy sprawia, że mysz optyczna dobrze leży w dłoni. Łatwiej jest się nią poruszać, a jednocześnie chronione są mięśnie, więzadła i ścięgna ręki.

Jeśli wymagania wobec myszy wzrosną, decyzja o zakupie powinna być podjęta na rzecz myszy komputerowej z dodatkowymi klawiszami funkcyjnymi. W zależności od producenta mogą być one umieszczone jako mniejsze przyciski po prawej i lewej stronie przycisków głównych lub z boku obudowy.

W tym kontekście dobrze znana jest myszka gamingowa. Ten podtyp myszy PC jest skierowany w szczególności do zapalonych graczy korzystających z komputerów stacjonarnych lub notebooków. Każdy przycisk może być indywidualnie przypisany do danej gry, co umożliwia szybką reakcję na rozgrywkę.

Klawisze programowalne są oczywiście popularne także w wielu zawodach związanych z IT. Brak konieczności przełączania się na klawiaturę przy częstych zastosowaniach oszczędza czas i jest łatwy w obsłudze.

Z pewnością nie jest to myszka gamingowa, ale taka, która jest niezbędna w codziennym życiu biurowym: trackball. Jak na szczególnie ergonomiczną mysz przystało, na wysokości kciuka obok klawiszy znajduje się kulka. Sygnały ruchowe są przesyłane bezprzewodowo przez tę kulę. Szczególnie osoby z zespołem cieśni nadgarstka powinny korzystać z tego modelu.

Uwaga! Zwróć uwagę na rozkład przycisków:

Kształt ergonomicznej myszy decyduje o tym, czy używa się jej prawą czy lewą ręką. Kulka trackballa również znajduje się po lewej stronie dla osób praworęcznych i po prawej dla osób leworęcznych.

Przy zakupie myszki powinno być zatem jasne, która ręka będzie ją obsługiwać.