bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty dotyczące pneumatycznych przełączników ciśnienia

Przełączniki ciśnieniowe są sterowane i wykorzystywane przez pneumatyczne lub hydrauliczne do monitorowania i sterowania pompami, sprężarkami i innymi podobnymi zastosowaniami. Sposób działania przycisków poprawnie opisany, które typy istnieją i na co należy zwracać uwagę przy zakupie, można poznać w naszym poradniku.

  • Co to są przełączniki ciśnienia?

  • Mechaniczny i elektroniczny przełącznik ciśnieniowy 

  • Kryteria zakupu presostatów - co jest ważne? 

  • Nasza praktyczna wskazówka: rozważ maksymalną wydajność przełączania 

  • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wyłączników ciśnieniowych 

 

Co to są przełączniki ciśnienia?

Z zakresu pneumatyki i hydrauliki nie można sobie wyobrazić pracy wyłącznika ciśnieniowego. Za pomocą tego urządzenia można monitorować ciśnienie lub poziom cieczy, na przykład powietrza lub oleju, w układzie pneumatycznym lub hydraulicznym. Reagują, gdy ciśnienie medium zmienia się lub zostaje osiągnięte określone ciśnienie górne i podciśnienie i wysyłają odpowiedni sygnał do jednostki sterującej. Docisk górny oznacza górną granicę obszaru ciśnienia, a podciśnienie przedstawia się względem dolnej granicy. Wyłącznik ciśnieniowy służy do sprawdzania, czy obie wartości nie są przekroczone lub nie są osiągnięte. W ten sposób można zapewnić stały zakres ciśnienia w systemie. 
Hydrauliczne i pneumatyczne przełączniki ciśnieniowe są używane przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych i procesach produkcyjnych. W budowie urządzeń i aparatury przemysłowej są one takie same jak w budowie maszyn i urządzeń. Przełączniki ciśnieniowe stosowane są do sterowania pompami lub hydroforami, są zintegrowane z zaworami, uszczelkami i sprężarkami i służą do monitorowania ciśnienia oleju, szczególnie w silnikach spalinowych.

 

Mechaniczny i elektroniczny przełącznik ciśnieniowy

Przełączniki ciśnienia są dostępne w wersji mechanicznej i elektronicznej. Mechaniczne przełączniki ciśnieniowe są wyposażone w membranę (na mniejsze ciśnienie) po stronie wejścia ciśnieniowego lub w tłok (dla większego ciśnienia). W ten sposób przypominają one budowę regulatorów ciśnienia. Z drugiej strony znajduje się naprężona sprężyna, której napięcie można regulować za pomocą śruby. Mechaniczny przełącznik ciśnieniowy działa teraz w następujący sposób: Podczas nacisku ciśnienia roboczego po stronie wejścia ciśnienia na membranę (lub tłok) siła sprężyny działa przeciwnie do siły nacisku po drugiej stronie. Jeśli ciśnienie robocze jest wyższe niż siła sprężyny, urządzenie uruchamia membranę w ruchu i uruchamia mikroprzełącznik, który otwiera lub zamyka obwód elektryczny. Gdy ciśnienie robocze spada, membrana i mikroprzełącznik powracają do pierwotnego położenia, a sygnał elektryczny spada.

Styki przełącznika ciśnienia można rozróżnić pod względem funkcji na styki rozwierne, styki zwierne i styki przełączne. Jak sama nazwa wskazuje, zestyk rozwierny jest przeznaczony do otwierania obwodu, gdy tylko osiągnięte zostanie zadane ciśnienie przełączania. Oznacza to, że styk zostanie przerwany lub zostanie odłączony. Zestyk zwierny natomiast zamyka obwód, poprzez który wytwarza styk. Przełącznik może działać zarówno jako zestyk rozwierny, jak i jako zestyk przełączny i w ten sposób przejąć obie funkcje.

Elektroniczny wyłącznik ciśnieniowy przeciwstawić przeciw mechanicznym wyłącznikowi ciśnienia. W przypadku mechanicznych wyłączników ciśnieniowych, wykrywanie drukarki i przełączanie sygnału odbywa się w sposób mechaniczny, a w przypadku elektronicznych wyłączników ciśnieniowych w sposób elektryczny. W tym celu są one wyposażone w elektroniczny przycisk (czujnik), który wykrywa ciśnienie lub zmianę ciśnienia i generuje odpowiedni sygnał, który z kolei jest przetwarzany przez elektroniczny mikrokontroler i przetwarzany na elektryczny sygnał przełączający. W rzadkich przypadkach elektroniczne przełączniki ciśnieniowe są wyposażone w mechaniczny element przełączający, na przykład przekaźnik. Takie wersje mogą być oznaczone jako elektromechaniczne przełączniki ciśnieniowe.

 

Wiele elektronicznych przycisków posiada praktyczne funkcje dodatkowe, np. przyciski do łatwego ustawiania funkcji lub wyświetlaczy pokazujących mierzone ciśnienie. Konfiguracje można często przeprowadzać również za pomocą specjalnego oprogramowania lub modułów konfiguracyjnych. Obsługa jest bardzo wygodna. Ponieważ przełączniki elektroniczne nie posiadają ruchomych, mechanicznych części, są praktycznie wolne od zużycia i nie wymagają częstej konserwacji. Działają niezawodnie, są solidne i zaprojektowane do bardzo dużej liczby cykli przełączania. Mimo swoich zalet elektroniczne przełączniki ciśnieniowe nie wypierały jeszcze ich odpowiedniki. Mechaniczne przełączniki przyciskowe są tańsze, nie wymagają napięcia zasilającego i można je przełączać na prąd stały i zmienny oraz do wysokich prądów, dlatego są one nadal chętnie używane w prostych zastosowaniach bezpieczeństwa. Jednakże w dziedzinie automatyzacji elektroniczne przełączniki ciśnieniowe nabierają coraz większego znaczenia.

 

Kryteria zakupu presostatów - co jest ważne?

Zakres ciśnienia przełączania wyłącznika ciśnieniowego powinien najpierw być dopasowany do danego zastosowania. Dostępne są wyłączniki ciśnieniowe przeznaczone do zakresu ciśnienia od -0,15 do 1 bar, ale także do pracy w zakresie ciśnienia od 0 do 20 bar. Ponadto ważne jest, aby wyłącznik ciśnieniowy był odpowiedni dla medium roboczego. Niektóre przełączniki przeznaczone są wyłącznie do powietrza lub sprężonego powietrza, inne do cieczy i gazów. W zależności od funkcji przełącznika należy również zwrócić uwagę na rodzaj styku (NC, NO, przełączanie).

W przypadku wymagających zastosowań może być istotny materiał obudowy i membrany oraz maksymalne dopuszczalne ciśnienie obudowy. W idealnym przypadku przełącznik powinien być odporny na wstrząsy i wibracje, aby móc prawidłowo funkcjonować nawet w przypadku zakłóceń. W kontekście środowiska pracy nie należy zapominać o stopniu ochrony. Dla orientacji: W przemyśle często stosowane są wyłączniki przyciskowe o stopniu ochrony IP65 (pyłoszczelne i zabezpieczone przed strumieniami wody z dowolnego kąta) i IP67 (zabezpieczone przed kurzem i krótkotrwałym zanurzeniem).

 

Nasza praktyczna wskazówka: rozważ maksymalną wydajność przełączania

Pneumatyczny przełącznik ciśnieniowy

Zdecydowanie zaleca się, aby wyłącznik ciśnieniowy nie działał na stałe przy maksymalnej wydajności przełączania, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na jego przewidywaną żywotność. Zamiast tego, zdolność przełączania powinna być zawsze utrzymywana na jak najniższym poziomie. W ten sposób możesz przez długi czas korzystać z przełącznika.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wyłączników ciśnieniowych

Co oznacza histereza?

Histerezą jest określenie fachowe dla różnicy między punktem przełączania i punktem powrotnym oraz ciśnieniem włączenia i wyłączenia. Dokładnie rzecz biorąc, histereza określa zakres, w którym wartość rzeczywista może różnić się od wartości zadanej. Jest ona ograniczona do góry przez wartość maksymalną i do dołu przez wartość minimalną. W przypadku dużej histerezy wartość rzeczywista może się bardziej różnić od wartości zadanej, co wymaga mniej układów wł./wył. W przypadku małej histerezy przełącznik musi być częściej włączony, ponieważ wartość rzeczywista może się różnić tylko w małym zakresie.

Co to jest pneumatyka i hydraulika?

Pojęcie pneumatyki opiera się na greckiej pneumie „powietrze” i odnosi się do nauczania wszystkich zastosowań technicznych opartych na powietrzu lub na sprężone powietrze. Układ hydrauliczny (wywodzący się z grecko-ýdor „woda”) należy odróżnić od układu pneumatycznego. Jest to wzorzec zachowania strumienia cieczy. Układy hydrauliczne i pneumatyczne są częścią tzw. technologii płynów, która obejmuje wszystkie procesy, w których siły i ruchy są wytwarzane za pomocą płynów (gazów lub cieczy).