bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Potencjometry obrotowe podwójne, wieloobrotowe, suwakowe lub z wyłącznikiem służące do kontroli napięcia różnych urządzeń elektrycznych. Potencjometry obrotowe Piher, TT Electronics AB, Potentiometer Service GmbH sprawdzą się m.in. w sprzęcie audio oraz do zastosowań przemysłowych. Sprawdź ofertę potencjometrów obrotowych.

Potencjometry obrotowe » Płynna regulacja oporu za pomocą pokrętła

Potencjometr obrotowy to bezstopniowy rezystor z obrotowym pokrętłem. Wykorzystywany jest na wiele sposobów w dziedzinie elektroniki, na przykład do regulacji głośności wzmacniaczy i systemów stereo.

Z naszego poradnika dowiesz się, co wyróżnia potencjometry obrotowe i jakie są ich inne rodzaje


Co to jest potencjometr obrotowy?

Potencjometr to element elektroniczny. W handlu można spotkać te urządzenia w różnych wersjach, na przykład potencjometry obrotowe, trymery, potencjometry cyfrowe czy potencjometry drutowe. Wszystkie warianty mają jedną wspólną cechę: są w stanie kontrolować opór elektryczny (mierzony w omach) poprzez ruch liniowy lub kątowy.

Budowa potencjometru obrotowego jest stosunkowo prosta: składa się on z nieprzewodzącego materiału nośnego, na który nałożony jest przewodzący materiał oporowy. Napięcie spada wraz ze wzrostem długości materiału oporowego. Ruchomy styk przesuwa się nad materiałem oporowym i odbiera potencjał, który zmienia się w zależności od położenia styku. Potencjometr ma zawsze trzy zaciski: regulowane napięcie jest przykładane do trzeciego. Jeśli pokrętło potencjometru jest obrócone do końca, to na wyjściu jest całe napięcie wejściowe. Jeśli natomiast gałka jest ustawiona na 50 procent, to na wyjściu jest tylko połowa napięcia wejściowego. Jeśli gałka znajduje się na lewym ograniczniku, potencjał wynosi zero. Rezystor zmienny może służyć jako zmienny dzielnik napięcia lub jako zmienny regulator prądu (reostat).



Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie potencjometrów obrotowych?

Jeśli chcesz kupić potencjometr obrotowy, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Pierwszą i najważniejszą jest rezystancja potencjometru obrotowego. Może ona wynosić od kilku omów do kilku mega omów. Wybierz opór, który najlepiej pasuje do twojego projektu. Ważnym kryterium jest również krzywa oporu. Tutaj możesz wybrać pomiędzy opcjami liniową lub logarytmiczną. Ponadto powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednią nośność potencjometru obrotowego. Rodzaj osi i jej średnica to również parametry, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli do sterowania wymagana jest najwyższa dokładność, należy zastosować specjalny, precyzyjny potencjometr.



Nasza praktyczna rada: Wykryj uszkodzony potencjometr obrotowy na wczesnym etapie!

Główną przyczyną tego, że potencjometr obrotowy nie działa już prawidłowo, jest zużycie mechaniczne. Można to rozpoznać po ospałej osi lub bocznych odgłosach, które powstają podczas regulacji głośności. Jeśli styk ruchomy odłączy się od wałka, pokrętło będzie się obracać bez żadnej regulacji. W przypadku wystąpienia opisanych przypadków należy niezwłocznie wymienić potencjometr.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące potencjometrów obrotowych

Jakie są zalety i wady potencjometrów mechanicznych?

Potencjometry mechaniczne są bardzo tanie i dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Mogą być zatem wykorzystywane na wiele sposobów. Wadą takich elementów jest możliwe zużycie i jedynie ograniczona obciążalność prądowa. 

Czym różnią się od siebie potencjometry jedno- i wieloobrotowe?

W przypadku potencjometru jednoobrotowego kąt obrotu jest zazwyczaj mniejszy niż 300 stopni. Zakres obrotu musi obejmować cały zakres od minimalnej do maksymalnej rezystancji. Zakres obrotu dla potencjometru wieloobrotowego może być większy niż 360 stopni. Wiele modeli umożliwia również wielokrotne obroty. Możliwe obroty nazywane są przekładniami. Potencjometr 1-obrotowy umożliwia dokładnie jeden obrót, potencjometr 10-obrotowy odpowiednio 10 obrotów.