Przełączniki krańcowe
Przełączniki krańcowe (krańcówki) z rolką, wrzecionowe oraz z dźwignią zderzakową do pracy w układach sterowniczych, kontrolnych i zabezpieczających. Sprawdź wyłączniki krańcowe pionowe i poziome znanych producentów Siemens, Panasonic, Eaton, Bernstein w obudowach metalowych i z tworzyw sztucznych.
W czym możemy pomóc?
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty dotyczące wyłączników krańcowych
-
Jak działają przełączniki położenia?
-
Budowa i typy wyłączników krańcowych
-
Rodzaje ochrony wyłączników krańcowych
-
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wyłączników krańcowych
Jak działa wyłącznik pozycyjny?
Przycisk na wyłączniku krańcowym rejestruje mechanicznie położenie ruchomego przedmiotu. Może to być na przykład drzwi lub część maszyny. Następnie przełącznik generuje sygnał, który jest przekazywany elektrycznie i inicjuje automatyczną reakcję w przypadku określonych zdarzeń.
Proste wyłączniki krańcowe, podłącz i odłączaj obwody prądu. Na przykład, przy otwarciu drzwi lodówki, wyłącznik może włączyć światło lub zatrzymać silnik bramy garażowej, gdy podłoga się styka i brama jest zamknięta.
W sterownikach przebiegu wyłączniki krańcowe przejmują funkcję wykrywania zakończenia pracy i inicjowania następnego kroku w trakcie pracy. Na przykład można zarejestrować na końcu taśmy transportowej wychylony pojemnik transportowy i następnie włączyć odcinek opakowania. Dzięki tym funkcjom położenia możliwe są skomplikowane procesy sterowania w inżynierii mechanicznej.
Kształt drzewa i rodzaje wyłączników krańcowych
Wyłączniki krańcowe mogą być normalnie otwarte, normalnie zamknięte lub przełączne, które generują sygnał do sterowania na podstawie czujnika do wykrywania położenia. Istnieją różne rodzaje przełączania pozycji:
Czujnik wyłącznika krańcowego jest często dźwignią rolkową. Inne wyłączniki krańcowe współpracują na przykład z kablem, tłokiem, drążkiem sprężynowym lub dźwigniami mechanicznymi do rejestrowania ruchu i przekształcania go w proces przełączania.
Szczegółowe podgrupy wyłączników krańcowych to:
- Łącznik linkowy uruchamiany jest ręcznie przez pociągnięcie. Częste obszary zastosowania wyłączników linowych to uruchamianie maszyn, zamykanie lub otwieranie barier, drzwi i bram zasilanych elektrycznie.
- Wyłącznik bezpieczeństwa to elektromechaniczne środki pomocy do zamykania lub rozdzielania obwodów prądu. Są one stosowane do ochrony ludzi lub do ochrony instalacji mechanicznych przed wpływami zewnętrznymi. Często mają oddzielny włącznik, który umożliwia mechaniczne rejestrowanie istotnych pozycji, ich ocenę i inicjowanie procesu przełączania w przypadku określonych zdarzeń.
Nasza wskazówka: Wyłącznik bezpieczeństwa
Wyłącznik bezpieczeństwa jest zawsze wykonany jako zestyk rozwierny w celu zapewnienia bezpieczeństwa zerwania przewodu. Oznacza to, że urządzenie zostanie natychmiast zatrzymane, gdy przerwanie przewodu wystąpi w funkcji wyłączenia, a ponowne uruchomienie przed naprawą danego elementu nie jest możliwe.
Rodzaje ochrony wyłączników krańcowych
Wyłączniki krańcowe są często stosowane do zabezpieczania procesów i dlatego powinny być chronione przed wpływami zewnętrznymi.
W odniesieniu do sprzętu elektronicznego istnieją zabezpieczenia zdefiniowane zarówno w normie DIN EN 60529, jak i ISO 20653:2013. Kody IP są dostępne w języku angielskim dla międzynarodowej ochrony lub też dla ochrony przed włamaniem do systemu.
Przykład: Wyłącznik krańcowy stopnia ochrony IP65 jest zatem pyłoszczelny, całkowicie zabezpieczony przed dotykiem i zapewnia ochronę przed strumieniami wody z dowolnego kąta (ilustracja 3).
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące wyłączników krańcowych
Czy wyłączniki krańcowe są programowalne?
Nie Okablowanie może być jednak połączone z programowalną pamięcią.
Czy na wyłącznikach końcowych widzę fotokomórki ich czujniki ruchu?
Nie Wyłączniki krańcowe są elektromechaniczne elementy, podczas gdy fotokomórki korzystają z optycznych mechanizmów rozpoznawania. Również czujniki ruchu są z reguły optycznie, zamiast mechanicznie. W tym względzie w naszym sklepie znajdują się fotokomórki i czujniki ruchu w aktywnych komponentach.
Na co należy uważać, używając przełączników pozycyjnych z metalową obudową?
Wyłączniki krańcowe z metalową obudową są stosowane w trudnych warunkach pracy. aby zapewnić bezpieczeństwo styku, należy zawsze uziemić obudowę tego typu!
Wyłącznik krańcowy – doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami urządzenia i silnika
Przełącznik krańcowy (tak zwana „krańcówka”) wyłącza obwód sterujący lub całe urządzenie, gdy zostanie przez nie osiągnięta określona pozycja. Wyłączniki krańcowe są zazwyczaj montowane na zakończeniach szyn jezdnych lub wózkach maszyn, dzięki czemu pozycja ta nie zostaje przekroczona, a pojazd i jego otoczenie chronione są przed potencjalnymi uszkodzeniami. Wyłącznik krańcowy znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach związanych z przemysłem oraz automatyką, a także przy konstrukcji urządzeń takich jak na przykład automatyczne rolety.
Jaki przełącznik krańcowy wybrać?
Choć ogólna zasada działania tych urządzeń jest zawsze podobna, wyłącznik krańcowy musi być dopasowany do urządzenia lub układu, w którym planowany jest montaż. Na początek warto wybrać rodzaj przełącznika, jaki najlepiej będzie nadawał się do zastosowania w konkretnym przypadku. Należy również określić rodzaj styku (najpopularniejsze są 1NC i 1NO, jednak występują również inne), a także napięcie i maksymalny prąd przełączania. W zależności od cech otoczenia, w jakim zostanie umieszczona krańcówka, można wybrać odpowiedni stopień ochrony IP potrzebny do bezpiecznego funkcjonowania urządzenia. Istotną cechą są także wymiary, które – podobnie jak inne parametry – muszą być dopasowane do charakterystyki docelowego układu, w którym będzie zamontowany przełącznik krańcowy. Tak samo dobiera się także sposób sterowania: w zależności od przeznaczenia, można zdecydować się na sterowanie przy pomocy dźwigni z rolką, zapadki sprężynowej, nurnika lub popychacza rolkowego i wiele innych.
Dlaczego wyłącznik krańcowy musi być idealnie dobrany?
Przełącznik krańcowy o nieodpowiednich parametrach nie tylko będzie funkcjonował nieprawidłowo, ale może narazić na uszkodzenie cały mechanizm urządzenia i otaczające je elementy. Nieprawidłowo zasilana krańcówka będzie awaryjna i może stwarzać problemy podczas użytkowania. Natomiast źle dobrany stopień ochrony IP obudowy jest zagrożeniem nie tylko dla samego urządzenia (na przykład jeśli otoczenie jest zapylone), ale również dla osób postronnych, które mogą mieć kontakt z wyłącznikiem.
Krańcówka i wszystkie potrzebne akcesoria
Prócz szerokiej gamy wyłączników krańcowych o różnych zastosowaniach, oferta obejmuje również szereg uzupełniających akcesoriów do tego typu urządzeń. Wśród nich znajdują się między innymi obudowy, gniazda, linki, nasadki ochronne i pokrywy. Dzięki temu można nie tylko znaleźć odpowiednią krańcówkę, ale też w razie potrzeby uzupełnić ją lub zmodyfikować przy użyciu dodatkowych akcesoriów. Pozwoli to na optymalizację działania urządzenia pod kątem warunków pracy i specyfiki układu, w którym wyłącznik krańcowy ma docelowo funkcjonować.
Gwarancja jakości czołowych producentów
W asortymencie znajdują się wyłącznie produkty renomowanych firm, które przodują na rynku sprzętu technicznego, artykuły takich marek jak: Siemens, Panasonic, Bernstein AG oraz Eaton, a także innych znanych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że trafiające do naszego magazynu produkty cechują się doskonałą jakością, najwyższą starannością wykonania i trwałością. Wyłącznik krańcowy jest urządzeniem, od którego sprawnego funkcjonowania w dużej mierze zależy prawidłowe działanie całego układu. Dlatego musi on niezawodnie spełniać swoje zadania nawet w bardzo trudnych warunkach.
Conrad.pl to idealne miejsce na zakupy dla profesjonalistów
Staramy się nieustannie poszerzać naszą wiedzę i doświadczenie, by sklep Conrad.pl stanowił coraz większe ułatwienie w trudnej pracy fachowca. Asortyment dostępnych w sklepie internetowym produktów stale rośnie, dzięki czemu możemy zaspokajać coraz więcej potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi kategoriami artykułów na naszej stronie, a także skontaktowania się z nami w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.