bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Bezpieczniki szaf rozdzielczych - w ten sposób są zabezpieczone przed wypadkami prądowymi

Szafy rozdzielcze - bezpieczniki

W rozdzielaczu obwodu elektrycznego, nazywany również skrzynka rozdzielcza lub skrzynką zabezpieczającą, znajdują się zespoły, które zapewniają bezpieczny i bezawaryjny rozdział energii w mieszkaniach, zakładach przemysłowych. W naszym poradniku można dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów zabezpieczeń skrzynek rozdzielczych i podstawowych zasad ich działania.

  • Wiedza o skrzynkach bezpiecznikowych

  • Przegląd wybranych bezpieczników w rozdzielnicach i ich funkcji

  • Ważne przy zakupie bezpieczników do skrzynki rozdzielczej

  •  Nasza praktyczna wskazówka: Rozpoznawanie wadliwych bezpieczników w skrzynce bezpieczników

     

  • Często zadawane pytania dotyczące bezpieczników w rozdzielnicach

 
 

Wiedza o skrzynkach bezpiecznikowych

Jeśli w domu lub w biurze prąd jest nieoczekiwanie, pierwsza droga do rozdzielacza prądu. W skrzynkach rozdzielczych do instalacji elektrycznej wetknąć przewody elektryczne, przez które energia elektryczna jest rozdzielana do poszczególnych obwodów prądowych. Wbudowane w nim bezpieczniki chronią przed zwarciami i przeciążeniami przewodów i urządzeń elektrycznych. W przypadku przekroczenia natężenia prądu, przepływ prądu w skrzynce bezpieczników zostanie automatycznie przerwany. 

Skrzynki zabezpieczające dostępne są w wersji natynkowej i podtynkowej. Są one podzielone na podział i rozkład główny. Główny rozdział następuje bezpośrednio na transformatorze stacji transformatorowej. Można znaleźć główne szafy rozdzielcze w stacji transformatorowej lub w pobliżu. Linie głównej dystrybucji prowadzą do kilku pod-dystrybutorów - odpowiednie połączenie domu z biurem, lokalem handlowym lub mieszkaniem. Podrozdzielacze są przeważnie instalowane w domach lub w piwnicach i dostarczają energię z różnych obwodów w domu. Jeżeli istnieje kilka mieszkań, każde mieszkanie otrzymuje własny rozdzielacz. 

Szafy licznikowe lub zestawy bezpieczników stosowane w instalacjach elektrycznych są znormalizowane. Normy odnoszą się do wielkości, serii instalacji lub szyn montażowych, na których można montować poszczególne elementy, ich odległości od siebie i więcej.

Przełącznik ochrony przeciwpożarowej
 
 

Przegląd wybranych bezpieczników w rozdzielnicach i ich funkcji

Wiele różnych elementów elektrycznych jest zaangażowanych w dystrybucję energii elektrycznej. Należą do nich na przykład styczniki, zaciski przyłączeniowe, przekaźniki, wyłączniki czasowe, wyłączniki liniowe, wyłączniki różnicowoprądowe i bezpieczniki. W niektórych skrzynkach rozdzielczych są bezpośrednio zintegrowane liczniki prądu, podczas gdy w innych przypadkach są one umieszczone w osobnej szafie licznika.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zabezpieczeń w skrzynkach bezpiecznikowych i wyjaśniamy ich działanie:

Wyłącznik ochronny przewodów i bezpiecznik różnicowoprądowy

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy (lub wyłącznik LS) zapewnia przerwanie zasilania, gdy wystąpią prądy zwarciowe lub przeciążenie. 

Ich mechanizm wyłączania jest wyzwalany termicznie, czyli poprzez nagrzewanie lub elektromagnetycznie przez zwarcie lub moduły dodatkowe. Możliwe jest również ręczne uruchomienie. W tym celu przełącznik (przełącznik dźwigienkowy) musi zostać w większości przełożona lub wciśnięty przycisk zwalniający. 

Przełączniki FI (lub wyłączniki różnicowoprądowe) mają fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa i chronią przed porażeniem elektrycznym podczas obsługi wadliwych urządzeń. Wyzwalają się, gdy tylko wystąpią anomalie w obwodzie. Ma to miejsce w przypadku dotknięcia uszkodzonego lub nieizolowanego urządzenia, które może spowodować porażenie prądem elektrycznym.

 

Bezpieczniki topikowe, Fein i NH

Bezpiecznik NH

Bezpieczniki topione są wyposażone w przewód topiony, który topi się i uruchamia przy przekroczeniu prądu znamionowego. Takich bezpieczników nie można naprawić. Po uruchomieniu należy wymienić bezpiecznik.

Precyzyjne bezpieczniki są zabezpieczeniami bezpieczników z drutem topikowym, które zapewniają ochronę urządzeń elektrycznych przed zakłóceniami, jeśli prąd znamionowy został przekroczony.

 

Bezpieczniki NH to wydajne bezpieczniki niskiego napięcia, które znajdują zastosowanie w dużych instalacjach elektrycznych (np. w przemyśle) lub w rozdzielnicach głównych i wyłączają się w przypadku zwarcia lub przeciążenia prądu.

 
 

Przełącznik ochrony przeciwpożarowej

Przełącznik ochrony przeciwpożarowej

Wyłączniki przeciwpożarowe chronią przed pożarem kabli. Gdy tylko zostaną wykryte wyładowania łukowe, na przykład przez luźne styki, wyłączają się. 

Niewystarczające usuwanie izolacji, zużycie kabli, uszkodzenia przewodów elektrycznych w wyniku prac budowlanych lub kabli z pęknięciem lub załamaniem mogą spowodować pożar.

 
 
 

Ważne przy zakupie bezpieczników do skrzynki rozdzielczej

W naszym sklepie internetowym w rozdzielaczu znajduje się szeroki wybór dalszych bezpieczników i akcesoriów do instalacji elektrycznej. Przed zakupem poszczególnych elementów należy dokładnie zaplanować instalację rozdzielni. Sprawdź liczbę obwodów w rozdzielnicach i zastanowienia się, ile bezpieczników tego rodzaju jest potrzebnych.

Aby budowa rozdzielni przebiegnie bez problemów, podstawa musi się zgadzać - potrzebujesz wystarczająco miejsca na zaplanowane i ewentualnie przyszłe zasilanie w rozdzielaczu. Przy wyborze elementów zabezpieczających istotne znaczenie mają następujące aspekty:

  • Rodzaj produktu: Bezpiecznik czuły, wyłącznik ochronny FI, przełącznik LS, monitorowanie bezpieczników i wiele innych

  • Prąd znamionowy: Sprawdź, jaki prąd znamionowy są zaprojektowane dla komponentów

  • Liczba biegunów: W naszym sklepie internetowym znajdziesz bezpieczniki jedno, dwu, trzy lub czterobiegunowe
Rozłącznik bezpiecznikowy

4-biegunowy rozłącznik izolacyjny

  • Charakterystyka wyzwalania: Ta informacja mówi ci, w jakich warunkach wyłącznik jest wyzwalany; Do wyboru są między innymi warianty szybkie, wolne i średnio wolne, a także modele z charakterystyką wyzwalania B, C, D i inne

  • Pomiar prądu różnicowego: Ta wartość określa, w której maksymalnej dopuszczalnej wartości różnicowej dochodzi do wyłączenia

  • Rozmiar bezpiecznika: Aby bez problemów można było zamontować urządzenie, należy zalecane jest spojrzenie na rozmiar bezpiecznika
Rozmiar bezpiecznika

Bezpiecznik NH
jest w różnych rozmiarach

 
 

Nasza praktyczna wskazówka: Rozpoznawanie wadliwych bezpieczników w skrzynce bezpieczników

Uszkodzone bezpieczniki topikowe można rozpoznać na przedziałowym drutem zabezpieczającym - przynajmniej w modelach ze szklaną obudową. Na modelach ceramicznych często można zobaczyć wystający drut. Jeśli nie masz pewności, najlepiej skorzystać z testera ciągłości. Uszkodzone bezpieczniki można znaleźć w wyraźnie oznaczonej pozycji przełącznika. Jeżeli przyczyna jego uruchomienia jest niejasna, zaleca się wymianę modelu na równorzędny.

 
 

Często zadawane pytania dotyczące bezpieczników w rozdzielnicach

Co oznacza charakterystyka wyzwalania?

Do przełączników bezpieczeństwa istnieje tak zwana charakterystyka wyzwalniania. Dzięki temu można określić, od kiedy nastąpi wywołanie termiczne lub magnetyczne. 

Co należy pamiętać przy instalacji skrzynki rozdzielczego?

Szafa rozdzielcza

 

Po pierwsze, w obudowie rozdzielni i głównej rozdzielni musi być wystarczająco dużo miejsca na wszystkie urządzenia montażowe. Zaliczają się do nich również elementy, które zostaną później zmodernizowane. Ponadto skrzynka powinna być zamontowana na łatwo osiągalnej wysokości - w tym celu w miejscu, które można szybko i łatwo wejść do niej. Uwaga: Otwarte drzwi podrozdzielacza lub głównego dystrybutora nie mogą blokować żadnych dróg ewakuacyjnych. 

Ile oddzielnych obwodów jest potrzebnych?


3 obwody prądu²do 50 m gniazdek elektrycznych, oświetlenia, małych i dużych urządzeń elektrycznych - w każdym mieszkaniu lub biurze znajdują się liczne urządzenia elektryczne, które muszą być zasilane z gniazdka elektrycznego. Ile oddzielnych obwodów jest potrzebnych, zależy między innymi od powierzchni mieszkalnej. Są to punkty odniesienia dla orientacji orientacyjnie:

  • 4 obwodów do 75 m.²

  • 5 obwodów do 100 m.²

Należy pamiętać, że wartości muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wysokowydajne urządzenia elektryczne wymagają własnego obwodu elektrycznego.