bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Silniki AC oraz serwonapędy to podstawowe elementy maszyn, linii technologicznych i różnych systemów, w których wykorzystywany jest ruch obrotowy. Sprawdź silniki prądu przemiennego o  dużej bezawaryjności i różnych obciążeniach.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat silników trójfazowych i jednofazowych

Wydajność, żywotność lub prędkość - silniki prądu przemiennego i trójfazowego różnią się w różnych aspektach silnikami prądu stałego. Ponadto te dwa typy silników nie pokrywają się bezpośrednio. W naszym poradnikiem dowiesz się, jak dokładnie te dwa silniki się różnią i na jakie kryteria muszą Państwo zwracać uwagę podczas zakupu.

  • Co to są trójfazowe i jakie są silniki prądu przemiennego?

  • Jakie są różnice pomiędzy dwoma wariantami?

  • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie maszyn?

  • Wniosek:

 

Co to są silniki AC i jakie są silniki AC?

Zasadniczo oba rodzaje silników mają tę samą funkcję: Przekształcają energię elektryczną w ruch mechaniczny. Wyraźnie widać w nim podobieństwo do innych elektromechanicznych technik napędowych oraz rozgraniczenie z silnikami spalinowymi. Ale słychać już podobieństwa do innych silników elektrycznych, a także między silnikami prądu trójfazowego i prądu przemiennego.

 

Jakie są różnice pomiędzy dwoma wariantami?

Imienne rozróżnienie pokazuje już różne źródła zasilania. Ma to wpływ na budowę, moc i zakres zastosowania obu wariantów silników:


Silniki trójfazowe

Nazwa trójfazowych silników indukcyjnych jest wynikiem zasilania prądem przemiennym. Silnik musi być zasilany za pomocą trzech oddzielnych przewodów, dlatego przekształcenie energii elektrycznej w moc mechaniczną jest nieco bardziej uciążliwe. W samym silniku znajdują się trzy cewki elektromagnesu umieszczone w kształcie koła lub gwiazdy, ustawione pod kątem 120° względem siebie. Jeśli są one okresowo zasilane prądem przemiennym jednej z pozostałych cewek o napięciu zmiennym 120°, poszczególne cewki magnetyczne są aktywowane w różny sposób.

Wdrażanie jest realizowane głównie z wykorzystaniem normalnego silnika elektrycznego: Zmiana kierunku pola magnetycznego obracającego się przez cewki zasilane w różnych momentach stojanem ma wpływ na ruchomy wirnik w środku, na przykład z innego magnesu. Z tego ruch mechaniczny jest przenoszony na połączone elementy, takie jak wał.

Silniki trójfazowe można podzielić na dwie podkategorie: Synchroniczne i asynchroniczne silniki trójfazowe. Największa różnica polega na tym, że w przypadku silników synchronicznych częstotliwość wirnika i pola magnetycznego jest taka sama, w przypadku silników asynchronicznych. Silniki asynchroniczne są bardziej wytrzymałe i korzystne w ich produkcji, dlatego też są bardziej rozpowszechnione niż synchroniczne odpowiedniki.

Silniki prądu przemiennego

Silniki prądu przemiennego są również zasilane trójfazowym prądem przemiennym, ale wykorzystują tylko jedną fazę prądu. W związku z tym są one określane jako jednofazowe silniki prądu przemiennego, przy czym określenie prądu zmiennego odnosi się do napięcia zmiennego zastosowanej fazy.

W przeciwieństwie do trójfazowych silników indukcyjnych, kierunek pola magnetycznego nie jest wyznaczony dla silnika prądu przemiennego, dzięki zastosowaniu tylko jednej fazy. Dlatego silniki te potrzebują dodatkowych komponentów, które określą kierunek pola magnetycznego i pomogą w uruchomieniu silnika.

Ponieważ silniki prądu przemiennego wykorzystują tylko jedną fazę, są one używane przede wszystkim w zastosowaniach o małej mocy. Również te silniki można podzielić na synchroniczne i asynchroniczne warianty.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie maszyn?

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju napędu elektrycznego, podstawowe dane techniczne, takie jak napięcie znamionowe i prąd, temperatura robocza, a także wymagany współczynnik sprawności, są ważnymi czynnikami, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Ponadto należy przede wszystkim wziąć pod uwagę następujące kryteria zakupu:

Decyzja o typie: już na początku rozważań powinna pojawić się kwestia zastosowanego typu silnika, przy czym wersje trójfazowe nadają się przede wszystkim do zadań wymagających dużej wydajności, a napędy prądu przemiennego nadają się do zastosowań o niższych mocach wyjściowych.

Znamionowa prędkość obrotowa: Poszczególne warianty silników mają różne prędkości obrotowe. Wskaźnik ten informuje o maksymalnej mocy silnika w obrotach na minutę. Uwzględnienie znamionowej prędkości obrotowej jest bezwzględnie konieczne, ponieważ zależy od niej możliwość używania silnika.

Typ konstrukcji/rodzaju: Konstrukcja wpływa na większość typów silników, ponieważ silniki prądu przemiennego są z reguły mniejsze i dlatego mogą być stosowane w bardziej różnorodnych dziedzinach. Oprócz wielkości należy jednak zwrócić uwagę na inne aspekty: Kategorie konstrukcji dostarczają informacji na temat montażu i ustawienia silnika: B3 lub B14 dotyczy np. silników o orientacji poziomej. Pierwsze z nich mają nóżki do montażu, a drugie kołnierz. Normy IP są dodatkowo odpowiednie do trudniejszych warunków otoczenia. Ich rola jest niezwykle istotna w zależności od ich zastosowania, dlatego też należy je uwzględnić.

 
 

Wniosek:

Silniki prądu przemiennego i trójfazowego są różnymi typami silników, które jednak doskonale się uzupełniają ze względu na różnice w ich podejściu do poszczególnych wymagań. Z pomocą naszego przewodnika możesz również znaleźć odpowiedni produkt dla swojego rozwiązania. Więcej informacji na temat poszczególnych silników można znaleźć na szczegółowych stronach produktu.

 

 

 

Silnik AC na prąd zmienny

Silnik prądu przemiennego, czyli silniki AC są używane w różnych urządzeniach codziennego użytku, a także maszynach pracujących na liniach produkcyjnych. Silnik AC jest zasilany prądem zmiennym o napięciu 230 V. Jest to silnik elektryczny, który przetwarza energię elektryczną na mechaniczną. Ze względu na rodzaj prądu zmiennego silniki AC dzieli się na silniki jednofazowe i trójfazowe (bocznikowe i szeregowe), a pod względem działania – na silniki indukcyjne (nazywane również asynchronicznymi), synchroniczne i komutatorowe, które należą do najdroższych na rynku. Silniki AC indukcyjne dzieli się na mniejsze podgrupy.

Silniki AC - zastosowanie i korzyści

W układach napędu pralek, suszarek bębnowych i zmywarek do naczyń stosuje się silniki indukcyjne z kondensatorem rozruchowym, podobnie jak indukcyjne silniki AC z wyłącznikiem ośrodkowym. Pierwsze charakteryzują się większym momentem rozruchowym od drugich. Z kolei w układach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wykorzystuje się jednofazowe silniki AC z kondensatorem pracy i rozruchu, które cechują się cichą pracą i mają funkcję odwracania kierunku obrotów. W małych wentylatorach do użytku biurowego i domowego, które mają niską moc, są wbudowane silniki prądu przemiennego zwartobiegunowe. Z kolei silniki prądu przemiennego komutatorowe mają szeroki zakres regulacji prędkości obrotowej i są wykorzystywane w elektronarzędziach, trakcjach elektrycznych i wybranych sprzętach do użytku domowego.

Co to jest serwonapęd i gdzie się go wykorzystuje?

W profesjonalnych urządzeniach przemysłowych znajdują się serwonapędy, inaczej – serwosilniki. To elementarne części wykonawcze, które są wykorzystywane w nowoczesnych procesach automatyki. Dzięki tym modułom różne maszyny i urządzenia mogą pracować wydajniej i precyzyjniej np. podczas obróbki różnych materiałów.Serwonapędy są często montowane w maszynach wiertniczych, obróbczych, wtryskarkach, maszynach wykorzystywanych do pakowania i transportowania produktów, zwijania i rozwijania bel materiałów. Poza automatyką przemysłową serwonapędy wykorzystuje się również w robotyce.

Jak działa serwonapęd i jakie ma zalety?

W mechanizmie silnik prądu przemiennego, który jest fundamentem serwonapędu, wprawia w ruch obrotowy oś, a serwonapęd jest odpowiedzialny za jej pozycjonowanie według określonych parametrów, np. prędkości, pozycji lub przyspieszenia. W budowie serwonapędu istotny jest również sterownik, który jest połączony z silnikiem prądu przemiennego, oraz czujniki (enkodery) wykrywające m.in. prędkość obrotową. Ich zadaniem jest przekazywanie informacji zwrotnej do sterownika, który kontroluje kierunek i prędkość silnika. Sterownik może błyskawicznie wyhamować, spowolnić, przyspieszyć silnik AC, zainicjować jego start i zatrzymanie. Jego prędkość może zostać ustalona bardzo precyzyjnie – nawet do 1 obrotu na sekundę. Nawet przy dużych prędkościach przez długi czas praca silnika jest skutecznie stabilizowana przez sterownik.

W takim układzie, który pracuje w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, dodatkowym elementem może być śruba pociągowa, która zmieni ruch obrotowy generowany przez silnik w ruch liniowy. Niektóre serwonapędy mogą mieć wbudowane szczotki, które minimalizują negatywne skutki tarcia. W efekcie zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym podzespołów i zmniejszają obciążenie, na które narażone są łożyska. Niestety szczotki w serwonapędach szybko się zużywają. Niższym kosztem eksploatacji charakteryzują się nowoczesne serwosilniki bezszczotkowe. Serwonapędy są wysoce sprawne. Umożliwiają współpracę podzespołów maszyny na wysokich obrotach, zapewniając dużą dynamikę ruchu, i wytrzymują duże obciążenia.