bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Skanery do slajdów i negatywów Reflecta, Plustek, Rollei o rozdzielczości optycznej od 300 dpi do 10000 dpi z funkcją korygującą zabrudzenia oraz szumy widoczne na powłoce obiektu. Skanery do slajdów i negatywów sprawią, że stare zdjęcia, slajdy oraz negatywy przetrwają lata. Sprawdź ofertę skanerów do  slajdów i negatywów dla profesjonalistów i amatorów.

Skaner do slajdów i fotografii. Łatwa digitalizacja zdjęć

Za pomocą skanerów do zdjęć i slajdów można przeprowadzić cyfryzację analogowych zdjęć i slajdów, oraz zapisać je w postaci plików graficznych. Dzięki temu w każdej chwili można je wydrukować, odtworzyć i udostępnić innym. W naszym poradniku podpowiadamy, jak działają skanery do slajdów i fotografii, oraz jak wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt.



Zdigitalizuj swoje wspomnienia dzięki skanerom do slajdów i zdjęć!

Stare zdjęcia mają dużą wartość sentymentalną. Dzięki nim wspomnienia stają się uchwytne i niejako przenoszą nas w przeszłość. To naprawdę wyjątkowe uczucie, kiedy przegląda się album ze zdjęciami lub widzi kolorowe obrazy migoczące na ekranie. Niestety, ale fotografie i slajdy nie są trwałe. Z czasem powstają na nich pęknięcia, blakną i żółkną. Ponadto na rynku jest coraz mniej projektorów, za pomocą których można oglądać stare slajdy.

Skanery do zdjęć i slajdów są w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Umożliwiają one skanowanie oraz digitalizację obrazów i zdjęć w celu zachowania cennych wspomnień. Jeśli materiał zdjęciowy jest dostępny w formie cyfrowej, można go dowolnie edytować, powielać, drukować i rozpowszechniać. W przeciwieństwie do albumów fotograficznych i pudeł archiwalnych, przechowywanie plików graficznych nie zajmuje wiele miejsca. A co najlepsze: obrazy cyfrowe są chronione przed fizycznymi uszkodzeniami i rozkładem.



Skanery fotograficzne: zachowaj zdjęcia dla potomnych

Choć obecnie istnieje szeroka gama programów do skanowania zdjęć, to takie rozwiązania są przeznaczone tylko do sporadycznego użytku. Jeśli digitalizacji ma podlegać kilka zdjęć lub całe albumy, lepszym wyborem okazują się specjalne skanery fotograficzne. Zapewniają też lepszą jakość zapisu.

Skanery fotograficzne, pod względem funkcjonalności, niewiele różnią się od urządzeń wykorzystywanych w biurze do powielania np. dokumentów. Podstawowa zasada jest taka sama: skaner przechwytuje dane analogowe za pomocą czujników i przetwarza je na zapis cyfrowy za pomocą konwerterów. Aby zdjęcie w ogóle mogło zostać zeskanowane, musi być oświetlone. Odbite światło trafia na soczewkę prętową, która je skupia, a na koniec jest przekazywane do czujników optoelektronicznych. Są to światłoczułe fotodiody, które przetwarzają sygnały optyczne (światło) na sygnały elektryczne (napięcie). Napięcie jest ostatecznie przekształcane w wartość cyfrową przez przetwornik analogowo-cyfrowy.

Popularną odmianą tych urządzeń są fotograficzne skanery płaskie. Posiadają one szklaną płytkę, na której umieszcza się obraz. Pod nią znajduje się jednostka oświetlająca i skanująca, która skanuje obraz z jednego końca na drugi, rejestrując go w czasie rzeczywistym. Ponieważ skanery płaskie zostały zaprojektowane bez podajnika, mogą obsługiwać zarówno cienkie znaczki czy zdjęcia, jak i strony grubszych książek czy większe obiekty. Skanowany nośnik nie jest przesuwany, więc nie ma ryzyka uszkodzenia lub zahaczenia podczas podawania.



Skanery do zapisywania slajdów i negatywów

Oprócz skanerów fotograficznych, które skanują tylko zdjęcia i/lub dokumenty, istnieją wersje umożliwiające digitalizację slajdów i negatywów. Urządzenia te, w zależności od przeznaczenia, mogą być nazywane zaawansowanymi skanerami fotograficznymi lub skanerami do slajdów. Terminy te często są mylone.

Do slajdów stosuje się dwa główne rodzaje skanerów: płaskie z modułem przezroczystości (skanery hybrydowe) oraz skanery do filmów. Są one w stanie prześwietlić paski negatywowe lub slajdy od tyłu. Jest to ważne, gdy chodzi o obiekty transparentne. W przeciwieństwie do nieprzezroczystych przedmiotów, takich jak kartka papieru, nie mogą one odbijać światła przy oświetleniu, ale pozwalają mu częściowo przejść. Światło, które przechodzi, jest skupiane i przekazywane do czujników obrazu. Od tego momentu skanery do slajdów działają w zasadzie tak samo jak zwykłe skanery fotograficzne.

W porównaniu do skanerów płaskich z jednostką światła przechodzącego, skanery do filmów często zapewniają lepszą jakość. Trzeba jednak zaznaczyć, że typy płaskie z transmisją światła są w dużej mierze zarezerwowane do digitalizacji pozytywów. Tylko kilka modeli potrafi skanować negatywy. W przeciwieństwie do skanerów hybrydowych, te do filmów nie są jedynie unowocześnione, ale też specjalnie zaprojektowane do skanowania i digitalizacji obu form obrazów.

Ponadto, istnieją profesjonalne skanery filmowe, które - zgodnie ze swoją nazwą - mogą digitalizować filmy rolkowe. Są one zaprojektowane jako skanery szpulowe, w których rolka filmu jest zaciskana i rozwijana jak w projektorze.



Ważne kryteria przy zakupie skanerów

Przy zakupie skanera do zdjęć lub slajdów należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, musisz zastanowić się, jakie media chcesz digitalizować w pierwszej kolejności. Czy chcesz skanować tylko zdjęcia analogowe, czy również slajdy lub filmy? Czy są to pozytywy czy negatywy? Określa to minimalne wyposażenie, jakie musi posiadać urządzenie. W dalszej części przedstawiamy przegląd innych ważnych kryteriów.



Inne przydatne funkcje skanerów fotograficznych

W zależności od modelu, skanery fotograficzne i skanery do slajdów oferują wiele praktycznych funkcji dodatkowych. Niekoniecznie trzeba je mieć, ale znacznie ułatwiają pracę i mogą pomóc w uzyskaniu jak najlepszych zdjęć. Przykładowo, skanery z funkcją scan-to-cloud ładują skany bezpośrednio do chmury. Ma to kilka zalet: oszczędzasz miejsce na nośniku pamięci lub komputerze, możesz natychmiast udostępnić materiał innym osobom i uzyskać do niego dostęp z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera.

Wysokiej jakości urządzenia są w stanie wyeliminować kurz i zarysowania na slajdach. W tym celu najczęściej stosują tzw. proces ICE (Image Correction and Enhancement). Podczas skanowania, za pomocą promieni podczerwonych, skanują powierzchnię slajdu w poszukiwaniu nieprawidłowości. Jeśli skaner je znajdzie, są one odnotowywane i później neutralizowane za pomocą oprogramowania korygującego. Przydatne są również zintegrowane funkcje optymalizacji obrazu, takie jak usuwanie efektu czerwonych oczu, regulacja kontrastu i korekcja kolorów. Pracę może również ułatwić automatyczne kadrowanie i obracanie.



Nasza praktyczna wskazówka: przygotuj slajdy przed skanowaniem

Slajdy powinny być przygotowane do skanowania w najlepszy sposób. Dotyczy to między innymi czyszczenia, bo nie każdy skaner oferuje automatyczne usuwanie kurzu i rys. Cząstki brudu i kurzu można zazwyczaj dobrze usunąć za pomocą ściereczki z mikrofibry. Oprawione slajdy należy wyjąć z ramek, zwłaszcza jeśli są one szklane. Im grubsze szkło, tym więcej odbijanego światła, a odbicia te mogą być później widoczne na skanie i dlatego należy ich unikać.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące skanerów do slajdów i zdjęć

Jakie są wady i zalety skanerów przenośnych?

Skanery przenośne są - jak sama nazwa wskazuje - urządzeniami mobilnymi i można je zabrać praktycznie wszędzie. Takie urządzenia nie są podłączone do komputera, ale skanują samodzielnie i zapisują pliki w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD. Dane te można następnie przenieść do komputera PC za pomocą kabla USB. Przenośny skaner bardzo dobrze nadaje się do okazjonalnego użytku, ale nie do digitalizacji większych ilości zdjęć. Wstawianie poszczególnych slajdów zajęłoby zbyt wiele czasu.

Jakie rodzaje czujników są stosowane w skanerach fotograficznych?

Najczęściej spotykane sensory to CIS i CCD. Czujniki CIS (CIS = contact image sensors) są oparte na technologii CMOS i często można je znaleźć w tanich skanerach płaskich. Zużywają mało energii i dlatego często są zintegrowane z urządzeniami przenośnymi. Czujniki CCD (CCD = charge-coupled device) charakteryzują się wysoką czułością świetlną i spektralną. Rejestrują zarówno słabo oświetlone, jak i bardzo jasne obszary, co jest zaletą przy digitalizacji.