Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Dlaczego Conrad
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Koronawirus - aktualne informacje

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Stacje lutownicze i dodatki
  • Narzędzia i warsztat
  • Spawanie i lutowanie
  • Technika lutownicza
  • Stacje lutownicze i dodatki
  • Stacje lutownicze
Powrót do Stacje lutownicze i dodatki
Stacje lutownicze
  • Stacje do rozlutowywania
  • Stacje lutownicze ERSA
  • Stacje lutownicze JBC
  • Stacje lutownicze Weller

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

Stacje lutownicze

Lutownice kolbowe o mocy od 10 do 900 W to niezbędny element w wyposażeniu każdego elektronika. Wybierz stacje lutownicze o temperaturze roboczej +50°C do +600°C znanych światowych producentów: Weller, Ersa, Toolcraft czy Basetech. 

  • Stacje do rozlutowywania
  • Stacje lutownicze ERSA
  • Stacje lutownicze JBC
  • Stacje lutownicze Weller

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Stacje lutownicze: To musisz wiedzieć przed zakupem

Stacje lutownicze można stosować w wielu obszarach dla lutowania dwóch komponentów elektronicznych poprzez połączenie międzymetaliczne. Na przykład elementy można przymocować do płytek drukowanych lub płytek drukowanych. W dziedzinie badań i rozwoju lutowanie jest bardzo wykorzystywaną technologią do szybkiego opracowywania i udoskonalania prototypów. W ten sposób kawałki są szybko gotowe do kolejnych etapów procesu i do testów. 

Ponieważ części elektroniczne są bliżej małych i płytek, może to prowadzić do obszerszego i bardziej skomplikowanego lutowania. Dlatego stacje lutownicze muszą działać niezawodnie i dokładnie podczas opracowywania nowych części, aby nie zakłócać wyników testów lub nie wpływać negatywnie na proces rozwoju. Szczególnie ważne do profesjonalnych zastosowań, to szybkie nagrzewanie, funkcja standby lub wyłączenia oraz prosta obsługa.

  • Jakie stacje lutujące są dostępne?

  • Kryteria dobrej stacji lutowniczej

  • Materiał do lutowania

  • Akcesoria

 

Jakie stacje lutujące są dostępne?

Cyfrowe, analogowe i na gorące powietrze

Z reguły nadają się do kart chipowych, mikrokontrolerów, płytek drukowanych i innych elementów elektrycznych, tradycyjnych, analogowych lub cyfrowych stacji lutowniczych. Jedyna różnica między analogowymi i cyfrowymi stacją lutowniczą polega na regulacji temperatury. Urządzenia analogowe posiadają pokrętło , aby ustawić temperaturę, bez którego użytkownik zna precyzyjne stopnie. Oznacza to, że jeśli trzeba pracować dokładnie pod kątem stopnia, potrzeba będzie wiele doświadczenia.

Dokładny wybór temperatury w cyfrowych stacji lutowniczych za pomocą wyświetlacza i przycisków. W ten sposób możliwa jest dokładna regulacja temperatury. Ponadto temperatura pozostaje w znacznym stopniu stała podczas całego procesu pracy i przerw w lutowaniu. 

Elementy SMD są wrażliwe i mogą zostać uszkodzone przez lutowanie za pomocą tradycyjnej stacji lutowniczej. Lepiej nadaje się do stacji lutowniczej z gorącym powietrzem, która nagrzewa lut przez dyszę gorącego powietrza. Oprócz drogich drogich stacji lutowniczych na gorące powietrze, producenci oferują połączenie urządzeń, które oprócz zwykłej lutownicy obejmują również dyszę gorącego powietrza.

Elementy SMD są lutowane za pomocą gorącego powietrza.

Elementy SMD są lutowane za pomocą gorącego powietrza.

Istnieją również różne dysze gorącego powietrza.

Istnieją również różne dysze gorącego powietrza.

Stacja lutująco-rozlutowująca

Dzięki wielu stacji lutowniczych można lutować i rozlutowować dwa elementy. Proces ten jest uciążliwy, gdyż rozlutowywanie zajmuje znacznie dłużej niż lutowanie. W ten sposób elementy muszą dłużej utrzymywać ciepło kolby lutowniczej i być możliwe uszkodzenie.

 
 

Kryteria dobrej stacji lutowniczej

Obsługa

Najpierw chodzi o kilka podstawowych cech stacji lutowniczej.
Zasilanie akumulatorowe lub sieciowe: Stacje lutownicze zasilane z akumulatora posiadają większą elastyczność. Można go używać w dowolnym miejscu, niezależnie od źródła zasilania. Jest to jednak możliwe tylko do czasu około jednej godziny. Podczas gdy stacje lutownicze zasilane z sieci są mniej elastyczne w wyborze lokalizacji, nie mają one ograniczeń czasowych.

Wygodne chwytanie: Nie należy lekceważyć odległości między uchwytem a grotem lutownicy . Jeśli chcesz na przykład lutować na płytkach obwodu drukowanego z ciasnymi opornikami i tranzystorami, niewielka odległość między grotem lutowniczym i uchwytem zapewnia precyzyjną pracę. Jeśli większe komponenty mają do lutowania grubą końcówką, odstęp powinien być większy. Powodem jest wyższa temperatura, która wymaga lutowania. Należy ją utrzymać przez dłuższy czas ze względu na większą powierzchnię do lutowania.

Elastyczny kabel: Kolejnym elementem ułatwiającym obsługę stacji lutowniczej jest kabel, kolba lutownicza i stacja. Im cieńszy i lżejszy jest, tym bardziej elastyczny jest grot lutowniczy, bez konieczności zmiany pozycji komponentów. 

Dodatkowe elementy umożliwiające prostą obsługę stacji lutowniczej:  

  • Czytelny wyświetlacz przy cyfrowych stacji lutowniczych, na przykład pokazuje temperaturę zadaną i rzeczywistą lub stan urządzenia podgrzewania
  • Zapis kilku jednostek temperatury, które można ustawić za pomocą jednego przycisku
  • Odpowiednie końcówki lutownicze: Z reguły w zestawie są końcówki lutownicze o średnicy 2 mm. Jednak rozpiętość wynosi od 0,2 do 35 milimetrów, dzięki czemu można znaleźć odpowiedni grot lutowniczy dla każdej pracy. Powinny one być łatwe do wymiany.
Analogowa stacja lutownicza

Analogowa stacja lutownicza

Cyfrowa stacja lutownicza

Cyfrowa stacja lutownicza z wyświetlaczem

Moc

Od wydajności narzędzia zależy na przykład czas nagrzewania . Moc stacji lutowniczych sięga od 10 do 900 W. Do najmniejszych prac lutowniczych nadają się stacje lutownicze 10 W. Większość urządzeń posiada moc od 50 do 80 w i osiąga temperatury od 150 do 450°C. Urządzenia wyższej jakości mają maksymalną temperaturę 600 stopni Celsjusza.

W dziedzinie elektroniki do 50 do 60 W wystarcza najczęściej do codziennego użytku. Do najmniejszych prac lutowniczych często wystarcza nawet urządzenie o mocy 10 W. Podczas lutowania materiałów o wyższej przewodnictwie ciepła, takich jak miedź lub blacha, zaleca się stację lutowniczą o mocy przekraczającej 60 W.

Temperatura

Temperatura wymagana do lutowania zależy od zakresu temperatur topnienia lutu . Zasadniczo wystarczą narzędzia o zakresie temperatur od 150 do 450°C. Grot lutowniczy powinien osiągnąć nieco wyższą temperaturę, aby wyrównać straty temperatury.  Przykład: Cyna lutownicza Sn99Cu1+ML topi się w temperaturze 227 stopni Celsjusza. Podczas wyboru odpowiedniego narzędzia należy pamiętać, że grot lutowniczy stygnie, gdy tylko dotknie on materiału lutowniczego. Dlatego w praktyce stacje lutownicze sprawdzają się w temperaturze 350°C. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie powyżej temperatury topnienia, ale nie jest zbyt gorąca. W takim przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia części, które mają zostać przylutowane. Ponadto topnik lutowniczy pali się przez dłuższy czas. Elementy nie byłyby już sprawne.

Ponadto odchylenie dokładności temperatury powinno być jak najmniejsze. Wahania w zakresie do ± 10 stopni Celsjusza są typowe.

Czas rozgrzewania:

Im wyższa wydajność narzędzia, tym szybciej przebiega nagrzewanie. Wyjątkowo wydajne urządzenia o mocy 150 w rozgrzewają się przykładowo w 9 sekund ze temperatury pokojowej do 350 stopni Celsjusza. Tradycyjne stacje lutownicze o mocy 60 w zapewniają tę temperaturę roboczą w ciągu 40 do 70 sekund.

Jeśli narzędzie jest potrzebne kilka razy w ciągu dnia, zaleca się stację lutowniczą o odpowiednio dużej mocy. W ten sposób proces nagrzewania zostaje utracony tylko przez krótki czas. Jest to również zaleta, gdy mimo częstego używania stała praca lub stan gotowości nie jest opłacalny. W ten sposób urządzenie jest gotowe do użycia w krótkim czasie.  

Stacja lutownicza

Funkcja Stand-by i automatyczne wyłączanie

Zalecane są stacje lutownicze, które automatycznie przełączają się na tryb czuwania lub ją wyłączają. W funkcji Standby końcówka lutownicza stygnie do 100 do 150 stopni Celsjusza. Grzejniki i końcówki lutownicze zużywają się wolniej. Ponadto pozwala to zaoszczędzić energię.

Jeszcze bezpieczniejsze urządzenia z funkcją wyłączania. Jeśli kolba lutownicza nie będzie używana przez dłuższy czas, zasilanie zostanie automatycznie przerwane. Oprócz niższego zużycia energii i zużycia, zmniejsza się ryzyko obrażeń lub wybuchu pożaru.

odpływ;

Zagrożenie zdrowia, jakie powstają w wyniku oparów lutowniczych, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też nie można ich lekceważyć. Ponieważ w materiałach lutowniczych nie ma już metali ciężkich, takich jak ołów, teraz topnik rozkłada się pod wpływem ciepła i uwalnia nieprzyjemne opary .

Ponadto para lutownicza, która opiera się na płytkach i płytkach obwodu drukowanego, zmniejsza jakość. Tutaj pomagają systemy filtrów do odsysania cząstek i gazu z powietrza.

Uwaga: W przeciwieństwie do prywatnych instalacji odsysających w instalacjach przemysłowych i profesjonalnych są obowiązkowe (VBG 15). Filtry urządzeń należy wymieniać regularnie.

Do odsysania oparów

Wyrównanie potencjałów

Ważne podczas pracy z elementami elektrycznymi jest ich czułość na wyładowania statyczne. Dlatego wiele stacji lutowniczych ma gniazdo lub złącze, przez które są uziemione, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie potencjałów. 

Przepływ powietrza w przypadku stacji lutowniczych na gorące powietrze

Ilość powietrza jest ważna w przypadku stacji lutowniczych na gorące powietrze i jednostek zasilających, które umożliwiają lutowanie gorącym powietrzem. Wskazuje to maksymalną liczbę litrów emitowanego powietrza na minutę . Ilość wynosi od 2,5 do 120 litrów na minutę. Ważne jest, aby nie wybierać zbyt dużej ilości powietrza, ponieważ w przeciwnym razie części lutowanych elementów mogą odlecieć i ulec uszkodzeniu. 

Nasza praktyczna wskazówka: pielęgnacja końcówek do lutowania i rozlutowywania

Aby grot lutowniczy nie zużył się zbyt szybko w wyniku utleniania i odkładania się osadów, warto obchodzić się z nim w pielęgnacji. Aby końcówka lutownicza nie zużyła się zbyt szybko z powodu utlenienia i osadów, warto <1> ostrożnie obchodzić się </1>.

  •  Przed użyciem wyczyść grot lutownicy wilgotną gąbką lub lepiej cienką, suchą wełną mosiężną .
  •  Temperatura lutowania powinna być odpowiednia. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do większego obciążenia grotu lutowniczego.
  • Po zakończeniu lutowania wyczyść końcówkę czyszczącym. . 

     

 

Materiał do lutowania

Czy lutowanie miękkie lub lutowanie twarde zależy od temperatury topnienia lutu. Jeśli jest poniżej 450 stopni Celsjusza, mówi się o lutowania miękkim. Ta metoda nadaje się do obróbki części elektronicznych, które nie wydzielają wysokich temperatur, aby chronić je przed uszkodzeniem.

Przy lutowaniu na twardo trzeba mocniej podgrzać lut. Końcówka lutownicza osiąga temperaturę powyżej 450 stopni Celsjusza. Lutowanie twarde jest szczególnie odpowiednie dla materiałów takich jak stal, miedź, mosiądz lub srebro oraz dla połączeń, które są mocno naprężeniom mechanicznym i mechanicznym.

Ponadto lutowanie w wysokiej temperaturze często osiąga temperaturę do 900 stopni Celsjusza i jest używane w lutowanie przemysłowym. 

Istnieją różne elementy do lutowania miękkiego i twardego. Należy zauważyć, że od 2006 r. przemysł elektroniczny może stosować tylko martwe punkty, które nie są jeszcze wolne od ołowiu (dyrektywa WE 2002/95/WE). Ołów jest dopuszczony w urządzeniach elektronicznych tylko w nielicznych wyjątkowych przypadkach. Służą jako części zapasowe do stopów cyny z miedzią i niklem lub miedzią i srebrem. 

 

Nasza praktyczna wskazówka: Prawdziwe lutowanie dla początkujących

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z lutowaniem i chcesz przeczytać obszernie, zalecamy „prawidłowe lutowanie” >. Zawiera szczegółowe informacje na przykład na temat lutowania twardego i miękkiego, najczęstszych błędów oraz materiałów. 

 

Akcesoria

uchwyt pomocniczy;

Stabilne połączenie zaciskowe z co najmniej dwoma zaciskami szczękowym można indywidualnie regulować. W ten sposób masz obie ręce wolne, aby utrzymać kolbę lutowniczą i lut.  Często po drugiej stronie znajduje się szkło powiększające , dzięki czemu nawet mniejsze połączenia lutowane są dobrze widoczne.   

 
Trzecia ręka pomaga lutować.

Pompa do rozlutowywania i taśma do rozlutowywania

Jeśli wymienić części, dostępne są dwa możliwe środki pomocnicze: Odsysacz i przewód do rozlutowywania. Po przywróceniu lut płynny zasysa pompkę jak odkurzacz. Pompa jest obsługiwana ręcznie za pomocą przycisku i nadaje się do pracy w większych ilościach lutu. Plecionka rozlutowująca to oplot z miedzi, który w podgrzanym stanie zasysa małe ilości ciekłego lutu. Najczystszy, ale również najdroższy wariant to pompa elektryczna, która pochłania zbędny lut.

 
 

Końcówka lutownicza

Dzięki procesowi chemicznemu środek czyszczący usuwa pozostałości topnika i lutowia. Jednocześnie ocynowana końcówka lutownicza. Kolejną możliwością czyszczenia grotu lutowniczego jest środek do czyszczenia na sucho z wełny mosiężnej. Jeśli końcówka lutownicza jest regularnie czyszczona, zużywa mniej szybko i jest już gotowa do użytku.

 

Topnik

Materiał lutowniczy zawiera często topnik. W ten sposób przepływa on do najmniejszych otworów tak, aby elementy zostały przylutowane, nie tylko przyklejone. Topnik można kupić osobno.

 

Płyta grzejna elementów lutowanych

Płyty grzejne lutowane zmniejszają niezbędną temperaturę lutowania

Zmniejszenie wielkości elementów, ściślejszy montaż płytek drukowanych i wyższe temperatury lutowania wymagane ze względu na lutowie bezołowiowe często utrudniają lutowanie. Płytki grzewcze pomagają chronić elementy wrażliwe na wysoką temperaturę i zapobiegać uszkodzeniom. Płyty grzewcze podgrzewają płytki drukowane od spodu, co oznacza, że temperatura robocza lutownicy może zostać znacznie obniżona

 
 
 
 

 

 

Stacja lutownicza – zwiększona kontrola nad urządzeniem wymagającym precyzji

Stacje lutownicze nowej generacji to zestawy, w których lutownica kolbowa (zwykle: oporowa, nagrzewająca grot poprzez wbudowaną grzałkę) i lutownica transformatorowa (o mniej precyzyjnym grocie, szybciej jednak doprowadzająca go do żądanej temperatury dzięki przepływie prądu o dużym natężeniu) zintegrowane są w aparaturę o ustawieniach dających się dostosować do kalibru zamierzonej operacji lutowniczej dzięki elektronice sterującej. Lutownica kolbowa podłączona do transformatora stacji jest bezpieczniejsza w użytkowaniu, a dostrojone parametry pracy można monitorować na wyświetlaczu (cyfrowym lub analogowym).

Lutownica kolbowa i transformatorowa stacja lutownicza: bogactwo funkcji dla hobbystów i ekspertów

Standardowa stacja lutownicza podlega mikroprocesorowemu sterowaniu, umożliwiając precyzyjne wprowadzenie, odczyt i zapis parametrów temperatury grota (zakresem jest 50-550°C; niektóre modele oferują 10°C temperatury minimalnej) i zapobiegając przegrzaniu się opracowywanego materiału. Oprzyrządowanie tworzą zwykle: transformatorowa jednostka centralna o wytrzymałej obudowie, lutownica kolbowa o wymiennych końcówkach (adapter) i stojak kolby. Ergonomię akcesoriów zapewnia bogaty wybór parametrów (mocy rozgrzewania grota rzędu nawet 10-650 W, tryby czuwania i oszczędzania energii, częsty brak wymogu kalibracji aparatury, automatyczne rozpoznawanie innych urządzeń lutujących przyłączanych do stacji bazowej). Stacje lutownicze świetnie sprawdzają się w profesjonalnych warunkach, ale i warsztatach przydomowych, gdzie precyzja aplikacji lutu jest równie ważna.

Wielofunkcyjna stacja lutownicza: lutownica transformatorowa i o wiele więcej

Na rynku jest wiele modeli stacji lutowniczych, jednak te bezsprzecznie nowoczesne to prawdziwe kombajny: wielofunkcyjne, dwukanałowe urządzenia lutująco-rozlutowujące, które pozwalają na opracowywanie płytek obwodu drukowanego jedno-, dwu- oraz wielostronnie, oferując posiadaczowi pomoc on-line czy możliwość rozszerzenia pamięci urządzenia o kartę SD. Użytkownik doceniający wszechstronność stacji lutowniczych 3 w 1 otrzyma w zestawie (standardem jest kompatybilna lutownica kolbowa) precyzyjny rylec odlutowujący osadzany w adapterze,  pompę rozlutowującą oraz akcesoria służące usuwaniu resztek lutu i czyszczeniu rylca. Zasilacz stacji bazowej pozwoli na sprawne dokonanie innowacyjnego lutowania bezołowiowego, wymagającego wyższych temperatur. Przydatnym będzie, często obejmowany zestawami wielofunkcyjnymi, multimetr cyfrowy, umożliwiający dokonanie dodatkowych pomiarów lutowania.

Siła gorącego powietrza, czyli stacja lutownicza typu „Hot Air”

Stacje lutownicze, które służą do spajania elementów za pomocą strumienia gorącego powietrza, ze względu na swoją funkcjonalność, polecane są bardziej wymagającemu użytkownikowi. Producenci tacy jak Weller czy Toolcraft postarali się jednak o to, aby sprzęt, mimo zaawansowanej funkcjonalności, był atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy, również gdy cena jest ważnym czynnikiem. Stacja lutowania gorącym powietrzem zbudowana jest z kompresora i transformatora oraz elektronicznego układu sterującego, zamiast typowego dla lutownic grota (zawiera go standardowa lutownica kolbowa) znajduje się w niej jednak grzałka, osiągająca temperaturę od 50°C do 550°C dzięki gorącemu powietrzu z kompresora (wartość ciśnienia – do 6 bar). Stacje tego typu są chętnie wykorzystywane do powierzchniowego montażu elementów (SMD) oraz prac konserwacyjnych.

Stacje lutownicze – szeroki wybór modeli w sklepie Conrad

Najlepszą stację lutowniczą charakteryzuje wysoka i bezawaryjna funkcjonalność oraz najwyższa precyzja i podatność na personalizację. Zanim potencjalny nabywca dokona optymalnego wyboru stacji, selekcji najbardziej wyróżniających się produktów dokonuje się tworząc ofertę sklepu Conrad – to tu można znaleźć dziesiątki modeli najwyższej klasy, wraz z profesjonalnie sporządzoną specyfikacją, dzięki której dokonanie właściwego wyboru i zakupu odbyć się może bez wychodzenia z domu.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie. Stacje lutownicze: To musisz wiedzieć przed zakupem Stacje lutownicze można stosować w wielu obszarach dla lutowania dwóch komponentów elektronicznych poprzez połączenie międzymetaliczne...
  • Ponad 750 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Usługi i funkcjonalności
  • Nasze marki własne
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Konto handlowe
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU Klarna
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2020 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.9.2.1 (94d767687-4t89n)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz