Porady

    Wszystko, co warto wiedzieć o samochodowym sprzęcie Car-HiFi & Entertainment

    Prawdziwa radość z muzyki w samochodzie często nie jest możliwa bez pracy. Wielu producentów dostrzegło to i za dodatkową opłatą oferuje systemy audio specjalnie dopasowane do danego modelu. Alternatywnie można zlecić specjalistycznemu dealerowi montaż dostosowanego do potrzeb systemu samochodowego hi-fi, który zapewni doskonałą jakość dźwięku. Jednak przy pewnych umiejętnościach technicznych i znajomości tematu, doświadczeni entuzjaści audio mogą również samodzielnie zainstalować system. W tym poradniku dowiesz się, co sprawia, że system hi-fi w samochodzie będzie dobrej jakości.

    To, jakie komponenty hi-fi zainstalujesz w swoim samochodzie, zależy w dużej mierze od muzyki, której lubisz słuchać. Zestaw kolumn i wzmacniaczy będzie zupełnie inny dla muzyki elektronicznej z dużą ilością basu niż dla zapalonego słuchacza muzyki klasycznej. To, czy zintegrujesz z samochodem niewidoczny system audio, czy też zdecydujesz się na przyciągającą wzrok kompletny zestaw z całą serią subwooferów, zależy wyłącznie od Ciebie.


    Samochodowe głośniki hi-fi: dlaczego ważne jest, aby wybrać właściwe modele

    Samochody mają zazwyczaj niedrogie systemy 2-drożne w przednich drzwiach i/lub głośniki współosiowe w desce rozdzielczej. W wielu przypadkach stosuje się również proste głośniki pełnozakresowe. Głośniki są prawdopodobnie najważniejszym elementem; odpowiadają za to, co słyszysz w samochodzie. Warto przed zakupem przeczytać kilka raportów z testów i w miarę możliwości posłuchać pożądanych przetworników dźwięku. Jeśli nie chcemy być zmuszeni do całkowitej przebudowy wnętrza samochodu, warto wykorzystać standardowe gniazda montażowe dla nowych głośników. Istnieją specjalne zestawy głośników do popularnych modeli samochodów, które pasują bez problemu.

    W przeszłości powszechne było, że systemy 3-drożne były zintegrowane z półką bagażową, podczas gdy przedni obszar samochodu był zaniedbany. Takie podejście nie jest najlepszym wyborem pod względem dźwiękowym i jest uważane za przestarzałe. Rozsądna konfiguracja składa się z wysokiej jakości systemu 2-drożnego w przednich drzwiach i, jeśli są dostępne, dobrych głośników współosiowych w tylnych drzwiach. Wszystkie te głośniki są odpowiedzialne za odtwarzanie średnich i wysokich tonów. Za basy odpowiada osobny subwoofer, który dla zaoszczędzenia miejsca umieszczono w postaci dużej skrzyni w bagażniku lub w komorze koła zapasowego. W zależności od życzeń i budżetu istnieje możliwość umieszczenia we wnętrzu jeszcze większej liczby głośników. W ten sposób można uzyskać imponujący dźwięk przestrzenny.


    Samochodowy wzmacniacz hi-fi: duża moc

    Aby Twoje nowe głośniki nie straciły tchu nawet przy większej głośności w pomieszczeniu, potrzebujesz mocnego wzmacniacza. W najprostszym przypadku wystarczy model 5-kanałowy, który wysteruje głośniki w przednich i tylnych drzwiach oraz subwoofer. Alternatywą byłby wzmacniacz 4-kanałowy dla kolumn i monofoniczny wzmacniacz mocy dla subwoofera. W przypadku zastosowania głośnika centralnego, wzmacniacz 5-kanałowy może napędzić wszystkie głośniki, natomiast subwoofer jest odpalany przez osobną monofoniczną końcówkę mocy. Oczywiście możliwe jest wiele innych kombinacji ze wzmacniaczami 1-, 2-, 4- lub 6-kanałowymi.

    Oprócz liczby dostępnych kanałów, to co jest ważne we wzmacniaczu to oczywiście moc. Subwoofer zazwyczaj wymaga większej mocy niż głośniki wysokotonowe i średnio-niskotonowe. Jest to podstawowy powód, dla którego fani samochodowego hi-fi lubią stosować monofoniczne wzmacniacze mocy. O ile nie chcesz urządzać w swoim samochodzie dyskoteki, nie ma potrzeby sięgać po wzmacniacz zapewniający 2000, 4000 czy nawet więcej Watów mocy RMS. Jakość zastosowanych układów i komponentów jest znacznie ważniejsza dla dobrego brzmienia niż wysoka moc.


    Samochodowy odbiornik hi-fi: centrum sterowania systemem

    Dziś naprawdę nie ma już mowy o radiu samochodowym. Nowoczesne urządzenia to znacznie więcej niż zwykłe radio z odtwarzaczem CD! Nowoczesny amplituner samochodowy to prawdziwe centrum multimedialne i łączy w sobie radio DAB i odtwarzacz CD z funkcją odtwarzania mp3 i nawigacji. Takie urządzenia często wyposażone są w port USB oraz czytnik kart, który pozwala na podłączenie pamięci lub kart pamięci. Wiele modeli odtwarza nawet płyty DVD: to przyjemny sposób na skrócenie czasu w korkach. Dodatkowo, niektórymi odbiornikami można wygodnie sterować za pomocą smartfona.

    W przeszłości kupno radia samochodowego nie stanowiło większego problemu, prawie każde radio pasowało do każdego pojazdu. Obecnie urządzenia te są zazwyczaj na stałe zintegrowane z samochodem; gniazdo DIN jako takie już prawie nie istnieje. Wybierając odpowiedni odbiornik, należy zatem upewnić się, że istnieją odpowiednie panele montażowe dla danego pojazdu. Bez nich instalacja w większości przypadków nie jest możliwa. Dla pasażerów z tyłu, praktyczne monitory DVD mogą być również przymocowane do zagłówków. Istnieje również możliwość zainstalowania dodatkowych monitorów.


    Okablowanie głośników HiFi

    Gdy masz już wszystkie elementy, czas na okablowanie. Z akumulatora samochodowego prowadzony jest kabel zasilający do elektroniki, która zazwyczaj mieści się w bagażniku. Po maksymalnie 30 centymetrach (od akumulatora) należy zamontować bezpiecznik! Ponadto należy bezwzględnie upewnić się, że przekrój przewodu zasilającego jest wystarczająco zwymiarowany. To jak gruby musi być kabel zależy od zastosowanych wzmacniaczy. Aby sygnał audio dotarł z amplitunera do wzmacniacza, należy poprowadzić przez wnętrze kabel cinch. Tutaj nie należy oszczędzać i bez wyjątku stosować wysokiej jakości kable. Na koniec należy ułożyć kable głośnikowe do wzmacniacza. Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą akcesoriów samochodowych hi-fi.


    Nasza praktyczna rada: samochodowe zestawy hi-fi idealne dla początkujących

    Jeśli nie jesteś pewny co do wyboru odpowiednich komponentów, najlepiej zdecydować się na jeden z wielu samochodowych zestawów hi-fi. Niektórzy dealerzy oferują nawet specjalne zestawy, które zostały zoptymalizowane pod kątem określonych modeli samochodów.


    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące samochodowych zestawów hi-fi

    Zainstalowałem nowy system stereo, ale dudni i szumi. Co mogę z tym zrobić?

    Jeśli można wykluczyć błąd podczas montażu, problem wynika prawdopodobnie z niewystarczającej izolacji dźwięków materiałowych. Są specjalne maty izolacyjne (na przykład na bazie bitumu), dzięki którym głośniki nie powodują drgań blachy na drzwiach i klapie bagażnika.