W czym możemy pomóc?
Termostaty pokojowe
Termostaty do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu, poprzez sterowanie pracą elementów grzewczych. Nowoczesne termostaty Eberle, Basetech, Salus Controls z mechanicznym programatorem, czytelnym wyświetlaczem z przyciskami oraz programowalne termostaty sterowane bezprzewodowo. Wybierz odpowiedni termostat pokojowy.
Termostaty pokojowe: komfortowa temperatura przez całą dobę
Za pomocą termostatu pokojowego do montażu powierzchniowego lub termostatu podtynkowego możesz sterować ogrzewaniem zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Oprócz modeli mechanicznych dostępne są energooszczędne elektroniczne termostaty pokojowe, które automatycznie podnoszą lub obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Oszczędza to koszty energii i chroni środowisko.
-
Termostat pokojowy: energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie
-
Jak działa termostat pokojowy?
-
Jakie są dostępne termostaty pokojowe?
-
Cechy termostatu podnoszące komfort
-
Regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą systemu Smart Home
-
Który termostat pokojowy pasuje do mojego systemu grzewczego?
-
Zasilanie i zakres regulacji
Termostat pokojowy: energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie
Termostaty pokojowe łatwo i wygodnie regulują ogrzewanie lub chłodzenie, dzięki czemu czujesz się komfortowo. Temperaturę instalacji ogrzewania podłogowego można regulować jednym ruchem termostatu. W łazience rano powinno być przyjemnie ciepło. Idąc do pracy, zmniejsz ogrzewanie o kilka stopni. Znowu może być miło i ciepło podczas kolacji i odpoczynku na sofie. Z kolei obniżenie temperatury pod koniec dnia, zapewnia zdrowy sen.
Termostaty pokojowe można ustawiać ręcznie lub obsługiwać elektronicznie. Modele elektroniczne, automatycznie dostosowują temperaturę zgodnie z wymaganiami. W ten sposób oszczędzasz energię cieplną i pieniądze, a tym samym zyskujesz komfort. Szczególnie praktyczne są termostaty pokojowe, które można zaprogramować czasowo. Dzięki inteligentnemu termostatowi pokojowemu możesz sterować ogrzewaniem ze smartfona lub tableta.
Jak działa termostat pokojowy?
Termostat pokojowy działa jako osobisty menedżer temperatury: wbudowany czujnik stale mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu i porównuje ją z ustawioną przez użytkownika. Za pomocą termostatu można sterować systemami grzewczymi, urządzeniami grzewczymi, ogrzewaniem podłogowym, urządzeniami klimatyzacyjnymi, klimatyzatorami i wentylacyjnymi. Termostat, w zależności od modelu, podłączony jest do systemu grzewczego, chłodzącego lub wentylacyjnego przez kabel lub radiowo (radiowy termostat pokojowy).
Temperaturę zadaną ustawia się jako regulowaną zmienną w urządzeniu, którą termostat następnie utrzymuje na stałym poziomie w zakresie tolerancji. Jeśli temperatura rzeczywista różni się od temperatury zadanej, regulator wyrównuje różnicę. Steruje albo elementem grzejnym w celu zwiększenia dopływu energii, albo elementem chłodzącym lub wentylacją w celu obniżenia temperatury.
Unikaj powstawania pleśni
Dzięki stałemu ogrzewaniu w zimie można uniknąć rozwoju pleśni. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, a ciepło nie jest wystarczające, wilgoć z powietrza w pomieszczeniu skrapla się na zimnych ścianach i sprzyja rozwojowi pleśni. Zbyt mocne obniżanie temperatury pomieszczenia podczas nieobecności lub w nocy, zwiększa ryzyko rozwoju pleśni.
Jakie są dostępne termostaty pokojowe?
Dostępne są termostaty pokojowe mechaniczne (elektromechaniczne) i elektroniczne do montażu naściennego (natynkowy), podtynkowego oraz wolnostojące. Szeroko stosowane są termostaty natynkowe, które są łatwe w montażu i doskonale integrują się z wystrojem pomieszczeń.
Mechaniczne termostaty pokojowe są najbardziej ekonomiczne. Modele te ograniczają się do podstawowej funkcji ręcznej regulacji temperatury i ewentualnie również ochrony przed zamarzaniem, ale nie posiadają funkcji komfortowych, takich jak programy dzienne lub tygodniowe. W przypadku urządzeń elektromechanicznych, temperaturę pokojową wybiera się obracając pokrętłem nastawu na skali. Dokładność może się wahać od dwóch do czterech stopni. Model elektromechaniczny to dobry wybór, jeśli szukasz jak najprostszych i jak najkorzystniejszych cenowo regulatorów temperatury.
Jeśli precyzyjna, wygodna i energooszczędna regulacja temperatury jest dla Ciebie ważna, zdecyduj się na elektroniczny termostat pokojowy z wyświetlaczem i przyciskami. Na ekranie cyfrowego urządzenia można precyzyjnie ustawić i odczytać dokładną temperaturę pokojową.
Cechy termostatu pokojowego podnoszące komfort
Nowoczesne modele elektroniczne można zaprogramować, jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne zimą np. w łazience lub kuchni będzie ciepło, gdy wstaniemy rano. To samo dotyczy godzin powrotu z pracy. Na weekend można wprowadzić własne ustawienia ciepła, a dzięki trybowi wakacyjnemu temperatura w pomieszczeniu spada podczas dłuższych nieobecności bez zmiany programowania dziennego lub tygodniowego.
Ponadto niektóre termostaty elektroniczne rozpoznają moment otwarcia okna w celu wentylacji (funkcja „otwartego okna”) i zmniejszają moc grzewczą w celu oszczędzania energii.
Regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą systemu Smart Home
Za pomocą systemu Smart Home można inteligentnie sterować ogrzewaniem. W tym celu systemy, takie jak Bosch Smart Home, Devolo Home Control, Eve home, HomeMatic IP i Magenta SmartHome mogą być wyposażone w inteligentny termostat pokojowy. Łączy się on za pomocą kabla lub fal radiowych ze stacją bazową Smart Home i staje się elementem całego systemu, za pomocą którego można regulować ogrzewanie w połączeniu ze sterowanie roletami, markizami, żaluzjami i stykami okiennymi.
Sterowanie w przypadku inteligentnych modeli odbywa się za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera — również w podróży. W mroźne zimowe dni możesz łatwo podkręcić ogrzewanie z samochodu lub pociągu i po powrocie do domu odpocząć w wypełnionym ciepłem mieszkaniu.
Jaki termostat pokojowy pasuje do mojego systemu grzewczego?
Ważnym punktem przy zakupie termostatu jest jego kompatybilność z systemem grzewczym. Nie wszystkie termostaty są kompatybilne z różnymi systemami ogrzewania i klimatyzacji. Niektóre z nich nadają się tylko do sterowania ogrzewaniem podłogowym, inne są przeznaczone do sterowania ciepłem w instalacjach centralnego ogrzewania i nie nadają się do ogrzewania podłogowego.
Uniwersalne termostaty pokojowe nie są ograniczone do jednego rodzaju systemu ogrzewania. Należy zwrócić uwagę na informacje zawarte w opisie produktu.
Zasilanie i zakres regulacji
Dostępne są termostaty pokojowe zasilane bateriami i z sieci - w szczególności modele bezprzewodowe działają na zasadzie baterii. Urządzenia różnią się również pod względem zakresu regulacji. Typowy zakres ustawień wynosi od 10 do 30 stopni Celsjusza.
Należy zmniejszać ogrzewanie czy wyłączać podczas nieobecności?
Aby zaoszczędzić energię, gdy nikogo nie ma w domu, można ustawić niską temperaturę w pomieszczeniach za pomocą termostatu pokojowego. Nie zaleca się jednak całkowitego wyłączania ogrzewania w celu obniżenia kosztów – zależy to oczywiście od rodzaju budynku, izolacji i różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Ponadto, to, jak bardzo obniżymy temperaturę w pomieszczeniu, ma również wpływ na efektywność energetyczną.
Słabo izolowane domy, takie jak stare budynki, tracą najwięcej ciepła. W tym przypadku zmniejszenie mocy grzewczej może się zwrócić, nawet w przypadku kilku godzin nieobecności. Należy obniżyć temperaturę tylko umiarkowanie, do około 15 lub 16 stopni. W przeciwnym razie trzeba będzie intensywnie ogrzać schłodzone pomieszczenia wieczorem, a zaoszczędzona w ciągu dnia energia zostanie ponownie wykorzystana.
W dobrze izolowanych budynkach straty ciepła są niskie, a ochładzanie trwa długo - więc potencjalne oszczędności wynikające z obniżenia temperatury są minimalne. Oszczędność jest osiągana tylko podczas dłuższych nieobecności. W budynkach o wysokiej izolacji, obniżanie temperatury jest zwykle niepotrzebne.