bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Adaptery powerline marek Devolo, TP-Link, Renkforce, czy AVM pozwalają na rozbudowę sieci Internet za pomocą istniejącej sieci elektrycznej. Skorzystaj z transmiterów sieciowych powerline bez konieczności dodatkowych remontów, przy zapewnieniu odpowiedniej szybkości transferu do 300 Mbit/s!

Transmitery sieciowe Powerline » Nawiąż połączenie sieciowe Twoich urządzeń

W idealnym przypadku wszystkie urządzenia zdolne do pracy w sieci, zarówno w biurze, jak i w domu czy mieszkaniu, są ze sobą połączone. Jednak tam, gdzie kable sieciowe nie mogą być poprowadzone, niezbędne są inne rozwiązania. Jedno z nich to praca z adapterami Powerline.

Co to jest system Powerline? Jakie urządzenia można połączyć w sieć? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.



Czym są adaptery Powerline?

Technologia Powerline wykorzystuje linię energetyczną budynku do transmisji danych. W ten sposób urządzenia można skuteczniej połączyć w sieć. Adaptery podłącza się do zwykłego domowego gniazdka. Wykorzystują one obwód zasilania, który jest już obecny w budynku, do rozbudowy połączenia sieciowego w domu.

Zwykle do każdego przyłącza LAN trzeba doprowadzić kabel, albo sieć WLAN w domu musi być na tyle silna, by dotrzeć do wszystkich zakamarków. W pierwszym przypadku układanie kabli bywa uciążliwe, a w drugim nawet silne połączenie WLAN może nie dotrzeć do wszystkich pomieszczeń tak samo dobrze. Komunikacja Powerline omija oba problemy, wykorzystując sieć niskiego napięcia do lokalnej transmisji danych.

Niektóre adaptery oferują tylko porty LAN, inne umożliwiają również odbiór WLAN, dzięki czemu smartfony i tablety, Google Assistant czy Amazon Alexa, również mogą korzystać z dobrego połączenia w sieci dzięki zasilaczowi Powerline WLAN.

Konstrukcja adapterów ma dwie formy: z gniazdem w obudowie i bez. Warto przyjrzeć się szczegółom, ponieważ stanowią one różnice w użytkowaniu.


Dwie formy adapterów Powerline: z gniazdem zasilania i bez

Model bez gniazda

Model z wbudowanym gniazdem

W przypadku transmiterów sieciowych Powerline bez gniazda, na obudowie znajdują się interfejsy dla kabli LAN oraz wtyczka do podłączenia. Taka konstrukcja powoduje, że po podłączeniu do sieci, wybrane gniazdo jest zablokowane.

Im więcej urządzeń w gospodarstwie domowym lub firmie ma być podłączonych do jednego źródła zasilania, tym szybciej staje się to uciążliwe, gdyż każdy adapter potrzebuje gniazda dla siebie. Podłączenie transmiterów sieciowych do gniazda wielokrotnego nie jest dobrym pomysłem: listwy zasilające działają z filtrem zakłóceń. Może to zaburzyć sygnały urządzenia, a tym samym całe połączenie.

W przypadku dużego zapotrzebowania na gniazdka elektryczne, warto wybrać urządzenia Powerline, które posiadają zintegrowane wtyczki. 



Jak działa adapter Powerline?

Jak działa adapter Powerline?

Twój router jest podpięty do Internetu i już połączony kablem LAN z urządzeniem takim jak komputer. Połączenie kablowe jest również konieczne w przypadku Powerline, ponieważ router jest połączony z adapterem za pomocą kabla Ethernet. Adapter wymaga zatem gniazdka w pobliżu routera.

Gdy tylko adapter zostanie podłączony do gniazdka elektrycznego, zamienia on cyfrowe pakiety IP przychodzące z routera na sygnały analogowe. Tylko w ten sposób może on wykorzystywać linię energetyczną do przesyłania danych. W postaci analogowej, wysokiej częstotliwości sygnały docierają do wszystkich gniazd, które znajdują się na linii zasilającej. Adapter w innym gniazdku odbiera sygnały, filtruje analogowe i zamienia je z powrotem na cyfrowe.

Ponieważ transmitery Powerline mają co najmniej jeden port Ethernet, urządzenia w wybranym pomieszczeniu można z kolei przyłączyć za pomocą kabli LAN. Wiele adapterów oferuje nawet od dwóch do sześciu takich wejść. Liczba portów określa, ile sprzętów końcowych można podłączyć za pomocą kabla LAN.

Coraz więcej adapterów oferuje nie tylko porty Ethernet, ale także zintegrowany punkt dostępu do sieci WLAN. Transmitery sieciowe Powerline WLAN mogą również integrować z siecią urządzenia takie jak smartfon, Amazon Alexa czy Google Assistant poprzez standard Wi-Fi WLAN. W tym kontekście mówi się również o gnieździe WLAN, gnieździe radiowym lub gnieździe inteligentnym.

Gniazdka sterowane radiowo są praktyczne

Gniazda sterowane radiowo są bardzo praktyczne: sygnał WLAN automatycznie zmienia adapter ze zintegrowanym gniazdem w źródło WLAN. Urządzenia z inteligentnymi funkcjami podłączone przez to gniazdo mogą być sterowane za pomocą odpowiednich aplikacji. Na przykład w przypadku pralki, można uruchomić funkcję odliczania.



Jak skonfigurować Powerline?

Chociaż plątanina kabli została w dużej mierze wyeliminowana, to jednak do połączenia Powerline i urządzeń końcowych potrzebne są pewne elementy. Dlatego najpierw warto się dowiedzieć, co jest potrzebne do transmiterów sieciowych Powerline?

Powerline wymaga następujących rzeczy:

  • Połączenia z Internetem (np. dzięki karcie SIM w routerze LTE).

  • Co najmniej jednego kabla LAN.

  • Co najmniej jednego kabla LAN.

Wielu producentów oferuje swoje produkty jako gotowy zestaw startowy. W takim zestawie znajdują się adaptery i kabel sieciowy.

Ostateczny proces konfiguracji jest bardzo prosty dla użytkowników:

  1. Podłącz kabel LAN z routera do portu Ethernet w adapterze.

  2. Podłącz adapter do gniazda w pobliżu routera.

  3. Rozmieść adaptery w innych pomieszczeniach.

  4. Naciśnij przycisk Sync na wszystkich adapterach.

  5. Gotowe!.

Wskazówka: aby uzyskać najlepszą kompatybilność, zawsze używaj adapterów od tego samego producenta.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące adapterów Powerlinen

Aby mieć pewność, że po zakupie użytkowanie będzie przebiegało pomyślnie, poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące korzystania z adapterów Powerline:

Jakie urządzenia można połączyć dzięki adapterom Powerline?

 
  • Komputer.
  • Inteligentni domowi asystenci głosowi, tacy jak Google Assistant lub Amazon Alexa.
  • Konsole do gier z możliwością gry online.
  • Inteligentne odbiorniki telewizyjne.
 
  • Odtwarzacze Blu-Ray.
  • Telefony IP.
  • Urządzenia mobilne, takie jak smartfony.

Ile urządzeń można podłączyć do Powerline?

W przypadku połączenia LAN, liczba portów określa też liczbę urządzeń. Jeśli Powerline jest używany również jako gniazdo WLAN, liczba ta wzrasta. Należy pamiętać, że prędkość transmisji danych przez punkt dostępowy maleje wraz z ilością sprzętów. Zalecana liczba urządzeń również różni się w zależności od producenta. Niektórzy ograniczają się do mniej niż dziesięciu adapterów, inni podają ich ponad 200.

Na jaką odległość działa adapter Powerline?

Zasięg sieci LAN zależy od długości kabla, zasięg sieci WLAN od siły sygnału. Producenci podają na swoich produktach wartości brutto dla asortymentu. Są to jednak wartości idealne, które rzadko są osiągane.

Ile megabitów na sekundę jest możliwych do uzyskania?

Tutaj również prędkość różni się w zależności od producenta. Powinna ona wynosić co najmniej 500 MBit/s, ale niektóre adaptery mogą osiągnąć również 1200 MBit/s. Niska przepustowość wystarcza do sporadycznego surfowania. Jeśli często korzystasz z serwisów streamingowych, do gier lub filmów i seriali, powinieneś zdecydować się na 1200 Mb/s.

Z jakiej fazy korzysta Powerline?

Kluczowym połączeniem jest przewód zewnętrzny. Obecnie obwody elektryczne wyposażone są w trzy rdzenie: przewód zewnętrzny (zwany też fazowym), przewód neutralny i przewód ochronny. Podłączony do gniazdka Powerline wykorzystuje tę trójprzewodową linię zasilającą. Nie trzeba zwracać uwagi na żadne specjalne cechy.