Porady

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    Co należy wiedzieć o wentylatorach i dmuchawach

    Wentylatory i dmuchawy należą do wentylatorów jako urządzenia przepływowe. Rozróżnia się wentylatory osiowe i krzyżowe. Oprócz wentylatorów nasza oferta obejmuje różne siatki i stateczniki. Niezależnie od tego, czy klient przemysłowy czy hobbysta - wszyscy jesteśmy pięciokrotni i możesz stworzyć swój indywidualny system wentylacji z różnych komponentów.  

    Są one przeznaczone do podkategorii elementów półprzewodnikowych. Oferowane wentylatory są dostosowane do potrzeb elektrotechnicznych.

    • Jak działają wentylatory i dmuchawy, i do czego są one używane?

    • Jakie są wentylatory i dmuchawy?

    Jak działają wentylatory i dmuchawy, i do czego są one używane?

    Uwaga: Terminy „wentylator” i „dmuchawa” nie są już używane w języku technicznym. Zamiast tego wszystkie aktualne normy wentylatorów.

    Jednak w codziennym użytku większość osób uważa się za „wentylator” przede wszystkim za urządzenia służące do wentylacji pomieszczeń. Regularnie zapominają o różnorodnych zastosowaniach dmuchaw i wentylatorów. Są one stosowane na przykład jako wentylatory komputerowe do aktywnego chłodzenia komputerów, w obszarze magazynowania i transportu, na przykład do suszenia i ochrony przeciwwybuchowej lub jako technologia pomocnicza do kontrolowanych pożarów podczas różnych procesów technicznych. Ze względu na wszechobecność wentylatorów i wentylatorów nie można ich definiować jako definitywnych obszarów zastosowania.    

    Wykorzystanie wentylatorów i dmuchaw służy przyspieszeniu wymiany powietrza, a tym samym warunkuje regulację temperatury. Dmuchawa za pomocą silnika napędza wirnik wentylatora, którego łopatkowe łopatki wypierają powietrze z otoczenia, aby zdezorientować i przyspieszać przepływ powietrza. W ten sposób ciepło, a czasem także spaliny, powinny być szybciej transportowane z miejsca użytkowania wentylatora. Odprowadzając ciepłe powietrze, wentylator przejmuje funkcję chłodzenia. W niektórych przypadkach oprócz wentylatorów z dmuchawą stosowane są urządzenia odciągowe w celu jeszcze szybszego odprowadzania powietrza. W przypadku niektórych zastosowań powietrze zasilające jest również specjalnie przygotowywane, na przykład poprzez dodanie gazów ochronnych w celu ochrony przeciwwybuchowej w instalacji.

    W pneumatycznych systemach kompozytów i odzyskiwania ciepła używane są wentylatory i dmuchawy, aby mieszać ciepłe i zimne powietrze oraz różne cząstki w wietrzeniu i po tej dyfuzji transportować w wybrane miejsce. Scenariusze zastosowania złożonych sterowników pneumatycznych znajdują się przede wszystkim w przemyśle.

    Wentylatory mogą być instalowane zarówno w pozycji wolnostojącej, jak i w systemach kompozytowych, na przykład, wrażliwych elementów technicznych obudowy, w muru budynków lub w studzienkach wyposażonych w kontrolowany przepływ powietrza.

    Jako typy wentylatorów rozróżnia się wentylator osiowy i wentylator przepływu poprzecznego, w zależności od ustawienia wirnika wentylatora do strumienia powietrza, który ma być chwytać i przyspieszany przez obrót wirnika wentylatora. W przypadku urządzeń typu „osiowy” przepływ powietrza jest równoległy do osi obrotu wirnika wentylatora; w przypadku wentylatorów poprzecznych strumień powietrza trafia z przodu na łopatki wirnika.

    Jakie są wentylatory i dmuchawy?

     

    Uwaga: Wentylatory i dmuchawy w tej kategorii służą do chłodzenia elementów półprzewodnikowych w elektrotechnice. Natomiast znajdź system wentylacji budynków, chłodzenie PC, termowentylator lub wentylator w odpowiednich działach naszego sklepu internetowego.

    Zastosowanie danych technicznych ułatwia wybór

    Wydajność napędu jest czynnikiem decydującym o wydajności wentylatora. Odpowiednie obroty silnika znajdują się na odpowiednich podstronach w danych technicznych poszczególnych produktów. Dla sprawności, oprócz napędu, ważną rolę odgrywa również kształt i ustawienie łopatek na kole wentylatora.

    Emisja hałasu wynika z szybko obracających się części w wentylatorach i dmuchawie. Jeśli praca swojego wentylatora jest bardzo cicha, należy zwrócić uwagę na dane techniczne dotyczące hałasu w decybelach (dB).

    Wentylator osiowy do uniwersalnego zastosowania

    Wentylacje osiowe
     

    W przypadku wentylatorów osiowych strumień powietrza przebiega równolegle (osiowo) do osi obrotu. Konstrukcja zapewniająca oszczędność miejsca jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wentylatora, ponieważ to właśnie tutaj można najlepiej zoptymalizować stosunek między dużą przepustowością powietrza a małymi wymiarami wentylatora. Aby uzyskać wzrost ciśnienia podczas przepływu powietrza, wentylator osiowy jest prawie bezskuteczny.

    W naszym sklepie znajdują się wentylatory osiowe z przestawkami powietrza od 0,6 do 1.705 m3/h, metry sześcienne na godzinę.

    Uwaga: Czasami przepływ powietrza jest określany inaczej w L/min, czyli litrach na minutę. Do porównań może być wymagany współczynnik 60 do przeliczenia przedziałów czasowych.

    Wentylator z przepływem krzyżowym

    Wentylator z przepływem krzyżowym

    W przypadku wentylatorów poprzecznych przepływ powietrza uderza z przodu na łopatki wirnika wentylatora. Dlatego napęd wentylatora jest zamontowany na boku. Przy zakupie wentylatora poprzecznego zwróć uwagę na położenie silnika, aby ułatwić instalację na miejscu użytkowania.

    W naszym sklepie można otrzymać wentylatory krzyżowe o przepływie powietrza od 71 do 310 m3 / h.

    Statecznik dla wentylatorów

    Ograniczniki prądu do wentylatorów

    Stateczniki do wentylatorów są na przykład wstępnie ustawione w kierunku prądu zmiennego, ponieważ sprawność wentylatorów o stałym napięciu jest większa niż w przypadku napięcia zmiennego. Poza tym niektóre stateczniki są stosowane w funkcji bezpieczeństwa, jak wyłączanie w przypadku przeciążenia i zwarcia. Stateczniki mogą być stosowane także w systemach sterowania czasem i innych układach specjalnych związanych ze spadkiem.

    Kratka wentylatora

    Kratka wentylatora

    Kratka wentylatora jest używana przede wszystkim jako ochrona przed dotykiem, ponieważ gdyby ktoś złapać w szybko obracający się wirnik wentylatora, może dojść do jej poważnych obrażeń. Ponadto kratka wentylatora, jako osłona ochronna, jest często wyposażona w filtry, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu do wentylatora i powodują uszkodzenia silnika oraz innych elementów elektronicznych. Filtr ten chroni obszar, który ma być wentylowany przed kurzem.

    Filtr pyłowy

     

    Rysunek: Filtr przeciwpyłowy EMC

    Poza tym w kratkach wentylatorów znajdują się mankiety montażowe wentylatora. Zwykle są to kołnierze mocujące.

    Tuleja montażowa


    Materiał i wymiary to ważne kryteria wyboru siatki wentylatorów, wkładek filtrujących i mankietów mocujących. Materiał powinien być odporny na korozję, na przykład na stabilny, wystarczająco izolowany lub odporny na korozję w środowisku wilgotnym. Wymiary wentylatorów są istotne dla dokładnego montażu.