bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Detektory czynników chłodniczych testo, Extech, Fluke pozwalające precyzyjnie zlokalizować wyciek w instalacjach chłodniczych, klimatyzacjach samochodowych oraz domowych urządzeniach chłodniczych. Sprawdź detektory wycieków wykrywające nawet najmniejsze nieszczelności dzięki wysokiemu poziomowi czułości.

Urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń » Wykrywacze wycieków i analizatory systemów chłodniczych

Zanieczyszczenie powietrza to temat, który towarzyszy nam od dekad. Dotyczy nie tylko o jakość powietrza na zewnątrz, ale także tego w pomieszczeniach. Motto powinno zatem brzmieć "niebezpieczeństwo rozpoznane, niebezpieczeństwo zażegnane". Wsparciem są specyficzne urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń.

Przeczytaj, jakie zanieczyszczenia mogą występować w powietrzu w pomieszczeniach, jakie są rodzaje urządzeń pomiarowych i jak działają.



Czym jest miernik zanieczyszczeń?

Urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń w zależności od typu mierzą wyciek lub obecność określonych substancji, takich jak czynniki chłodnicze, formaldehyd, VOC, radon i cząstki stałe. Wielofunkcyjne przyrządy do pomiaru środowiska mogą również przeprowadzać pomiary ciśnienia, prądu, próżni, temperatury, wilgotności czy promieniowania radioaktywnego.

W sektorze zawodowym urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń są używane np. jako wykrywacze nieszczelności lub pomoce dla instalatorów. Służą one m.in. do sprawdzania układów chłodniczych, pomp ciepła czy rur gazowych. Ponadto kontrolują jakość powietrza w pomieszczeniach, np. w biurach, a także są stosowane w laboratoriach, gdzie muszą być przestrzegane określone maksymalne wartości dopuszczalne.

Nie tylko powietrze na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach może być zanieczyszczone różnymi substancjami szkodliwymi. Źródła zwiększonego zanieczyszczenia są różnorodne. Przemysł i rosnące natężenie ruchu w niemałym stopniu przyczyniają się do emisji spalin. Ponadto w minionych dziesięcioleciach powszechną praktyką było stosowanie substancji toksycznych w materiałach budowlanych, lakierach, farbach i środkach do konserwacji drewna, ponieważ ich szkodliwy wpływ na zdrowie niekiedy nie był jeszcze znany lub nie mógł być prawidłowo oceniony. Dziś wiadomo, że substancje szkodliwe dla zdrowia pochodzące z materiałów budowlanych mogą przedostawać się do powietrza wewnętrznego i wpływać na jego jakość.



Możliwe zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach



Typowe urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń

W środowisku profesjonalnym urządzenia do pomiaru środowiska są zawsze używane, gdy trzeba zapewnić jakość powietrza w pomieszczeniach roboczych. Stosowane są m.in. przy montażu, konserwacji lub naprawie systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych, pomp ciepła czy ogrzewania i wentylacji. Pewne maksymalne wartości dopuszczalne dla zanieczyszczeń powietrza są często określone przez prawo. 

Cyfrowe pomoce montażowe

To wielofunkcyjne urządzenia, które łączą w jednej obudowie wiele różnych przyrządów pomiarowych. Poprzez podłączenie określonych sond można również mierzyć ciśnienie i temperaturę powietrza lub prąd i napięcie. Niektóre systemy oferują akwizycję danych w czasie rzeczywistym, jak również pomiary ciągłe. Dane mogą być przesyłane do urządzeń zewnętrznych, takich jak komputery, tablety czy smartfony, za pośrednictwem interfejsów USB lub Bluetooth.

Niektóre urządzenia są wyposażone w interfejsy Bluetooth lub USB.

Pozwala to na przesyłanie wyników pomiarów do tabletu lub telefonu komórkowego. Umożliwia to szybkie monitorowanie i raportowanie. 


Wykrywacze nieszczelności / wykrywacze nieszczelności dla czynników chłodniczych

Nieszczelności w systemach chłodniczych nie zawsze można wyczuć i zlokalizować. Pomocne mogą być detektory nieszczelności wyposażone w czujnik elektrochemiczny lub czujnik UV.

Pierwszy z nich zasysają powietrze z otoczenia do komory testowej na powierzchni czujnika, która reaguje na nawet najmniejsze ilości czynnika chłodniczego. Wynik pomiaru pojawia się na wyświetlaczu - w razie potrzeby z ostrzeżeniem.

Detektory wycieków UV nadają się szczególnie do wykrywania bardzo małych wycieków: dioda LED emituje światło ultrafioletowe, które powoduje świecenie barwników fluorescencyjnych dodanych do czynnika chłodniczego.


Urządzenia do pomiaru LZO i formaldehydu

Urządzenia testowe dla LZO i formaldehydu zawierają czujnik elektrochemiczny wrażliwy na lotne związki organiczne, a konkretnie na formaldehyd. Również w tym przypadku pomiar odbywa się poprzez zasysanie powietrza z otoczenia i kontakt z czujnikiem.

Wartości pokazywane na wyświetlaczu są zgodne ze schematem miligramy na metr sześcienny powietrza lub ppm.

Urządzenia do pomiaru LZO i formaldehydu często wyposażone są jednocześnie w termometry i higrometry, dzięki czemu oprócz zanieczyszczeń powietrza mierzą temperaturę i wilgotność.


Urządzenia do pomiaru radonu

Produkty rozpadu radioaktywnego gazu radonu gromadzą się na drobnym pyle i mogą być wdychane.

Urządzenia do pomiaru radonu pracują głównie metodą komory dyfuzyjnej.  W tym procesie gaz dyfunduje przez specjalne filtry do małej komory, gdzie gromadzi się na ścianach. 

Procedura ta wymaga pewnego czasu, aż zintegrowany detektor promieniowania alfa dostarczy wiarygodną wartość. Urządzenia do pomiaru radonu metodą komory dyfuzyjnej są więc predestynowane do pomiarów długoterminowych, trwających około miesiąca lub dłużej.


Licznik cząstek stałych

Urządzenia do liczenia cząstek bazują albo na rozproszeniu światła, zasłanianiu światła, albo bezpośrednim obrazowaniu. Wszystkie trzy metody wykorzystują intensywne źródła światła, takie jak diody laserowe czy lampy halogenowe. Oświetlają one wessane cząstki podczas przechodzenia przez komorę detekcyjną.

W przypadku rozproszenia, światło odbite od cząstek jest rejestrowane przez fotodetektor, podczas gdy urządzenia z zasłanianiem światła mierzą amplitudę rozproszonego lub zablokowanego światła. Bezpośrednie obrazowanie opiera się na kamerze o wysokiej rozdzielczości z dużym czynnikiem powiększenia. Przechodzące cząstki są rejestrowane, a następnie powstały zapis jest analizowany przez oprogramowanie, które mierzy ilość i rozmiar cząstek. Jeśli oświetlenie pochodzi z tyłu cząstek, rejestrowana jest tylko ich liczba. Bezpośrednie oświetlenie ma dodatkową zaletę - umożliwiającą, oprócz rozmiaru, określenie również koloru i kształtu cząstek.

Urządzenia do pomiaru zarazków przenoszonych drogą powietrzną

Zanieczyszczenie mikrobiologiczne wymaga przyrządu pomiarowego, który zarówno pobiera powietrze w pomieszczeniach, zapewnia typowe warunki laboratoryjne do hodowli drobnoustrojów lub zarodników grzybów, a następnie ocenia próbki.

Dokładnie to robią urządzenia do pobierania próbek powietrza. Zasysają one powietrze w pomieszczeniach przez określony czas i wydmuchują je na standardową laboratoryjną szalkę Petriego z konkretnymi nośnikami .

Nowoczesne urządzenia mają zintegrowaną pamięć do ustawiania parametrów i mierzonych danych.



FAQ — najczęściej zadawane pytania

Czy istnieją urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń, które same się kalibrują?

Tak, urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń, takie jak detektory radonu, mogą być wyposażone w automatyczną kalibrację w zależności od wersji i dostosowania do danego środowiska. W ten sposób można rejestrować bardzo dokładne dane i osiągać optymalne wyniki pomiarów.

Jak można przenieść wyniki pomiarów do komputera?

Wiele urządzeń do pomiaru zanieczyszczeń zawiera zintegrowany rejestrator danych. Jest to sterowane procesorem urządzenie elektroniczne, które rejestruje dane w czasie lub w odniesieniu do lokalizacji. Niektóre urządzenia pomiarowe posiadają interfejsy do komputera PC i wykorzystują oprogramowanie do aktywacji rejestratora danych oraz wyświetlania i analizy zebranych pomiarów. Rejestratory danych są szczególnie przydatne w obszarze długoterminowego monitoringu. Zarejestrowane dane można odnieść do siebie, aby udokumentować np. zmianę zanieczyszczenia pyłem drobnym w dłuższym okresie czasu.