bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Przełączniki krańcowe (krańcówki) z rolką, wrzecionowe oraz z dźwignią zderzakową do pracy w układach sterowniczych, kontrolnych i zabezpieczających. Sprawdź wyłączniki krańcowe pionowe i poziome znanych producentów Siemens, Panasonic, Eaton, Bernstein w obudowach metalowych i z tworzyw sztucznych.  

Istotne informacje o wyłącznikach krańcowych

Choć może to zabrzmieć niesamowicie: każdy z nas ma do czynienia codziennie z wyłącznikiem krańcowym. Znajduje się on w jednym z ważniejszych urządzeń kuchennych, lodówce. Gdy drzwi lodówki są otwarte, taki układ scalony aktywuje wewnętrzne oświetlenie. Po zamknięciu drzwi gaśnie ponownie. Pomimo - lub może raczej dzięki - swojej technicznej prostocie, wyłączniki końcowe stanowią jeden z najważniejszych elementów elektromechanicznych. Dowiedz się tutaj, jak one działają i jakie typy i rodzaje istnieją.



Jak działają wyłączniki krańcowe?

W elektrotechnice wyłącznik krańcowy to element przełączający aktywowany przez ruch części maszyny lub obecność przedmiotu. Stanowi on czujnik. W tradycyjnym lodówce część "maszyny" to drzwi. Gdy są one otwarte, sprężynujący wyłącznik wpada do swojej neutralnej pozycji i mechanicznie zamyka obwód światła wewnątrz, lampka się świeci. Po zamknięciu drzwi część ramienia drzwi naciska na trzpień, przerywając dopływ energii do światła wewnątrz.

Funkcjonalnie wyłączniki krańcowe oferują klasyczne operacje zamknięcia, otwarcia i przełączenia. Ostatnie oznacza, że ​​po naciśnięciu trzpienia przełącznik zamyka jeden obwód i otwiera inny. Przeciwny przypadek również jest możliwy. Oprócz popularnej nazwy wyłącznik krańcowy te przełączniki są często sprzedawane pod pojęciami przełącznik pozycyjny, przełącznik końcowy lub taster graniczny.

Ze względu na swoją fizyczną wytrzymałość, łatwą instalację i niezawodność działania wyłączników krańcowych można znaleźć w wielu zastosowaniach i środowiskach. Mogą one określać obecność lub nieobecność, przejście, pozycjonowanie i koniec ruchu obiektu. Pierwotnie były one używane do określenia granicznego ruchu obiektu, stąd także termin "wyłącznik krańcowy".

 Przełączniki miniaturowe lub mikroprzełączniki można stosować na przykład w faksach, drukarkach komputerowych, dachach Cabrio lub piekarnikach mikrofalowych jako przełączniki krańcowe. Zapewniają one, że wewnętrzne komponenty znajdują się w odpowiedniej pozycji roboczej. Ponadto zapobiegają pracy, gdy drzwi dostępu są otwarte.

Na przykład w napędzie bramy garażowej instaluje się zestaw regulowanych przełączników krańcowych, aby wyłączyć silnik, gdy brama osiągnie całkowicie podniesioną lub całkowicie opuszczoną pozycję. Maszyna sterowana numerycznie posiada przełączniki krańcowe do identyfikacji maksymalnych granic części maszyny lub do uzyskania znanego punktu odniesienia dla ruchów inkrementowych.



Jakie są typy i konstrukcje wyłączników krańcowych?

W normie DIN EN 50041 są określone wymagania dotyczące wyłączników krańcowych lub pozycyjnych. Ta norma jest ważna nie tylko z powodu opisanych rozmiarów i wymaganych wartości, ale także zawiera opisy różnych elementów sterujących w wyłącznikach pozycyjnych, w tym:

  • Dźwignia odchylana (forma A)
  • zaokrąglony tłok (forma B)

  • Tłok rolkowy (forma C)

  • Dźwignie prętowe i dźwignie rolkowe (forma D)

  • Głowica przełącznika bocznego z zaokrąglonym trzpieniem (forma F)

  • Przełącznik boczny z popychaczem rolkowym (forma G)

W niewielu przypadkach urządzenie końcowe, takie jak lampa lub zawór elektromagnetyczny, jest bezpośrednio sterowane przez styki wyłącznika końcowego. Zazwyczaj okablowanie odbywa się przez przekaźnik sterujący - obwód sterujący stycznika silnika lub jako wejście do programowalnego sterownika logicznego. Stosowane jest tu tzw. odizolowanie galwaniczne obwodów -  niezbędne dla wielu zastosowań elektromechanicznych, więc poniżej znajduje się krótki opis tej techniki.



Izolacja galwaniczna

Pod pojęciem izolacji galwanicznej rozumie się zasadę odłączania części funkcyjnych systemu elektrycznego. Ścieżka przewodzenia nie jest obecna. Energia lub informacje między elementami mogą być jednak wymieniane na inne sposoby -  przez pojemność, indukcję lub fale elektromagnetyczne, ale także przez środki optyczne, akustyczne lub mechaniczne.

Galwaniczne oddzielenie jest zawsze stosowane tam, gdzie dwa lub więcej obwodów musi się komunikować, ale ich masy powinny leżeć na różnych potencjałach. W przypadku wyłączników często występuje taka sytuacja, że przy wyzwoleniu procesu przełączania, uruchomione są relatywnie duże obciążenia indukcyjne, takie jak silniki. Prowadzenie zasilania do obciążenia bezpośrednio przez wyłącznik krańcowy nie jest zalecane wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że prąd przedostanie się przez ciało osoby do ziemi. W takich przypadkach następuje oddzielenie galwaniczne: wyłącznik i obciążenie znajdują się w dwóch całkowicie od siebie niezależnych obwodach.

Separacja realizowana jest w praktyce przez przekaźnik. Po przyłożeniu stosunkowo niskiego napięcia sterującego do elektromagnesu w przekaźniku - zapewnionego na przykład przez zamknięcie lub otwarcie wyłącznika krańcowego - cięgno jest przyciągane lub odpychane, a styki powiązane z cięgnem są albo zamknięte lub otwarte w innym obwodzie.



FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czy dostępne są również wyłączniki krańcowe dla środowisk zagrożonych wybuchem?

Przełączniki krańcowe dla stref zagrożonych wybuchem są zazwyczaj jednopozycyjnymi mikroprzełącznikami o wytrzymałych obudowach aluminiowych. Te osłony są tak zaprojektowane, aby wytrzymać wewnętrzne eksplozje i chłodzić powstające gazy. Typowe przełączniki mają głównie zewnętrzne rolkowe dźwigienki, które umożliwiają ustawienie 360 stopni.

 

Jakimi szczytowymi napięciami i prądami można obciążyć wyłączniki krańcowe?

Przełączniki końcowe lub pozycyjne mogą wyłączać zarówno napięcie stałe, jak i zmienne, ponieważ stykają się tylko mechanicznie. Wytrzymałość zależy od jakości powierzchni styku, chociaż wysokie napięcia i prądy są niekorzystne ze względu na możliwe powstawanie iskier podczas procesu przełączania. Większość dostępnych wyłączników końcowych jest przeznaczona do prądu domowego o napięciu 230 V, ale są też typy, które mogą przełączać do 500 V. Pod względem maksymalnego natężenia prądu dominują wersje do 6 amperów, ale niektóre modele mogą być obciążane do 16 amperów.

 

Czy wyłączniki krańcowe są odporne na warunki atmosferyczne?

Ogólnie nie, ale większość oferowanych przełączników odpowiada klasom ochronnym IP65, IP66 i IP67. Są one odporne na pył i oferują pełną ochronę przed dotykaniem części napięciowych. Podczas gdy klasy IP 65 i 66 są również chronione przed strumieniem wody, klasa ochronna 67 oferuje nawet ochronę przed chwilowym zanurzeniem. Dla bardziej surowych środowisk, takich jak rolnictwo lub pojazdy uliczne, dostępne są również przełączniki końcowe klasy ochrony IP 6K9K. Z jednej strony elementy te są pyłoszczelne i zabezpieczone przed dotykiem, z drugiej strony wytrzymują również wodę z myjek wysokociśnieniowych i parowych..

 

Ile styków NC lub NO może zawierać wyłącznik pozycyjny?

Istnieją wyłączniki krańcowe, z których każdy zawiera tylko jeden styk otwierający, jeden zamykający lub jeden zmieniający. Jednak zdecydowana większość oferowanych przełączników pozycyjnych ma kilka styków do otwierania, zamykania i przełączania, dzięki czemu można je stosować znacznie bardziej elastycznie . Maksymalny limit to dwa styki przełączne, trzy styki zwierne i cztery styki rozwierne.