bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Zasilacze komputerowe. Niezawodnie zaopatrują komputer w energię

Zasilacz PC zapewnia zasilanie komputera. Wrażliwe komponenty sprzętowe, takie jak procesor lub karta graficzna, stawiają wysokie wymagania w zakresie stabilności napięcia. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie formaty zasilaczy są dostępne i co oznacza certyfikat 80-plus. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza.



Co to jest zasilacz?

Każde urządzenie elektryczne potrzebuje do działania baterii, akumulatora lub zasilacza. Nie inaczej jest w przypadku komputera. Napięcie przemienne z sieci zasilającej jest przekształcane w napięcie stałe przez zasilacz. Zasilacz komputera zgodny ze standardem ATX musi zapewniać co najmniej +12 V, +5 V, +3,3 V, -12 V i +5 V SB. Szczególnie ważne jest, aby zasilacz zapewniał stabilne napięcia z minimalnymi tolerancjami. W przeciwnym razie bardzo wrażliwy sprzęt komputerowy, taki jak procesory lub wysokiej klasy karty graficzne, mógłby ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Zasilacze komputerowe są dostępne w wersji w pełni modułowej, częściowo modułowej lub niemodułowej. W przypadku niemodułowego zasilacza PC, wszystkie kable są na stałe podłączone do obudowy zasilacza. Ułożenie całej wiązki kabli może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza w mniejszych obudowach. Z kolei w przypadku zasilacza częściowo modułowego, na stałe podłączone jest tylko 20- lub 24-pinowe złącze, które odpowiada za główne zasilanie, oraz 8-pinowe złącze CPU. Wszystkie inne kable można podłączyć lub po prostu pominąć w zależności od potrzeb. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku w pełni modularnego zasilacza: tutaj wszystkie kable można całkowicie oddzielić od obudowy. Upraszcza to znacznie układanie grubego i często niezbyt elastycznego głównego kabla zasilającego.



Często używane formaty zasilaczy do komputerów PC

W starszych komputerach zasilacze w formacie AT (Advanced Technology) można znaleźć do dziś. Główne zasilanie jest dostarczane przez dwuczęściową wtyczkę, której poszczególne części mają po 6 pinów. Jednak zasilacze w formacie AT nie są już wykorzystywane w nowoczesnych komputerach stacjonarnych. Dlatego też nie jest możliwe używanie takich modeli z obecnymi płytami głównymi. Obecnie standardem dla zasilaczy komputerowych jest format ATX. Zgodnie ze specyfikacją, taki zasilacz mierzy 140 x 150 x 86 milimetrów (dł. x szer. x wys.). W rzeczywistości długość jest regularnie przekraczana, szczególnie w przypadku zasilaczy o większej mocy. Szerokość i wysokość muszą być przestrzegane, aby zagwarantować płynną instalację w każdej obudowie ATX. W starszych zasilaczach ATX napięcie zasilające procesor jest nadal dostarczane przez 4-pinowe złącze, podczas gdy w obecnym sprzęcie 8-pinowe złącze uwzględnia zwiększone zużycie energii. Główny kabel zasilający ma 20 lub 24 styki.

Dla szczególnie kompaktowych obudów dostępny jest również standard SFX lub SFX-L. Kable są identyczne jak w konwencjonalnym zasilaczu ATX, tylko liczba dostępnych złączy dla napędów DVD i dysków twardych jest zwykle mniejsza. Wymiary wynoszą 100 x 125 x 63,5 milimetra (dł. x szer. x wys.). Jeśli długość przekracza 100 milimetrów, nazywany jest zasilaczem SFX-L. Zazwyczaj mają one 120 milimetrów.



Jakie połączenia posiada zasilacz do komputera PC?

Nowoczesne zasilacze mają 24-pinowe złącze, które w efekcie zapewnia główne zasilanie komputera. Ponadto istnieje 4+4-pinowe złącze do zasilania procesora. Karty graficzne mogą być zwykle zasilane z kilku 6+2-pinowych kabli. Ponadto, w zależności od zasilacza, dostępna jest różna liczba złączy SATA i 4-pinowych złączy Molex.



Co oznacza certyfikat 80 Plus?

Tak zwany certyfikat 80-plus dla zasilaczy wskazuje sprawność osiągniętą przy obciążeniu 20, 50 i 100 procent. Rozróżnia się sześć różnych poziomów:

Pierwszy to prosty certyfikat 80-plus. Ma on sprawność 80 / 80 / 80 procent przy obciążeniu 20 / 50 / 100 procent.Następnym poziomem jest 80 Plus Bronze, który ma sprawność 82 / 85 / 82 procent. 80 Plus Silver ma sprawność 85 / 88 / 85 procent, podczas gdy 80 Plus Gold ma 87 / 90 / 87 procent.

Zasilacze z 80 Plus Platinum i 80 Plus Titanium są szczególnie wydajne. Wartości te wynoszą odpowiednio 90 / 92 / 89 procent i 92 / 94 / 90 procent.



Zakup odpowiedniego zasilacza - na co powinieneś zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie, jaki format zasilacza jest potrzebny. W przypadku zwykłych komputerów stacjonarnych i wszystkich systemów PC, które mają zwykłą obudowę typu tower, zwykle pasuje standardowy zasilacz ATX. Szczególnie w przypadku wydajnych komputerów sensowne może być poprawienie przepływu powietrza wewnątrz obudowy za pomocą zasilacza modułowego. W ten sposób wystarczy położyć tylko te kable, które są naprawdę potrzebne, wszystko inne pozostaje na zewnątrz i nie zajmuje miejsca. Kilka pozostałych kabli można ułożyć znacznie łatwiej i czyściej, co może przyczynić się do poprawy cyrkulacji powietrza.

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem przy zakupie zasilacza jest wymagana moc: zakres dostępnych obecnie zasilaczy rozciąga się od 150 watów do 2000 watów. Ale jaka moc jest naprawdę potrzebna? To, ile watów powinien mieć zasilacz, zależy w dużej mierze od zainstalowanego sprzętu. Zasilacze o mocy 750 W i modele oferujące jeszcze większą moc są zwykle niezbędne tylko w przypadku komputerów do gier i stacji roboczych z wieloma procesorami lub systemami multi-GPU. W przypadku przeciętnego komputera z wydajną kartą graficzną, aktualnym procesorem, dwoma dyskami twardymi i dwoma wentylatorami, zasilacze o mocy większej niż 550 W są rzadko wymagane. Komputer z procesorem Intel 9900K, kartą graficzną Geforce RTX 2070 SUPER, dwoma modułami pamięci RAM, dyskiem SSD M.2, a także zwykłym dyskiem twardym i trzema wentylatorami wymaga około 430 watów pod obciążeniem. W przypadku prostego komputera biurowego zasilacze o mocy wyjściowej 300 watów są nadal wystarczające.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na jak najwyższą sprawność zasilacza. Im wyższy certyfikat 80-plus, tym urządzenie pracuje wydajniej. Jednak w tym samym stopniu znacznie wzrasta również cena. Obecnie nie należy już kupować zasilacza poniżej 80 Plus Bronze; pod względem ceny i wydajności, 80 Plus Gold jest idealnym środkiem w wielu przypadkach. Istnieją również duże różnice w poziomach hałasu: jeśli komputer ma pracować w środowisku szczególnie wrażliwym na hałas, dobrym wyborem są zasilacze półpasywne lub całkowicie pasywne. W przypadku jednostki półpasywnej, wbudowany wentylator pozostaje nieruchomy do określonej temperatury. Jeśli limit zostanie przekroczony, wentylator wznawia pracę do momentu ponownego spadku temperatury. Z kolei zasilacz pasywny nie posiada żadnego wentylatora. Podczas korzystania z takiego modelu zdecydowanie zalecana jest odpowiednia wentylacja obudowy.



Nasza praktyczna rada: na zasilaczu lepiej nie oszczędzać

Zasadniczo zaleca się stawianie na jakość, zwłaszcza przy wyborze zasilacza. Rzekoma okazja może okazać się zupełnie odwrotna, jeśli spali się pod pełnym obciążeniem przy pierwszym użyciu. Może to nie tylko zniszczyć sprzęt zainstalowany w komputerze, ale w najgorszym przypadku może również spowodować pożar.


FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy PC

Jaka jest różnica między zasilaczem single-rail, a zasilaczem multi-rail?

Terminy single-rail i multi-rail odnoszą się do dostępnych napięć +12V. W przypadku zasilacza single-rail, każdy komponent może pobierać pełną moc, niezależnie od tego, jak jest podłączony do zasilacza. Jednak zintegrowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe działa tylko przy stosunkowo wysokim natężeniu prądu, co w skrajnych przypadkach może już prowadzić do uszkodzenia niektórych zasilaczy. Z drugiej strony, w przypadku jednostki wieloslotowej prąd jest dzielony między kilka szyn +12 V, z których moc każdej może być ograniczona. Przepalenie zasilacza jest więc praktycznie niemożliwe, ale nie jest możliwe podzielenie dostępnego prądu między poszczególne szyny. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że podłączone urządzenie nie będzie wystarczająco zasilane.

Jak długo producenci zasilaczy udzielają gwarancji?

To zależy od producenta, a często także od danego modelu. Oprócz prawnie wiążącej gwarancji, znani producenci zazwyczaj udzielają od 2 do 5 lat gwarancji. W przypadku szczególnie wysokiej jakości zasilaczy możliwe jest nawet 7 do 12 lat.

Co to jest zasilacz redundantny?

Zasilacz nadmiarowy jest zwykle stosowany w serwerach i komputerach, które muszą być wysoce odporne na awarie. Jest to obudowa, tzw. backplane, do której wkłada się kilka indywidualnych specjalnych zasilaczy. Jeśli jedna z jednostek ulegnie awarii, zasilanie jest przejmowane przez jeden z innych zasilaczy znajdujących się w płycie montażowej. Dzięki funkcji hot-swap, uszkodzona jednostka może zostać wymieniona podczas pracy. Odpowiednie zasilacze są dostępne w formacie ATX lub EPS. Ponadto dostępne są specjalne zasilacze do serwerów 19" w formacie 1 lub 2 U. 

Ile mocy wymagają obecne high-endowe karty graficzne?

W zależności od karty graficznej, zapotrzebowanie na moc znacznie się różni. Oto kilka przykładów obecnych kart graficznych: Nvidia RTX 2060 SUPER wymaga do 175 watów, podczas gdy mocniejszy RTX 2070 SUPER wymaga już 215 watów. RTX 2080 SUPER wymaga do 250 watów przy pełnym obciążeniu. Radeon RX 5700 od AMD wymaga 180 watów, a RX 5700 XT do 225 watów.