Zasilacze na szynę DIN
Zasilacze na szynę DIN (standardowe, buforowe) gwarantujące bezawaryjną pracę w systemach automatyki przemysłowej. Zasilacze na szynę DIN Siemens, Mean Well, Phoenix Contact odporne na trudne uwarunkowania środowiskowe, wahania temperatury. Wybierz odpowiedni model zasilacza na szynę DIN.
W czym możemy pomóc?
Zasilacze na szynę DIN – zapewniaj stabilne zasilanie

Chcąc uzupełnić szynę DIN o zasilanie, napotykamy na ogromne bogactwo modeli, spośród których musimy przecież dokonać wyboru. Podstawową kwestią, którą należy ustalić, są pożądane przez nas parametry urządzenia, choć nie zawsze możliwe jest przewidzenie wszystkich możliwych czynników, które w szkodliwy sposób wpłynąć mogą na układ oparty o szynę. Pewnym jest, że zarówno zasilacz DIN przemysłowy (standardowy), jak i buforowy, powinien być odporny na trudne uwarunkowania środowiskowe, skoki temperatury i napięcia wejściowego oraz wszelkie zakłócenia zewnętrzne.
-
Co to jest zasilacz na szynę DIN?
-
Zalety zasilacza na szynę DIN
-
Zalety i wady zasilaczy transformatorowych i impulsowych
-
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza na szynę DIN?
-
Nasza praktyczna rada: Buforowe zasilacze do szaf a ciągłość ochrony urządzeń
-
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy na szynę DIN
Co to jest zasilacz na szynę DIN?

Zasilacz na szynę DIN, jak każdy konwencjonalny zasilacz, zapewnia wydajne i stabilne zasilanie. Szyna DIN zgodna z normą DIN EN 60715 jest obecnie obowiązującą na całym świecie normą, stosowaną prawie wszędzie w przemyśle. Oprócz zasilaczy, szyna DIN może pomieścić wiele innych urządzeń i komponentów elektronicznych, takich jak wyłączniki, przekaźniki, a nawet całe komputery przemysłowe w sposób oszczędzający miejsce.
Szyna może być wykonana ze stali, aluminium lub miedzi i jest dostępna w rozmiarach 35 x 15, 35 x 7,5 i 15 x 5 milimetrów. Znajduje zastosowanie w szafach sterowniczych, rozdzielczych i wielu innych systemach elektrycznych. Wymiary zasilacza na szynę DIN są w związku z tym bardzo kompaktowe. Dostępne są zasilacze na szynę DIN o mocy wyjściowej od mniej niż 5 W do ponad 1000 W.
Zasilanie przemysłowe obecne w sklepie Conrad niezmiennie odpowiada na potrzeby coraz bardziej zaawansowanych systemów powstałych na gruncie automatyki. Dokładna specyfikacja towarzysząca zasilaczom na szynę DIN będzie szczególnie pomocną, gdy konstruktor układu odnajdzie w niej odpowiedzi na wszelkie pytania czy wątpliwości związane z tym, czy (i jak) dany model zasilacza spełni swoje zadania podczas trwającej już eksploatacji całego systemu.
Zalety zasilacza na szynę DIN

Rozdzielnice i szafy rozdzielcze wyposażone w szynę DIN można obecnie znaleźć w prawie każdym zakładzie przemysłowym. Szyna DIN oferuje możliwość umieszczenia w jednej szafie wielu urządzeń w sposób oszczędzający miejsce. Instalacja jest bardzo prosta, a okablowanie wszystkich urządzeń można wykonać w krótkim czasie.
Ponieważ zasilacz na szynę DIN musi być szczególnie kompaktowy, charakteryzuje się wysoką sprawnością, aby nie wytwarzać niepotrzebnego ciepła odpadowego. Niektóre zasilacze umożliwiają również prostą regulację napięć wyjściowych.
Zasilacze LED posiadają wskaźniki stanu, które na pierwszy rzut oka pokazują, czy urządzenie pracuje prawidłowo, czy też wystąpiła usterka. Układy elektroniczne w zasilaczach na szynę DIN zapewniają ochronę przeciwzwarciową i przeciążeniową.
Zalety i wady zasilaczy transformatorowych i impulsowego

Zasilacze można podzielić na transformatorowe i impulsowe. W porównaniu z zasilaczem impulsowym, transformator ma znacznie prostszą konstrukcję i dlatego jest stosunkowo łatwy w naprawie. Z drugiej strony urządzenia te są znacznie cięższe i większe. Ponadto, zasilacz liniowy charakteryzuje się wyższym zużyciem energii.
Zasilacze impulsowe są znacznie bardziej kompaktowe i lżejsze przy tej samej mocy. Pod względem zużycia energii pracują one znacznie wydajniej, co zapewnia oszczędność pieniędzy. Jednakże zastosowany układ jest bardziej złożony, co sprawia, że jego naprawa jest trudniejsza. Występuje również zwiększona wrażliwość na zakłócenia o wysokiej częstotliwości.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza na szynę DIN?
Kluczowym dla odpowiedniego doboru zasilania przemysłowego jest wzgląd na takie wartości, jak moc i napięcie – zbyt mała moc urządzenia oznaczać będzie częste uaktywnianie się zabezpieczenia przeciążeniowego lub wyłączenie się zasilacza. Chcąc zadbać o długi i bezawaryjny okres pracy wybranego przez nas modelu, należy również zwrócić uwagę na jego sprawność – to dzięki niej niskie straty cieplne pozwolą na utrzymanie optymalnej temperatury w jego wnętrzu. Należy również wziąć pod uwagę przestrzeń dostępną w rozdzielnicy lub szafie rozdzielczej i wybrać zasilacz o odpowiednich wymiarach.

Temperatura otoczenia w szafie również odgrywa ważną rolę: zasilacz zapewnia pełną wydajność tylko do określonej temperatury. W przypadku przekroczenia limitu temperatury konieczne jest obniżenie wartości znamionowych. Oznacza to, że maksymalna moc, jaką można wydobyć, jest ograniczona. Z tego powodu należy określić najchłodniejszy punkt w szafie sterowniczej i tam zainstalować zasilacz. Jeżeli mimo to wystąpią problemy termiczne, dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest aktywna wentylacja szafy.
W przypadku zasilaczy na szynę DIN do wyboru są kable z różnymi typami połączeń. Począwszy od zacisków wciskanych przymocowanych do obudowy, poprzez zaciski śrubowe, aż po listwy zaciskowe. Bardzo przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza w szafach gdzie znajduje się kilka zasilaczy są modele z diodowym wskaźnikiem stanu, które pozwalają znacznie skrócić czas rozwiązywania problemów. W przypadku, gdy kilka zasilaczy ma pracować równolegle, przed zakupem należy upewnić się, że wybrany model obsługuje również tę funkcję.
Nasza praktyczna wskazówka: Buforowe zasilacze do szaf a ciągłość ochrony urządzeń

Zasilacze do szaf typu buforowego są szczególnie polecane w sytuacjach, w których (z różnych powodów) spodziewać się można okresowych zaników napięcia podczas procesu, któremu zasilanie jest niezbędne. Obecne na rynku zasilacze na szynę DIN typu buforowego pozwalają wówczas na cenną, z punktu widzenia ochrony produkowanych bądź eksploatowanych urządzeń, ciągłość tegoż procesu za pomocą systemu redundantnego zasilania. Zasilacze buforowe charakteryzują się tym, iż posiadają w swojej konstrukcji dodatkowe wyjścia służące ładowaniu akumulatorów, co umożliwia konstruktorowi układu opartego o szynę DIN stworzenie odrębnego systemu bezprzerwowego zasilania z wykorzystaniem jednostkowego zasilacza, przy czym bezpieczeństwo funkcjonowania całego układu można będzie wzmocnić zastosowaniem zabezpieczenia przed rozładowaniem akumulatora.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy na szynę DIN.
Co to jest konwerter DC/DC?
Przetwornica DC/DC może przekształcać napięcie stałe w taki sposób, że na wyjściu przetwornicy pojawia się wyższe, niższe lub odwrócone napięcie stałe.
Co oznacza funkcja boost w zasilaczach na szynę DIN?
Zasilacz wyposażony w funkcję boost dostarcza znacznie większą moc przez kilka sekund nie powodując zwarcia. To przeciążenie jest przydatne, gdy potrzebna jest większa moc przez krótki okres czasu. Może to mieć miejsce np. podczas uruchamiania silnika.