bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Zasilacze sieciowe, wtyczkowe, regulowane » Niezbędny element zasilający urządzenia

Zarówno w biurze, jak i w domu - zasilacze wtyczkowe można obecnie spotkać niemal wszędzie. Prawdopodobnie najbardziej znanym zastosowaniem jest ładowanie smartfonów. Są one jednak również wykorzystywane do zasilania wielu innych urządzeń elektrycznych. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są rodzaje zasilaczy i co należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie.



Co to jest zasilacz wtyczkowy i gdzie jest używany?

Wiele urządzeń elektrycznych wymaga do zasilania tak zwanego zasilacza wtykowego. Jest to jednostka, której układ elektroniczny jest umieszczony w kompaktowej obudowie z wtyczką Euro, która jest podłączana bez kabla.

Zasilacze tego typu wykorzystywane są na przykład do wielu monitorów dotykowych, drukarek, skanerów, słuchawek, routerów, a także do ładowania smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Jednakże zasilacze mogą być również stosowane do obsługi taśm LED.

Dostępne są zasilacze sieciowe o mocy wyjściowej od 3 W do 60 W. W wielu modelach wbudowana dioda LED sygnalizuje działanie ładowarki sieciowej. Powszechnie wiadomo, że urządzenia elektryczne zużywają znaczną ilość energii nawet w trybie czuwania.

Jednak duża część pobieranej energii nie jest zwykle zużywana przez urządzenie, ale przez zasilacz sieciowy. Z tego powodu należy zawsze odłączać ładowarkę od gniazdka, gdy nie jest potrzebna.



Jakie są rodzaje zasilaczy wtyczkowych?

Oprócz tradycyjnych zasilaczy, które producenci dołączają do produkowanych przez siebie urządzeń, istnieje szereg modeli specjalnych:

Urządzenia mobilne są zwykle dostarczane z ładowarką USB. Taki zasilacz ma albo kabel, który jest na stałe podłączony do ładowarki, albo złącze USB. W takim przypadku adapter USB może być używany z różnymi kablami. Ładowanie urządzeń z gniazdami mini-USB, micro-USB lub USB-C jest zatem bez problemu możliwe.

Niezwykle praktyczne są zasilacze, które umożliwiają indywidualne ustawienie prądu wyjściowego i napięcia. W takich modelach zazwyczaj można również zmienić wtyczkę. Zakres dostawy obejmuje najczęściej spotykane wtyczki gniazdowe i jack.

Niektóre modele są również wyposażone w adapter do podłączania taśm LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeden zasilacz może być wykorzystywany do różnych kompatybilnych urządzeń. Dla osób, które często podróżują, dostępne są zasilacze, w których wtyczkę można wymienić na model odpowiedni dla danego kraju. Oprócz samego zasilacza sieciowego, nie ma potrzeby pakowania dodatkowych adapterów dla USA, Wielkiej Brytanii czy Australii.

Zasilacz z możliwością indywidualnej regulacji.



Jak działa zasilacz impulsowy?

W zasilaczu impulsowym prostownik dokonuje prostowania napięcia wejściowego, podczas gdy kondensator filtrujący z pewnym przybliżeniem wygładza napięcie.

Transformator mocy i tranzystor przełączający obniżają obecne napięcie stałe i przekształcają je w mniejsze. Zanim czyste napięcie wyjściowe dotrze do wyjścia zasilacza, prąd ponownie przechodzi przez prostownik oraz kondensator filtrujący.  



Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie zasilaczy wtyczkowych?

Pasująca wtyczka, zasilanie, napięcie wyjściowe

Aby zapewnić prawidłowe działanie, wtyczka oraz moc i napięcie wyjściowe muszą być dokładnie dopasowane do urządzenia, z którym zasilacz ma być używany. 

Należy również zwrócić uwagę na sprawność zasilacza wtyczkowego: szczególnie jeśli urządzenie ma być często używane, wysoka sprawność może w niemałym stopniu przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej.

Regulowane napięcie wyjściowe i prąd wyjściowy

Aby uzyskać jak najszerszy zakres zastosowań, należy wybrać model z regulowanym napięciem i prądem wyjściowym. Takie modele są często dostarczane z różnymi adapterami, które pasują do najpopularniejszych gniazd urządzeń.

Wbudowana dioda LED może być praktyczna, zwłaszcza w przypadku kilku zasilaczy, aby sprawdzić funkcjonalność za jednym spojrzeniem.

Zasilacze typu plug-in są dobrym wyborem dla osób podróżujących służbowo lub podczas następnych wakacji, ponieważ wtyczkę można łatwo wymienić na model odpowiedni dla danego kraju.



Nasza praktyczna rada. W przypadku dużej liczby zasilaczy sieciowych należy używać specjalnych listew zasilających

Szczególnie w przypadku korzystania z zasilaczy wtykowych z wieloma gniazdami często pojawia się problem, że z powodu swoich wymiarów blokuje ond dodatkowe gniazda. Istnieją specjalne listwy zasilające, w których poszczególne gniazda są od siebie oddalone. Dzięki takim listwom można korzystać z kilku zasilaczy wtyczkowych bez blokowania innych gniazd..



FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy wtyczkowych

Jakie są zalety i wady zasilaczy impulsowych i transformatorów?

Modele z transformatorem

Zasilacz z transformatorem ma prostą konstrukcję z zaledwie kilkoma elementami pasywnymi, dzięki czemu jest niedrogi w produkcji. Zastosowanie takich urządzeń do tłumienia zakłóceń nie jest konieczne. 

Zasilacz z transformatorem jest jednak duży, ciężki i ma niską sprawność. Powoduje to zwiększone zużycie energii. 


Zasilacze impulsowe

Sprawność zasilacza impulsowego jest z kolei znacznie wyższa i wynosi niekiedy ponad 90%. Ponadto urządzenia te są małe i kompaktowe.

Jednak układy wewnątrz są znacznie bardziej złożone i zwykle wymagane jest ekranowanie EMC. Ze względu na bardziej skomplikowaną technologię, zasilacze impulsowe są droższe w zakupie.

 

Mój zasilacz impulsowy głośno gwiżdże i szumi. Jaka jest tego przyczyna?

Podczas pracy zasilacza wiele komponentów, takich jak cewki, zaczynają wibrować. W wysokiej jakości urządzeniach zasilających cewki są hermetycznie zamknięte, co w znacznym stopniu zapobiega wibracjom.

W niedrogich modelach jest to często pomijane. Piszczenie i brzęczenie jest irytujące, ale w zasadzie nie ma powodu do obaw, że urządzenie ulegnie awarii..