Radio internetowe - jak słuchać bez wykorzystania komputera

Nie masz ochoty na słuchanie dobrze znanych Ci już stacji radiowych i szukasz muzycznych inspiracji? Zacznij korzystać z radia internetowego, nie tylko przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego lub laptopa. Przeczytaj, jak odbierać radio internetowe przez odbiornik radiowy Wi-Fi.

Jak działa radio internetowe?

Urządzenia stylizowane na typowe odbiorniki radiowe w rzeczywistości nie posiadają anteny i nie odbierają stacji radiowych z pasma FM o wybranej częstotliwości. Odbiorniki radia internetowego to urządzenia z wyglądu przypominające tradycyjne radia. Z tą różnicą, że łączą się z internetem za pośrednictwem WiFi lub LAN. Niektóre urządzenia posiadają wbudowany moduł WiFi, który bez problemu łączy się z modemem lub routerem. Dzięki nim nie musisz włączać komputera, żeby skorzystać z radia internetowego i słuchać irlandzkiego folku, greckiej zorby, hawajskiej muzyki relaksacyjnej lub innej stacji internetowej z najdalszego zakątka świata.

 

Fot. Radio internetowe Logitech Ultimate Ears Smart Radio - schemat działania

 

Streaming stacji radiowych

Dostęp do łącza internetowego to podstawa działania radia internetowego. W zależności od producenta odbiorniki internetowe łączą się z popularnymi portalami oferującymi streaming stacji radiowych z całego świata. Streaming pobieranych i odbieranych plików muzycznych w formacie MP3 lub WMA zapewnia dobrą jakość odbioru. Ogromną zaletą wyboru tej metody słuchania ulubionych stacji radiowych jest brak reklam przerywających audycje.

Nie ponosząc za słuchanie radia żadnych dodatkowych opłat, możesz wybrać stacje stworzone według zróżnicowanych kryteriów: gatunku muzycznego, języka, kraju oraz wielu innych.
Jeśli jednak zależy Ci na możliwości słuchania radia w tradycyjny sposób, możesz znaleźć odbiorniki radia internetowego z tunerem FM, który umożliwia odbiór fal radiowych UKF.

Jaki odbiornik radia internetowego wybrać?

Wybierając odbiornik internetowego radia, warto zwrócić uwagę na kilka cech charakterystycznych dostępnych na rynku urządzeń.

1. Postaw na model posiadający moduł WiFi

Pozwala to na odbieranie radia w całym domu bezprzewodowo, a nie tylko blisko routera, gdzie sięga kabel LAN.

2. Sprawdź, czy odbiornik posiada wbudowane złącze USB lub czytnik kart SD

Umożliwi to odtwarzanie plików muzycznych w odbiorniku bezpośrednio z nośników danych, takich jak pendrive lub karta pamięci.

3. Zainwestuj w model odbiornika radia internetowego z wbudowanymi głośnikami

Dzięki nim unikniesz konieczności podłączania odbiorników bez wbudowanych głośników do systemów Hi-Fi lub kin domowych, co ogranicza ich funkcjonalność.

4. Skontroluj, czy wybrane przez Ciebie radio internetowe ma wbudowane akumulatory

Dzięki zastosowaniu tego praktycznego rozwiązania radio internetowe znajduje zastosowanie nie tylko w przestrzeni Twojego mieszkania lub domu, wbudowany akumulator pozwala cieszyć się muzyką również bez dostępu do zasilania sieciowego. Weź radio na piknik w ogrodzie lub zorganizuj grilla przy dźwiękach muzyki!