bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Przyciski dzwonkowe Grothe, Heidemann, Renkforce informujące o przybyciu gości dostępne są w wersjach pojedynczych lub jako tabliczki z listą mieszkańców. Wytrzymałe przyciski dzwonkowe o niebanalnym designie wzbogacą wygląd instalacji domofonowej każdego domu oraz bloku. Sprawdź ofertę przycisków dzwonkowych.

Przycisk dzwonkowe » Ważny element systemów dzwonkowych

Przyciski dźwiękowe są niezbędnym elementem systemów dzwonków do drzwi. Służą one do uruchamiania sygnału dzwonka lub gongu i w ten sposób umożliwiają zaznaczenie swojej obecności przed wejściem do domu czy mieszkania. Z naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego o różnych rodzajach przycisków dzwonkowych i o tym, co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze.



Przyciski dzwonkowe do obsługi dzwonków do drzwi

Przyciski dzwonkowe pełnią ważną funkcję w systemach dzwonków do drzwi. Są one montowane na zewnątrz drzwi mieszkania lub domu i uruchamiają generator sygnału akustycznego, taki jak gong lub dzwonek, gdy tylko zostaną naciśnięte. Sygnał dźwiękowy informuje osoby wewnątrz budynku, że ktoś stoi przed wejściem. I odwrotnie, dzwonki pomagają odwiedzającym zasygnalizować swoją obecność.

Przycisk dzwonkowy jest urządzeniem elektrycznym, które umożliwia połączenie między wnętrzem a otoczeniem, przekazując sygnał do dzwonka drzwi wejściowych. W przeciwieństwie do przełączników, przyciski przesyłają sygnał tylko tak długo, jak długo pozostają wciśnięte. Po ich zwolnieniu nie ma już połączenia z dzwonkiem do drzwi.

Przełączniki natomiast blokują się w miejscu i przekazują sygnał nawet po ich zwolnieniu. Dopiero po ponownym naciśnięciu zmieniają swoją pozycję, a połączenie z dzwonkiem zostaje przerwane.



Jak działają przyciski dzwonkowe?

Przyciski dzwonkowe są klasycznie zintegrowane z przewodowymi systemami dzwonków do drzwi. Wymagane napięcie jest dostarczane z domowej sieci niskiego napięcia (230 V AC) i przesyłane przez przewody dzwonka. Niektóre systemy dzwonków do drzwi mogą bezproblemowo działać z napięciem 230 V AC. Może się jednak zdarzyć, że komponenty wymagają znacznie niższej wartości napięcia i/lub napięcia stałego. W takim przypadku należy zastosować transformator dzwonkowy, który przekształci napięcie sieciowe na wymagane napięcie robocze.

Przyciski dzwonkowe, które są częścią przewodowych systemów dzwonkowych, są zwykle tak zwanymi stykami zwiernymi. Są one podłączone do obwodu pomiędzy dzwonkiem a transformatorem dzwonkowym (jeśli jest obecny). Po naciśnięciu, przyciski zamykają styk, a następnie obwód elektryczny. Powoduje to przepływ prądu, a sygnał elektryczny jest przesyłany do dzwonka do drzwi. Po zwolnieniu przycisku styk zwierny otwiera się, przerywając obwód elektryczny. Wtedy prąd już nie płynie, a sygnał pozostaje wyłączony.

Przewodowe systemy dzwonków do drzwi są rzadko instalowane w nowych budynkach i dlatego częściej można je znaleźć w starszych obiektach. Obecnie stosuje się głównie nowoczesne domofony lub systemy domofonowe, w razie potrzeby nawet z transmisją obrazu, które działają w oparciu o sieć radiową lub WLAN i często można je zintegrować z tak zwanym inteligentnym domem.

Dzwonki radiowe są dobrym rozwiązaniem, gdy ułożenie kabli nie jest możliwe lub wymagałoby dużego wysiłku. W takim przypadku przycisk i dzwonek do drzwi działają jako nadajnik i odbiornik. W wielu przypadkach przyciski są zasilane bateriami i po naciśnięciu wysyłają sygnał radiowy do dzwonka do drzwi, który następnie uruchamia się. Przyciski dzwonkowe oparte na technologii piezoelektrycznej są również często stosowane w systemach dzwonków radiowych.

Działają one niezależnie od zasilania i dlatego nie wymagają baterii ani podłączenia do sieci. Zamiast tego wykorzystują efekt piezoelektryczny do przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną. Za pomocą elementów piezoelektrycznych generują tyle prądu, ile potrzeba do wysłania sygnału radiowego do odbiornika. Ponieważ przyciski piezoelektryczne nie zawierają prawie żadnych ruchomych części, są mniej podatne na zużycie, a tym samym bardziej trwałe niż klasyczne przyciski mechaniczne.



Przegląd wariantów i praktycznych funkcji przycisków dzwonkowych

Przyciski dzwonkowe są częścią płyt lub paneli dzwonkowych, które można znaleźć na drzwiach wejściowych wielu budynków mieszkalnych lub budynków korporacyjnych, lub są montowane indywidualnie. Występują w formie okrągłej lub prostokątnej, przy czym okrągłe przyciski są częściej określane jako przyciski dzwonkowe. Przyciski prostokątne i przyciski dzwonkowe są dostępne z tabliczką znamionową lub bez, podświetlane lub nie. Podświetlane przyciski lub te z podświetlanymi napisami lepiej sprawdzają się w ciemności lub w warunkach słabej widoczności i są szczególnie korzystne, gdy w pobliżu drzwi nie ma innego źródła światła. Większość podświetlanych przycisków wykorzystuje obecnie diody LED, które charakteryzują się niskim zużyciem energii i długą żywotnością. 

Aby upewnić się, że światło nie pozostaje stale włączone, niektóre przyciski LED są wyposażone w timer, który można wykorzystać do zaprogramowania odpowiednich okien czasowych. Inne są sprzężone z czujnikiem ruchu, który aktywuje oświetlenie, gdy tylko ktoś wejdzie w zakres wykrywania czujnika.

Ponadto oferowane są przyciski LED wyposażone w wyłączniki zmierzchowe. Wyłączniki zmierzchowe mają czujniki, które wykrywają jasność otoczenia i włączają lub wyłączają oświetlenie w zależności od sytuacji oświetleniowej. Wyłączniki czasowe, czujniki ruchu i wyłączniki zmierzchowe zawsze wymagają zasilania.



Kryteria zakupu przycisków dzwonkowych - co jest ważne?

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, do jakiego typu dzwonka przycisk ma być podłączony. Oferowane są modele do podłączenia do dzwonków elektronicznych, elektromechanicznych, przewodowych, bateryjnych i wielu innych. W przypadku dzwonków i przycisków radiowych należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące asortymentu. Należy je jednak rozumieć jako wartości idealne, ponieważ odnoszą się one do pola swobodnego, tj. przy bezpośrednim kontakcie wzrokowym i bez wpływów zakłócających. Rzeczywisty zasięg może być znacznie mniejszy, na przykład jeśli między przyciskiem a dzwonkiem znajdują się ściany i sufity wykonane ze zbrojonego betonu, metalowe przedmioty, takie jak grzejniki lub szyby izolacyjne. Urządzenia nadające na tym samym paśmie częstotliwości również mogą zakłócać transmisję.

Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę konstrukcję (prostokątną lub dzwonkową) przycisku dzwonkowego i to, czy powinien on być instalowany pojedynczo, czy razem z kilkoma przyciskami w formie tabliczki dzwonkowej. Kolejną kwestią jest to, czy tabliczki znamionowe powinny być częścią wyposażenia, czy adres i numer domu powinny być również wyświetlane. W każdym przypadku zalecane są tabliczki i przyciski dzwonkowe z podświetleniem LED. Zapewniają one dobrą widoczność nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, dzięki czemu na przykład goście i dostawcy mogą szybko dowiedzieć się, gdzie zadzwonić.

Innymi ważnymi kryteriami są rodzaj montażu i stopień ochrony IP. Przyciski dzwonkowe są dostępne w wersji do montażu natynkowego i podtynkowego. Modele do montażu powierzchniowego są mocowane za pomocą śrub, zacisków lub podkładek samoprzylepnych. Takie warianty można ponownie zdemontować bez większego wysiłku, ponieważ są one przymocowane do powierzchni. Trwalszym i zazwyczaj bardziej estetycznym rozwiązaniem są przyciski podtynkowe, które przeznaczone są do zabudowy. Podczas dokonywania wyboru, najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są głębokość i wysokość montażu. Wysokość instalacji wskazuje, jak daleko przycisk wystaje po instalacji. W przypadku przycisków dzwonkowych instalowanych w panelach sterowania, ramach, listwach lub obudowach, decydującym czynnikiem jest grubość panelu.

Wystarczająco wysoki stopień ochrony IP jest szczególnie ważny, jeśli przycisk dzwonkowy jest instalowany na zewnątrz, ponieważ jest narażony na działanie wiatru i warunków atmosferycznych. Minimalny wymóg to IP44 (ochrona przed bryzgami wody ze wszystkich stron i cząstkami o średnicy 1 mm lub większej). Przyciski o stopniu ochrony IP65 są jednak bezpieczniejsze. Są one pyłoszczelne i lepiej chronione przed wilgocią (wodoodporne), dlatego nadają się również do użytku w trudnych warunkach. Nawiasem mówiąc, większość przycisków dzwonkowych jest wykonana ze stali nierdzewnej, ponieważ materiał ten jest szczególnie odporny na warunki atmosferyczne i nie rdzewieje.



Nasza praktyczna wskazówka: prawidłowe okablowanie przycisków dzwonkowych

Podczas montażu przycisku dzwonkowego należy postępować zgodnie z załączonymi instrukcjami i schematem okablowania. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę niezbędne akcesoria montażowe, takie jak materiał mocujący i kable. Przed rozpoczęciem instalacji należy upewnić się, że kable nie są pod napięciem. Następnie wywiercić otwór montażowy o określonej średnicy. W razie potrzeby zdejmij izolację z przewodów połączeniowych i przeprowadź przewody przez uszczelkę lub gumowe zaślepki w przewidzianym miejscu. Podłącz przewody do zacisków przycisku i dociśnij uszczelkę. W przypadku przycisków dzwonkowych LED należy jeszcze podłączyć przewody do oświetlenia. Następnie zamocuj przycisk w miejscu instalacji zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli to możliwe, przed ostatecznym montażem należy przeprowadzić test działania. Pozwoli to sprawdzić, czy transmisja sygnału do dzwonka lub domofonu działa. Sygnał dzwonka musi rozlegać się po każdym naciśnięciu przycisku. Jeśli tak nie jest, sprawdź połączenia. Jeśli jest to model radiowy, wybierz inne miejsce instalacji. 



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przycisków dzwonkowych

Co oznacza wartość znamionowa styku?

Maksymalna wartość znamionowa styków odnosi się do właściwości elektrycznych. Wskazuje maksymalne napięcia i maksymalne prądy, dla których przycisk jest odpowiedni.
 

Podświetlenie mojego przycisku dzwonkowego LED migocze. Co robić?

Migotanie często występuje, gdy przycisk LED jest zasilany napięciem przemiennym. W takim przypadku przydatne może być podłączenie transformatora w celu przekształcenia napięcia AC w napięcie DC.
 

Co oznacza termin "punkt nacisku" w odniesieniu do przycisków?

Ponieważ dzwonki są przyciskami, punkt nacisku odgrywa dużą rolę w ich działaniu. Pełne naciśnięcie przycisku dzwonka powoduje, że rozlega się pożądany sygnał.