bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Router WLAN zapewniający nieograniczony dostęp do Internetu

Internet stał się integralną częścią współczesnego życia zawodowego. Umożliwia wysyłanie e-maili, wyszukiwanie ważnych informacji czy udostępnianie danych współpracownikom. Oprócz obecności firmy w sieci, ważnym narzędziem skutecznego pozyskiwania klientów są platformy społecznościowe, takie jak Facebook i blogi. Wydajne korzystanie z sieci w firmie zapewniają routery WLAN, szczególnie gdy dostęp do internetu urządzeń mobilnych musi być zapewniony na terenie całego przedsiębiorstwa.
 

  • Do czego potrzebny jest router WLAN?

  • Jak dokładnie działa router WLAN?

  • Jakie jeszcze zadania mogą realizować routery bezprzewodowe?

  • Problemy, rozwiązania i MESH

  • Jakie dane techniczne są ważne przy zakupie routera?

  • Na co należy zwracać uwagę podczas korzystania z routera WLAN?

  • Nowoczesne router bezprzewodowy FRITZ! Box firmy AVM

 

Do czego potrzebny jest router WLAN?

Router WLAN


Internet stał się integralną częścią współczesnego życia zawodowego. Umożliwia wysyłanie e-maili, wyszukiwanie ważnych informacji czy udostępnianie danych współpracownikom. Oprócz obecności firmy w sieci, ważnym narzędziem skutecznego pozyskiwania klientów są platformy społecznościowe, takie jak Facebook i blogi. Wydajne korzystanie z sieci w firmie zapewniają routery WLAN, szczególnie gdy dostęp do internetu urządzeń mobilnych musi być zapewniony na terenie całego przedsiębiorstwa.

Router WLAN jest podłączony do przyłącza firmowego lub domowego (i zasilania) dostawcy usług telekomunikacyjnych. Jest to zazwyczaj klasyczne gniazdo telefoniczne. Nowoczesne routery dzięki specjalnym rozwiązaniom potrafią wewnętrznie rozdzielić sygnał telefoniczny i internetowy.
 

Nasza praktyczka wskazówka: Komunikacja

Nowoczesne routery WLAN nie tylko sterują przepływem danych w sieci bezprzewodowej. Oprócz routera często zintegrowany jest modem (DSL, kabel lub LTE), który zapewnia połączenie z Internetem za pośrednictwem dostawcy usług komunikacyjnych. W związku z tym terminy „router WLAN” i „modem WLAN” są często mylone lub stosowane w sposób wprowadzający w błąd.

 

Jak dokładnie działa router WLAN?

Router WLAN


Sieć WLAN jest wykorzystywana jako sieć radiowa w ograniczonym obszarze, na którym sieć może być odbierana za pomocą odpowiednio wyposażonych urządzeń końcowych. Anteny na routerze są używane do rozprowadzania sieci radiowej. Natężenie pola sygnału maleje wraz z odległością, co ogranicza możliwości odbioru lokalnie. W ramach możliwej do wykorzystania siły sygnału wszystkie urządzenia z obsługą sieci Wi-Fi, takie jak smartfony, tablety oraz różne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia Smart Home mogą komunikować się z routerem, a także między sobą. Sieć radiowa emitowana przez router posiada swój własny adres, który pojawia się jako SSID (Service Set Identifier) lub nazwa sieci, na przykład "Conrad-Electronic". Sygnał jest transmitowany z zabezpieczeniem, dlatego aby korzystać z sieci należy wprowadzić hasło.

Poszczególne urządzenia w sieci WLAN mają przypisane własne adresy, tzw. adresy IP (IP = Internet Protocol). Dla opisywanego routera zakres adresów wynosi od 192.168.0.0 do 192.168.255.255. Przedostatni blok cyfr jest używany dla routera, ostatni dla urządzeń w sieci, dzięki czemu można je jednoznacznie zidentyfikować, np. 192.168.178.22 smartfon, 192.168.178.23 drukarka z obsługą WLAN, 192.168.178.24 tablet.

Router jest połączony z dostawcą usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem wyraźnie identyfikowalnego adresu do celów technicznych, tak że przesyłanie „zapytania” pakietów danych z urządzenia końcowego w sieci WLAN stanowi „odpowiedź”, dzięki czemu przesyłanie danych do urządzenia przez router jest możliwe.

 

Jakie jeszcze zadania mogą realizować routery bezprzewodowe?

Router WLAN


Wyposażenie nowoczesnych routerów oferuje znacznie więcej niż tylko podłączenie urządzeń końcowych do Internetu.

Dzięki wbudowanemu rozdzielaczowi można podłączyć osobno telefony o ile taka opcja jest dostępna w ofercie dostawy internetu. Nowoczesne modele integrują z systemem również telefony bezprzewodowe. Oprócz sieci WLAN można skonfigurować sieć LAN (Local Area Network), czyli przewodowe połączenie urządzeń z routerem. W tym celu oferowane są porty sieciowe bezpośrednio na obudowie routera.

Dzięki portom USB na routerze można sterować oddzielnymi nośnikami danych w celu tworzenia kopii zapasowych danych i zdalnego dostępu do własnych danych. Technologia wykorzystywana do tego celu nosi nazwę NAS (Network Attached Storage). Aby zapewnić szybką transmisję danych, powinno być dostępne złącze USB 3.0.

Do routera WLAN dostarczane jest przez producenta oprogramowanie Administracyjne, zazwyczaj realizowane przez zintegrowany system operacyjny, który jest dostępny przez własny adres internetowy w lokalnej sieci. Takie adresy to na przykład „http://speedport.ip“, „http://fritz.box“ lub http://easy.box. Za pomocą dobrze zaprojektowanych interfejsów użytkownika router może być wówczas skonfigurowany za pomocą komputera lokalnego. Obejmuje to przypisanie lub zmianę nazwy SSID, o którym mowa powyżej, oraz wybór standardu szyfrowania WPA (Wi-Fi Protected Access). Ponadto w przypadku wielu routerów WLAN można zaprogramować czas dostępu do sieci Wi-Fi. Dostęp administratora do samego routera jest również chroniony hasłem.

Niektóre modele mogą być wyposażone w karty SIM (tak zwane sticki surfingowe), dzięki czemu zapewniają połączenie z internetem za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej.


Nasza wskazówka: Odpowiedni sprzęt

Przy zakupie routera WLAN z modemem należy zwrócić uwagę na odpowiedni sprzęt dla uzyskania żądanego dostępu do Internetu (DSL, kabel, LTE, UMTS itp.). Przed podłączeniem routera WLAN do istniejącego modemu zewnętrznego należy sprawdzić kompatybilność urządzeń.

           

Problemy, rozwiązania...

Router WLAN


Natężenie pola sieci radiowej WLAN maleje wraz z wzrostom odległości. Dodatkowo, ściany z betonu zbrojonego stalą i inne elementy ekranujące mogą znacznie osłabić sygnał WLAN. Rezultatem tego może być zanik sygnału w niektórym miejscach w biurze oraz mieszkaniu. /p>

W tym celu opracowano tak zwane repeatery (wzmacniacze) WLAN, które podobnie jak osobne routery, odbierają sygnał w miejscu, które jest jeszcze dostępne i ponownie emitują go wokół siebie w postaci wzmocnionej. Istnieją dwa techniczne rozwiązania tego problemu:
 

  1. Odbiornik radiowy odbiera słaby, ale jeszcze bezbłędny sygnał WLAN bezprzewodowo i wzmacnia do emitując jako "nową" sieć radiową. 
  2. Sygnał WLAN jest odbierany z dostępnego miejsca i wprowadzany do sieci niskiego napięcia poprzez gniazdo. Stosowane są częstotliwości, które nie zakłócają pracy urządzenia 230 V 50 Hz. W innym punkcie domowej instalacji elektrycznej podłączony jest odbiornik, który odfiltrowuje sygnał wysokiej częstotliwości z sieci elektrycznej i emituje go jako nowy sygnał WLAN.

... i MESH

Jednym z rozwiązań, które obecnie zdobywa popularność, jest technologia mesh (z angielskiego mesh oznacza sieć lub siatkę). Pierwszy mesh spot jest podłączony do routera WLAN (często możliwe jest to również przez LAN). Pozostałe punkty siatki są następnie bardzo łatwo konfigurowane za pomocą aplikacji. Pozycjonowanie poszczególnych urządzeń mesh jest możliwe również za pomocą smartfona. W ten sposób powstaje sieć WLAN obejmująca cały obszar, która wszędzie ma taką samą nazwę sieci (SSID) i taką samą szybkość transmisji jak router WLAN. Pojedynczy punkt decyduje następnie, która częstotliwość WLAN (2,4 lub 5 gigaherców) jest najodpowiedniejsza do nawiązania połączenia. Systemy Mesh pozwalają również na określenie czasu korzystania z sieci WLAN oraz filtrów zawartości.

Podczas poruszania się po sieci mesh, użytkownik jest zawsze automatycznie podłączony do najsilniejszego dostępnego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu sieć bezprzewodowa może dotrzeć do każdego zakątka biura lub mieszkania, a dzięki urządzeniom zewnętrznym nawet do ogrodu lub salonu na dachu biura.

 

Jakie dane techniczne są ważne przy zakupie routera?

Router WLAN


W dzisiejszych czasach korzystanie z aplikacji internetowych często wiążą się z przesyłaniem lub pobieraniem dużych ilości danych. Użytkownik oczekuje bezproblemowego oglądania filmów, korzystania z rozbudowanych graficznie gier lub niezakłóconych spotkać online ze współpracownikami. Dlatego istotnym kryterium zakupu jest osiągalna prędkość transmisji danych w megabitach na sekundę (Mbit/s).

Należy zwrócić uwagę jaką maksymalną prędkość transmisji danych gwarantuje w umowie dostawca. Szybcy router WLAN nie zwiększy prędkości zapisanej w umowie, ale może stanowić zabezpieczenie na przyszłość jeśli w skutek pracy w trybie home office lub nauczania zdalnego, potrzeby ulegną zmianie.


Funkcje

Obsługa IPv6 powinna być w dzisiejszych czasach standardem, podobnie jak wszystkie obecne procedury bezpieczeństwa, w tym rozsądne ustawienia domyślne i indywidualne hasła. Usługi serwerowe, takie jak serwery wydruku i multimediów, a także funkcja NAS dodatkowo rozszerzają możliwości. Dostęp z Internetu do domowej sieci LAN jest również niezbędny do zapewnienia dynamicznych funkcji DNS (DNS).
 

Zasięg

Zasięg sieci w domu lub firmie zależy od zasięgu urządzenia WLAN i warunków przestrzennych. Szczególnie ściany żelbetowe lub drewniane belki znacząco osłabiają sygnał. W takim przypadku, jak również w dużych pomieszczeniach, repeater WLAN może pomóc zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej.


Wyposażenie

Router WLAN może zapewniać jedynie dostęp do Internetu lub służyć jako centrala sieciowa. W każdym przypadku powinien posiadać cztery porty Gigabit Ethernet i mieć możliwość bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami za pomocą przycisku WPS. Idealnie byłoby, gdyby urządzenie posiadało również przełącznik umożliwiający włączanie i wyłączanie sieci Wi-Fi za pomocą jednego przycisku oraz dwa porty USB, z których przynajmniej jeden powinien być zgodny z najnowszym standardem USB 3.0.


Prędkość transmisji

Prędkość transmisji wskazuje, jak szybko dane z Internetu są przekazywane do urządzeń końcowych w sieci. Prędkość transmisji jest określona przez zastosowany standard. W praktyce jednak prędkości transferu są znacznie niższe od maksymalnych specyfikacji. W celu wykorzystania optymalnej prędkości ważne jest, aby jak najwięcej urządzeń końcowych obsługiwało zastosowany standard WLAN.

 

Na co należy zwracać uwagę podczas korzystania z routera WLAN?

Router WLAN

 

Konfiguracja

Routery WLAN są skomplikowanymi urządzeniami i dlatego powinny być dostarczane przynajmniej z drukowaną instrukcją konfiguracji i szybkiego uruchamiania. Uproszczony kreator konfiguracji sprawia, że zadanie to jest znacznie łatwiejsza dla mniej doświadczonych użytkowników. A regularne, najlepiej automatyczne aktualizacje oprogramowania sprzętowego zapewniają zawsze bezpieczne korzystanie z Internetu.

Bezpieczeństwo

Ponieważ sieć bezprzewodowa wykracza poza cztery ściany, musi być chroniona przed nieuprawnionym dostępem. W ten sposób można zapobiec utracie danych firmowych lub korzystania z Internetu przez przypadkowe osoby. Dlatego przy wyborze routera WLAN należy zawsze zwracać uwagę na najnowsze szyfrowanie WPA2. Niektóre urządzenia nadal używają przestarzałej transmisji WEP. Dziś jednak można to łatwo złamać za pomocą specjalnych programów.

 
 

Nowoczesne router bezprzewodowy FRITZ! Box firmy AVM

Router WLAN


Firma AVM jest producentem nowoczesnych routerów WLAN FRITZ!Box z wbudowanym modemem. Oznaczo to, że oprócz routera FRITZ!Box nie potrzeba już żadnych dodatkowych urządzeń, aby korzystać z szybkiej sieci WLAN. Niemniej jednak, AVM oferuje wystarczającą ilość miejsca na dodatkowy sprzęt, taki jak porty Ethernet do kablowego połączenia z komputerem, konsolą do gier lub Smart TV. Porty USB umożliwiają podłączenie drukarki USB jako drukarki sieciowej. Można również podłączyć nośniki pamięci lub UMTS. Dodatkowo router pozwala na podłączenie do czterech telefonów analogowych i do sześciu telefonów bezprzewodowych. Nawet telefonia oparta na technologii VoIP (Voice over IP) nie stanowi problemu. A dzięki zintegrowanej automatycznej sekretarce już nigdy nie przegapisz żadnej wiadomości. Ponadto w Conrad dostępne są odpowiednie słuchawki FritzFon, które idealnie współpracują z routerem FRITZ!Box. Własny system operacyjny AVM-FRITZ!OS zapewnia stałe aktualizacje i nowe funkcje, które obejmują wykorzystanie routera WLAN jako serwera NAS. Podczas korzystania z serwera NAS router pozwala na bezproblemową transmisję muzyki, zdjęć, filmów, plików do wszystkich urządzeń w sieci. Problem z bezpieczeństwem zostaje wyeliminowany podczas korzystania z routera WLAN jako osobistej chmury. Dostęp do wszystkich danych jest zabezpieczony hasłem, podobnie jak sama sieć, dzięki temu FRITZ!Box firmy AVM nadaje zwłaszcza do użytku w firmach i przedsiębiorstwach.