bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Akumulatory solarne » Ważny element energii odnawialnej

Odnawialne źródła energii są technologiami kluczowymi dla osiągnięcia neutralnych dla klimatu dostaw energii. Dzięki różnym unijnym, krajowym programom dotacji, korzystanie z systemów solarnych stało się atrakcyjne także dla użytkowników prywatnych.

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest system magazynowania energii elektrycznej w postaci akumulatora. W poradniku tym dowiesz się, jakie rodzaje akumulatorów solarnych są dostępne i czym się charakteryzują.



Magazyn energii systemu fotowoltaicznego: akumulator słoneczny

System solarny może dostarczać wytworzoną energię elektryczną bezpośrednio do sieci publicznej lub magazynować ją w akumulatorach solarnych

Korzystanie z akumulatorów ma swoje zalety:: 
 

  1. Użytkownik samodzielnie wytwarza energię elektryczną zużywaną w gospodarstwie domowym, w zależności od mocy dostarczanej przez system solarny, jest całkowicie niezależny od dostawców energii. Takie systemy są również określane jako autonomiczne, które nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej.

  2. Akumulator solarny zapewnia również stabilne zasilanie nawet w pochmurne dni z niewielką liczbą godzin nasłonecznienia. Z kolei w systemie solarnym bez akumulatorów energia słoneczna, z której aktualnie nie korzystasz, przepływa bezpośrednio do sieci energetycznej.


Zakup akumulatorów solarnych jest zawsze opłacalną inwestycją, jeśli chcesz głównie samodzielnie korzystać z wytworzonej energii. Możliwe jest również połączenie systemu fotowoltaicznego do sieci i magazynu energii. Energia słoneczna, która nie może być już przechowywana w akumulatorach, płynie do sieci elektrycznej i jest rozliczana.

Przy odpowiednio dobranym systemie magazynowania energii, już dziś można pokryć do 80 procent własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Natomiast bez akumulatora solarnego możliwe jest pokrycie tylko do 30 procent zapotrzebowania.



Budowa i działanie systemu fotowoltaicznego

Najbardziej widoczną częścią systemu fotowoltaicznego są ogniwa solarne. W zależności od życzeń klienta i dostępnej przestrzeni, kilka takich ogniw łączy się ze sobą, tworząc moduły. 

Do instalacji wymagana jest podkonstrukcja, na której mocowane są ogniwa słoneczne.  Wytwarzają one prąd stały, dlatego okablowanie ułożone pod dachem biegnie do falownika, który dostarcza prąd zmienny.


Następnie instalowane jest urządzenie przyłączeniowe do sieci, za pośrednictwem którego nadwyżka energii jest przekazywana do sieci energetycznej. Dodatkowo instalowane są liczniki uzysku i zużycia energii. Z systemem można również zintegrować magazyny energii słonecznej. 



Jakie są rodzaje akumulatorów solarnych?

Dostępne są różne rodzaje akumulatorów solarnych. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo niektóre z najpopularniejszych wersji:



Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora solarnego?

Kupując akumulator solarny, oprócz pojemności, należy również zwrócić uwagę na dostarczane napięcie. W zależności od tego, gdzie akumulatory mają być umieszczone, wymiary i waga mogą również odgrywać ważną rolę. W każdym przypadku należy zapewnić wystarczającą cyrkulację powietrza. 

Jeśli chodzi o połączenia, można wybierać między połączeniami śrubowymi M6, M8 i M10, a także zaciskiem stożkowym.

Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe są obecnie najlepszym i najbardziej ekonomicznym wyborem. Chociaż ich cena jest znacznie wyższa niż w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych, mają one ponad dwukrotnie dłuższą żywotność. Wynosi ona od 5 do 7 lat w przypadku akumulatora kwasowo-ołowiowego i do 20 lat w przypadku akumulatora litowo-jonowego..



Nasza praktyczna wskazówka: zwróć uwagę na temperaturę akumulatorów ołowiowo-żelowych!

Akumulatory generalnie nie powinny się zbytnio nagrzewać i dotyczy to wszystkich typów. Jednak akumulatory ołowiowo-żelowe są pod tym względem szczególnie wrażliwe. Nie tolerują temperatur powyżej 45°C; jeśli granica ta zostanie przekroczona, dodatkowe chłodzenie jest absolutnie konieczne.



FAQ – często zadawane pytania dotyczące akumulatorów solarnych

Jaka jest różnica między modułem fotowoltaicznym a kolektorem słonecznym?

Moduł fotowoltaiczny przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Średnia wydajność takiego modułu wynosi od 15 do 18 procent. Z kolei kolektor słoneczny zawiera miedzianą wężownicę, która podgrzewa wodę do łazienki lub systemu grzewczego. Sprawność takiego kolektora wynosi od 75 do 80 procent.

Czym jest cykl ładowania?

Cykl ładowania jest zawsze osiągany po rozładowaniu akumulatora do maksymalnej pojemności. W przypadku akumulatora o maksymalnej wartości rozładowania wynoszącej 80%, cykl ładowania jest osiągnięty, gdy akumulator zostanie rozładowany ze 100% do 20%. 

Jednak częściowe rozładowania są również sumowane, więc na przykład czterokrotne rozładowanie do 20% również odpowiada cyklowi ładowania. Przeciętnie akumulator solarny powinien mieć około 200 cykli ładowania rocznie. Liczba dostępnych cykli ma decydujące znaczenie dla jego żywotności.